Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce A Vrut Sa Spuna Autorul?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Bancuri
atta


In acest topic vom lua cate un banc spre a'l comenta, goli/umple de semnificatii, etc, etc. De asemenea se permit reformulari ale bancului, reformulari care ar putea aduce noi interpretari, etc, etc.

In general, cel care va propune un banc va anunta inchiderea sesiunii de comentarii si atunci altcineva va alege alt banc. In particular ... orice este posibil.

Primul banc pe care il propun este unul care sper ca a ajuns la urechile tuturor pentru ca a zburat pe internet zilele astea, si este unul dintre cele mai tari bancuri pe care le'am auzit eu vreodata:

O barza se plimba cu un batranel in cioc. La un moment dat batranelul ii spune: "Hai recunoaste ca ne'am cam ratacit!".


Remarcile mele:


In clipa in care in mintea "batranelului" a aparut ingrijorarea, acesta a imbatranit. Cu alte cuvinte, imbatranirea apare deodata cu spaima cu timpul trece.

Comunica intr'adevar batranelul cu barza? Barza stie ca batranelul crede ca s'a ratacit?

De la nastere omul isi cunoaste drumul in viata. Batranelul stie ca ar fi trebuit sa ajunga undeva. Probabil ca simte lipsa sanului mamei.

Este batranelul om? Se poate numi barza mama lui pentru ca ea l'a crescut? Este barza o mama denaturata?

Eclectic
None of the above. Batranelul e barzoi. laugh.gif
OMU'BUN
atta,flowers.gif placuta si surprinzatoare ca de obicei!
Nota: Presupun ca topicul trebuia trecut la dezbateri sau filosofie fiindaca asa cum pui tu problema, intereseaza persoane care nu intra pe-aici decat foarte rar (eu am intrat datorita tie!)

In clipa in care in mintea "batranelului" a aparut ingrijorarea, acesta a imbatranit. Cu alte cuvinte, imbatranirea apare deodata cu spaima ce timpul trece.
Atat timp cat batranelul e inca in aer ar trebui sa se simta fericit. Problemele apar in clipa in care isi incepe calatoria... pamanteana!

Comunica intr'adevar batranelul cu barza? Barza stie ca batranelul crede ca s'a ratacit?
Barza NU are cunostinta de ingrijorarea batranului. Ea doar si-a pierdut busola sau i s-a stricat radarul. sad.gif

De la nastere omul isi cunoaste drumul in viata. Batranelul stie ca ar fi trebuit sa ajunga undeva. Probabil ca simte lipsa sanului mamei.
Remarc aici doua idei fara legatura asa ca le voi lua separat: inainte de contanctul cu realitatea batranul stie ca ar trebui sa ajunga undeva. De aceea i s-a si dat o barza sa-l duca in locul in care el trebuie sa-si inceapa adevarata calatorie.
Cat despre... sani? Ei, da!!! Daca a ajuns batran nu-i de mirare ca are dupa ce regreta!... La varsta lui, sanii aceia au ajuns la genunchi! cry.gif

Este batranelul om? Se poate numi barza mama lui pentru ca ea l'a crescut?
Notiunea de om cred ca se raporteaza la ceea ce esti. Iar el n-a reusit sa devina inca un om.
Barza este din pacate un mijloc de "teleportare" caruia i s-au schimbat datele. Poate din greseala, poate nu! Nu e o gluma; am auzit de multe ori despre suflete care tot asteapta in intuneric sa le vina randul catre lumina.

Este barza o mama denaturata?
Barza este denaturata, iar Natura Mama nici n-a sesizat ca a mai facut si handicapati! Altfel isi vedea de drumul ei si-l ducea pe copil la ma-sa care o fi si divortat de tac-su' pe motiv ca nu poate procrea! sad.gif





Cla
atta, de a comenta bancuri e o idee buna thumb_yello.gif
Aici s-ar pune intrebarea: Cum a mai fost in stare barza sa-l mai tina-n cioc dupa atatia ani?
Cred ca aripile ei erau deja mai fragile decat dintii lui... huh.gif

Concluzia: Daca inca nu s-au rasturnat de pe cer, se mai tine unul cu proteza de pene... rofl.gif
Sorry, e doar un banc... smile.gif
atta
Imposibilitatea berzei de a raspunde ...


Barza trebuie sa aleaga intre a se desparti de batranel pentru totdeauna (vezi pilda cu corbul, bucata de cascaval si vulpea) si a'l linisti raspunzandu'i la intrebare.

Atentie insa, linistirea nu este deloc sigura:

1. Este posibil ca in cadere, batranul sa nu auda raspunsul.
2. E posibil ca batranelul sa auda raspunsul, eventual sa se linisteasca pentru o perioada de timp, dar as zice ca aceasta perioada va fi una scurta deorece batranelul se va regasi nelinistit in cadere libera ...


Ce va face barza? hh.gif
georgeones
'O barza se plimba cu un batranel in cioc. La un moment dat batranelul ii spune: "Hai recunoaste ca ne'am cam ratacit!".


De aici rezulta doua chestiuni , 1.ori barza nu si-a facut meseria cum trebuie negasindu-i batranelului o mama ,2. ori pe batranel nu l-a vrut nimeni ,barza perseverand si vrand sa-i gaseasca acestuia o mama .Dupa un anumit timp de cautari batranelul ai spune berzei "hai recunoaste ca ne-am cam ratacit" in semn de resemnare fie ori ca eceasta nu i-a gasit acestuia o locatie fie ca nu l-a vrut nimeni.
Acum sa raspund la chestiunea propusa de tine .Sa presupunem ca barza ai raspunde batranelului ca s-au ratacit ,ce se intampla in acest moment cu el? Raspund: o resemnare dupa cum am mai spus si tot o data sfarsitul lui .Sau cazul in care barza se desparte de el pentru totdeauna , in cadere batranelul se va simti liber , se va simti"om", dar poate nelinistit pentru faptul ca barza nu i-a raspuns .
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.