Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Hockey
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Sport
nefertiti-old
Cehia tocmai a castigat Campionatul Mondial de anul acesta, a invins in finala Canada cu 3-0!!! spoton.gif
Marcus
La noi sportul asta e mai putin popular, din pacate, cu exceptia anumitor regiuni (capitala si... Miercurea Ciuc spoton.gif ) Cred ca media ar trebui sa popularizeze mai mult hockey-ul in Romania, chiar daca nu suntem noi o forta a hockey-ului mondial. unsure.gif


dead-cat
pentru asta-ti trebuie patinoare artificiale acoperite(care chiar functioneaza).
asta in primul rind.

cite patinoare artificiale acoperite sunt in RO?

unul in Bucuresti
unul in Miercurea Ciuc
unul in Galati(?)
unul in Gheorgheni (cred)

si?


tin minte ca pe la inceputul aniilor '90 scrisese unul un articol despre participare lu' Steaua la CCE. grupa se juca in slovacia. astia de la Steaua erau consternati ca li s-a pus la dispozitie patinoarul pentru antrenamente zilnic pentru 4 ore.
n-au rezistat la nici un antrenament de 4 ore, fiind obisnuiti cu un ice time saptaminal de vreo 5-6 ore in total pentru antrenamente.
atunci Steaua a pierdut (ca de obicei) toate cele 3 meciuri. cea mai mica infringere a fost la 8 goluri (cred), in celelalte 2 meciuri, diferenta era de 20+ goluri (IIRC). hh.gif


antrenorul rusiilor se plingea ca la Helsinki exista 300 de patinoare artificiale.
ypsilonalpha
Mda ... ce forta, ca Romania tocmai a retrogradat in grupa a treia valorica a hocheiului mondial, mare tragedie mare pentru cei din federatie. Da' nu-i bai, ca am fost noi si in grupa a patra valorica, asta inainte de '89, ca n-au avutara ai nostri bani (sau n-au avut voie? blink.gif ) sa se duca la turneul celei de-a treia grupe valorice, si am picat automat in grupa a patra ... unde a fost circ maxim, pare-mi-se ca atunci a reusti Romania cea mai categorica victorie intr-un meci oficial (parca 55-1 cu Noua Zeelanda rofl.gif ) bestial! un gol pe minut ...

Doar ca acuma nu mai e loc acolo sus, de cind s-a scindat U.R.S.S. (si chiar si Cehoslovacia smile.gif ) prima si a doua divizie valorica sint "infestate" de alde Letonia, Lituania, Estonia, Ucraina, Bielorusia, Kazahstan si alte alea smile.gif

Da' totusi, sa luma bataie de la China si Japonia ... sad.gif in fine ...
dead-cat
QUOTE

Doar ca acuma nu mai e loc acolo sus, de cind s-a scindat U.R.S.S. (si chiar si Cehoslovacia  ) prima si a doua divizie valorica sint "infestate" de alde Letonia, Lituania, Estonia, Ucraina, Bielorusia, Kazahstan si alte alea

sa tot fie, dar pina si alea dau jucatori la NHL, adesea chiar buni, cum era Dariusz Kaspariaitis (ex. Pittsburgh Penguins) de exemplu.
pe cind la noi... hh.gif

ca de Slovacia sa nici nu mai vorbesc:

Zdeno Chara - Ottawa Senators
Martin Strbak - Pittsburgh Penguins
Marian Gaborik - Minnesota Wild Wings
Marian Hossa - Ottawa Senators
Jozef Stumpel - LA Kings
Miroslav Satan - Buffalo Sabres
Ziggy Palffy - LA Kings
Pavol Demitra - St. Louis Blues
Richard Zednik - Montreal Canadiens

numa citeva exemple...
unde si slovacii si cehii au cistigat campionate mondiale in ultimii 10 ani.
yuanescu
QUOTE
pentru asta-ti trebuie patinoare artificiale acoperite(care chiar functioneaza).
asta in primul rind.

... si crose bune, ca am jucat si eu odata hockey in romania si de atunci am ramas cu strungareatza sad.gif ..
a lovit cineva pucul si o bucata din crosa si-a facut treaba ..
dar eu eram multumit ca nu a fost pucul ..
dead-cat
Peter Forsberg a semnat 2 ani cu Philadelphia Flyers. frusty.gif

nu-mi vine sa cred sad.gif .
daca exista vreo echipa pe lumea asta ce ar merita sa aibe ca patron pe jiji becali, atunci is Philadelphia Flyers, pentru ca-i o trupa de ciobani.

si taman cu executantii astia de transhumante isi gaseste cel mai bun jucator din europa sa semneze un contract. frusty.gif
dead-cat
Pittsburgh Penguins semneaza cu Ziggy Palffy si Serghei Gonchar yay.gif
mama ce sezon vineeeeee yay.gif
dead-cat
Intr-o sedinta extraordinara azi noapte, guvernul Canadei a hotarit modificarea primei strofe a imnului national in

"Oh Canada, you can't win without Lemieux" rofl.gif
nefertiti-old
na, sa vedem semifinalele!

io tin cu cehia wub.gif
Marian M
Eu am tinut cu Slovacia si cehii erau singurul adversar pe care nu-l doream pt. slovaci. hh.gif
Semifinale cu scoruri oarecum simetrice:
Suedia - Cehia 7-3
Finlanda - Rusia 4-0
Neprezenta in semifinale a Canadei si SUA era de f. putini anticipata.

Finlanda e singura echipa care a obtinut doar victorii la acest turneu. thumb_yello.gif
ypsilonalpha
Romānia tocmai a re-promovat īn a doua grupă valorică a hicheiului mondial (zisa Divizia I). Īn turneul de la Sofia selecţionata noastră a cīştigat toate meciurile, şi anume:

Romānia - Belgia 4 - 2 (2 - 0 , 2 - 0 , 0 - 2)
Africa de Sud - Romānia 3 - 19 (0 - 5 , 0 - 6 , 3 - 8)
Romānia - Spania 16 - 3 (6 - 0 , 5 - 0 , 5 - 3)
Bulgaria - Romānia 0 - 9 (0 - 1 , 0 - 1 , 0 - 7)
Romānia - Serbia Muntenegru 11 - 1 (3 - 1 , 3 - 0 , 5 - 0)

Pentru detalii: http://www.iihf.com/hockey/tournam/tournaments.htm#
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.