Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Viata E Simpla Sau Complicata?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
night_watch3r
cum vi se pare viata?
simpla sau complicata?
mie mi se pare simpla, doar ca noi o mai complicam din cand in cand. principiul actiunii si reactiunii.
bine, viata nu e chiar simpla, poate un pic mai complexa e. dar eu trecand prin viata, o complexez pe ea. nu?
Yvonne
Dupa mine viata este asemenea unui diamant brut. Valoare o are in sine,doar ca noi trebuie sa-i dam stralucire,de noi depinde cum "taiem"fetele,cum slefuim,cum pune in lumina valoarea. Si nu e usor.Trebuie munca,rabdare,dragoste...diamantul va avea si mici fisuri,imperfectiuni facute de greselile noastre.
Viata nu e usoara decat in cazul in care trecem prin ea ca simpli spectatori,cand ne multumim doar cu ce ne ofera fara a face nimic.Cind ne luam rolul de oameni in serios, cant traim afectiv si cerebral fiecare zi a ei,atunci devine un complex foarte complicat si ne trebuie multa intelepciune sa ajungem cu fruntea sus la final.
night_watch3r
bine, pana la jumatatea raspunsului ai dreptate.
poate sunt 2 tipuri de oameni. care vad viata simpla sau complicata. asa cum sunt si oameni optimisti si pesimisti.
poate viata e asa cum si-o face fiecare om. fiecare om vede viata altfel.
cand ai zis ca cei care vad viata simpla sunt doar simpli spectatori... m-ai atins un pic. iti spun eu ca traiesc fiecare clipa a vietii ca si cum ar fi ultima. savurez fiecare moment. de putine ori ajung sa ma plictisesc.
cand viata devine mai complicata, a avut un potiv sa se intmple asta. e ca o problema de matematica. prima data cand te uiti peste problema, pare complicata si te gandesti ca nici in cateva ore nu o rezolvi; insa te apuci de ea si descurcand itele ajungi sa zici la sfarsit: "ce simpla a fost. mai vreau una!". asa si in viata, cauti sursa problemei si o rezolvi.
poate sunt eu "de actiune" si am ajuns sa savurez meandrele vietii.
Yvonne
Si eu sint "de actiune" tocmai de aceea(ca mi-a cam ajuns) as vrea macar pentru putin timp sa fiu spectator.Uite asa sa vad si eu cum e,poate imi place si raman asa. rofl.gif Zau ca m-am saturat de atata matematica, as vrea solutii rezolvate deja (vezi ca nu-s ipocrita si recunosc) - nu da cu pietre plss.Eu mi-am trait fiecare clipa a vietii ca si cum as fi sortat o plaja de nisit.Vreau repaos, vreau sa ma bucur de viata, sa mi se OFERE tot ce-mi doresc.( fara absurditati). Vise.
night_watch3r
analiza pe text

Zau ca m-am saturat de atata matematica, as vrea solutii rezolvate deja.
-pari de liceu.

Eu mi-am trait fiecare clipa a vietii ca si cum as fi sortat o plaja de nisit.
-monoton. acelasi lucru in fiecare zi.

Vreau repaos, vreau sa ma bucur de viata, sa mi se OFERE tot ce-mi doresc.
-pentru a primi, trebuie sa dai. si daca asta cauti, spui ca viata e complicata?
Yvonne
Tocmai ca nu sint de liceu (ce vremuri) si tocmai pentru ca viata m-a cam dat cu (,)capul de pereti vreau si eu sa-mi fie bine.Eu daca am vreu un mar a trebuit sa muncesc cat pentru tot copacul.Asta am vrut sa spun cu nisipul...nu monotonie....truda,oboseala....ori in viata mea numai rutina nu a fost.
night_watch3r
imi cer scuze ca nu te-am inteles
Yvonne
Nici o problema,doar de aceea discutam.
night_watch3r
chiar, acum ma gandeam....daca un om a avut multe necazuri in viata... atunci asta ce mai e?
daca are necazuri nu e complicata, e doar de cacat.
Yvonne
Nu uita ca C....tul a fost in prima faza un aliment care ne-a facut placere.Si daca s-a dus inseamna ca ne-a facut un bine...ca de ramanea pe mat.... rofl.gif ....ne ieseu ochii acum si eram galben-rosietici de la atata scremut. rofl.gif rofl.gif important e sa te stergi bine dupa.....
mutulica
yeaks... viata a fost simpla, pina cind cineva s-a jucat cu nervii mei nervosi, si atunci s-a complicat... asta e un fenomen ciclic, asa ca viata e ba simpla ba complicata
si mai depinde si de cita vodka e in zona - asta e un catalizator euforizant care simplifica viata
nefertiti-old
Toata lumea e nervoasa azi? hmm.gif
vermeer
QUOTE
si mai depinde si de cita vodka e in zona - asta e un catalizator euforizant care simplifica viata

Experienta spune ca atunci, in mod miraculos, esti foarte destept si intelegi foarte repede. Altfel viata este foarte complicata smile.gif Ma duc sa beau ceva...
ausländer
pai daca e simpla, e urata...
ce satisfactii mai ai daca totul merge perfect fara nici un pic de efort?

recomand : Pasarea Colibri - Viata complicata
Cla
"cum vi se pare viata?
simpla sau complicata?"

Tâmpita, tembela.
Eclectic
Uneori simpla, alteori complicata... Greu de spus. unsure.gif
One_Last_Dance
Viata E Simpla Sau Complicata?
"Un pic din ambele" smile.gif
Tocmai ma gandeam cat de ciudat e totul... uitam uneori ca cele mai simple lucruri in viata pot fi atat de minunate... atat de necesare pentru a putea sa fim fericiti.

Viata insasi, in forma sa pura, este mai complicata decat si-ar putea imagina cineva si orice explicatie am gasi, orice definitie am incerca sa emitem, este infima pentru ceea ce reprezinta. Viata uneori te poate lasa singur... te arunca in valurile ei ademenitoare si mai apoi iti spune: "Inoata!" ... fara sa te intrebe o clipa daca stii sau nu... daca ai rezistenta necesara sau nu... viata e ca un teren de vanatoare plin de capcane, si noi trebuie sa invatam a le ocoli... si totusi, de cele mai multe ori inveti dupa ce cazi in ele...
Exista oameni care sunt bine-dispusi aproape in orice situatie, care, chiar daca li se ineaca corabiile azi, a doua zi apar radiind de veselie. Exista insa si oameni mereu tristi, pe care aproape nimic nu ii multumeste, care vad constant numai partea negativa a evenimentelor. O doza cat mai redusa de ras, o mai mare cantitate de stres si bineinteles, graba, sunt factorii care ne priveaza de toate lucrurile minunate care ar trebui sa ne bucure viata clipa de clipa, sa trecem nepasatori pe langa ceea ce ne face cu adevarat fericiti.
Daca vreti "Sa Traiti BINE", wink.gif lasati plictiseala deoparte, relaxati-va si radeti, cat mai des si cat puteti de tare. Nu trebuie sa ne fie rusine de faptul ca suntem fericiti, ci sa ne fie rusine daca lasam viata sa treaca pe langa noi.
Anii copilariei sunt plini de vraja... in tot acest timp ne simtim de parca am fi Invingatorii Lumii, distrugand toate obstacolele vietii numai prin simplul fapt ca nu credem in ele...
Mai tarziu viata ne ofera capacitatea de-a visa, de-a fauri planuri si de-a avea sperante... SPERANTA uneori, e singurul fir de care atarna viata noastra... atat de fragil si totusi atat de puternic.

De ce sa nu profitam de toate darurile ei?
Fara sa uitam ca... "si tristetile au dreptul lor la viata" smile.gif


"Viata are mai multe trepte... paseste usor nu le sari, ca o sa le duci dorul."
mutulica
QUOTE (nefertiti @ 16 Apr 2005, 11:22 AM)
Toata lumea e nervoasa azi? hmm.gif

eu nu sunt nervos, doar nervii mei sunt nervosi, dar putin... asa...
Mrs. Rogers
Eu am 30 de ani si pot sa spun ca la varsta asta mi-am dat seama ca viata e extrem de complexa . La 22, eram studenta, n-aveam nici o alta grija in afara de cum mi se asorteaza pantofii cu poseta rolleyes.gif Ma trezeam de 3 ori pe saptamana la ora 6 ca sa ma spal pe par si sa-l aranjez si ca la 8 sa apar ca o floare in fata colegilor mei jamie.gif Ce viata fara griji. wub.gif
De atunci am trecut prin multe lucruri pentru care nu eram pregatita. Lucruri care mi s-au intamplat mie personal sau oamenilor la care tin. Viata nu e dreapta sau simpla. Pe langa actiunile mele sunt alte milioane de lucruri care o influenteza. Azi am vorbit la telefon cu bunicul meu care e foarte bolnav. Anul trecut am inmormantat un alt bunic . Ma doare ca nu pot sa fiu langa ei. Fosti colegi de-ai mei au murit. Altii divorteaza . Sunt sigura ca lor viata nu li se pare atat de simpla ca la 20 de ani . La 20, divorturile, boala, inmormantarile, grijile, erau doar un colt mic si bine ascuns al imaginii pe care o aveam despre viata .
ausländer
QUOTE (toxic @ 16 Apr 2005, 06:48 PM)
La 20, divorturile, boala, inmormantarile, grijile, erau doar un colt mic si bine ascuns al imaginii pe care o aveam despre viata .

Eu am 20 si tin sa spun ca in viata mea nici macar astea nu mai reprezinta un "colt mic si ascuns". Anul trecut a murit varul meu cel mai mare, un om de la care am invatat (zic eu) foarte multe lucruri si de care ma leaga niste amintiri foarte frumoase. Cu un an inainte, alta inmormantare... Divorturi, boala si griji - si astea au o mica amprenta asupra mea. Poate va veni si ceva bun pana la urma.
Mrs. Rogers
QUOTE (ausländer @ 16 Apr 2005, 08:01 PM)
Poate va veni si ceva bun pana la urma.

Sigur va veni si ceva bun . Secretul e sa nu te astepti sa vina doar lucruri bune. Indiferent cate bilioane de $$$$$$$$$ ai in banca , viata nu e simpla pentru nimeni si necazurile nu ocolesc pe nimeni. Cei care n-au griji, si le fac singuri. Asta e natura omului. Si de fapt asta e si farmecul vietii . E un joc greu pe care daca il iei prea in serios te consuma si nici nu apuci sa vezi finalul si cine a iesit castigator
mutulica
QUOTE (toxic @ 16 Apr 2005, 07:48 PM)
Eu am 30 de ani si pot sa spun ca la varsta asta mi-am dat seama ca viata e extrem de complexa .

viata e complicat de simpla... pentru noi insa... e mai simplu sa o complicam

la 40 o sa spui ca ce bine era la 30 (multi inainte), si tot asa

acuma ca sa cred si eu ce am spus, ma duc sa ma intretin cu o prietena suedeza... care ma ajuta sa ma integrez, de zici ca-s guru
Mrs. Rogers
QUOTE
la 40 o sa spui ca ce bine era la 30 (multi inainte), si tot asa


Categoric. La 40 parintii si socrii mei or sa fie batrani. O sa am copii, alte griji alta distractie. cine stie ce alte probleme or sa mai apara . Dar cum ziceam , secretul e sa nu te consumi prea mult pentru lucrurile pe care nu le poti schimba.
mutulica
simplu, nu?
night_watch3r
concluzia la care am ajuns e ca viata asa cum fiecare om si-o face.
daca omul e optimist, atunci are parte de o viata care i se pare simpla, iar daca e pesimist atunci are numai reprosuri la adresa vietii.
in orice caz, viata are si ea anumite ipostaze care nu depind de om in mod direct si atunci, viata e mai complicata.
cand cineva moare sau daca are necazuri, atunci viata nu e complicata ci e asa, o ipostaza a vietii. trebuie sa fim constienti ca nu la toti o sa le mearga bine, nu toti traim vesnic, etc.
sa nu-mi spuna mie cineva ca i-a murit cineva apropiat si asta a facut ca viata lui sa fie dintr-o data complicata. asta e o copilarie.
am un prieten cu care ma cert des pe tema asta. ca viata e simpa; ba e complicata. lui i se pare viata complicata din cauza ca i-a mai murit cineva, ca s-a mai despartit de o iubita, tot felul de necazuri. si am mai vazut persoane care ziceau ca viata e complicata si veneau cu aceleasi argumente.
oameni buni, viata e simpla! tineti minte doar clipele frumoase si o sa vedeti ca viata chiar e frumoasa. nu va reprosati nimic din ce ati facut. reprosati-va doar ce ati vrut sa faceti si nu ati facut.
surzi
acum, ca tot a trecut complicatia, e simpla tongue.gif
cactus
pai, e-n firea omului sa complice lucrurile; ceva cat se poate de logic si rational hh.gif wacko.gif
bufnitza
E si simpla , e si complicata ... depinde de cum este pusa problema ( daca este o problema )
Si alcoolu' este un catalizator excelent in a simplifica lucrurile ...ajungi sa uiti ...
PROBLEMA ... aaa, o problema .... problemuta aia ??? .... care problema , dom'le ?? ai baut ceva ????
roflmao.gif
Felina
Viata e atat de complicata pe cat ti-o doresti. Daca vrei sa schimbi lumea, vei suferi pentru ca nu o poti schimba. Daca te impotrivesti inevitabilului, te vei regasi intr-o buna zi secatuit, stors de puteri, cu prea multe esecuri pe constiinta si prea putine realizari. Viata e simpla cand iti vezi de treaba, cand iti canalizezi energia asupra binelui propriei persoane; cand iti va fi tie bine, inevitabil le va fi si celor din jurul tau.
night_watch3r
QUOTE (Felina @ 22 Apr 2005, 05:37 PM)
Viata e atat de complicata pe cat ti-o doresti. Daca vrei sa schimbi lumea, vei suferi pentru ca nu o poti schimba. Daca te impotrivesti inevitabilului, te vei regasi intr-o buna zi secatuit, stors de puteri, cu prea multe esecuri pe constiinta si prea putine realizari. Viata e simpla cand iti vezi de treaba, cand iti canalizezi energia asupra binelui propriei persoane; cand iti va fi tie bine, inevitabil le va fi si celor din jurul tau.

felicitari Felinei pt un raspuns frumos si corect.
pt cei de mai sus: alcoolul nu e o solutie!
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.