Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Discutii Despre Forma Si ...fond
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Cenaclul Hanului - ARTA de a scrie > Cenaclul Hanului > Sfaturi Literare
contraste
Uite aici, putem discuta don basil !

Si sa invatam unii de la altii, ca sa putem fi mai buni in ale scrierii.
Micul nostru cenaclu.
Nu vreau sa discutam unde scriem. Este mai bine pentru cei care vor doar sa citeasca si sa se delecteze.
Sa-i respectam .

Uneori postam si din cauza ca functia edit nu ne este permisa decat o zi, nu putem reveni. Raman greselile.
Dar, aici putem merge spre perfectiune.
De pilda :

Citindu-ti tema, scump confrate,
Am remarcat un lucru frust:
Cu susu-n jos e a ta parere
Si asta-i nu-i decit un lucru... just!



Si asta-i nu-i decit un lucru... just!

Cred ca metrica impune aici scurtarea cu o silaba.
Sa vedem :
Si asta e un lucru just
Eliminam negatia, si, 9/8/9/8 silabe revin versului, care alterneaza firesc, fata de 9/8/9/10, cum era in textul original, rima schioapata.
Uneori, repet, ne grabim sa dam replica, iar peste o zi doua cand revenim, nu mai este valabila functia edit...

Forma finala :

Citindu-ti tema, scump confrate,
Am remarcat un lucru frust:
Cu susu-n jos e a ta parere
Si asta e un lucru just!




Bine, va mai rog ca discutiile sa fie in limita decentei si a normalulului ca sa nu se inchida threadul.
L-am deschis cu scopul nu de a jigni sau cine stie ce, ci de a mai invata unii de la altii. Fac inca o data aceasta afirmatie, pentru ca te simt putin in stare de "atac". De la glume si prezentarea lor intr-o forma optima nu vreau sa degenereze locul. O.K.?
don basil
Da, normal, m-am grabit. Toate "creatiile" sint scrise, sa zic asa, dintr-o suflare, n-am stat sa le bibilesc, iar edit fac pe moment... la spelling, da' numai daca imi sare-n ochi, ca nu-s taica typistilor.
Da, sint de acord ca, la o adica, rigoarea-i necesara, dar daca tot ne jucam sau amuzam, hai s-o facem, mai devreme sau mai tirziu, de voie de nevoie, o sa ne aliniem si necesarei rigori.

De asta ce zici: si-a pierdut coada, ca precum ursul. wink.gif
contraste
Ceea ce ai facut tu vorbire este tin tagma pomenita, a erorilor de..."tantilografie".
Ceea ce nu vrei tu sa recunosti sunt erorile de metrica, sau altele, de compunere. Cele enumerate in josul postarii.
Acelea as fi vrut eu sa le discutam.
Diana-Maria, Denise, Barrie, m-ati putea ajuta ?
Tu nu esti obligat sa participi la cenaclu daca nu vrei.
Ma bucur chiar ca nu vrei. Nu-mi place nici mie sa ma bat cu morile de vant...
don basil
ce nu vrei tu sa recunosti sunt erorile de.... Haida-de, ce vrei mai mult, ti-am spus si am recunoscut: le-am scris la prima mina si n-am stat sa le... slefuiesc.
Pe viitor, ca sa-mi fie limpede, ce trebuia sa fac, de exemplu?
Si ma opresc, cu greu, aici... pentru ca ma simt putin in stare de "atac". laugh.gif
yuanescu
QUOTE (contraste @ 14 Apr 2005, 08:15 PM)

Nu vreau sa discutam unde scriem. Este mai bine pentru cei care vor doar sa citeasca si sa se delecteze.
Sa-i respectam .


o idee buna ! thumb_yello.gif .. cu conditzia sa nu se discute continutul
totul sa ramana la nivel de gramatica ...
Cla
Cānd va citesc... (si cu placere smile.gif ) ... de-abia atunci imi dau seama ce ratat sunt la capitolul "limba romāna"... cry.gif
contraste
Draga CLA, teama mi-e ca nu sunt prea multi doritori de disectie - de cenaclu adicatelea - , asa ca aici nu ai prea multe de citit. Du-te la "TU", ca vad ca s-a mai populat, iar unele scrieri nu sunt numai exercitiu.
Eclectic
Acum am vazut topicul asta si cred ca ar fi pacat sa se piarda, mai ales ca de mult aveam in minte ideea unui cenaclu online.
Deci ? Cum facem ?
Sau, de fapt, care e ideea ? Luam cate un text publicat pe han si il comentam ?
contraste
Da, asa este intr-un cenaclu.
Principalul este ca cei a caror texte sunt luate in discutie sa priceapa ca nu facem bascalie, ci, ducem lucrul catre implinire, catre o forma finala, care se poate posta alaturi de textul initial.
Eu am incercat cate ceva mai demult la Haiku.
Acum,fiind acest thread vom discuta din toate scrierile aici.

Ramanem la "TU" si discutam aici? - deocamdata, apoi ne extindem ?
Eclectic
Desigur, imi pare o idee buna. Dar tot nu vad care e mecanismul... No, fa primul pas, ca sa inteleg si eu mai bine despre ce e vorba in propozitie.
contraste
Vezi mai sus ! Prima postare din thread.
Ma duc sa caut un exemplu !

Uite :

1.vel vornic yuanescu, bag seama,
2.s-a suparat dintr-o parere:
3.nu cat scrisesi inseamna
4.ci taman ce postasi, 'boiere'.
5.Zisesi ca topicul e-nchis -
6.nu-i, pe cuvant, 'ca doar ce-am scris!'

Forma verbala repetata obositor treneaza, ingreuneaza versul, in ultimele 4 versuri.
Propun :

Nu cat ai scris mata inseamna
Ci ceea ce- ai postat boiere!
Zisesi ca topicul e-nchis?
Nu-i! Pe cuvant! Ca doar ce-am scris !

Cu forma finala :

Vel vornic yuanescu, bag seama
S-a suparat dintr-o parere:
Nu cat ai scris mata inseamna
Ci ceea ce- ai postat boiere!
Zisesi ca topicul e-nchis?
Nu-i! Pe cuvant! Ca doar ce-am scris !
Eclectic
QUOTE
Cavalerule-n armuri, nu cumva te crezi strapuns?
Daca nu postam peaicea, sa privim ne e de-ajuns !
Zalele de stau pe tine, straturi, straturi, nu-i de-ajuns !
Chime of Night ,suntem aici, nu da in plans !


OK, sa nu dai cu parul...
Mi se pare ca ultimul vers iese din ritm. Propun "Chime of Night ,suntem aici, nu cumva sa dai in plans" sau poate gasesti tu o alta varianta... unsure.gif
contraste
Bine !
Asa fac si eu.
Le scriu, apoi dau cu edit....
Daca-l mai prind !
Aramis
Contraste, Barrie, yuanescu, unde ati disparut cu totii? smile.gif
Barrie, ziceai ca nu trebuie lasat topicul sa dispara, eu l-am sters de praf si va invit pe voi sa discutati in continuare wink.gif
contraste
Da, draga Aramis, dar tu de ce nu vrei sa participi, si sa ne lasi doar pe noi ?
Nu te sustrageeeeeeee!
Aramis
Contraste, voi sunteti poetii Hanului, eu sunt admiratoare voastra. Plus ca nu ma prea pricep la forma si fond, acum vreo 2 ani mai stiam cate ceva, dar acum mai degraba vorbesc despre tranzistoare bipolare, decat despre ritm, rima, masura.
Asta, insa, nu ma impiedica sa apreciez scrierile si comentariile voastre mwah1.gif
contraste
Pai daca oamenii s-au retras...
Daca se conserva....
Ce sa fac, cu cine sa discut?
Daca s-ar gasi persoane dispuse, asa, din putinul meu timp, as rupe o farama si pentru discutiile de sici.
Cu drag, mwah1.gif
wasp
Contraste, eu m-as baga....doar ca diplomatia nu e punctul meu forte. Asa ca mai bine ma abtin, ca sa nu-mi umple Mihai capul de cucuie ! rolleyes.gif
Mihai
Ei da. tongue.gif
Astept cu interes o discutie in cadrul acestui topic. rolleyes.gif
wasp
Eu uite ca stiam ca da si de aia ma abtin. Si uit ca la mine in job description scrie "kill 'em all" ! tongue.gif
contraste
Mai wasp, chiar asa bau bau mare sa fie Mihai?
Daca se pastreaza caracterul moderat al discutiei si un ton normal, nu este nevoie de interventia nimanui...
wasp
Glumeam, contraste.... Stai linistita, cand o sa fie ceva de forfecat, o sa o fac. cool.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.