Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Mobbing
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Oiski-Poiski
Astazi vreau sa discutam despre o problema foarte grava care din pacate devine pe masura ce trece timpul tot mai acuta.
Mobbing la locul de munca sau scoala.Ati fost sau sunteti in aceasta situatie, cum v-ati dat seama, cum ati reusit sa combateti cu succes problema , unde ati cautat ajutor si de unde l-ati primit ?

axel
Ce inseamna?
Oiski-Poiski
Cand seful sau colegii te sicaneaza in asa fel incat devii depresiv, te imbolnavesti, iti pierzi locul de munca etc
Sushi
Io am trecut printr-.o situatie din asta. Am lucrat in bacterilogie (curatenie) si la petrecerea de craciun a anuntat seful ca incepind cu 1 ianuarie o sa fiu avansata la munca de "birou"... noa si in momentul ala niste colege s-or inverzit si era sa pice sub scaune. Apoi or inceput sa-mi bage bete-n roate, sa ma vorbeasca de rau, sa incerce sa ma provoace. La capitolul bete-n roate as putea scrie un roman!!! Am strins din dinti si am clarificat mereu, foarte cu calm toate problemele iar atacurile la mine ca persoana privata le-am ignorat pur si simplu ca degeaba ma apucam sa descilcesc ca tot acolo eram. Si de fapt putin mi-o mai pasat de ce cred ele sau de ce vorbesc, important o fost sa mearga treaba. Si amu' dau cu biciul dar finut, delicat... ohyeah.gif
Oiski-Poiski
A incercat si cu mine o colega la inceputuri ca asa m-o fi vazut ea mai handicapata si a avut surpriza surprizelor.Din fericire aveam si martori si nici nu ar fi putut minti asa ca i-am eSplicat urjent sefului cum sta situatia.Nu care cumva sa mi-o ia inainte draga de colega si sa se planga de mine ca cine e primul e si crezut.
De la ultima incercare cand am fost taaaaaare acrita nu ia mai trecut prin cap sa comenteze la adresa mea.

Insa nu toata lumea poate sa-si permita sa discute deschis cu seful si atunci care e solutia cea mai buna ?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.