Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Usl Un Nou Film Romanesc!
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Teatru si Film
spulberg
USL este un proiect de film independent romanesc filmat in format digital.
Turnajul filmului e programat pentru luna august 2005.
Sunt deja 509 de vizitatori pana acum and counting!!! (asta doar in nici 3 zile)
Avem ecouri pana in Egipt! (asta ca o surpriza personala)
Trailerul filmului si alte detalii despre noi puteti gasi pe pagina USL:
http://homepage.mac.com/spulbergs/

pe pagina avem si un link la forumul nostru in cazul in care doriti sa postati mesaje.

suntem dornici de opinii!
....si bineinteles, inca avem nevoie de fonduri!!!!

Va asteptam!
spulberg
Filme de CV avem cam toti din echipa!
Lucram de peste trei ani la proiecte straine si romanesti realizate la Castel Film, Media Pro si nu numai. Ne-am facut mana ajutandu-i pe altii sa-si faca filmele, am tras cu ochiul si-am "furat" tot ce-am putut si acum ne credem destul de pe picioarele noastre incat sa ne aventuram pe cont propriu.
Impreuna am mai turnat cateva scurt metraje, dar de data asta este mult mai serios.
Ideea este de a lansa un nou concept de a face lucrurile in filmul romanesc! Pare pretentios, dar in momentul de fata noi credem cu tarie ca low budgetul e modul in care multi cineasti romani se pot exprima si pot spera la mai mult. Ne revoltam impotriva profesorilor nostri din facultati care ne-au invatat ca "pelicula e sfanta", si spunem ca nu suportul conteaza, ci ideea!
Ne-am saturat sa vedem noile filme romanesti (acceptabile din punct de vedere tehnic) dand chix unul dupa altul din lipsa de experienta a cineastilor tineri in a-si sustine ideile in film.
Sustinem digitalul pentru ca prin simplitatea de utilizare a acestui format, el ia de pe umerii cineastilor tineri foarte multe din constrangerile tehnice, de timp ori financiare, care pot distrage atentia regizorului sau a echipei sale de la spunerea propriu-zisa a povestii.
Credem in necesitatea de a-ti face mana inainte de a te inhama la un proiect de lung metraj.
Am vazut pe pielea noastra ce greu se ajunge sa lucrezi la un film strain facut in Romania, si ne consideram norocosi pentru ca am avut sansa sa participam la cateva din marile filme turnate la noi.
E o piata relativ inchisa si care favorizeaza foarte mult pe cei cu experienta si doar atat. Cum piata de filme facute la noi ramane constanta in ultimii ani, tinerii care termina anual cu zecile facultatile de profil, inunda un loc prea mic pentru ei.
Chiar daca unii norocosi reusesc sa stranga bani de un film, ei se regasesc nepregatiti pentru marea piatra de hotar si in majoritatea cazurilor esueaza.
Un regizor de succes nu se bazeaza pe diplome luate de la facultate!(cu toate ca si noi le avem)!
Ideea este nu ca nu am fi in stare sa facem un film pe pelicula, ori ca nu am putea sa cerem mai multi bani, scopul nostru e sa trezim interesul publicului si al finantatorilor astfel incat acest gen de filme sa depaseasca stadiul de proiecte date anonim pe internet ori de proiectii video haotice.
Nu vrem sa mai spargem inca o data gheata, ci vrem sa batatorim o cale!
Filmul nostru nu va fi difuzat pe net!!!!!!!!!
Cu totii ne-am luat angajamentul ca sa nu lasam filmul USL sa ajunga pe net. N-au reusit americanii dar noi vom incerca sa prevenim acest lucru. O eventuala comercializare pe cd ori dvd a USL ar putea conduce la acest lucru, asa ca principalele noastre cai de prezentare vor ramane salile de proiectie si ulterior cele de cinematograf.
Desi oamenii ne dau putine sanse, investigam toate posibilitatile de a scoate bani din acest proiect!!!
Suntem ferm convinsi ca acest proiect va reusi, dar in cazul unui esec, ne vom asuma in totalitate vina, vom returna banii stransi si vom incerca din nou!
N-avem de gand sa disparem in ceata!!!
Suntem trup si suflet in sprijinul acestei idei si asta ne garanteaza sinceritatea!
In acest moment eu unul mi-am abndonat slujba si lucrez full time la acest proiect, risc totul pentru reusita lui!
E acum ori niciodata, m-am saturat sa mai astept ziua cand voi avea destui bani pentru filmul meu de lung metraj in pelicula!
Nu vreau sa ajung o noua tanara speranta a filmului romanesc la 40 de ani!!!

puteti gasi acest raspuns si la rubrica "Spulberg's Fingerprint" de pe situl
USL:
http://homepage.mac.com/spulbergs/

Va asteptam!
spulberg
pagina USL este updatada zilnic.
apar noi rubrici si noi informatii la subiectele existente!
vizitati forumul USL si observati ecourile starnite de proiectul nostru.
ne mandrim cu 1300 de vizitatori in prima saptamana!
ajutati-ne sa raspandim zvonul USL!

http://homepage.mac.com/spulbergs/
spulberg
trailerul USL este acum in versiune mp4 streaming!!!!
aviz celor care n-aveau QuickTime...dati o fuga sa-l vedeti!

http://homepage.mac.com/spulbergs/

am mai pus noutati.
ce-ati mai vrea sa stiti?
spulberg
USL, 7 oameni care vrem sa facem un film low budget in Romania.
Bilantul dupa o luna?
Nu ne este bine. Avem din ce in ce mai putini vizitatori pe pagina noastra, n-am primit decat 10 mailuri si nici o oferta de sponsorizare.
Ecoul pe forumuri s-a stins, nici un raspuns nou de o saptamana incoace.
De ce?
Pentru ca a luat Cristi Puiu premiu la Cannes?
Pentru ca Dan Pita si-a lansat Second Hand -un nou film "serios"?
Ne-am potolit iarasi foamea anuala de cinema romanesc?
Ne uitam a 10 oara la Padurea Spazuratilor(de data asta pe B1) si inchidem cercul trecut - prezent(tot buni am ramas) ?
Asta-i tot ce ne trebuie: trei filme "romanesti" pe an si patru seriale tv proaste(dar vorbite in limba romana)?
Noi refuzam aceasta oferta "generoasa"!
Vrem mai mult, putem mai mult!
(aveti grija la accentul verbului a putea)

http://homepage.mac.com/spulbergs/

spulberg
"Shorts" rubrica noua la USL: SCURT METRAJE ROMANESTI !!!
Asta ca sa vedeti cam in ce ape ne scaldam.
Nu sunt ale noastre (deocamdata), dar au fost unii care ne-au "provocat" cu munca lor si-am zis sa-i aratam in lume.
Vom incerca sa "vanam" orice reprezinta scurt-metraj romanesc.
Cautam scurt metraje !!!- asa ca daca stiti de linkuri de scurt metraje autohtone suntem mai mult decat amatori.
Daca aveti filmele voastre si vreti sa le mai prezentati inca intr-un loc, va asteptam la noi pe pagina !!
Stiti ceva si de faimoasele lung metraje in digital Trei Pazeste, Eminescu vs Eminem si altele ? Am dori sa le inseram si pe acestea.

Enjoy!

http://homepage.mac.com/spulbergs/

scrieti-ne la: spulbergs@yahoo.com !
spulberg
Suntem fericiti, si multumim pentru asta firmei Maqhouse Computers, care s-a oferit sa sponsorizeze proiectul USL cu suma de 1000 de euro!
Acesta e un pas mare pentru noi: s-a spart gheta!
Multumim mult Maqhouse!
axel
Bafta spoton.gif
Sa vina si restul de bani necesari pentru productie thumb_yello.gif
spulberg
ti-ai lua bilet la USL?
http://movies.groups.yahoo.com/group/USLthemovie/polls
spulberg
www.usl.ro
Am lansat versiunea 2.0 a sitului USL!!!
O interfata grafica mult mai atragatoare si zeci de noi lucruri despre USL...toate updatate zilnic!
Mergem mai departe, ajuta-ne si tu!
(USL 1.0 a inregistrat Peste 11104 de vizitatori pana in prezent!)
spulberg
Salutare! Azi am inaugurat noul trailer USL, da click pe www.usl.ro daca esti curios sa vezi cateva imagini din film. Astept impresiile voastre.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.