Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Stai Usor
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui Stai Usor veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
Stai usor
MP3 cu personalitate tripla

Deseori ma indragostesc pe muzica,
deseori ma indragostesc de muzica
si deseori le fac pe amandoua deodata.

Muzica tradeaza. Muzica este a tuturor. si muzica nu este doar a mea.
Odata receptionat de Yulescu, un mp3 uita cu 10Mbps soaptele mele de amor, uita cum eu l-am trimis ca mesager al iubirii mele, ambasador al cauzei mele pe care refuz cu indarjire sa o cred pierduta si devine mp3-ul destinatorului, muzica sa. Destinatarul, in speta Yulescu, nu se sfieste sa profite de acest fapt, asa ca acelasi mp3 invata cu aceiasi 10Mbps limba dragostei pe care Yulescu (destinatarul initial) o poarta ei. Unde ea difera de eu.

La fel si invers. Nici nu mai stie cutia mea de mesaje cate mp3-uri a tradus, printr-o simpla apasare a butonului play, din limba iubirii lui Xulescu pentru persoana mea in limba iubirii persoanei mele pentru Yulescu. Din nou, Xulescu difera de Yulescu.

Asa ca ma aflu in cautare mp3ului universal in care eu=ea si X=Y.

Si daca stau usor si ma gandesc... de ce mp3? nu se putea opri MP-ul (Muzica in Perechi) la 2, nu puteau renunta la 'ea' si la 'Y'?
Stai usor
O zi buna

Astazi am sarit in sus de fericire.

Astazi am scris o scrisoare. Eram treaza, constienta si asa mai departe. Si totusi, acum stau si ma intreb, de parca m-as trezi dintr-o betie, cum de am putut sa scriu asa ceva. Oare cum? Si imi mai aduc aminte cate ceva din ceea ce am scris si-mi mai dau cate o palma peste frunte.

Totusi, un zambet ramane undeva, atarnat de un colt de gura. Sunt ca un copil ce regreta, mai mult sau mai putin, ce a facut dar nu-si poate ascunde mandria unei asemenea trasnai. Si, o da, imi plac trasnaile.

Trasnete si trasnai

Trasnaile cer in primul rand originalitate. Apoi le mai trebuie umor, fezabilitate. Daca exista si un castig mai mare decat acela oferit de placerea trasnaii in sine, daca exista o gasca pentru indeplinirea ei, atunci ne apropiem foarte tare de o trasnaie reusita. Si trasnaile reusite sunt foarte importante pentru CVul unui trasnit.

Gasca este importanta, pentru ca de cele mai multe ori te bucuri mai tare de o trasnaie pe care o faci impreuna cu cineva. Una este sa povestesti intamplarea cuiva care nu a trait momentele acelea, si cu totul alta este sa-ti aduci aminte impreuna cu un prieten (de gasca) intamplarea. Desigur, cazul cel mai fericit este cand impreuna cu cineva ce a luat parte la eveniment povestiti (unei terte persoane) ce si cum s-a intamplat.

Este bine deasemenea, ca trasnaile sa fie efectuate in siguranta, exista un teritoriu atat de vast, incat nu merita sa-ti pui sanatate/viata/siguranta in pericol. Poti avea un CV bun fara sa ai cea mai mica zgarietura. E drept ca exista exceptii, adica in general consider ca sunt acceptabile anumite caderi pe care nu le puteam evita, batai cu perne, apa (si alte obiecte nevatamatoare), imobilizarea temporara a unor persoane, dar in general sunt adepta non-violentei.

Na! ca acum imi aduc aminte cum ne dadeam cu cartile-n cap cand eram in gimnaziu! Cata minte aveam... si cand ma gandesc ca acum avem si mai putina!! Si macar daca ne ramanea ceva in cap din cartile alea.

Va las la trasnaile voastre si ma intorc la ale mele smile.gif.





P.S. Cine a fost trasnit odata, nu mai este trasnit a doua oara. Dar cine a fost trasnit a doua oara sigur va fi trasnit si a treia oara.
bufnitza
Si eu mai fac din cind in cind ! sorry.gif Cred ca intru la categoria "trasnai cuminti" ! biggrin.gif
Stai usor
Obiecte pierdute

Am cel putin doi admiratori si gasesc foarte amuzant modul lor de a se invarti zambitori in jurul meu. Recunosc in glasul cu care ma saluta, emotia unui moment important al zilei, emotie pe care o traiesc si eu fata de admiratii mei in situatii similare.

Se perinda amandoi pe rand, pe langa mine, de cateva luni bune deja. Cu te miri ce ocazie se mai opresc sa-mi zica ceva. Cateodata chiar primesc de la ei cate un nimic simpatic... o prajitura, o inghetata, o sticluta de parfum, o scoica.

Nici admiratii mei nu sunt privati de asemenea gesturi, de-a lungul anilor au fost "atentionati" cu diverse felicitari, cd-uri, carti de colorat, fluturi, telefoane, post-it-uri cu fete zambitoare, creioane, fotografii, calendare... etc. etc.



Printre admirati si admiratori, traiesc in doua lumi. Prin paralelismul lor, aceste lumi fac din toate* obiectele insirate mai sus obiecte pierdute.



*exceptie de la aceasta regula fac fluturii. Fluturii nu se pierd niciodata smile.gif.
contraste
Nu, pentru ca ii colectioneaza pe toti pe avatar ...colectionara !
mwah1.gif
Stai usor
Nu stiu cine este Colectionara, dar sper din toata inima ca daca un fluture de-al meu (si nu numai) a ajuns (de buna voie sau nu) pe avatarul ei, il va lasa sa zboare. Oricum imi pastrez increderea in faptul ca fluturii nu se pierd si nu am teama... smile.gif
Stai usor
Imaginatie


Cateodata mi se pare ca imaginatia imi pune realitatea in imposibilitate.
L-am ridicat undeva sus, iar eu am ramas jos... Un sarut, in aceste conditii, este fizic imposibil.
Stai usor
Rezerve


L-am alungat spunandu-i ca nu mai pot trai cu el in gand.

De fapt, am trisat, am rezerve... si acum depinde de mine sa le dramuiesc cu atentie pana la plinul urmator. O data pe saptamana imi permit sa mai citesc cate un e-mail sau un sms din rezervele strategice. Cand sunt foarte pofticioasa mai tin cate o sedinta cu ochii in tavan in care apelez la rezerve dulci, amintiri despre cum a zis aia, a facut aialalta, am glumit impreuna asa... Cateodata chiar realizez un colaj cu toate zambetele lui pe care mi le amintesc.

Rezervele astea cer foarte multa atentie, daca le folosesc prea des isi pierd valoarea si ajung sa nu-si mai faca efectul, iar daca le folosesc prea rar risc sa nu le mai gasesc niciodata si atunci chiar ca nu mai pup nici o amintire care sa ma faca sa zambesc cu gura pana la urechi.

<ureche_dreapta> smile.gif <ureche_stanga>
Stai usor
nu vreau sa te cuceresc, tu m-ai cucerit fara sa vrei.

nu-ti promit fericirea. iti promit inima mea?

Stai usor
nu iti promit ca te voi face fericit ci iti spun ca ma faci fericita.
Stai usor
alerg prin iarba profitand de fusta mea larga ce-mi vine pana la genunchi.

stiu ca te uiti la mine zambind si fara sa intelegi.
ma intreb daca ai vrea sa ma iei de mana. si daca ai vrea ai face-o? si daca nu o faci inseamna ca nu vrei?

toate aceste intrebari ma fac sa par serioasa cateva secunde ... apoi imi aduc aminte ca tocmai iti demonstram ca stiu sa zbor.
Cla
rolleyes.gif ...frumos... flowers.gif
Stai usor
uit sa te uit.
axel
Re: MP3

Now, the making of a good compilation tape is a very subtle art. Many do's and don'ts. First of all, you're using someone else's poetry to express how you feel. This is a delicate thing. (John Cusack, High Fidelity)
Noi nu mai folosim casete pentru a face compilatii. Folosim acei 10Mbps sau 100Mbps. 11Mbps sau 54Mbps. Astfel ca ale noastre compilatii sunt fara sfarsit. Destinatarul se poate bucura de ea inainte ca noi sa stim care "."-ul.
Stai usor
Printesa din turn

Cocotata pe un scaun cocotat pe un scaun cocotat pe un scaun ... ... cocotat pe un scaun de pe podeaua de a carei existenta uitase intre doua vise, lipea tot felul de stele galbene pe un asa zis tavan curbat albastru.
Marcus
O soapta dulce continua sa pulseze in visare... "Ai nimerit printre stele..." smile.gif

Bine ai venit la Han, stai usor! flowers.gif
Stai usor
Totusi

Exista totusi un cantec care ma face sa cred ca tu existi si ca eu te iubesc. Acel cantec pare a fi cantat de noi doi.


Nu pot spune ca existi.
Nu-ti pot spune ca te iubesc.
axel
Re: Totusi

Urechile asculta o melodie din memorie...
Love's a heavy weight, give it to me don't hesitate.
Love's a heavy thing, too heavy for one heart to bring me your love.
Give me your love again, it's not your fault.
One heart can never win it takes.

Two hearts, two hearts just to hold love.
Two hearts, two hearts just to hold your love.
Stai usor
nu vreau sa scriu frumos despre o durere care nu-mi apartine.
Stai usor
dimineata, ma uit la tine amuzata de insomnia pe care am petrecut-o alaturi de absenta ta.

a, nu, pe tine te-am uitat, dar numele tau a ramas agatat de un gand des. nu ma mai simt indragostita, dar ce ma sperie si imi da speranta ... sunt miile de lucruri pe care le poti face pentru a-mi aduce aminte ca sunt. daca ai vrea.

traiesc cu obisnuinta de a vrea ceva de la tine. vreau sa vrei.
axel
vreau sa vrei
Dar tu, cel al carui absenta imi tine companie, tu esti prea departe pentru a putea a vrea.
De ce vreau sa nu mai vreau nu are nici un fel de sens? De ce continui sa vreau sa vrei pana cand unul ca tine alunga si a ta umbra numita absenta din preajma mea?

Sau cea in loc de cel...
Stai usor
ieri ma gandeam ca din acele mii de lucruri pe care le-ai putea face, vei face cel putin 100.


azi au mai ramas 99.
axel
Hey you
can I breathe
if my chest is covered

Hey you
is my face making sense
Eyes can't be still
in a moment so tense

Here babe
are the notes you must play
This babe, is the procedure

Here babe
not in another way
I can assure you
that you will be okey

Once would do
once could change everything
Once could tell
and help me clear out
some things

Once would make
no difference at all
Once or not
I've already made this fall

Hey you
make the most of the time
You've got to cross many borders

If you can't control your mind
something will happen
it's just a question of time

Oh babe
I can not concentrate
I'm here for the wrong reson

It's you who makes my knees shake
One season, then
the brakes're gonna break
Stai usor
sfarsit.
axel
farewell
Stai usor

m-am saturat.

m-am saturat sa plang.

m-am saturat sa dau din sfarsit in sfarsit.

cate nedreptate aduc sfarsiturile inceputurilor.
axel
QUOTE (Stai usor @ 26 Nov 2005, 07:43 PM)
cate nedreptate aduc sfarsiturile inceputurilor.

nu atat de multa incat sa te-opreasca sa incepi din nou
Stai usor

Ce frumos esti!


Metrou. Uga-cia-ca, uga-cia-ca.


Lume multa. Un tanar in stanga. Inchide o carte. Mintea-mi zboara.
Era ceva cu el ... dar nu mai stiu ce. A, da, o tunsoare punk. Ce fain. As vrea si eu.
Ras aproape complet, in rest doar o linie de cam 5 centrimetri latime si 3 inaltime de fire negre luate din reclamele la sampon in care apare scris in italic elastic.

Sunt pe rand trista ca nu am tupeul sa ma tund, revoltata pe cei care m-ar judeca daca as face-o, curioasa de cum mi-ar sta o asemenea coafura si oarecum meditativa la mesajul look-ului in general.

De ce sa existe un mesaj? ... este pur si simplu o tunsoare faina .. daca-mi place, de ce nu? .. si totusi tunsoarea asta m-ar diferentia cu sau fara voia mea ... si asa ma plimb in cerc intre da si nu ...

M-a prins febra revoltei ... Incep sa ma uit insistent la oameni incercand sa ghicesc cum s-ar uita la mine, la mine punk-arita.
Ce sa mai, deja ma simt ca si cand as fi una ... ahaaaa.. tipu- ala de acolo si-a oprit privirile asupra mea ca si cand as fi o ciudata.
Voi cu prejudecatile voastre.

Un alt tanar se aseaza langa mine. Un tip dragut, trasaturi frumoase. Il studiez flamanda de ceva nedefinit. Simt ca n-am stare. Ma fatzai.
In loc sa ma intreb daca s-ar casatori cu mine si daca mi-ar face copii (cum fac cu majoritatea potentialilor masculi apti de imperechere, zilele astea) deodata imi vine sa-i spun ca-i frumos. Si iar ma enervez ... De ce traiesc intr-o lume in care
a-i susoti la ureche unui tanar necunoscut "Ce frumos esti..." m-ar cataloga drept nebuna ... sunt convinsa ca ar crede ca-s nebuna. ... incep sa ma intreb daca sunt. as vrea eu...

Revolta devine generala ... cobor din metrou ... si sunt atatea feluri de a urca scarile sau de a trece strada ... si noi le facem tot timpul la fel. la fel. la fel. la fel. la fel. la fel. la fel.


Acum, ziceti si voi... sa ma tund?

asa
Asa, cu fluturi in par esti foarte frumoasa.
Daca te-ai tunde ca multi altii.la fel. la fel. smile.gif
Stai usor
cuVant


Picaturi. Ascunde oare ploaia asta sarutarile promise de departe?

Vanatoarea de picaturi imi aduce un gust sarat. Oare chiar plange? Oare-i sunt draga?
Stai usor
apostrof


Iubindu-le imperfectiunile ne simtim unici.
Stai usor
uite-o, nu e



caut fara sa vreau gasi.
axel
timpul


timpul iarta totul. dar uita mult prea putin
Stai usor
Situatii.


de la a minti ca-l iubesc la a minti ca nu-l iubesc.
axel
Timpul

Ieri era mai bine ca azi. Maine va fi mai bine ca azi. Timpul este curbat.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.