Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cu Nebunii In Casa ...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Bancuri
axel
Episodul I

QUOTE
Incep sa va povestesc o faza haioasa petrecuta in timpul facultatii, cand stateam in gazda in Arad. Faza mi-am adus-o aminte dupa ce Razvan ne-a povestit ce a patit el cu inundatiile...
In anul doi de facultate io mi-am schimbat gazda, ca stateam la un mos care imi manca mancarea din frigider...  mama lui de nehalit! Hai, ca ma obisnuisem cu chestia asta, adica daca mancam seara si imi ramanea juma de paine sa zicem, a doua zi cand ma intorceam de la cursuri aflam de la el ca era pacat sa lase bunatate de paine sa se intareasca, asa ca mi-a halit-o mosu  ! Problema era ca in fiecare luna imi marea chiria! Adica in prima luna parca dadeam 250 mii, a doua 270, a treia 300, a patra 330... grrr, de fiecare data cand imi marea chiria zicea "promit ca nu iti mai maresc tot anu, de data asta si gata..." asa ca m-am enervat si mi-am gasit alta gazda. Si cum m-am grabit sa gasesc, am mers la primul pe care l-am intalnit in ziar:  un baiat cam de 33 -34 de ani, gras, umflat cu pompa, da bolnav mintal... Bina, la inceput nu m-am prins ca era debil, m-a poftit frumos in casa la el, mi-a aratat camera ce urma sa fie a mea si mi-a zis pretul : 200 mii cu tot cu cheltuieli - deci la jumatate de pret! Cand m-am uitat la el mi-a parut mie ceva dubios, da am zis ca stau si io o luna si daca nu-mi place gasesc in alta parte. Totul era sa plec cat mai repede de la nehalitul ala.
Buuun, ma mut io la asta, si la inceput a fost totul absolut OK, era foarte prietenos cu mine - chiar m-am intrebat serios daca nu cumva e homo  - in fine, mi-a povestit ca e divortat de nevasta de vre-o 5 ani, ca el sufera cu ficatul, cu splina, cu inima etc (mi-am dat seama ca minte, era sanatos-tun!) si ca d-aia ia atatea medicamente (de fapt el lua medicamente si vitamine pt bibilica, adica pt neuronii care ii lipseau). Tipul era un prefacut si jumatate, era pensionar pe caz de boala  si o ducea destul de bine!
In fine, e mult de povestit, poate ca o sa spun toata povestea, ca e incredibila  , da o sa va spun mai intai ce i-a facut vecinului de jos  .
Tipul asta nebun -il chema Ovidiu, da io ii ziceam "bai grasule"  - avea o gandire de copil infantil asa cam cum gandeam io in zilele mele alea mai bune, cand aveam 10 -11 ani  . Toti vecinii din bloc il stiau ca e nebun si nu se legau de el. El saracu nu era violent, la cat era de mare animalul -cam 120 -130 de kg- pe atata era de fricos, daca tipam nitel la el gata se punea sa imi ceara scuze ca m-a suparat  sau ca m-a enervat... ne intelegeam de minune... In fine, locuiam la etajul 1, iar paterul era si ala locuit.
Nu stiu cum face vecinul de jos la un moment dat si se leaga de Ovidiu... Il vad pe Ovidiu nervos si suparat cum intra pe usa dracuindu-l pe vecinul de jos... il intreb care-i baiul si imi spune ca cica vecinul il acuza ca il inunda in baie  . Chestia e ca in blocul ala cand ploua afara, scurgerea de pe bloc era trecuta pe langa coloana de apa cu tevile ce treceau prin baie, care erau mascate. Adica nu se vedeau tevile, era ca un fel de nisa in spatele careia erau tevile, iar pe nisa era chiuveta si sub chiuveta un capac mare care permitea accesul la robinetii principali. Asa era la tot blocul. Pe undeva era fisurata conducta, ca atunci cand ploua mai picura apa pe dupa nisa si picaturile alea ajungeau fix la parter, la vecinu care obturase nisa - isi mesterise acolo un suport de pantofi alte alea-alea.
Bun, vine Ovidiu si zice, "firar-al dracu, las' ca il inund io acu..." si ia o cana cu apa, scoate capacul de la nisa si toarna cana pe langa tevi la vecinul de jos  . Io cand l-am vazut, in prima faza m-am cracanat de ras... apoi el cica ca de ce rad?!?! Si i-am spus: "Bai grasule, ce dracu, ba, da prost mai esti  - pai nu asa tre-sa faci ba!!!" ala cica:
- Da cum sa fac??
- Bai grasule-bai, o sa slabesti pana il inunzi pe ala cu cana aia baaa!!! Ia mai frate si tu o oala mai mare...
-  ooooh, ca bine zici!!!
... si se duce nebunu in bucatarie si vine cu dita-mai oala de vre-o 5 litri, o umple cu apa si da-i si toarna... io eram deja terminat pe jos de ras.. el se uita la mine ca un copil si radea in hohote... brusc i s-a luminat privirea, ochii s-au marit,  i-a venit alta idee:
- Bai gabi, ce dracu ma chinui io cu oala??? Io am Galeata!!!
... si tropa-tropa repede in bucatarie arunca gunoiul din galeata pe geamul de la bucatarie  , si repede-repede cu galeata de gunoi goala vine grasu in baie... umple galeata si fleosc la ala de dedesubt... dupa doua galeti saracu de el obosise, io obosisem de ras. Eram pe jos, deja m-am dus a mine in camera ca sa rad cu pofta... cand il vad ca vine TRIUMFATOR:
- Hai sa vezi ce i-am facut  ...
...si cu greu ma adun io de pe jos, ma duc in baie si cevad: nebunul renuntase la galeata,  da in schimb bagase furtunul de la dus in nisa si apa curgea in voie la vecinu de jos
(...)
cica:
- pai ce sa ma mai chinui si cu galeata, las' ca-i dau direct cu dusu, si apa calda si rece, sa se invete minte sa se mai ia de mine  .

Toata faza a durat mai putin de 10 minute... In timp ce apa curgea pe dus, Ovidiu - prevazator, gandindu-se la ceea ce o sa urmeze  - a dus toate obiectelele incriminatoare la locul lor (cana+oala+galeata) si a pregatit capacul sa-l puna la loc... si deodata auzim tipete, zbierete si bubuituti in usa de la intrare : " Ovidiuuuuu futu-ti mama ta de dobitoc!!! M-ai inundaaaaaaat baaaaa bouleeeeeee!!! Deschideeeeeeee! Deschide usaaaaaa ca te omooooooor!!!" - am presupus amandoi ca era vecinul de jos  . Rapid ne-am organizat: El a oprit dusul si a pus capacul la nisa, in timp ce io am sters repede urmele de apa din baie.... Fiindu-i frica de ala (car era ca si mine slabanog, micut etc, io aveam pe atunci 57 de kg, cam ca maidanezu  ) m-a trimis pe mine sa deschid : "du-te tu sa deschizi ca pe mine ma bate de ma omoara ca e nervos  ".
Buuun, merg io la usa, ma prefaceam ca tocmai m-am trezit din somnul de dupa-amiaza - deschid usa si il vad pe ala nervos, tipand si zbierand...
- Undee eeeee???  Unde e Ovidiu???
- Pai e in pat ...
... si incepe iarasi sa zbiere dupa ovidiu...
... Ovidiu sare din pat:
- Ce-i vecine, ce s-a intamplat?? 
-  nesimtitule!!! m-ai inundat baaaa dobitocule!!!
...la care Ovidiu se repede si deschide usa la bucatarie  - prefacandu-se ca nu stie despre ce e vorba:
- unde vecine??? ca la mine e oprita apa  ..
- In baie bouleeee
- Hai vecine sa vedem...
... si merg astia in baie unde totul era curat, nimic suspect. Vecinul se repede si da jos capacul de la nisa:
- Uite! aici! Ai turnat cu galeata!
- care vecine??? Care galeata??Adica ma faci pe mine prost sau ce?? Unde vezi tu la mine galeata?? nu vezi ca picura de sus???
... intr-adevar, de sus picura da foooarte putin, cam o picatura-doua pe minut....
cica:
- Uite vecine picatura acolo suuus - uite cum vine picaturaaa piiic, piiic ...
- Ce picatura ma-ti ba ca la mine mi-a ajuns apa in sufragerie baaaaa! Au curs galeti intregi, a venit apa puhoi -nu picaturi 
- sa mor io daca stiu ceva ma vecine, sa mor io....
Io cu greu ma puteam abtine sa nu ma cac pe mine de ras... asa ca am decis sa merg jos la vecin la "locul faptei" ca sa vad urmarile... Prima chestie pe care am vazut-o a fost ... nevasta-sa si fii-su care carau un covor un afara din casa... apoi in sufragerie plutea efectiv covorul prin casa, in dormitor era apa de 5 cm... am iesit afara si am ras cu spume... cred ca o saptamana m-a durut burta de atata ras. Pur si simplu am luat motorul si am parasit zona, am ajuns la nici o suta de metri ca nu mai puteam sa vad nimic de atatea lacrimi - de ras. Lumea pe strada credea ca m-am tignit la cap!!! NU MA PUTEAM OPRI DIN RAS!!! Am pus motorul pe cric si m-am tavalit pe jos de ras!
Bai frate, una e sa vezi faze din astea la televizor si alta e sa le traiesti pe viu!
Iar faze de-astea cu nebunul se intamplau saptamanal! Din anul doi pana in anul patru (cat am stat la Ovidiu) adica 2 ani jumate am avut intamplari din astea la greu. Efectiv am intalnit si io o "pereche" care sa gandeasca cum gandeam io cand eram mic, care sa faca tot ce-i trece prin cap! In sfarsit am intalnit si io unul mai nebun decat mine. Cum el nu prea avea idei  , da nebun fiind, ne completam de minune!!!

Hai ca ma dau astia afara de la servici, doar cand imi aduc aminte ma bufneste rasul instantaneu...
MikeEL
Tareee... !!! rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Kyklos
rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
ma ingras de la atata ras.....
laugh.gif biggrin.gif


acuma citesc si de pe forumu` olcit.....de indicat ar fi sa postezi si aici....sa sti...ca te straci de ras...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.