Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce E Cu Maneaua Asta....
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Vedete si anti-Vedete
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
MIA
QUOTE (nefertiti @ 13 Apr 2005, 10:13 AM)
laugh.gif Nu cred ca fac, am scapat pana acum, o sa scap si de acu' inainte, desi vad ca indiferenta e solutia universala in RO. thumb_yello.gif

Si mie mi se pare ciudat sa recomanzi "indiferenta" ca solutie ... rolleyes.gif

Si nu stiu de ce - dar il suspectez pe cel care a indicat o asa "solutie" ca e un pic ( bine ! ) ipocrit la faza asta. tongue.gif
denise
Chiar indiferenta nu pot fi daca urla din difuzoare prin toate pietele. In rest - e subcultura si o asculta exact cei carora li se potriveste (caci una e sa dansezi o manea la o nunta- de gustibus... - si alta e sa asculti non-stop si sa o decretezi tezaur national). Si nici nu are legatura cu maneaua originala (cea care se canta si prin Dobrogea noastra) ci este o copie jalnica - nici turceasca, nici romaneasca nici tiganeasca - pentru ca nu am nimic impotriva muzicii lautaresti (romaneasca, tiganeasca..) Asta consider eu muzica 'de nunta'. Pe cand maneaua ... sa fie la ei ...
Eclectic
QUOTE
Si mie mi se pare ciudat sa recomanzi "indiferenta" ca solutie ... 


N-am recomandat-o. Am prezentat-o. N-am zis nici ca e buna, nici ca e rea.

QUOTE
Si nu stiu de ce - dar il suspectez pe cel care a indicat o asa "solutie" ca e un pic ( bine ! ) ipocrit la faza asta.


Eh, macar nu la mai multe, ca altii. mwah1.gif
MIA
QUOTE (Barrie @ 13 Apr 2005, 11:27 AM)
QUOTE
Si nu stiu de ce - dar il suspectez pe cel care a indicat o asa "solutie" ca e un pic ( bine ! ) ipocrit la faza asta.


Eh, macar nu la mai multe, ca altii. mwah1.gif

Ohhh - lasati-ma ... tongue.gif
Care e aia altii ? Desi na ... nu e asta sectiunea de birfe forumistice ... laugh.gif laugh.gif

Cel mai ciudat, dincolo, de muzica in sine cred ca e totusi ... opulenta si comportamentul "cintaretilor". rolleyes.gif As fi curios de ex. cum arata declaratia de venit pe anul ... 2003 ( de ex. ) a unei vedete maneliste de top. wink.gif
Eclectic
QUOTE
As fi curios de ex. cum arata declaratia de venit pe anul ... 2003 ( de ex. ) a unei vedete maneliste de top. 


Pai e simplu... "Sunt sarac, manca-t-as, am doar una-patru masini si o casa cu trei apartamente in camera." rofl.gif
denise
De fapt cred ca ati atins esenta - cata vreme maneaua va fi o masina de fabricat bani o sa reziste. O sa treaca si moda asta ... Si atunci cei mai inversunati anti-manelisti vor fi cei care o apara acum. unsure.gif Numai de nu ar aparea ceva si mai gretos ...
Felina
QUOTE (nefertiti @ 13 Apr 2005, 09:23 AM)
Nu, poate ca ei nu, dar parintii si bunicii lor, da. Aia i-au crescut aici in dulcele stil mioritic, de pe pasunea de unde au venit.

Hehe, toti ne tragem din Badea Cartan laugh.gif
abis
QUOTE (denise @ 13 Apr 2005, 12:15 PM)
O sa treaca si moda asta ... Si atunci cei mai inversunati anti-manelisti vor fi cei care o apara acum. unsure.gif Numai de nu ar aparea ceva si mai gretos ...

De trecut, sigur o sa treaca, la un moment dat. Ca tot ce ajunge la moda. Cat despre apararea ei, nu fii asa de sigura...

Iar ca in locul ei va apare ceva cel putin la fel de gretos, din pacate este aproape o certitudine...
MIA
QUOTE (denise @ 13 Apr 2005, 12:15 PM)
De fapt cred ca ati atins esenta - cata vreme maneaua va fi o masina de fabricat bani o sa reziste.

Pai tocmai, ca esenta problemei cred ca e nu ca manelele sunt o "masina de fabricat" bani, cit un loc unde se ruleaza ( foarte ) multi bani negri ... devil.gif

P.S. : Ma refeream la declaratia de venit, nu la cea de avere - care ( inca ) nu e obligatorie decit pt. demnitari. wink.gif
abis
Mai degraba cred ca problema este alta: manele = muzica proasta.

Bani negri se pot rula si in alte genuri muzicale.
Ovidius
QUOTE (nefertiti)
Nu cred ca fac, am scapat pana acum, o sa scap si de acu' inainte, desi vad ca indiferenta e solutia universala in RO.

QUOTE (MIA)
Si mie mi se pare ciudat sa recomanzi "indiferenta" ca solutie ... 

Indiferenta nu e o solutie universala, ci efectiv trebuie sa stii cand sa o aplici. Unul din cazuri, e asta cu manelele...

QUOTE (denise)
Si atunci cei mai inversunati anti-manelisti vor fi cei care o apara acum.

Nu stiu daca te referi la mine sau nu, dar oricum, vreau sa spun ca nu apar maneaua ci sunt impotriva prejudecatilor de genul: muzica aia e infecta, pentru ca o asculta toti imbecilii. Sau, cei care asculta muzica de genul X sunt niste inculti. Apoi asa cum spunea si Omu'Bun, gusturile nu se discuta. Si crede-ma ca nici mie nu-mi place cand vecinul da drumul la boxe la maxim sau cand merg la un chef sau o nunta si DJ-ul baga acelasi stil de muzica, fie ca sunt manele, muzica latino sau muzica italiana.
MIA
QUOTE (abis @ 13 Apr 2005, 02:48 PM)
Mai degraba cred ca problema este alta: manele = muzica proasta.

Bani negri se pot rula si in alte genuri muzicale.

Se pot fireste, dar de ce am impresia ca eviti ca discutia sa ia in calcul si alte aspecte ? rolleyes.gif

Imi amintesc de un mai multe interviuri cu cintaretii din alte genuri muzicale ( si ele foarte populare si la moda ) si aia mai vorbeau si de rate la masina, la casa s.a.m.d. La modul general - nu afisau acceasi opulenta. De ce oare ? hmm.gif
denise
@ zorro - nu la tine ma refeream, stai linistit .
Nu poti nega insa ca nu doar se apara, ci chiar se promoveaza. Si nu pentru ca e muzica buna ci pentru ca aduce bani. Ori apelativele de genul "minune' , 'fantasticul', 'fermecatorul' etc. ...eh, nu mai zic. Dar culmea a fost atinsa cand se razboiau 'regi manelelor' prin toata mass-media.
O sa apara alt gen de muzica ce va aduce bani - si il vor promova numai pe acela - aceleasi persoane care acum sustin manelele. Cam asta era ideea.

PS. Si nu e 'muzica infecta pentru ca o asculta imbecilii', cum spui tu, ci e infecta pur si simplu. cool.gif
MIA
QUOTE (denise @ 13 Apr 2005, 03:42 PM)
Si nu pentru ca e muzica buna ci pentru ca aduce bani.

Eu tocmai pe asta insist. smile.gif

Ca nu aduce bani ca muzica. De fapt cred ca nici un gen muzical nu prea "aduce bani" in Romania - si asa ( preponderent ) si datorita faptului ca piratarea e la cote uriase si incasarile din vinzari sunt relativ mici. wink.gif
O alta sursa de bani ar mai fi concertele - dar aici problemul e ca de foarte multe ori mega-concertele anuntate cu manelisti ( si nu numai tongue.gif ) sunt tepe de tepe. Iar la concertele sponsorizate de primarii, companii etc. ... totusi manelele sunt oarecum evitate ( ceea ce fireste deschide calea spre o noua discutie de un sublim suprarealism privind discriminarea feroce la care e supus acest gen muzical ... rofl.gif rofl.gif ).

Ar mai fi o sursa majora de bani in cazul manelistilor ( ca persoane ! ), caci de-aia am pus intrebarea de mai sus ... wink.gif
abis
QUOTE (MIA @ 13 Apr 2005, 03:18 PM)
de ce am impresia ca eviti ca discutia sa ia in calcul si alte aspecte ?

Nu te pot opri sa discuti despre evaziunea fiscala in cazul manelistilor. Si nici daca as putea nu as face-o.

Pe mine ma streseaza manelele (ca si alte genuri de muzica). Despre asta pot sa vorbesc. Despre impozitele pe care le platesc sau nu, nu am informatii, deci nu pot spune nimic.
denise
Nici eu nu pot spune daca aduc bani sau spala bani - pot presupune- dar acesta ar fi un motiv in plus pentru...asanare.
Mrs. Rogers
QUOTE (nefertiti @ 13 Apr 2005, 10:23 AM)
Iar tu, Omu'Bun, spuneai la un moment dat ca aia de asculta manelele cu boxele la maximum nu sunt de la Cuca Macaii. Nu, poate ca ei nu, dar parintii si bunicii lor, da. Aia i-au crescut aici in dulcele stil mioritic, de pe pasunea de unde au venit.


Nefertiti, poate te tragi tu din vita nobila , dar 99% din populatia globului din tarani se trage . Si nu are importanta daca parintii tai sunt de la tara sau dintr-un mediu urban , ci ce fel de om esti si ce fel de capacitati sociale si intelectuale ai . Parintii socrului meu se trag din cel mai prapadit satuc posibil si poate ca nici nu exagerez cand spun ca si in satul ala , ei erau cei mai saraci . N-as vrea sa-ti spun ce om realizat si deosebit e socrul meu . smile.gif

QUOTE
. Insa, cand nu traiesti aici - ca si voi doi - nu poti sa faci o apreciere corecta, pentru ca nu ati fost aici in ultimii ani, cand maneaua si adeptii ei au devenit omniprezenti si mai mult decat deranjanti. Ba mai mult, riscul este ca devin un model pentru tot mai multe persoane. E usor sa comentezi de la distanta si sa te bucuri ca mai auzi 'muzica romaneasca', dar daca ai trai cu ele langa tine zilnic, ai doar doua optiuni: ori te exaspereaza, ori iti plac.


Aici probabil ca ai dreptate. Nu ma izbesc de manele la tot pasul . Dar vara asta merg in Ro si vreau sa-ti spun ca de abia astept sa-mi iasa manele pe nas si sa vin aici spasita sa-ti dau dreptate . Insa nu cred ca va fi asa . Vom trai si vom vedea biggrin.gif
OMU'BUN
Apropos, de "Cuca Macaii"... Am copilarit la tara, iar de la 15 ani am tot colindat, prin Bucuresti pana la 19, apoi la Timisoara pana pe la 27... Nu mi-a fost niciodata rusine de obarsia mea, desi aveam oroare de o parte dintre moldoveni ( cei care umblau in gasti si ne faceau de ras). Totusi mi-as fi dorit sa ofer pustilor mei copilaria pe care-am trait-o eu la tara: iernile cu derdelus, primaverile cu ciresi copti, verile cu fotbal, apoi mai tarziu vacantele cu prietenii si mai ales prima dragoste in crang, departe de priviri indiscrete si zgomotul orasului... Cei de la oras nu pot intelege si nu cred ca realizeaza ce-au pierdut. Nu-mi plac manelele, nu pentru ca m-am... orasenizat. Nu-mi plac pur si simplu. Dar nici rokul urlat nu-mi place si mai sunt destule alte genuri pe care eu nu le consider muzica! Din pacate (sau poate din fericire) nu ma consider nici pe departe critic de muzica si nu am nici o problema cu cei care accepta totusi acele genuri, atat timp cat eu nu am de suferit de pe urma lor. Eu ascult muzica ce-mi place - pentru mine! Ei s-o asculte pentru ei!
Mrs. Rogers
Viata la tara rules biggrin.gif
bdl
Eu am copilarit la oras.....si m-am dat si pe derdelus, am mincat si cirese (din curtile altora, dar asta era tot farmecul), am jucat si fotbal toata vara, si capra, si ;apte gros, si turca.....in schimb aveam wc-ul in casa, nu in fundul curtii.... rofl.gif si nu ma bizzziiau mustele ..... wink.gif
nefertiti-old
Toxic, iar interpretezi totul numai cum iti convine tie. Nu e vorba de originile oamenilor, ci de comportamentul lor (desi uneori astea se leaga), iar mare parte dintre cei care vin de la metaforica, Cuca a Macaii biggrin.gif se comporta ca niste salbatici si tot astia sunt ascultatorii dedicati ai manelelor. Nu generalizez si nu spun ca toti sunt asa, dar un procent foarte mare, da. Si eu am crescut la tara, nu sunt de vita nobila, dar cel putin in satele alea din Ardealul pe care il stiu eu maneaua nu e chiar 'religie'.

Iar daca marea ta dorinta legat de RO e sa vii aici ca sa asculti manele la greu, asta e, sa fie placerea ta. Nu inteleg, insa, de ce tu militezi pentru raspandirea manelelor aici, atata timp cat traiesti in alta parte? Asta e sora cu abureala legata de tiganii 'discriminati'. Tine-o tot asa. spoton.gif
MIA
QUOTE (nefertiti @ 14 Apr 2005, 12:29 PM)
Toxic, iar interpretezi totul numai cum iti convine tie.{...}
Nu inteleg, insa, de ce tu militezi pentru raspandirea manelelor aici, atata timp cat traiesti in alta parte?

Te mira fazele astea la toxiculina ? tongue.gif Da' sincer acuma ... wink.gif

Oricum - o chestie ce nu mi se pare corecta, desi e repetata destul de frecvent ca lait-motiv ( ca si cum o minciuna spusa des devine adevar ... devil.gif ).
Cum adica ... "manelele sunt o muzica de ghetto" ?? blink.gif
Pai eu ma indoiesc ca aia din "ghetourili Romaniei" au mertan si se plimba cu el asa ... "sa moara dusmanii da ciuda" sau "f... ce muiere au chef, ca-s barosani" !! tongue.gif

Eu mai degraba as zice manelele sunt o combinatie dintre muzica de futai si ode de laude compuse la adresa/platite de liderii interlopi ( a se vedea celebra manea "Eu sunt Leo Barosanu' ... " ). Ma mira cum poate cineva cauta scuze/justifica la acesta forme de adevarat "cult al personalitatii" mad.gif
nefertiti-old
Nuu, legat de Toxic m-am cam lamurit demult, da' am fost fraiera ca mi-am mai racit gura laugh.gif . Oricum, e ultima mea postare aici, ca nu imi fac un scop in viata sa conving pe unii de faptul ca civilizarea chiar e necesara in RO. ohyeah.gif
Felina
QUOTE (bdl @ 14 Apr 2005, 04:15 AM)
Eu am copilarit la oras.....si m-am dat si pe derdelus, am mincat si cirese (din curtile altora, dar asta era tot farmecul), am jucat si fotbal toata vara, si capra, si ;apte gros, si turca.....in schimb aveam wc-ul in casa, nu in fundul curtii.... rofl.gif si nu ma bizzziiau mustele ..... wink.gif

Si ce legatura are bazaitul mustelor cu manelele? Sau wc-ul in fundul curtii? ele determina inclinatia spre ascultat/creat manele? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
bdl
Are aceiasi legatura ca si fraza asta...
Cei de la oras nu pot intelege si nu cred ca realizeaza ce-au pierdut
OMU'BUN
QUOTE
.....in schimb aveam wc-ul in casa, nu in fundul curtii.... rofl.gif   si nu ma bizzziiau mustele .....

Ti-am mai spus eu ca tu razi de unu' singur (stii tu ca ...cine!... wink.gif ) dar se pare ca tre' sa ma repet ca intelegi greu! La mine la tara se facea si limba romana spre deosebire de orasul din care te tragi tu! Crezi ca e atat de important unde ai WC-ul? Ce-i de ras in treaba asta?
Te-ai dat pe dersdelus? Cam cati metri? Cred ca e o mare diferenta sa ajungi de sus jos in cateva secunde, sau sa mergi cu indemanare peste 30 de minute continuu, dintr-o parte in alta a satului.
Ai fost la cirese la furat? Uneori si eu din teribilism, dar gradina parintilor mei imi oferea tot ce-si putea dori un copil, de primavara devreme si pana toamna tarziu, fiindca nu era vorba de o gradina de 250mp, ci de 2500mp... E o mica diferenta!
Ai jucat fotbal? Te cred pe cuvant. Doar ca dupa fotbal intram in vie si ne indopam cu struguri, sau pur si simplu priveam apusul de soare intr-un decor pe care nu-l gasesti la oras.
Cand nu ai un copil nu poti intelege cu adevarat notiunea de parinte. Eu imi privesc copii care traiesc la oras, ingraditi de foarte multe limite... Cand ii duc la tara nu se mai satura de zbenguieli, iar seara cad franti... Nu cred ca ei, la varsta lor inteleg ce pierd. Dar eu care-i privesc, simt cum stau lucrurile!

De fapt vorbeam de manele. Mie tot nu-mi plac. "Si ce daca?" va spune toxic - sa zicem? Ii pasa cuiva daca eu cant la chitara, sau in corul bisericii? Nu cred ca ar trebui sa-i pese!
Mrs. Rogers
QUOTE
De fapt vorbeam de manele. Mie tot nu-mi plac. "Si ce daca?" va spune toxic - sa zicem? Ii pasa cuiva daca eu cant la chitara, sau in corul bisericii? Nu cred ca ar trebui sa-i pese!


Perfect de acord . Negrii cu lanturi de 3 kg care sunt la tv si radio nostop mi-s simpatici ? Asta e civilizatie , e cultura? Guta cu bretonul lui le da clasa rofl.gif rofl.gif Donald Trump cu freza lui e stilat? daca ati vedea ce casa de prost gust are devil.gif Si ce-am sa fac eu acum ?
axel
QUOTE (toxic @ 15 Apr 2005, 04:42 AM)
Donald Trump cu freza lui e stilat? daca ati vedea ce casa de prost gust are devil.gif

Dar cu ce gagici misto umbla...
Antont
Hai sa va zic cum sta treaba tongue.gif . Nu are sens sa incercati sa justificati manelele aducind in discutie viata la tara/obiceiurile taranului roman autentic. Dejectiile "muzicale" numite manele nu au nici o legatura cu traditiile populare, muzica populara, etc. E vorba doar de niste stupizenii provenite din mahala (nu confundati satul cu mahalaua), rigiite in general de "oameni" a caror existenta se rezuma la "dusmani, parai, mertzan, femei, pirnaie, of viata mea" si alte imbecilitati de genu' . Baietii de la Parazitii au sintetizat perfect portretul tipului uman creionat mai sus in urmatoarele versuri: "Dedic aceasta melodie acelui tip de Casanova/Ce'nvirte volanu' de Renault pe Dacia Nova/Alarma! Redevin rational/Taranul de oras e cel mai prost animal!" spoton.gif ...

Pese:
Vreti Europa, civilizatie, rafinament, bun-simt si chestii de genu', da' continuati sa va extaziati la alde Gutza, Salam si mai stiu io ce. M-as tavali pe jos de ris da' nu pot ca ma deranjeaza stomacu' jamie.gif ...
Felina
QUOTE (Ghost @ 15 Apr 2005, 10:43 AM)
Baietii de la Parazitii au sintetizat perfect portretul tipului uman creionat mai sus in urmatoarele versuri: "Dedic aceasta melodie acelui tip de Casanova/Ce'nvirte volanu' de Renault pe Dacia Nova/Alarma! Redevin rational/Taranul de oras e cel mai prost animal!" spoton.gif ...

Parazitii asta nu's paraziti dejaba tongue.gif , stiu ei ce stiu.
Felina
Chestiunile astea cu greselile gramaticale... sunt chiar asa importante?
Hai, fiti mai toleranti si scuze de offtopic. mwah1.gif
Ovidius
Barrie, ai tu ce ai cu unii forumisti. Te incanta chiar asa de mult chestiile astea? sad.gif
Cla
Chiar ca... adica Barrie = Vornicum reloaded?? blink.gif

Am primit de la frate-meu un CD plin cu manele, o sa-l ascult evil.gif
O sa vad (sau sa ascult) despre ce-i vorba... spoton.gif
Mrs. Rogers
Astept parerea ta Cla biggrin.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Ghost @ 15 Apr 2005, 11:43 AM)
Hai sa va zic cum sta treaba tongue.gif . Nu are sens sa incercati sa justificati manelele aducind in discutie viata la tara/obiceiurile taranului roman autentic. Dejectiile "muzicale" numite manele nu au nici o legatura cu traditiile populare, muzica populara, etc. E vorba doar de niste stupizenii provenite din mahala (nu confundati satul cu mahalaua), rigiite in general de "oameni" a caror existenta se rezuma la "dusmani, parai, mertzan, femei, pirnaie, of viata mea" si alte imbecilitati de genu' . Baietii de la Parazitii au sintetizat perfect portretul tipului uman creionat mai sus in urmatoarele versuri: "Dedic aceasta melodie acelui tip de Casanova/Ce'nvirte volanu' de Renault pe Dacia Nova/Alarma! Redevin rational/Taranul de oras e cel mai prost animal!" spoton.gif ...

Pese:
Vreti Europa, civilizatie, rafinament, bun-simt si chestii de genu', da' continuati sa va extaziati la alde Gutza, Salam si mai stiu io ce. M-as tavali pe jos de ris da' nu pot ca ma deranjeaza stomacu' jamie.gif ...

Sunt de acord cu tine ghost ca manelele sunt dejectii din punct de vedere muzical si din punct de vedere cultural . Dar la tv si la radio 50% din ce asculti sunt dejectii muzicale. De multe ori schimb postul aici in Toronto , fiindca nu mai suport ce muzica de rahat se da . Casele de discuri platesc multi bani pentru ca anumite melodii sa fie difuzate nonstop la radio. Si oamneii fara cultura muzicala se prind in plasa . Nu cred ca sunt multi oamnei care pot sa faca diferenta intre Vivaldi si Mozart si sa spuna ca Vivaldi e ca si Cosbuc pe langa Eminescu .
Dar daca ma iei pe mine ca romanca si ma pui sa aleg intre o dejectie americana si una romaneasca , am s-o aleg pe cea romaneasca . Nu as suporta mult timp sa ascult " 898989 mi-am luat gagica noua". Am mai dat exemplul asta , fiindca e singurul pe care l-am auzit si de care m-am distrat biggrin.gif . Insa am auzit si manele care sunt mult mai civilizate . Au un mesaj care merge la inima omului .Nu pot sa-ti dau acum exemple, ca nu am nici un CD , dar asa din memorie pot sa-ti recit ceva " am vazut multi oamnei necajiti". Era vorba despre emigranti . E ritm balcanic, daca nu romanesc, si mesajul e pentru emigranti . Mi-a mers la inima biggrin.gif Nu c-as fi necajita , dar " iarba verde de acasa, sa uiti nu te lasa " biggrin.gif biggrin.gif
Cla
QUOTE (toxic @ 16 Apr 2005, 01:09 AM)
Astept parerea ta Cla  biggrin.gif

Clar. PM. wink.gif
OMU'BUN
QUOTE
Nu cred ca sunt multi oamnei care pot sa faca diferenta intre Vivaldi si Mozart si sa spuna ca Vivaldi e ca si Cosbuc pe langa Eminescu .


Da, doar ca ipotetic vorbind, dac-ar fi sa ai ocazia sa-i intalnesti in viata, nici pe Eminescu, nici pe Motzart n-ai da prea multe parale. Cu cat geniul artistic era mai mare, cu atat pareau a fi niste ciudatenii de care multi se amuzau sau profitau. Nu acelasi lucru putem spune de Cosbuc sau Vivaldi, care au gustat viata din plin. Si-apoi, daca ar fi sa comparam creatiile lui Cosbuc sau Vivaldi cu ceea ce scot tuciurii prin manele mi se pare o blasfemie!... sad.gif Cel putin pe Cosbuc eu il consider cel mai desavarsit poet popular pe care l-a avut nu numai Ardealul ci tara noastra. Iar Vivaldi... La Motzart nu se poate sa nu descoperi dramul de nebunie cand il asculti! Vivaldi e lin si dulce! Ca si Cosbuc: simplu si sugubat! In plus, atat Cosbus cat si Vivaldi au ramas si vor ramane peste timp! De Adrian Copilu' Minune sau nu mai stiu cine, care-si canta "Valoarea mea/ Valoarea mea!..." n-o sa-si mai aminteasca nimeni dupa ce dau ortu'!... wink.gif
Mrs. Rogers
Comparatia intre cei 2 poeti si cei 2 muzicieni nu are legatura cu manelele.
Cla
Serios daca nu, mi-a trimis frate-meu un CD cu manele... spoton.gif
Face misto de mine, baiatu', ca mie + lui nu ne plac...

Sa-l bag in mizda pa-si de poTc oPsedat ce e??... dry.gif
OMU'BUN
QUOTE
Comparatia intre cei 2 poeti si cei 2 muzicieni nu are legatura cu manelele

Legatura pe care-o faceai tu era aceea a culturii muzicale:
QUOTE
oamneii fara cultura muzicala se prind in plasa . Nu cred ca sunt multi oamnei care pot sa faca diferenta intre Vivaldi si Mozart si sa spuna ca Vivaldi e ca si Cosbuc pe langa Eminescu.

Mi se pare ca este o plasa in care ai cazut singura. Faptul ca tu - desi constienta!!! - intri in categoria "ignorantilor" ascultand muzica impusa de casele de discuri si nu-ti alegi acele categorii prin care sa-ti satisfaci "nevoia" de... cultura muzicala, ma face sa cred ca si pentru tine Vivaldi si Mozart / Cosbuc si Eminescu, sunt personaje care pot fi confundate extrem de usor!
Cla
Mai... mai... mai... ohno.gif
Ce discutie stupida despre gusturile muzicale si cineva care se da tare si mai destept ca ailalti ca asculta Vivaldi si Mozart, auzi... saracii au fost Popstars la vremea lor si gata.
Si ce plictisitor, dom-le... dry.gif
Au fost de pe-atunci incoace mai multi care au scris si au cāntat despre 4 anotimpuri, ce mai...
Asculta ce vrei cānd vrei si gata. Ai chef de cearta? Headbanging. Vrei liniste? Vivaldi sau Enigma, nu conteaza.
Vrei sa te-mbeti? Manele cu buric sau muzica turceasca. Nu conteaza ce-ti place, dar sa vina la momentul potrivit, acum chiar ca as avea chef de Judas Priest - "Some heads are gonna roll"... evil.gif

Si dup-aia de "Mi-am luat colac", ca as avea chef de concediu la mare... rolleyes.gif
Cla
QUOTE (OMU'BUN @ 16 Apr 2005, 09:41 PM)
Da, doar ca ipotetic vorbind, dac-ar fi sa ai ocazia sa-i intalnesti in viata, nici pe Eminescu, nici pe Motzart n-ai da prea multe parale.

thumb_yello.gif Ai dreptate, Omule... smile.gif
QUOTE (OMU'BUN)
Cel putin pe Cosbuc eu il consider cel mai desavarsit poet popular pe care l-a avut nu numai Ardealul ci tara noastra.

Serios ca nu prea-s sigur, dar n-a fost moldovean?? Imi aduc aminte de graiul lui... unsure.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (OMU'BUN @ 17 Apr 2005, 04:57 PM)
QUOTE
Comparatia intre cei 2 poeti si cei 2 muzicieni nu are legatura cu manelele

Legatura pe care-o faceai tu era aceea a culturii muzicale:
QUOTE
oamneii fara cultura muzicala se prind in plasa . Nu cred ca sunt multi oamnei care pot sa faca diferenta intre Vivaldi si Mozart si sa spuna ca Vivaldi e ca si Cosbuc pe langa Eminescu.

Mi se pare ca este o plasa in care ai cazut singura. Faptul ca tu - desi constienta!!! - intri in categoria "ignorantilor" ascultand muzica impusa de casele de discuri si nu-ti alegi acele categorii prin care sa-ti satisfaci "nevoia" de... cultura muzicala, ma face sa cred ca si pentru tine Vivaldi si Mozart / Cosbuc si Eminescu, sunt personaje care pot fi confundate extrem de usor!

Unde dai si unde crapa . hh.gif

Am facut comparatia respectiva ca un exemplu de rafinament muzical . Si am spus ca nu multi pot sa o faca . Si asta nu fiindca ar fi tampiti sau ci fiindca nu-i intereseaza. Si nu inseamna ca cine asculta Mozart e mai destept sau mai cinstit sau mai deosebit decat cineva care asculta manele. Nazistii ascultau multa muzica simfonica in pauzele dintre 2 gazari de evrei. Nicolae Zamfir care are un talent muzical innascut , isi bate nevasta de o o usuca . In viata privata e un animal.
Nu o sa judec un om dupa ce fel de muzica asculta ci dupa faptele si caracterul lui .

Cand am sa merg in Ro am sa acult manele si am sa memorez versurile si am sa le pun aici pe topic sa le discutam . biggrin.gif
bdl
QUOTE (Cla @ 17 Apr 2005, 09:28 AM)

Serios ca nu prea-s sigur, dar n-a fost moldovean?? Imi aduc aminte de graiul lui... unsure.gif

Cla,
L-ai auzit vorbind? ohmy.gif

Nasaud.....mi-a soptit o pasarea....
Mrs. Rogers
QUOTE

Cel putin pe Cosbuc eu il consider cel mai desavarsit poet popular pe care l-a avut nu numai Ardealul ci tara noastra. 


Si eu asa stiu ca Cosbuc a fost ardelean . Si bineinteles ca-mi place Cosbuc . Dar poeziile lui aveau un mesaj simplu , usor de digerat pentru oricine. Nu e greu de inteles Cosbuc . Nu acelasi lucru pot spune si despre Blaga. Poezia lui e plina de incarcatura filozofica. Ma disteaza foarte tare cum dicutam despre poezie pe topicul asta ohyeah.gif
Manelele astea, mare belea jamie.gif
Cla
QUOTE (toxic @ 17 Apr 2005, 03:41 PM)
Nu o sa judec un om dupa ce fel de muzica asculta ci dupa faptele si caracterul lui .

clapping.gif That's the way, aha... aha... I like it, aha... aha... wink.gif ohyeah.gif
QUOTE (bdl)
Cla, L-ai auzit vorbind?

Bineinteles ca nu, bdl... spoton.gif Si tocmai de-aia am zis ca nu-s sigur... rolleyes.gif

Hey, m-ati lamurit , multumesc smile.gif
Mrs. Rogers
Nefertiti ,si toti cei ce fac un mare caz din manele . Am fost 3 saptamani in Romania si in mod intentionat am incercat sa observ care e situatia cu manelele. Din ceea ce ati scris , inclinam sa cred ca voi fi bombardata de manele.
E o mare exagerare . In 3 saptamani , am fost in mai multe orase , si cu taxiul si pe jos,si pe terase si pe strada si in magazine , etc ..... si m-am uitat si la televizor . Nu am auzit manele deloc !!! La televizor era o reclama cu ceva muzica de chef care semana cu manelele, nu mai retin formatia sau CD-ul.
In piata nu am fost, recunosc , dar nu asta are importanta .
Cred ca se face mult mai mult caz de manele decat ar trebui .
bdl
Toxic,
manelele au si ceva bun in ele....ai vazut vreodata o tipa dansind pe muzica de manea? devil.gif
Crede-ma, merita....cel putin pt baieti.... spoton.gif
Asa ca daca vrei, fa-ne un dans din buric si noi, gasca de oPsedati de pe han, te vom alege regina noastra.... mwah1.gif

PS Si daca dansul ala are loc pe o masa, pe bune, astept pina la primul tau divort.... drool.gif
Mrs. Rogers
biggrin.gif
De dansat , dansez, no problem smile.gif Dar nu promit sa ma urc pe masa , depinde cum e atm thumb_yello.gif osfera
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.