Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Marea Vanatoare
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Exploratorului > Natura si Turism
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
icarus
Ideea este simpla. Forumistii care doresc, se pot inscrie aici pentru a deveni 'vanatori' si pentru a primi provocari de la (orice) alt forumist, sub forma unor 'comenzi' pentru fotografii cu un anumit subiect din orasul in care se afla cel provocat. Fotografiile trebuie sa fie facute de vanatori, nu luate de pe net sau din alte surse. Se accepta si fotografii mai vechi, daca se potrivesc cu subiectul.
Pe parcurs poate vom stabili si niste reguli si eventual un clasament al vanatorilor.
Sper sa vi se para interesanta ideea. smile.gif

Sa inceapa vanatoarea! 23.gif

icarus
Cu titlu de exemplu, il provoc pe icarus. smile.gif Tinta: Casa Armatei din Bucuresti.
icarus
iata...
Nico
Pentru Icarus si Onix (care ajunge primul)... Parcul Ioanid din Bucuresti. Cred ca mi-ar fi placut si mie sa fac ce faceti voi dar nu as avea timp si probabil ca sunt si prea comoda, dar imi place ideea smile.gif
icarus
Vineri, daca nu mi-o ia Onix inainte... smile.gif

Eu as dori de la axel o poza cu "cel mai tipic" diner din Dallas. smile.gif
Onix
Mwahahaha, and the race begins devil.gif
Glumeam tongue.gif Incerc maine; daca nu, Icarus va avea onoarea.

Eu vreau de la mutulici - vechi si nou in Timisoara. A se interpreta dupa plac. smile.gif

icarus
Pentru Nico. Fotografie facuta ieri. Din "bunavointa" unor vecini nu mai merge Internetul acasa zilele astea. sad.gif
Nico
Mersi mult icarus, ce frumoasa e poza smile.gif (daca mai ai poate le mai pui pe undeva pe aici). Doream sa arat cuiva parcul smile.gif Astept si de la Onix wink.gif
Dani
Si mie mi-a placut poza lui Icarus smile.gif.
Il rog frumos sa faca si pentru mine o poza cu Piata Unirii, dar vreau sa fie noaptea. Nu stiu de ce, dar Bucurestiul arata mult mai bine noaptea. rolleyes.gif
Onix
QUOTE (Nico @ 7 May 2005, 07:21 PM)
Astept si de la Onix  wink.gif

Ok, Nico, s-a facut! In cateva ore o sa fiu acolo. wink.gif
=======================
icarus - ai surprins frumos momentul.
=======================
Si totusi, ce se aude cu restul "vanatorilor"? rolleyes.gif
mutulica
programasem sa ies azi prin oras... dar ploua in draci.
o sa ma stradui sa o rezolv azi cool.gif
Onix
Sa vedem:
Aleile parcului

Edit 1: a trebuit sa micsorez poza.
Edit 2: mutulica, nu vreau sa te am pe constiinta, astept o zi cu soare pentru vanat. wink.gif
mutulica
am scanat o poza mai de demult... pina apuc sa fac poze noi..
ref la tema "vechi si nou in timisoara" - e pasajul de la Bastion.. vechi (face parte din zidul vechii cetati)... si nou totodata pt ca raspunde cerintelor de trafic ale zilelor noastre...

in fine, nu sunt multumit de asta si o sa ma stradui sa gasesc ceva mai destept (am ideea, dar imi trebe un moment propice si trepied ca sa imi reuseasca)
Onix
Deocamdata, are si nou si vechi. smile.gif Imi place interiorul pasajului, cat se vede din el, cel putin. Daca mai ai idei si pentru alte poze pe tema asta, abia astept. tongue.gif Nu cunosc deloc Timisoara si, cu cat ne poti arata mai mult din ea, cu atat mai bine.
icarus
Dani: Facut-am o poza cu Piata Unirii... e atasata.

Nico: Mai am. smile.gif 1, 2, 3.
Nico
Mersi Onix, Icarus pentru foto. O sa ma mai gandesc pentru subiectul urmator smile.gif
Dani
Multumesc frumos icarus.smile.gif Locatia e foarte buna. De fapt, tot la reclamele luminoase ma gandeam si eu. rolleyes.gif
icarus
Cu placere.

Axel, sper ca n-ai uitat de poza. smile.gif
Onix
Provocare pentru KodiaK - Gradina Botanica. Alege tu o poza reprezentativa. wink.gif
KodiaK
Cam greu sa aleg o singura poza reprezentativa smile.gif
Sper ca asta sa te multumeasca:
Onix
Frumoasa. mwah1.gif

icarus, pot sa fac si eu o comanda pentru o poza cu Dambovita? smile.gif
KodiaK
Hai sa condimentam un piculet vanatoarea.
Onix, in primul rand ma bucur ca tzi-a placut poza, iar in al doilea rand, vreau o poza cu un elefant (viu) rolleyes.gif
Olaf
Hehe, daca imi iau aparat digital, ma inscriu si eu...
Pana atunci, insa, Kodiak, poti sa-mi arati un copac foarte batran? Cel mai batran pe care-l gasesti.
flori
Am din intimplare in comp un maslin de ....? ( de fapt nu stiu exact s-ar putea sa fie mult mai batrin nu mai retin cit scria pe placuta aia) din Palma de Mallorca si ti-l daruiesc cu placere Olaf!
Onix
Un elefant pentru KodiaK rolleyes.gif
Daca vrei sa condimentam vanatoarea, asteapta-te la un strop de sare si piper, dupa ce indeplinesti provocarea lui Olaf. jamie.gif
Olaf
ohmy.gif
Multumesc, flori! smile.gif Impresionant...
icarus
Pentru Onix, o poza cu Dambovita - cea fara de barci. smile.gif Asa cum se vede ea de pe Podul Izvor.

Desi astept inca o fotografie de la Axel sad.gif am o provocare pentru dead-cat: Esslinger Burg.
dead-cat
Esslingen nu-i in Stuttgart.
icarus
Pai nici gradina zoologica nu e chiar in Bucuresti... tongue.gif
Eu am gasit aici: http://www.stuttgart-tourist.de/deutsch/re...en/essburg.html
Zice ca trebuie sa iei autobuzul 110 tongue.gif

Daca nu merge gasesc altceva... smile.gif
Onix
icarus, imi place mult fotografia, parca nici nu este Dambovita pe care o stiu. Bun unghiul. thumb_yello.gif

flori, ne-ai putea arata o poza cu Burgplatz? smile.gif
dead-cat
QUOTE (icarus @ 17 May 2005, 03:11 PM)
Pai nici gradina zoologica nu e chiar in Bucuresti... tongue.gif
Eu am gasit aici: http://www.stuttgart-tourist.de/deutsch/re...en/essburg.html
Zice ca trebuie sa iei autobuzul 110 tongue.gif

Daca nu merge gasesc altceva... smile.gif

nu-i parte din Stuttgart. orasu se termina la Leinfelden-Echterdingen unde-i aeroportu. daca ma puneti sa ma plimb cu autobuzul, pot sa zic si "Ulm", "Karlsruhe" si "Heilbronn" ca tot atita fac pina acolo.

in principui n-ar fi o problema, dar sunt acolo la lucru in timpul saptaminii, deci nu ma pot plimba decit seara, ceea ce nu-mi ajunge sa merg la draq-n praznic.

incepind din iunie, extind zona de la Mainz pina la Koblenz, incluzind cetatiile de pe valea Rinului. asta in weekend cind sunt acasa. smile.gif

icarus
Ok. Daca faceai o poza cu Esslingen Burg dadeam o bere. tongue.gif ...
Ce zici de Konigstrasse, noaptea?
flori
" flori, ne-ai putea arata o poza cu Burgplatz? "


Onix, cu placere dar sa-mi spui te rog si cum ajung acolo sorry.gif e cumva in Altstadt? Oricum o sa ma interesez si cu prima ocazie promit ca o sa-ti arat Burgerplatz in Dusseldorf... thumb_yello.gif Pina atunci sper sa te multumesti si cu o poza facuta special pt. tine din balcon, si ca sa fii si mai multumita afla ca in spatele pomilor, este Rhinul...
mutulica
QUOTE (Onix @ 4 May 2005, 11:25 PM)
Eu vreau de la mutulici - vechi si nou in Timisoara. A se interpreta dupa plac. smile.gif

ce a inteles mutulicu...
vechi... catedrala (sincer habar n-am cit e de veche, dar ma gindesc ca e suficient de veche... ca sa raspunda la tema)
nou ... monumentul in memoria eroilor revolutiei (asta in opinia mea... e ceva mai nou rolleyes.gif )
Nico
Pentru cei ce locuiesc in Bucuresti si vor sa se plimbe: imi doresc o poza cu Hotelul Caro de pe Barbu Vacarescu. Un ansamblu de cladiri acoperite cu caramida rosie. Mie mi se par interesante, sa vedem cum o sa le surprindeti voi smile.gif
mutulica
dead-cat, poti sa vinezi sigla de la mercedes pt noi?
Onix
QUOTE (mutulica)
ce a inteles mutulicu...

Mutulicu [laugh.gif] a inteles foarte bine. Exact la asa ceva ma gandeam si eu. Multumesc! smile.gif


QUOTE (flori)
Onix, cu placere dar sa-mi spui te rog si cum ajung acolo

Necunoscand orasul, am dar un search pe google, sa vad care sunt atractiile turistice si
aici am gasit informatii despre Burgplatz. Mi s-a parut interesant.
Cat despre poza...daca in spatele pomilor este chiar Rhinul, atunci frumoasa zona. smile.gif
flori
Da dupa cum mi-am imaginat este in Altstad si nu e departe de casa mea, am trecut de multe ori pe acolo dar nu stiam ca se numeste asa cu prima ocazie insa o sa fac si poze pentru tine pt. ca cele de pe saite nu sint prea relevante...in afara de asta mai sint multe alte locuri minunate in Düsseldorf...pina atunci inca o poza mai vache!
mutulica
ce faceai cu lebedele alea? spune repede!!!!
SORIN
Cu ochelarii aia ai tai, se vad lebede????????? hh.gif hh.gif Nu vezi ca sunt porumbei rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Sorin.
flori
QUOTE (mutulica @ 23 May 2005, 12:57 PM)
ce faceai cu lebedele alea? spune repede!!!!

Pai discutam si noi asa ca-ntre lebede ohmy.gif ,porumbei blink.gif ...mai bine zis gaste laugh.gif

ps. Düsseldorf parca-i orasul gastelor nu ca Viena! Din fericire compatriotii nostri nu prea au ajuns pe aici ca nu mai aveam cu cine sta la taclale!

Si acum pentru Onix imagini proaspete vanate astazi la Burgplatz!
flori
inca una!
flori
si o statuie care mi se pare interesanta! in apropiere de Burgplatz.
flori
Si inca vro citeva gaste pentru Sorin si mutulica...poate de data asta o sa le recunoaseti tongue.gif Da atentie! Nu-s comestibile!!! rofl.gif
mutulica
eu tot lebede le vad
Dani
QUOTE (Nico @ 22 May 2005, 08:09 PM )
Pentru cei ce locuiesc in Bucuresti si vor sa se plimbe: imi doresc o poza cu Hotelul Caro de pe Barbu Vacarescu. Un ansamblu de cladiri acoperite cu caramida rosie. Mie mi se par interesante, sa vedem cum o sa le surprindeti voi  smile.gif 

Da, si eu vreau sa vad o poza cu Hotelul Caro rolleyes.gif
Dar unde sunt "vanatorii"? Icarus, Onix, Kodiak... v-ati ascuns?smile.gif
dead-cat
QUOTE (mutulica @ 22 May 2005, 06:35 PM)
dead-cat, poti sa vinezi sigla de la mercedes pt noi?

pot. e buna cea de pe banca Daimler-Chrysler?

QUOTE

Ce zici de Konigstrasse, noaptea?

merge si asta. sapt. viitoare cind si-asa am schimbul de seara biggrin.gif
mutulica
care o vrea muschii tai...
Onix
flori, multumesc frumos pentru poze! thumbs-up.gif

QUOTE (Dani)
Dar unde sunt "vanatorii"? Icarus, Onix, Kodiak... v-ati ascuns?smile.gif

Eu sunt cu lucrarea de licenta, mai mult prin centru am treaba. Poate ajung in weekend in zona hotelului Caro, desi nu pot sa promit nimic. unsure.gif
icarus
Pare sa fie destul de aproape de locul meu de munca. smile.gif Poate merg azi sa ii fac o poza...
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.