Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:"harul Tau Imi E De Ajuns"...
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Comunitatea Credintei - Religie > Ecclesia
Cinderella
Voi puteti sa spuneti asta in fiecare zi si mereu ??? ca eu nu pot sad.gif ...............
Clopotel
Draga Cinderella,
De ce anume nu poti?
Si daca totusi spui ca nu poti, ce ai de gand sa faci?! unsure.gif
Cinderella
Clopotel, multumesc pentru raspuns !

De ce nu pot, ma intrebi tu ? pai, nu stiu nici eu de ce nu pot...probabil pentru ca mi-e credinta prea mica...
Se intampla ca trec acum printr-o perioada in care cineva imi arata aproape zilnic cata rautate si ura are in el si ma gandeam ca ar fi trebuit sa fiu mai puternica, sa pot rezista mai bine atacurilor, sa pot spune IN ORICE CONDITII "Doamne, Harul Tau imi e de ajuns" si sa ma pot bucura astfel in Domnul chiar in situatia asta, dar uite ca nu pot ! sad.gif
Sunt cuprinsa de o amaraciune de care nu pot scapa...doar dupa ce ma rog Domnului ma simt mai bine (asta este si raspunsul la cea de-a doua ta intrebare), dar dupa un timp ma copleseste din nou intristarea si amaraciunea.....
Totul e desartaciune pe lumea asta...totul....
Tear
Draga Cinderella, in primul rand Hristos a inviat !
Eu cred ca ar trebuia sa spui :"Ajuta-mi, Doamne, cu Harul Tau ! Da-mi, Doamne, puterea sa trec peste tot ce mi-ai pregatit ! Sfanta Fecioara, ajuta-ma !" Si asta mereu, nu doar o data sau de doua ori pe zi, ci de cate ori simti ca te copleseste amaraciunea. Incearca !
Fie ca Lumina invierii sa ne indrume pe toti spre adevarul divin !
Ovidius
QUOTE
Se intampla ca trec acum printr-o perioada in care cineva imi arata aproape zilnic cata rautate si ura are in el si ma gandeam ca ar fi trebuit sa fiu mai puternica, sa pot rezista mai bine atacurilor,....

Nu poti sa-l ignori sau chiar sa nu mai stai langa el?
1,618033
Cinderella, cand te vei simti din nou sub atac, atunci s-ar putea sa te ajute faptul de a sti ca sunt multe persoane in situatia ta. Evident, asta nu-ti ia din povara, ci iti arata ca din pacate nu este ceva iesit din comun sa fii sub atacul cuiva plin de rautate.

Si daca nu-i iesit din comun, poti incerca sa afli cum reusesc alte persoane sa reziste. Rugaciunea este intr-adevar un ajutor foarte mare. Raspunsul cu iubire, iarasi te poate ajuta - in aceea ca-ti vei pastra pacea, macar in interiorul tau.

"har" inseamna practic favoare, favoare acordata de Dumnezeu. Bunatate venita de sus. Ei bine, acea bunatate o poti simti si tu daca te vei concentra nu asupra necazului tau, ci asupra relatiei tale cu Dumnezeu. Impunandu-ti sa nu te manii - atat cat poti - ci sa ierti si sa te aperi fara a lovi inapoi.

Asta cere uneori, evident, faptul de a pleca din preajma respectivei persoane. Fie un timp, fie pentru totdeauna. Dar in mod sigur daca vei reusi sa raspunzi cu bunatate la rautate, te vei simti mai bine. Infinit mai bine.

Si vei ingramadi "carbuni aprinsi" pe fruntea respectivului...
milimetru
QUOTE (Cinderella @ 29 Apr 2005, 06:36 PM)
Voi puteti sa spuneti asta in fiecare zi si mereu ??? ca eu nu pot sad.gif ...............

Nici eu...

Cīnd harul nu este (din diverse motive) "prin preajmă" īncerc să spun ceva de genul:

"Doamne, fie ca voinţa mea
să rămīnă mereu dreaptă īn Tine
Fă cu mine tot ceea ce doreşti
Căci orice vei face cu mine
nu poate să fie decīt un lucru bun.
Dacă vrei ca eu să umblu īn lumină, fii binecuvīntat
iar dacă vrei ca eu să stau īn īntuneric, fii iarăşi binecuvīntat.

Din mīna Ta vreau să primesc şi binele şi amarul,
bucuria şi tristeţea
şi să-Ţi mulţumesc pentru toate cīte mi se īntīmplă...
... ... ..."

Mă străduiesc să spun aceleaşi lucruri şi cīnd (cred că) harul īmi surīde...

Mare este puterea Domnului! Şi destul de puţin cunoscute căile Sale...

Curaj Cinderella! thumb_yello.gif
Felina
Am invatat de la un calugar cea mai simpla rugaciune:

<Doamne Isuse Christoase, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa!>

Se rosteste in gand de multe ori la rand, ori de cate ori simtim ca 'harul nu mai e de ajuns'.
Eu o folosesc cand am atacuri de panica, de teama sau de nervi. Reusesc sa-mi revin la o stare normala de fiece data.

Edit: am uitat, o folosesc si cand am stari euforice, de prea multa fericire, cand mi-o ia inima razna.
IO
Varianta completa este "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!", se numeste "Rugaciunea inimii" sau "Rugaciunea lui Iisus" si reprezinta o tehnica isihasta. Pentru o mai mare eficienta, se recomanda a se rosti (in gand) "Doamne Iisuse Hristoase" si "miluieste-ma pe mine" pe inspiratie, iar restul pe expiratie, in ritmul natural al procesului respiratiei, fara nimic fortat sau artificial. Repetata un numar suficient de mare de ori, Rugaciunea Inimii devine starea normala a celui care o practica, adica se realizeaza inconstient - indiferent ce face persoana respectiva.
Cinderella
Dragii mei Tear, Zorro, 1,6 , milimetru, Felina, IO, va multumesc sincer si din toata inima pentru mesajele si incurajarile voastre !!! In pustiul si cenusiul care este acum in viatza mea, au fost chiar o raza de lumina ! smile.gif

Ma straduiesc cat pot sa ies din situatia asta dificila si neplacuta, dar puterea mi-e asa de mica....ma gandesc si eu de multe ori ca sunt probleme mult mai mari pe lume decat problema mea si ca nimeni nu este scutit de necazuri in viatza asta, dar trebuie sa recunosc ca nu de putine ori nici gandurile astea nu ma face sa ma simt mai bine sad.gif Incerc sa-l evit cat pot, incerc sa-i raspund cu blandete si cat mai amiabil, dar uneori trebuie sa mai las blandetea la o parte, pentru ca altfel, ma calca in picioare ! iar sa nu mai stau langa el, nu este posibil...deocamdata...

Dar, cu ajutorul Domnului, sper sa trec cu bine peste incercarile astea !!

Cu drag,
C.

off topic: Felinutza, promit ca atunci cand o sa-mi mai revin nitzel o sa scriu din nou la subiectul despre Japonia, dar deocamdata un singur rand nu sunt in stare sa scriu frusty.gif
Ovidius
Cinderella, imi pare rau sa aud astea. Vreau totusi sa mai spun, ca a fi blanda, nu inseamna sa te lasi calcata in picioare si nici sa fii lipsita de fermitate si incredere in tine. Iti doresc sa-ti gasesti linistea interioara si puterea sa treci cu bine peste pasa asta proasta. smile.gif
Clopotel
Draga Cinderella,
QUOTE
De ce nu pot, ma intrebi tu ? pai, nu stiu nici eu de ce nu pot...probabil pentru ca mi-e credinta prea mica...
Toti avem o credinta prea mica din pacate, daca am avea o credinta desavarsita nu am mai fi pacatosi...si nimic din lumea aceasta nu ne-ar atinge... Dar trebuie sa ne straduim.... Credinta noastra ortodoxa nu este ca oricare alta, este patimitoare ca patimile Mantuitorului, si nicidecum comoda, asa cum incearca unii, de alte credinte, sa ne explice ca ar trebui sa fie credinta. Cand esti la un necaz mare, gandeste la patimile lui Iisus pe cruce, care pentru noi pacatosii s-a dat caznelor, si o sa vezi ca orice suferinta avuta pentru Dzeu. iti va parea mult mai usoara...
QUOTE
Se intampla ca trec acum printr-o perioada in care cineva imi arata aproape zilnic cata rautate si ura are in el si ma gandeam ca ar fi trebuit sa fiu mai puternica, sa pot rezista mai bine atacurilor, sa pot spune IN ORICE CONDITII "Doamne, Harul Tau imi e de ajuns" si sa ma pot bucura astfel in Domnul chiar in situatia asta, dar uite ca nu pot !

Draga mea surioara, nu te descuraja... e adevarat ca vrajmasul nu doarme, dar noi avem nadejdea in Dzeu. care doboara orice atac diavolesc.
QUOTE
Sunt cuprinsa de o amaraciune de care nu pot scapa...doar dupa ce ma rog Domnului ma simt mai bine (asta este si raspunsul la cea de-a doua ta intrebare), dar dupa un timp ma copleseste din nou intristarea si amaraciunea.....
Totul e desartaciune pe lumea asta...totul....

Asa este... toti trecem prin asta.... deci, "rugati-va neincetat, multumiti pentru toate, caci acesta este voia lui Dumnezeu, intru Hristos Iisus, pentru voi" (I Tesaloniceni 5, 17 -18; Coloseni 4, 2; I Petru 4, 7).
Rugaciunea inimii pe care ti-a spus-o IO este cea mai buna... Uneori, cand ma simt atat de pacatos incat nu idraznesc nici sa cer indurare, eu mai folosesc o varianta mai lunga:
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preasfintei Maicii Tale, miluieste-ma pe mine, pacatosul!"
Pentru ca rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dzeu., Imparateasa cerului si a pamantului, au intotdeauna ascultare la Dzeu. si nici un diavol nu poate suporta slava Ei mareata.
Eu nevrednicul nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, dar daca mergi la duhovnicul tau, dupa ce te spovedesti, cere0i sfat... si acela cu Harul Duhului Sfant o sa te povatuiasca negresit....

Doamne ajuta!
Cinderella
Zorro, multumesc mult pentru urari si incurajari !

Clopotel, asa este, mantuire fara suferinta si necazuri nu se poate !! ma rog Domnului si incerc din rasputeri sa nu descurajez.....

Pe viitor sper sa reusesc sa vin si cu vesti bune !

Cu bine,
Cinderella

vio16
Ca sa poti sa zici acel lucru in primul rind te gindeste ca trebuie sa ai timp si credinta!Orice persoana azi isi face timp pentru cei place si are atragere!Si noi azi cei ce ne punem increderea In Dumnezeu si fiul sau Isus Hristos trebuie mai intii sa ne gindim la ceea ce contine mesajul lui Dumnezeu si anume la Biblie!Fiinca ce spune Domnul prin cuvintele din iosua 1cu 8?Dar psalmul 1 cu 1 la 3?gasindune placere si meditind zi si noapte la continutul Legii Divine atunci o sa realizam ce inseamna ceea ce este scris in Biblie si de ce folos ne sint aceste indemnuri transmise !Fiinca ap.Pavel prin cuvintele din efeseni 6cu 10 la 17 ce spune?Am ajuns sa ne imbracam in aceasta armatura si sa avem mijlocul incins cu ADEVARUL si avem ca platosa,NEPRIHANIREA ,iar ca scut CREDINTA?Vedem caci aceste lucruri esentiale azi lipsesc din viata oamenilor si din aceasta cauza multi azi se lasa rataciti in vietile lor de alte DUHURI RELE ce le fac viata mizerabila si plina de greutati,probleme,nemultumiri,egoism si chiar ura!Daca credeti caci nu este adevarat ati putea sami explicati in ce gresesc si care este raspunsul?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.