Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cefaleea Si Migrena
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Corpul Uman: Sanatate si Mister
Michelle
Cefaleea un simptom frecvent asociat cu alterarea starii generale,poate fi primara-migrena,cefaleea de tip "cluster" sau de tensiune sau un simptom secundar al unei boli.
Cauzele cefaleei secundare pot fi :
intracranienemalformatii arterio-venoase
hipertensiune arteriala benigna
abcese cerebrale
hematoame
hemoragii subdurale,subarahnoidiene
accidentul cerebral acut
vasculita
extracranieneafectiuni ale coloanei cervicale,dentare,glaucomul,sinuzita,nevrita optica

sistemiceanemia,intreruperea consumului de cofeina,febra,hipercapnia,hipoxia,substante chimice,viremia

Cefaleea poate rezulta prin tractiunea ,stimularea sau presiunea oricarei structuri senzitive a capului-meninge,nervi cranieni,sinusuri venoase artere de la baza creierului sau prin dilatarea sau contractia peretilor vaselor sanguine.
Migrena este o cefalee care dureaza 4 pina la 72 de ore este pulsatila,de intensitate moderata pina la severa,unilaterala,se agraveaza cu efortul si se asociaza cu greata,fotofobia ,voma ,sensibilitatea la lumina,zgomot sau miros..Cauzele sunt necunoscute iar fiziopatologia inca nu este pe deplin inteleasa.Ciclul menstrual se pare este un factor declansator -de aceea este de 3 ori mai frecventa la femei decit la barbati.,si s-a descoperit un rol de triggeral hormonilor estrogenide aceea ea este greu de controlat in perioada premenopauzei.Alti factori declansatori includ insomnia,modificarile presiunii atmosferice si foamea.
MikeEL
Azi de dimineata, coincidenta sau nu (Doamne fereste!!), m-am trezit cu o durere de cap infernala.. De ce ziceam coincidenta?!... Pentru ca ieri am vazut la televizor niste stiri (unele confirmau, altele infirmau), despre o presupusa scurgere de radiatii de la reactorul 4 (daca nu ma insel), de la Cernobil.. Deci... Doamne fereste!!

PS: acum mi-e mai bine...
mutulica
eu sunt convins ca cefaleea mea este direct legata de niste scurgeri... de vodka
mai mult, am observat ca se manifesta de obicei dimineata cind alcoolemia este scazuta
Mara
Asaaa, ma simt tare bine la subiectul asta, ca eu si cefaleea suntem vechi prietene. wink.gif

Durerile mele de cap au inceput prin adolescenta si au continuat pana in prezent. Nu am descoperit vreun tipar sau factor declansator. Pur si simplu, fara vreun motiv anume, incepe sa ma doara capul (frontal sau la ceafa), de la dureri banale pana la unele mai greu de suportat. Si crede-ma ca sunt rezistenta la asa dureri! smile.gif Nu cred ca sunt migrene pentru ca nu mi s-a intamplat sa ma doara mai mult de 10 ore decat tare rar si nu am nici simptomele pe care le-ai mentionat la migrene. Problema cu ochii o sa o rezolv in curand, sper ca saptamana viitoare sa ajung la un oftalmolog. Dar daca nici asta nu e cauza... atunci ce?

Saru-mana inca o data, Michelle! mwah1.gif
Olaf
QUOTE (MikeEL @ 4 Jun 2005, 07:31 AM)
De ce ziceam coincidenta?!... Pentru ca ieri am vazut la televizor niste stiri (unele confirmau, altele infirmau), despre o presupusa scurgere de radiatii de la reactorul 4 (daca nu ma insel), de la Cernobil.. Deci... Doamne fereste!!

In principiu, radiatiile le resimti mult mai tarziu, daca nu esti expus la o cantitate mare... si migrenele cred ca ar fi simptome secundare unsure.gif
SORIN
Mara smile.gif

Doar o intrebare si pe bune....consumi ciocolata??

Sorin.
Michelle
Alta intrebare...te ia durerea de dimineata sau mai tarziu ...sau si dimineata si dupaamiaza?
Mara
Sorin: ciocolata mananc destul de rar, cam o data pe luna... pentru ca prea ma omor (din fericire) dupa ea. smile.gif

Michelle: unoeri ma trezesc si ma doare capul, caz in care durerea continua cam toata ziua, indiferent ce nurofen, saridon, etc. as lua. Dar, cel mai des, apare pe la pranz si, la fel, continua ore bune. Poate si eu gresesc, pentru ca nu iau medicamente decat atunci cand deja ma doare prea tare si ar trebui sa iau cand simt primele dureri, dar incerc sa
nu ajung dependenta de calmante.
Michelle
eu zic sa verifici si pozitia in care dormi ...daca perna e potrivita si respecta curburile naturale ale coloanei ,salteaua e suficient de tare si nu te pravalesti in ea ca intr-o gaura ...stiu de pilda ca la Metro aveau o perna magnetica ...speciala zic ei pentru probleme cu coloana cervicala ...costa cam 500000 lei vechi laugh.gif ...
...asistenta mea se trezea si ea intzepenita cu gatul si de cind si-a luat-o doarme mai bine(chiar daca initial durerile se mutasera spre toracal!) dar ea are si o saltea veche destul de uzata dupa parerea mea tongue.gif
In paranteza spun ca exista saltele ortopedice facute de o firma spre Pipera care desi la prima incercare par de piatrasunt excelente dupa ce te obisnuiesti cu ele(o zi doua)eu zic sa incerci si chestia asta!
Oiski-Poiski
Pentru ca fratele meu sufera de migrene puternice la intervale regulate m-am mai interesat pe ici pe colo.
Si ce m-a surprins a fost ca unii indicau o cura de otet de mere cu apa si miere si vitamina B2
Mara
Salteaua e ortopedica, in schimb perna aia chiar ar fi o idee buna, pentru ca au sunt tare "fitoasa" la somn: trebuie sa dorm cam 8 ore pe noapte, sa fie racoare in camera, liniste, intuneric, perna sa fie tare... laugh.gif . Stiu, sunt o comoara la casa omului! rofl.gif

Nu mai spun ca am si insomnii din cand in cand... cel mai rau a fost acum vreo 5 ani, cand doua saptamani am fost zombi, noaptea eram fresh si cu ochii cascati in tavan, iar ziua mi-era frica sa merg pe trotuar, ca sa nu ma dezechilibrez, sa cad pe sosea si sa ma calce vreo masina! hh.gif Totusi, de vreo 2 ani n-am mai avut, cel putin nu atat de lunga perioada. smile.gif
Contessina
QUOTE (Mara @ 5 Jun 2005, 10:59 AM)
Salteaua e ortopedica, in schimb perna aia chiar ar fi o idee buna, pentru ca au sunt tare "fitoasa" la somn: trebuie sa dorm cam 8 ore pe noapte, sa fie racoare in camera, liniste, intuneric, perna sa fie tare...  laugh.gif . Stiu, sunt o comoara la casa omului!  rofl.gif

Nu mai spun ca am si insomnii din cand in cand... cel mai rau a fost acum vreo 5 ani, cand doua saptamani am fost zombi, noaptea eram fresh si cu ochii cascati in tavan, iar ziua mi-era frica sa merg pe trotuar, ca sa nu ma dezechilibrez, sa cad pe sosea si sa ma calce vreo masina!  hh.gif Totusi, de vreo 2 ani n-am mai avut, cel putin nu atat de lunga perioada.  smile.gif

Tulburarile vasomotorii ale migrenei se desfasoara in etape:
-faza de vasoconstrictie , in care simptomatologia variaza explicata prin cresterea sintezei de catecolamine (noradrenalina, adrenalina , dopamina) si dovedita de o crestere a excretiei de acid vanilmandelic,metabolit al catecolaminelor , in urina
-faza de vasodilatatie , variabila ca durata dar mai lunga decat prima, in aceasta faza se percepe senzatia dureroasa, poate fi explicata prin acidoza, ca o consecinta a fazei precedente.In aceasta faza intervin histamina si acetilcolina in prezenta altor autacoide care scad pragul pentru durere, cum ar fi heparina si serotonina
-faza de edem cu infiltratie edematoasa cerebrala ceea ce explica somnolenta, apatia si oboseala caracteristice acestei faze.
Tratamentul modern al migrenei se realizeaza cu vasoconstrictori puternici in faza de vasodilatatie , precum ergotamina asociata cu cofeina pentru potentarea efectului , si cu medicamente ce scad permeabilitatea capilara si edemele ca tratament de fond, profilactic.Mai sunt indicate si vitaminele din grupul B:piridoxina si tiamina.
Mistinguett
Actilyse, vorbit ca un adevarat doctor. laugh.gif
han.gif
QUOTE
ergotamina asociata cu cofeina pentru potentarea efectului , si cu medicamente ce scad permeabilitatea capilara si edemele ca tratament de fond, profilactic... faza de edem cu infiltratie edematoasa cerebrala ...histamina si acetilcolina in prezenta altor autacoide care scad pragul pentru durere, cum ar fi heparina

Poate numai Michelle stie ce inseamna toate astea. Noua astorlalti termenii astia ne dau dureri de cap rofl.gif Eu una am nevoie de gugal, dar oricum apreciez intentia. tongue.gif

Uite care e povestea mea. La fel ca Mara, durerile mele de cap au inceput in adolescenta. Medicul de familie i-a spus maica-mii ca o sa-mi treaca dupa ce ma marit. blink.gif Intelegeti voi ce-a vrut sa zica, adica era hormonal. M-am maritat si n-au trecut. Sunt alea de au cauze ambiente (prea cald, prea frig, aer conditionat, curent), apoi alea care-s o reactie la emotii puternice (suparare, bucurie), apoi alea lunare si mai sunt de cativa ani alea de tensiune (am mai zis eu ca mi-am rupt gatul intr-un accident de masina, am un disc la gat inlocuit, si asta imi da acum cele mai multe dureri de tensiune). Cam tot ce a zis Michelle.
Acum, am incercat tot ce se poate incerca. Am saltea de nu vreau sa zic cati bani am dat pe ea (si BTW Michelle, aici doctorii recomanda cele mai bune saltele ca fiind cele care au o baza tare dar care sunt relativ moi la suprafata, astfel incat sa nu existe puncte de presiune), am perna de nici asta n-o sa va vina sa credeti cat a putut sa coste (buretele cu memorie folosit de NASA, au iesit acum si copii mai ieftine dar nu-s la fel de bune). Mi-am luat si ochelari de citit, 1.5. Inca am dureri de cap.

Deci trecem la medicatie. Am incercat Nurofen, Advil, Motrin, Aulin din Italia, nici nu mai tin minte ce. Singura medicatie care are efect la mine este algocalminul fiole, pastilele nu prea. Tylenol au iesit acum cu unul pentru dureri de tensiune care pare sa functioneze pentru astea. Daca e o durere de cap din cauze de temperatura, am observat ca si 2 aspirine functioneaza. Ideea e sa recunosc care-s cauzele durerii.
Cand am migrene, cam 3 algocalmine/zi - imi trece, iar ma ia, si tot asa cateva zile. Acum cred ca o sa cer doctorei mele Imitrex, am auzit lucruri bune despre asta.

Si inchei cu ceva haios: de cateva ori mi s-a intamplat sa am o durere de cap si sa nu am algocalmin cu mine, dar sa ma gandesc ce bine ar fi sa simt gustul ala nenorocit pe limba. M-am scuturat (mereu ma scutur dupa algo) si mi-a trecut durerea. Puterea mintii... Am incercat sa fac asta intentionat alte dati si n-a tinut.
Contessina
Cam mult 3 fiole de algocalmin pe zi, adica 3 g pe zi .Este recomandabil sa nu se depaseasca doza de 3 g.
Mara
Actilyse welcome.gif , dar cum a zis si Misti, tocmai pe noi, astia cu dureri de cap, ne iei cu asa terminologie? Vrei sa dam in migrene? wink.gif laugh.gif Asa ca, te rog, "tradu-ne"!

Misti, imi pare rau, dar cred ca "m-ai luat" la dureri. sad.gif La mine algocalminul nu prea da rezultate, de fapt... cam nimic din ce-am incercat nu prea a rezolvat problema, dar eu sunt si obsedata sa nu ajung dependenta de calmante, asa ca prefer de multe ori sa sufar ca proasta in loc sa iau ceva mai puternic. unsure.gif
Contessina
O fiola de algocalmin contine 1 gram de algocalmin. 3 fiole au 3 grame si este recomandat sa nu se depaseasca aceasta doza.In rest , migrena are cele 3 faze pe care le-am descris, si in fiecare faza sunt indicate medicamente care le antagonizeaza.Sunt f multe produse medicamentoase indicate in migrena, eu personal le prefer pe cele care asociza cofeina in formula dar nu alaturi de aspirina.Rezultate bune am obtinut cu produsul Quarelin care are si o componenta antispatica , dar nu este recomandat celor cu afectiuni cardiace din cauza cofeinei.
Olaf
hmm.gif Dar cum recunosti fazele. De exemplu, faza 1, fara analiza urinei?
Si poti sa previi? Adica, daca te afli in faza 1, sa previi aparitia fazei 2 si 3? Ma gandesc la faptul ca faza 2 poate fi o reactie a organismului la prima... unsure.gif
Contessina
Nu se face analiza urinei, doar nu vorbim de dopaj.S-a constatat ca in urina creste acest metabolit al catecolaminelor, acidul vanilmandelic.
In rest, sunt anumite semne ce anunta o migrena, de multe ori prodromul crizei de migrena il constituie fosfenele, adica niste mici muste volante luminoase, zburatoare , si atunci pacientul isi da seama ca trebuie sa ia medicatia pt migrena.
Contessina
Cu dependenta de calmante este alta poveste.Medicamentele cu actiune antinevralgica asociaza in formula (unele din ele)
codeina si paracetamolul.Codeina este un derivat morfinic, metilmorfina de fapt si prezinta potential de a induce dependenta dar numai in cazul administrarii unor doze mari pe perioade indelungate.Paracetamolul, consumat cronic determina leziuni la nivelul tubilor renali.
Ziarul Libertatea relata cazul unei femei de la tara ajunsa dependenta de produsul Codamin, de fapt de codeina din acest produs , iar paracetamolul administrat cronic ii afectase rinichii.
Aceste medicamente sunt indicate numai in tratamentul pe termen scurt.
nefertiti-old
Soro, nu vrei sa folosesti un limbaj mai pamantean, ca nu toti p'aci sunt medicinisti? unsure.gif
Contessina
Prodromul (se vorbeste si de stadiul prodromal al unei boli) este dupa cum ii spune si numele (pro) ceva de la inceput, un semn de inceput.
nefertiti-old
Buna gluma spoton.gif . Desi, cam subtila pentru mine. devil.gif
Contessina
nu e gluma, e o explicatie, qestia cu pro e pt memorare mai usoara
Michelle
Sigur ca e usoara terminologia,pentru tine sau pentru mine! dar sper ca n-ai de gand sa le scolesti si pe ele pe gratis,Actilyse! Fetele te-au atentionat ca limbajul tau este mult prea academic pentru un topic ce se vrea util tuturor celor care vorbesc limba romana si frecventeaza acest forum .Daca vrei intradevar sa le fii de ajutor si sfaturile sau ideile tale sa fie citite incearca sa le traduci intr-un limbaj uzual,mai comestibil ,neincarcat de explicatii care sa intre prea mult in biochimie ,farmacologie sau mecanisme fiziopatologice .Fara suparare OK? wink.gif Departe de mine sa-ti critic muncaeu chiar recitesc cu placere lucruri invatzate acum ceva vreme ,chiar apreciez ce vrei tu sa faci insa trebuie sa gasesti o modalitate de a comunica informatiile pe intelesul tuturor ,ca si cum ai vorbi nu cu tusa Safta de la Cuca Macaii ci cu niste oraseni scoliti si destupati dar care nu sunt obligati sa invete termeni medicali ,ci vor numai sa inteleaga in cel mai simplu mod de ce le face rau aspirina la stomac sau trebuie sa ia vitamina C intr-o raceala.
Mistinguett
Mersi, Michelle wink.gif Eu am incercat mai subtil, dar evident ca n-a functionat.

Ieri am descoperit niste algocalmine, eram convinsa ca nu mai am. Si cica au 2ml fiecare fiola - adica e periculos sa iau mai mult de 1 1/2/zi?
Contessina
Nu e periculos.Fiola are 2 ml si contine 1gram de algocalmin,dar are un gust neplacut.Exista si solutie de uz oral la farmacii, cu algocalmin sub denumirea de Nevralgin, nu mai stiu dozarea exacta in picaturi, dar scrie in prospect cate picaturi si la cate kilograme corporale.
Mistinguett
M-am linistit atunci. Multam mwah1.gif
Cla
Buna gluma, baga - mi-as. clapping.gif
Va recomand Distraneurin (Clomethiazol) si veti fi normale. Ca altele: jamie.gif
Mara
Marius, cred ca ai gresit topicul, aici vorbim despre dureri de cap, nu despre alcoolici si oameni cu dereglari psihice. wink.gif
Mara
Michelleeeeeeeeeeee, ma doare capatana! hh.gif Si habar n-am de ce, ca n-am nici o problema, desigur nepunand lenea la socoteala.

Stiu ca n-ai ce sa-mi faci, dar cui sa ma ofai si eu? rolleyes.gif
Contessina
Sint atatea medicamente pentru migrena!
Michelle
sa stii Mara ca si pe mine de vro 2 zile,si eu n-aveam probleme d-astea.migrenoase..dar am descoperit misterul...era de la aerul conditionat...il fixasem la o temperatura cam scazuta si batea exact in fruntea mea cind lucram wink.gif cum il inchid sau plec de linga el ...ma lasa si capu' ohyeah.gif
Mara
La mine in birou aerul imi bate in spate, ca atare am seara niste minunate dureri de mijloc... mai ceva ca bunica-mea! laugh.gif Ei, dar durerea de cap mi-a trecut aseara cu... somn. smile.gif
corinuta
Si eu sufar de migrene. Am facut crize urate. De cateva ori am ajuns la spital in perfuzii. La mine se manifesta mai ciudat. Dureri de cap, ma deranjeaza lumina, mirosurile puternice, cu greturi si foma din jumate in jumate de ora. Nu pot sa mananc nimic ma tine o zi sau doua la pat si inca o zi sau doua sa-mi revin. Problema asta o am de 4 ani si in ultimul timp s-a accentuat. Am facut tot felul de analize, nu mi-au gasit nimic. La inceput au crezut ca fac criza de fiere, au frut sa mi-o scoata. De 2 ani incoace, o doctorita si-a dat seama ca fac crize de migrena, care declanseaza firea. Crizele mele de migrena le fac pe fond nervos, stres, oboseala, curent, aer conditionat.
Dar fetelor am gasit un remediu. Pe mine ma ajutat sa scap de crizele urate. PASTILUTE HEMEOPATE.
Am fost la un medic fiziokinetoterapeut, care mi-a dat acest tratament pt. intarirea sistemului nervos si 15 sedinte de reflexoterapie (masaj in talpa). Tratamentul trebuie luat luni de zile ca sa aibe efect pe lunga durata. Doamne ajuta, ca de cand am inceput acest tratament nu ma mai simt asa de rau. Mai am dureri de cap, dar suportabile si imi trec repede.
Multumesc ca a-ti avut rabdare sa ma "asculta-ti"
Sper sa va ajute informatia pe care v-am dat-o.
Ovidius
QUOTE
Crizele mele de migrena le fac pe fond nervos, stres, oboseala, curent, aer conditionat.

corinuta, nu mai bine ai incerca sa indepartezi cauzele migrenelor si nu efectul?
corinuta
QUOTE (Zorro @ 29 Jul 2005, 10:25 AM)
QUOTE
Crizele mele de migrena le fac pe fond nervos, stres, oboseala, curent, aer conditionat.

corinuta, nu mai bine ai incerca sa indepartezi cauzele migrenelor si nu efectul?

asta incerc sa fac. Ma feresc cat pot de mult de curent si aer conditionat. Mai greu e cu stresul si oboseala.
edittha
Sincera sa fiu am nevoie de sfatul vostru. Am un baiat de 21 ani si ameteste , il doare capul si are uneori o stare proasta. Am fost la n medici : neurologie, cardiologie, oftalmologie, analize ....si totusi mai ameteste din cand in cand .Magneziu este la limita de jos si uneori tensiunea 14 cu 8 , in rest toate sunt bune . Doctorii i-au spus ca este stare de panica . Sincera sa fiu , nu stiu ce sa mai spun.
contraste
Bine ai venit printre noi edittha ! flowers.gif flowers.gif welcome.gif
Ovidius
QUOTE
Am un baiat de 21 ani si ameteste , il doare capul si are uneori o stare proasta. Am fost la n medici : neurologie, cardiologie, oftalmologie, analize ....si totusi mai ameteste din cand in cand .Magneziu este la limita de jos si uneori tensiunea 14 cu 8 , in rest toate sunt bune .

Lipsa magneziului indica un consum nervos intens sau o alimentatie deficitara in asa ceva (sanse mai mici).

QUOTE
Doctorii i-au spus ca este stare de panica.

Daca doctorii au spus asta, atunci incearca sa vizitezi un psiholog si sa-i ceri parerea. Poate ca are si el ceva de zis.
edittha
Am fost si la psiholog si mi-a spus ca totul se intampla din cauza ca este o fire mai sensibila si sta toata ziua la calculator.Sper ca acum de cand a inceput cursurile la facultate si un serviciu sezoner sa isi ocupe timpul si sa nu se mai gandeasca la ,, frica".Multumesc mult ptr raspunsurile voastre.
Ovidius
Frica trebuie inlocuita cu curajul si increderea in sine, nu uitata. Oricum, ocupatia este o metoda foarte buna de a nu lasa creierul sa o ia razna (prea multa gandire striaca uneori biggrin.gif ). Parerea mea e ca trebuie sa faca terapie cu un psiholog bun, dar pentru asta trebuie sa vrea el singur sa mearga. A fost si el cu tine la consult?
edittha
Da, am fost cu el. Asa sunt mamele care isi cresc copii singure(tatal lui a murit la varsta de un an). Poate si asta e unul din motivele fricii lui. Viata ne-a oferit mai mult necazuri decat bucurii , dar am trecut amandoi prin toate . Prietena lui i-a spus ,, totul depnde de tine " Acelasi lucru i l-am spus si eu si medicii.
Cucu Mucu
QUOTE (edittha @ 2 Nov 2005, 01:59 PM)
dar am trecut amandoi prin toate .

Cu tot respectul si toata intelegerea, cred ca aici este problema! Spui "totul depinde de tine!" dar te duci cu el la medic. Gandeste-te ce faceai tu la 21 de ani si lasa-l si pe el sa faca la fel. Singur, chiar daca greseste. Micile esecuri il pot pregati sufleteste pentru viitare mari esecuri, pe care viata, invariabil, ni le scoate in cale. Nu il mai proteja in exces. Stiu ca este greu, dar lasa-l sa iasa singur in lume, sa rada si planga singur, sa cada si sa se ridice singur!
edittha
Multumesc mult pentru vorbele tale, acelasi sfat l-am primit si de la colegele mele. Am deja doua saptamani de cand tratez totul cu indiferenta, desi sufletul ma doare. Ii spun,, lasa draga totul trece" si se ia cu alta problema si uita . Cred ca la el autosugestia se manifesta foarte bine .
Ovidius
QUOTE
Micile esecuri il pot pregati sufleteste pentru viitare mari esecuri, pe care viata, invariabil, ni le scoate in cale. Nu il mai proteja in exces. Stiu ca este greu, dar lasa-l sa iasa singur in lume, sa rada si planga singur, sa cada si sa se ridice singur!

Sfat mai bun ca asta nu cred ca exista.

QUOTE
Am deja doua saptamani de cand tratez totul cu indiferenta

edittha, nu trebuie sa bagi indiferenta la inaintare, ci trebuie sa intelegi ca fiecare om in parte trebuie sa fie propriul lui stapan si total responsabil de actiunile lui. Acorda-i fiului tau respect si trateaza-l ca pe un om matur, nu ca pe un copil. Asa cum zicea si mariusc2, unui om matur nu-i este straina nici bucuria si nici necazul...
Cucu Mucu
QUOTE
Am deja doua saptamani de cand tratez totul cu indiferenta, desi sufletul ma doare

Perioada de capatare a independentei va fi mult mai lunga si va avea parte de multe conflicte (interne, dar si externe). S-ar putea sa se si razvrateasa fata de tine. Trebuie sa te gandesti ca e spre binele lui. Totusi, 21 de ani de control ultra-protector nu pot fi depasiti peste noapte! Nu ai garantia ca isi va putea capata independenta, dar macar incerci. Astea sunt doar opiniile mele, nu sunt avizate de stiinta. El acum are multe intrebari la care tu nu ii poti oferi raspunsul, pentru ca marea majoritate te vizeaza pe tine si atitudinea ta fata de el. Cu siguranta are nevoie de cineva de specialitate pentru a se asigura ca drumul spre independenta va fi incununat de succes. Ar trebui sa il convingi de utilitatea consultatiilor psihologice. DAR sa NU te duci tu cu el!
Mara
Sa revin cu actualizarea: dupa o luna de dureri zilnice am decis sa ma caut la capatana (stiu, tardiv laugh.gif ) si dupa diverse perindari pe la diversi medici am fost diagnosticata cu migrena comuna. Iupiii! mad.gif Tratament nu prea mi s-a dat (intuneric, liniste, paracetamol la nevoie), iar partea buna este ca de cand am fost la neurolog nu m-a mai durut capul. Tare bine mai e!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.