Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iris Murdoch
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
nefertiti-old
Acum citesc o a doua carte a ei si imi place, e Fiul cuvintelor. Ca si la prima, Clopotul, nu imi place atat subiectul, cat stilul lui Iris Murdoch. Din pacate, doar cateva dintre cartile ei s-au publicat pana acum la noi. sad.gif

Iata cate ceva despre ea aici:

http://www.kirjasto.sci.fi/imurdoch.htm


A mai citit cineva ceva de ea? Daca da, v-a placut? unsure.gif
matz
Am apucat sa citesc Marea, marea si Discipolul , carti pe care efectiv le-am sorbit
in ciuda marimii lor considerabile. Ti le sugerez cu toata inima , nu am reusit
sa gasesc in schimb Clopotul desi am auzit ca e una din primele ei capodopere.

edit: thumb_yello.gif nice topic
nefertiti-old
Uitasem. Am citit si Marea, marea... dar m-a cam plictisit, pentru ca abunda in descrieri si detalii, iar unele mi-au parut inutile si obositoare.

Dar Discipolul inca nu am gasit-o.
Dorriana
Incercati "Visul lui Bruno", a fost prima carte de Iris Murdoch pe care am citit-o si de atunci m-a cucerit cu stilul ei..din punctul meu de vedere "Visul" este mult mai interesant decat Marea, Marea sau Discipolul prin caracterele create si prin ironia subtila cu care sunt prezentate
nefertiti-old
Ironia imi place si mie la ea, combinata cu ceva 'clasic', nu pot defini exact, dar e o imbinare interesanta. smile.gif
matz
Am inceput de curand a citesc Vlastarul cuvintelor dar cu afurisita asta de sesiune mad.gif a trebuit sa fac o pauza.
Revin cu impresii smile.gif
nefertiti-old
Eu am terminat-o si mi-a placut. Mai putin finalul. Nu spun de ce, te las sa vezi singura. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.