Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Gradina Mea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Mrs. Rogers
Se pricepe cineva la plante?
Eu as vrea sa-mi pun un liliac in gradina dar nu vreau sa-l cumpar gata crescut ci vreau sa-l cresc eu . Am o prietena care are niste lilieci superbi in gradina si a spus ca imi da o ramura sa-mi tai , insa nici eu , nici ea nu ne pricepem la asa ceva .
Eu retin ca acum un an sau doi cineva mi-a plantat ceva dar nu mai tin minte exact ce a facut . Cred ca a taiat o ramura si a pus-o in apa vreo 10 zile iar apoi a plantat-o in pamant . E posibil sa fac si cu liliacul asa?
Ovidius
QUOTE
Cred ca a taiat o ramura si a pus-o in apa vreo 10 zile iar apoi a plantat-o in pamant . E posibil sa fac si cu liliacul asa?

Nu sunt sigur daca e posibil, dar cert e ca trebuie sa faci chestia asta doar toamna sau primavara... Oricum, nu strica sa incerci thumb_yello.gif
Oiski-Poiski
Prin altoire, foarte , foarte greu.
Mrs. Rogers
Mersi . smile.gif
Puteti sa-mi dati mai multe detalii? Cum tai ramura , cat sa o tin in apa, etc ,etc.
SORIN
Toxic smile.gif

Tai ramura la 45 de grade, o bagi in hormoni de altoit si o bagi in un vas cu pamand de flori umed de tot. Ai grija sa adaugi apa in fiecare zi, asa ca pamantul sa fie umed mereu.

Succes....

Sorin.
Mrs. Rogers
Multumesc mult . smile.gif
Puteti in continuare sa puneti alte intrebari despre gradinarit pe acest subiect ...
framboise
Liliacul se prinde foarte bine prin vlastare tinere (cele care cresc la baza trunchiului principal), scoase cu radacina si transplantate in aceeasi zi. Am facut de multe ori asa si de fiecare data s-a prins. E de preferat ca vlastarul sa aiba un inceput de tulpina lemnoasa (adica sa nu fie foarte fraged). Succes.
Mrs. Rogers
Mersi. smile.gif Are importanta in ce perioada a anului il plantez?
framboise
QUOTE (toxic @ 3 Jun 2005, 02:14 AM)
Mersi.  smile.gif Are importanta in ce perioada a anului il plantez?

Ideal este primavara, dar poti incerca si acum...
flori
Gradina mea! Va place? e micuta doar un balcon dar ce mindra sint de ea! tongue.gif
Mrs. Rogers
E super. Balconul tau da intr-un parc?
Gradina mea e varza . Ieri a fost o mini-tornada pe aici si a facut dezastru . Toata ziua am strans frunze si am maturat.
framboise
Toxic, pana la urma ii merge bine liliacului?
Eu sunt suparata ca de cand sunt pe aici, tot incerc sa-mi seman leustean si nu reusesc sa-l faca sa-mi incolteasca un pic. sad.gif
Steph
- poate nu primeste destul soare... Am incercat si eu sa plantez acum 2 ani in gradinita, intr-un loc in care primea soare doar partial. S-a uscat. Am plantat un altul la umbra. S-a uscat si mai repede decat primul. laugh.gif Pana la urma am renuntat, dar am aflat mai tarziu ca leusteanului ii place sa stea la soare smile.gif
Poti incerca si cu seminte, dar sa stii ca semintele de leustean germineaza destul de greu, din cauza uleiurilor pe care le contine, iar cele mai batrane nu germineaza deloc. Oricum, incearca sa tii semintele in apa calduta pentru o zi apoi sa le pui in pamant. thumb_yello.gif
framboise
Steph, iti multumesc mult pentru trucul cu semintele. Din pacate eu tot incerc sa mi se prinda din semintele trimise de mama din Romania, altfel n-am cum, pentru ca nu cunosc pe nimeni care deja sa aiba crescut sad.gif
Steph
- eu nu sunt deloc o buna gradinareasa, dar sfatul l-am primit de la o prietena care se pricepe. Sper sa ai mai mult noroc decat mine. wink.gif
Si daca tot sunt aici, am si eu o nelamurire. Are cineva begonii? Am primit anul trecut un puiut, dar nici nu creste , nici nu moare. tongue.gif I-am pus pamant bun, l-am udat, e aerisit, dar nu se manifesta in nici un fel. Este normal? unsure.gif
framboise
Atat cat stiu eu despre begonii, este ca trebuie sa le tii mai mult la umbra decat la soare si sa nu le uzi frunzele. wink.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (framboise @ 3 Sep 2005, 03:01 PM)
Toxic, pana la urma ii merge bine liliacului?
Eu sunt suparata ca de cand sunt pe aici, tot incerc sa-mi seman leustean si nu reusesc sa-l faca sa-mi incolteasca un pic.  sad.gif

Am sa plantez liliacul la primavara . Am vorbit cu cineva si mi-a spus ca era prea tarziu sa-l plantez fiindca exista riscul sa inghete .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.