Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:E.u. Are Linie Verde
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
Diana-Maria
Numele domeniului european (.eu) are linie verde
O adresa Web a Uniunii Europene a depasit un pas critic devenind recent realitate dupa ce a castigat aprobarea numelui de domeniu Internet. ICANN (the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) a anuntat recent ca consiliul sau director a sustinut crearea .eu, un domeniu inalt cod de tara propus pentru prima data de Comisia Europeana.
Aprobarea vine dupa luni de negocieri contractuale intre ICANN si EURid, Leuven, Belgia selectata de Comisia Europeana pentru a opera domeniul. Disponibilitatea larga a registrilor nume de domeniu .eu ramane cu cel putin un an inainte.
Conform EURid, urmatorul pas pentru .eu va fi includerea sa in sistemul domeniu, sau director master, in urmatoarele 10 zile. "Avand .eu in radacina da linie verde lansarii .eu," afirma EURid General Manager Marc Van Wesemael, intr-o declaratie.
Pana la sfarsitul anului, EURid planuieste sa inceapa inregistrarea domeniilor .eu de catre guvern si companiile cu marca inregistrata si alte drepturi de a numi intr-o asa numita "perioada insorita." Aceasta perioada se asteapta sa dureze cel putin patru luni.
EURid inca finalizeaza politica sa de inregsitrare a .eu, care trebuie sa castige aprobarea Comisiei Europene Registrul trebuie sa dezvolte si o retea de inregistrari, companii care vand direct inregistrari .eu catre clienti si afaceristi. Pentru a impulsiona acest efort, planuieste sa publice acordul sau de inregistrare in mai, afirma EURid. Crearea unui nume de domeniu pentru Uniunea Europeana nu a fost usoara. Uniunea Europeana a propus pentru prima data .eu in 2000 ca un mod de a identifica companiile si institutiile europene si de a impulsiona comertul electronic in Europa.
In loc sa devina o realitate imediata, totusi, domeniul .eu si-a facut drum printre dificultati legislative si birocratice.


SURSA

Diana-Maria
Domeniul european .eu devine live la inceputul anului viitor




Nu este destinat inlocuirii numelor de domeniu existente Domeniul de top .eu va fi gata pentru utilizare la inceputul anului viitor, afirma Comisia Europeana.
Internet Assigned Numbers Authority a convenit sa adere la domeniul .eu in serverele Internet in urmatoarele zile, afirma comisia. O data intrat , pregatirile tehnice finale pot fi facute pentru a ne asigura ca companiile si autoritatile publice pot incepe sa utilizeze .eu in adresele lor Internet de la inceputul lui 2006.
Domeniul .eu nu este destinat inlocuirii domeniilor nationale existente utilizate de 25 de state membre, ca .uk, .fr si .pl. In schimb, va permite companiilor si autoritatilor publice sa aiba o identitate "pan-Europeana" de Internet, afirma comisia.
Urmatorul pas important este pentru EURid, consortiul selectat de comisie pentru a opera regsitrul .eu, pentru a incepe acreditarea registrilor, companii care inregsitreaza domenii in numele utilizatorilor Internet. Cetateni si afaceristi vor putea incepe inregistrarea adreselor .eu Internet la sfarsitul anului, afirma comisia.
A sfatuit utilizatorii sa nu utilizeze servicii de "preinregistrare" pentru noul domeniu care ar putea fi deja disponibile, citand "un risc de confuzie si chiar frauda."


sursa
YoyoMan
Cool! spoton.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.