Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Alvin Toffler
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
MIA
Promisesem sa deschid o discutie despre ideile avansate de futurologul american in scrierile sale si m-am gindit ca aici e locul cel mai potrivit. smile.gif

Asadar - este Alvin Toffler omul care a profetit corect inca de acum 30 de ani cum va arata "modelul societal" ideal al viitorului ( sa spunem pina in 2050 - ca dup-aia va fi fireste nevoie de altul ... tongue.gif ) sau scrierile sale dau dovada de un reductionism suparator, nelunind in calcul mai multe aspecte ( esentiale ) ? rolleyes.gif
ilie
Este.
MIA
QUOTE (Freemann @ 1 Jun 2005, 05:10 PM)
Este.

Si eu stiu ca este - pentru ca nu i-am gasit inca necrologul tiparit undeva - dar la care din cele doua variante te referi ? unsure.gif
Sau ai vreo a treia posibilitate in minte ? rolleyes.gif
Leonardo
Imi place Toffler dar afirmatia cu 'profetia modelului ideal' este exagerata.
Eu il apreciez ca pe un observator bun al economiei mondiale din anii '70-'90 si un analist corect al evolutiei acesteia.
Tot ceea ce a spus (si n-a fost singurul, el doar s-a axat prioritar pe acest subiect) la vremea respectiva mi se pare realitate astazi.
Nu au fost multi care sa scrie ceea ce a scris el in Corporatia adaptabila la inceputul anilor '70. Raportul prezentat atunci mi s-a parut extrem de corect. Powershift mi se pare iarasi o carte corecta, la fel si Al treilea val si Razboi/anti-razboi.

Are destule lacune, de ex: uneori insista prea mult pe detalii, prea multe exemple pentru a sustine lucruri destul de evidente etc. Dar sa tinem cont ca scria pentru publicul larg american si nu dizertatii stiintifice intre cunoscatori.
In orice caz eu reductionist nu-l consider. E imposibil sa poti justifica total ceea ce se intampla si nu e el omul la care sa cauti fundamente stiintifice pentru teorii economice. Pot sa spun insa ca demonstratiile sale empirice s-au cam confirmat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.