Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Expresii
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Sushi
As vrea sa stiu de unde vin anumite expresii. De exemplu: "a se uita ca magarul la poarta noua" sau "ca magarul lui Buridan". Cine a fost respectivul?
Sushi
alta pe care n-o pricep e: "Iti faci de cap?" Cum adica "de cap"? De ce exact "cap"?
Felina
QUOTE (Carmelita @ 26 May 2005, 12:30 PM)
As vrea sa stiu de unde vin anumite expresii. De exemplu: "a se uita ca magarul la poarta noua"

ma tu confunzi cu "a se uita ca vitelul la poarta noua".
Cum sta treaba cu vitelul. Daca pui poarta noua, seara cand vine vitelul de la islaz, recunoaste putin locul pe unde ar trebui sa intre, dar nu mai recunoaste poarta. asadar sta si se uita lung la poarta, nedumerit ca vai de el. si isi zice, vorba lu' Caragiale, "eu pe unde votez??"

ei, cam atat ma pricep.
supersonic
QUOTE (Carmelita @ 26 May 2005, 12:33 PM)
alta pe care n-o pricep e: "Iti faci de cap?" Cum adica "de cap"? De ce exact "cap"?

faci ceea ce iti trece prin cap si de obicei nu faci...cap ca simbol al gandirii, al dorintelor ... smile.gif
simonsays
Carmelita, viziteaza si tu Rromania mai des, si asculta "espresiile" atenta... ca le faci varza rofl.gif rofl.gif
Eclectic
QUOTE
alta pe care n-o pricep e: "Iti faci de cap?" Cum adica "de cap"?


E simplu. Se traduce in engleza cu "you make yourself of head". rofl.gif
Sushi
de unde vine expresia "a face cu ou si cu otet"? de ce nu cu ulei si cu scortisoara de exemplu???
nefertiti-old
Pai ce gust ar iesi, mai draga, auzi: ulei cu scortisoara!!!!!!!! rofl.gif rofl.gif

P.S. Vreau sa plec la muncaa. Acum! rofl.gif
Sushi
apoi daca-i vorba de gusturi atunci io-s mai de la tara. Mi-am facut un ou cu otet si nu-mi place nici la gust, nici la miros nici la aspect, plus ca imi deranjeaza aparatul digestiv si la cei din jur pe cel auditiv...
Michelle
...olfactiv nu deranjeaza pe nimeni?
simonsays
QUOTE (Carmelita @ 27 May 2005, 11:07 AM)
Mi-am facut un ou cu otet si [...] imi deranjeaza aparatul digestiv

pai tocmai asta era ideea ! este exprimarea eleganta la versiunea "a-l face de kacat" ! ohyeah.gif
Sushi
De ce se zice ca "face furori"? Am obs. ca si in germana exista expresia asta. Ce sint ale furori?
Sushi
cum adica "a duce cu presul"? se poate inlocui presul cu orice alt articol de decoratiune interioara cum ar fi: covoras, pled, carpeta etc etc sau e musai de folosit presu'?
georgeones
QUOTE
ca magarul lui Buridan


Jean Buridan este eroul romanului cu acelasi nume de Michael Zevaco(parca asta era numele autorului,nu mi-l aduc foarte bine aminte hh.gif ) si expresia are urmatorul inteles pe care l-a exemplificat Buridan , daca magarul are sa zicem in dreapta mancare si in stanga apa la distanta egala si una si alta, el va muri de foame si de sete deorece nu este hotarat in care parte o sa ia prima oara .


Presul suna mai bine de aia nu se foloseste alt termen biggrin.gif


supersonic
QUOTE (Carmelita @ 27 May 2005, 01:27 PM)
cum adica "a duce cu presul"? se poate inlocui presul cu orice alt articol de decoratiune interioara cum ar fi: covoras, pled, carpeta etc etc sau e musai de folosit presu'?

al lui aladin zbura si te ducea hh.gif
Fausta
Carmelita... sincer! poţi folosi ce cuvānt vrei īn expresie. Nimeni nu te obligă să nu spui " eşti dus cu pledul, eventul carpeta" huh.gif mwah1.gif
rebel
han.gif, supersonic!
supersonic
QUOTE (rebel @ 3 Jun 2005, 10:18 PM)
han.gif, supersonic!

Multam de intampinare...si in caz de voi petrece ceva timp pe aici, imi iau presul si zbor de las cateva randuri acolo de va prezentati cool.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.