Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Games Trivia
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
ypsilonalpha
Stateam eu si ma gindeam: daca avem Trivia pe generalitati, de ce n-am avea si Trivia cu intrebari din jocuri?

Regulamentul e simplu:

- In prima faza o sa pun cinci intrebari legate de jocurile pe calculator (sau chiar si jocuri pe console rolleyes.gif ). Cel/cei care raspund corect la cel putin o intrebare se califica in finala. Pentru raspunsurile corecte din aceasta faza nu se primesc puncte.
- Finala cuprinde alte zece intrebari, la care pot raspunde atit finalistii, cit si cei care nu-s calificati in finala. Diferenta e ca un finalist primeste 5p pentru un raspuns corect, iar un non-finalist doar 3p. smile.gif
- Intrebarile vor fi puse la intervale de timp aleatoare, pentru a fi echidistant. laugh.gif
- Se ia in considerare doar primul raspuns corect.
- Evident, cine are mai multe puncte dupa cele zece intrebari din finala a cistigat concursul.
- Cistigatorul va primi sincere felicitari thumb_yello.gif (deocamdata).


Asadar, iata prima intrebare (una mai simpla, pentru incalzire):

1. Cum se numeste "in popor" arma care a revolutionat gameplay-ul din Half-Life 2 (si care permite exploatarea la maximum a engine-ului fizic al jocului)?


P.S. In caz ca topicul nu stirneste interesul scontat. imi rezerv dreptul de a cere inchiderea sa. sorry.gif
dead-cat
gravity gun. care a facut din "We don't go to Ravenholm" capitolul meu preferat.
ypsilonalpha
Mdeah spoton.gif si pesemne trageai cu discuri zimtate dupa zombi ... sadicule! rofl.gif ... eu voiam sa-l capacesc pe parintele-popa, da' nu mergea neam! wink.gif

Raspuns corect => avem un prim finalist (dead-cat), care poate raspunde sau nu, dupa dorinta, la celelalte patru intrebari preliminarii.

Urmatoarea intrebare:

2. Ce shooter mult asteptat de fani, si care urmeaza sa apara undeva in toamna 2005, este localizat intr-o zona radioactiva, amestec de Cernobil si de Zona din romanul Calauza al fratilor Strugatki?
dead-cat
STALKER


nu neaparatnumai pt. discuri, ca mai erau si buteliile. aproape ca n-am consumat deloc munitie in capitolu' ala. asta pe hard, ca pe medium aproape ca am consumat-o toata cind m-am jucat prima oara. mai e si posibilitatea de a cara munitite si medkituri dupa tine in excess, de la nivel la nivel.
ypsilonalpha
dead-cat, raspuns corect si la intrebarea a doua.

3. In ce serie de jocuri apare ca personaj principal piratul in devenire Guybrush Treepwood?
dead-cat
hai ca asta-i simplu,

"The Secret of the Monkey Island"
ypsilonalpha
Nope. Am zis "seria" wink.gif ... asa ca nu pot valida raspunsul tau. Asteptam si pe altii ...
dead-cat
partea a 2-a a fost vinduta sub titlul "The Secret of the Monkey Island 2 : LeChucks Revenge".
ypsilonalpha
Mda, era vorba de seria Monkey Island (erai din cite tin minte: Secret of M.I., Return to M.I., Curse of M.I., Escape from M.I.)

Oricum, desi practic ai raspuns corect, dead-cat, dar, devreme ce nimeni nu a mai intervenit. raspunsul nu prea mai conteaza, adica nu poti sa fii mai finalist decit pina acum smile.gif

Ah, si inca o remarca: pe individ il cheama Guybrush Threepwood (cu un H in plus) ... asta era un fel de mini-vaccin anti-google rolleyes.gif

4. Cum se numesc cele trei console de jocuri care isi disputa suprematia in lume si caror firme le apartin ele?
dead-cat
XBox, PlayStation si GameCube (de asta nu mi-s sigur)
ypsilonalpha
Si producatorii? rolleyes.gif
dead-cat
xbox e m$
playstation e sony
gamecube e nintendo
ypsilonalpha
Corect!

(Pe vremuri mai exista si Seag Dreamcast, daca nu mai insel ... )

dead-cat, cred ca o sa pun si a cincea si ultima intrebare si apoi te declar cistigator absolut. smile.gif

5. Ce joc de tip turn-based strategy (strategie pe ture) l-a facut celebru pe designerul de jocuri Sid Meier?

Editare ulterioara: Sega Dreamcast, nu Seag
actionmedia
Civilisation

Sid Maier's Civilisation e deja un brand name de notorietate.
ypsilonalpha
Corect!

Avem deci 2 finalisti (dead-cat si actionmedia) care vor primi de acum inainte cite 5p pentru un raspuns corect; ceilalti care vor raspunde corect vor primi cite 3p. Ca, vorba aia, de acum inainte, intrebarile-s pe puncte.

Revin mai spre seara ... smile.gif
actionmedia
Lasa si tu ceva mai mult timp intre intrebari. Poate nu toata lumea e logata.
dead-cat
si evtl. intrebari la care poti raspunde doar daca ai jucat jocul (sau ai citit un walkthrough). ca sa nu gasesti in google raspunsul din prima.
ypsilonalpha
Ok, s-a notat si voi procesa cererile voastre smile.gif

Oricum prima sarja de 2 intrebair, diseara pe la 10 (ora Romaniei) thumb_yello.gif
actionmedia
Poti sa le bagi din shootere pentru ca eu oricum nu o sa fiu online.
dead-cat
nici io rolleyes.gif
ma duc la cinema laugh.gif
ypsilonalpha
Iar io am fost la fotbal ... mi-au tras astia shuturi numa' la vaccin spoton.gif

Deci, priam intrebare din finala:
1. Din ce joc e imaginea urmatoare?

user posted image
dead-cat
Warcraft2
ypsilonalpha
Indeed, este Warcraft 2.

dead-cat, ai deja 5p.

O intrebare ceva mai grea:

2. Cum se numeste orasul in care se desfasoara actiunea din seria Thief?
dead-cat
The City.
actionmedia
sad.gif Am intrat prea tarziu.
La prima intrebare stiam raspunsul, la a doua nu.
ypsilonalpha
smile.gif Corect si al doilea raspuns ... orasul din Thief n-are nume, se cheama pur si simplu The City.

dead-cat = 10p

3. In ce joc action-shooter-RPG (joc extrem de apreciat la vremea lui), avind actiunea plasata intr-un viitor apropiat, prima misiune se desfasoara pe insula care adaposteste Statuia Libertatii din New-York?

dead-cat
Deus Ex
ypsilonalpha
Corect!

dead-cat = 15p

4. Cum se numeste add-on-ul oficial de la Age of Empires (primul)?
actionmedia
The Rise of Rome rolleyes.gif cred
ypsilonalpha
Din nou corect!

dead-cat - 15p
actionmedia - 5p

5. In ce serie de jocuri action-RPG avem printre altele placerea de a-i zdrobi pe Mephisto si Bhaal impreuna cu vajnicii smile.gif lor supusi?
dead-cat
Diablo
ypsilonalpha
Corect din nou! esra vorba de seria Diablo (cu tot cu add-on-uri)

dead-cat - 20p
actionmedia - 5p

6. Din ce joc este imaginea de mai jos?

user posted image
dead-cat
desi nu l-am jucat, arata a Black&White.
ypsilonalpha
Da, poza e chiar din Black & White.

dead-cat - 25p
actionmedia - 5p

7. In joucrile de tip RPG, care este numele traditional pentru grupul de personaje controlat de jucator?
dead-cat
NPC?
ypsilonalpha
Nu. NPC = non-playable character, adica alea sint exact personajele pe care NU le poti controla, gen indivizii cu care poti discuta, vinzatorii care iti vind arme, potziuni magice, armuri si alte alea, ba chiar si monstri si inamici etc.

Astept in continuare raspunsul corect (de la altcineva decit dead-cat, pentru ca el a tras ... si a ratat smile.gif )

actionmedia
In Neverwinter Nights grupului ii zicea "party"
Banuiesc ca party este numele traditional.
ypsilonalpha
Da, party este smile.gif

dead-cat - 25p
actionmedia - 10p

8. In ce serie de jocuri ii avem ca protagonisti printre altii pe Spion, pe Bereta Verde, pe Sofer si pe ... ciinele Whisky smile.gif ?
dead-cat
commandos
ypsilonalpha
Corect din nou!

dead-cat - 30p
actionmedia - 10p

Concursul e practic incheiat, dar iata totusi si ultimele doua intrebari:

9. Cum il cheama pe cetateanul din imagine si in ce serie de jocuri "presteaza" el?

user posted image

10. Ce serie de action-shootere are ca (anti-)erou un detectiv care-s iface singur dreptate intr-un New-York intunescat si ploios?
Chime of Night
9. Sam Fisher din seria Splinter Cell
10. Max Payne
ypsilonalpha
Corecte ambele raspunsuri, Chime of Night! Primesti 3*2 = 6p (doar cite 3p de intrebare pentru ca n-ai fost finalist ci outsider).

Asadar, clasamentul final:

1. dead-cat - 30p
2. actionmedia - 10p
3. Chime of Night - 6p


dead-cat, felicitari pentru cunostintele dovedite in domeniul joacelor thumb_yello.gif Cinste invingatorului, onoare celorlalti participanti.

Si va astept la un (eventual) nou concurs de acest tip. smile.gif


Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.