Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ziua Copacului _ 25 Aprilie
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Ecologie
Oiski-Poiski
In 25 aprilie se sarbatoreste la noi ziua copacului.Anul acesta copacul anului este declarat castanul.
Ideea unei sarbatori a copacului vine din statul nordamerican Nebraska.In sfarsit ceva folositor preluat de la americani smile.gif .
Daca sarbatorim ValentisDay putem foarte bine sa sarbatorim copacul ceea ce este mult mai important .
Pacat ca nu se sarbatoreste international o astfel de zi sad.gif .

Sushi
Cum sa fie copacul mult mai important decit Valentines??? Pariez ca exista multi ei si ele care nu stiu cum arata un castan dar nu rateaza nici un Valentines, pentru ca primesc sau ofera inimioare de plus si ciocolata. Daca ar creste inimioarele in castan ar fi alta poveste. Implicit, si castanul ar fi important... Nu mai stiu ce-am vrut sa spun cind am inceput sa scriu dar totusi continui...
Prajitura cu castane e preferata mea smile.gif
Oiski-Poiski
Anul 1991 a fost anul Teiului, copacul meu preferat wub.gif .
Stiati ca dureaza 150 de ani pana teiul ajunge la inaltimea matura ?
Sau ca teiul era considerat la germani ca si copacul libertatii ? Cine reusea sa ajunga sub un tei nu mai era atacat de dusmani .
Sau ca iarna la gura sobei este minunat sa bei un ceai de tei ?

Poate aveti chef sa amintiti pe aici copacii preferati si sa scrieti si cateva randuri despre ei ? Daca nu va cerem prea mult sorry.gif .
Sushi
O da! Acuma mi-e dor sa stau intinsa pe iarba sub un cires inflorit, la tara, si sa adie vintul si sa ma uit cum cad petalele peste mine, peste tot.
Felina
Minunata ideea sarbatoririi copacului smile.gif !

Stiti cum arata buchetul miresii? E un trandafir care creste in tufe, la capatul unui fir nu creste o floare, ci un buchetel de flori. Floarea seamana cu trandafirul, dar e mica-mititica, iar petalele foarte gingase si fragile. Imi amintesc de tufele de buchetul miresii din gradinitza (gradina de flori) bunicii - albe si rosii, frumos mirositoare.

Da, are legatura cu subiectul tongue.gif !

De o saptamana trec pe sub un pom impodobit cu flori asemanatoare cu buchetul miresii. Nu pot intelege de ce si cum cresc trandafirasi in pom (!), dar ma opresc de fiecare data sub el si ma imbat cu mirosul lor. Azi de dimineata cand m-am oprit si m-am uitat in sus, printre crengi cerul se vedea atat de albastru si pur iar soarele diminetii lumina atat de placut incat m-am simtit acasa, la tara, sub ciresul de pe izlaz, intr-o dimineata de vara.

wub.gif
Dark Angel
Hmmm...pe 25 aprilie e ziua de nastere a surorii mele.
Michelle
Eu il iubesc f mult pe castan ca si copac ,intotdeauna m-am identificat cu el si pentru ca in zodiacul arboricol asta sunt dar si pentru ca imi place mult de el ca arbore.Este frumos,decorativ,generos -ofera si umbra si fructe ,umbra lui e benefica ,face si flori frumoase,iar toamna in parcuri aleile cu castani sunt o splendoare !Deci ma bucur mult ca acest pomishor este sarbatorit.Ma simt f mandra de parca ar fi fratele meu! wub.gif
Inorog
La multi ani draga Castanule ! 39.gif

Cine nu-si aminteste din zilele copilariei, de infrigurarea asteptarii fructelor de castan ? Cum la inceput, nerabdatori, spargeam cu piciorul maciuliile si scoteam castana cruda, de culoare alba. Nu mult dupa aceea apareau castanele maronii, care coapte fiind sareau singure de sus, imprastiate cu darnicie de bunul copac. Cu cata migala le culegeam din iarba si ne umpleam buzunarele cu ele, le luam cu noi pentru joaca, rasfirandu-le prin toata casa, spre disperarea parintilor si a bunicilor. Cat de calda era castana in mainile noastre mici. cloud9.gif Imi este dor sa mai strang una in mana. Si daca ma gandesc bine, chiar cred ca voi face acest lucru. Castani, asteptati-ma ! La sfarsitul verii ma voi juca printre trunchiurile voastre. dance.gif
milimetru
QUOTE (Oiski-Poiski @ 21 Apr 2005, 10:14 AM)
Poate aveti chef sa amintiti pe aici copacii preferati si sa scrieti si cateva randuri despre ei ?

Favoritul meu este salcīmul, pentru că este cam ciudat şi, de aceea, interesant. Primăvara īnfloreşte printre ultimii, parcă neīncrezător faţă de graţiile soarelui, apoi revarsă un miros extraordinar, care īmi place mai mult decīt cel al teiului, deşi sīnt totuşi nuanţe diferite. Forma frunzelor, mici, regulate şi gingaşe (ce frumos "plouă" salcīmii toamna, cīnd cad frunzele...) şi felul īn care arată tulpina (surprinzător de "ridată" şi contorsionată pentru un arbore atīt de delicat) completează farmecul unui (unor) tovarăş bun al copilăriei mele...
Oiski-Poiski
Azi m-am indragostit de un mar inflorit wub.gif .Fantastic, la varsta mea sa mi se intample una ca asta rolleyes.gif .
Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 May 2005, 11:55 AM)
Azi m-am indragostit de un mar inflorit wub.gif .Fantastic, la varsta mea sa mi se intample una ca asta rolleyes.gif .

Si marul ce parere are? tongue.gif

P.S. am mai auzit eu de una Eva care a patit la fel si dupa un timp s-a si infruptat din fructele lui. uite unde a ajuns omenirea din cauza ei! hh.gif
contraste
Si, uite-asa de anul castanului, ne amintiram de marul...pacatelor !

Aici, Oiski-Poiski ! http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=312990

Sa stiti ca eu cu copiii mei am tras o expozitie pe cinste cu donatie cu tot !
Oiski-Poiski
Merci Contraste smile.gif
Joia trecuta fiu-meu a fost cu clasa la padure ca sa sarbatoreasca ziua copacului.Padurarul le-a povestit ceva despre copaci, padure etc. smile.gif
fis_tic
taiati brazii
plantati brazii
taiati brazii
iubiti brazii
taiati brazii
plantati brazii
iubiti brazii
bradul copacul preferat al taietorilor
bradul copacul preferat al vanzatorilor
bradul copacul preferat al cumparatorilor
ma iertati, am voie sa rad?
da n-am cu cine
iubiti bradul e cel mai iubit copac
Oiski-Poiski
nimeni nu a mai continuat , pacat sad.gif
anul 2006 este declarat anul "Schwarz Pappel" (plop negru)
este din pacate pe cale de disparitie
Kyklos
laugh.gif In Muntii Bargaului ....e pe cale de diparitie bradul , la cate canapele fac locuitorii din zona impreuna cu seful de post .
Oiski-Poiski
"Pinul" este desemnat copacul anului 2007
radacinile pot sa ajunga pana la 8 m adancime si cele laterale pot ajunge la 16 m lungime
Pinul poate ajunge varsta venerabila de 500 de ani si in toata lumea exista 100 de feluri de pini

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.