Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vom Avea Un Nou Post Tv : Manele Tv !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Show-biz > Mass-media
Pagini: 1, 2
March
Silviu Prigoana a primit licenta pentru un nou post care se va numi "Manele TV" ! Omul s-a gandit ca manelele nu prea au ce cauta pe celelalte posturi ale sale "Etno " si "Taraf" tv tongue.gif

Si apropos de aramsarul Silviu , dupa doua nunti si doua divorturi , acesta i-a dat un sut in fund Adrianei Bahmuteanu ( aceasta Tzatza Elisabeta Taylor - copyright "A.C.") si isi dirijeaza acum hormonii asupra lui Carmen Toma fosta realizatoare a emisiunii "Realitatea medicala" ( sursa acestei stiri : o voi indica la cere biggrin.gif )
Felina
ca sa moara toti dusmanii
si sa traiasca fratele meu
care este
si pentru care fac orice ohyeah.gif
Ovidius
Dedicatie pentru toti hangii, faaara nuumarrr! ohyeah.gif
Cla
Pe cand "Capsunaru' TV", din Spania? unsure.gif

spoton.gif
contraste
Adicatelea, stai sa ma dumiresc si eu cine-i Stapanul manelelor ? Dom' Prigoana ?
Si ...
QUOTE
MARCH
ii... gazduieste, sau ii... prigoneste ?
March
Asta va depinde de... pozitia noii lui neveste wink.gif biggrin.gif
Keffr3n
Hmmm... Dupa zeci de posturi radio numite Manele FM care au impanzit tara, iata ca apare si "Manele TV". In curand vom avea cotidianul "Maneaua Cotidiana", pubilicatie de presa scrisa care este, si bineinteles, revista PlayCuManeaua, revista de [in]cultura nationala. Zambiti, se putea si mai rau. Cred...
Lasand gluma deoparte, traim itr-o tara libera, care garanteaza fiecarui cetatean libertatea. Cred ca e mai bine sa avem un post dedicat* decat sa le avem pe toate posturile, nu?


* manelele, adică...
Cla
Pai stai un pic, ca nu-i asa de simplu... jamie.gif
Din mosi-stramosi se stie ca prima prietena a barbatului e Manuela.
Sa fie oare acum inlocuita cu Maneaua?? hh.gif ohno.gif cry.gif
Michelle
Pheee,ce ma bucur!De cind asteptam! drool.gif

Ca sa-l parafrazam pe Arghezi:

Din bube ,mucegaiuri si ...gunoi
Prigoana ne aduce posturi Tv noi:hoh:
mutulica
salut aceasta initiativa laudabila. din momentul in care au aparut acasa tv si romantic, am inceput sa avem iar programe normale pe celelalte televiziuni
genicon
Ca sa faca lumii un bine, macar sa obtina si el, naibi, exclusivitate in domeniul manelistic. Sa nu-l mai vad pe Gutza langa tzatzele Nicoletei Luciu rofl.gif Parerea mea...
March
Da' Gutza o sa traga , dupa el,mamelele la manele ! biggrin.gif
jkd
Muzica e prima voce!
Ne-aude oare cineva?
Ne stim bine drepturile:
JOS CENZURA!
Actiunile voastre ne alimenteaza ura.


Exprimarea libera e castigata-n revolutie,
E dreptul nostru si e garantat de Constitutie.
Institutiile bruiaza undele:
Romania intra-n Europa doar cu numele...
e dreptul lor. asa cum nu ma uit la romanitca sau acasa... nu ma obliga nimeni sa ma uit la Manele TV.
le urez succes.
mutulica
QUOTE (genicon @ 9 Apr 2005, 02:54 PM)
Ca sa faca lumii un bine, macar sa obtina si el, naibi, exclusivitate in domeniul manelistic. Sa nu-l mai vad pe Gutza langa tzatzele Nicoletei Luciu rofl.gif Parerea mea...

oPsedatule - ce iti pasa tie linga ce mamele produce ala manelele?
genicon
Pai imi pasa, dom'le, imi pasa! Ca deja mi-a trecut prin cap de vreo trei ori sa ma apuc de manele ca sa ajung langa ele... Da' pana la urma mi-am dat seama ca sunt un delicat si un finut si nu asta conteaza... chit ca Nicoleta e buuuuuuuuuuuuna rau biggrin.gif

Pese: Si totusi, Gutza???? blink.gif
mutulica
da' ce are Gutza? daca Daniel@ apare in toate presa cu Salam si Leo, si ala micu' ... ce mai conteaza
habar n-ai tu ce bine suna Gutza in boxe la masini prin Paris, Roma... imediat recunosti diaspora, mincatzash...

si daca e pina acolo, fac pariu ca manele tv o sa aiba publicitate si in bulgara. ca am vazut ce disperati is aia sa bage manele in discoteci. stiu si versurile in romaneste!!
Tyra
QUOTE (March @ 8 Apr 2005, 02:13 PM)
Omul s-a gandit ca manelele nu prea au ce cauta pe celelalte posturi ale sale "Etno " si "Taraf" tv tongue.gif

Am crezut ca nu vad bine! Inca un post de manele?
In Bucuresti din cate stiu eu nu se prinde "Taraf TV" insa am avut neplacerea sa i ascult silita melodiile in afara Capitalei.

Pe taraf tv se difuzeaza NUMAI manele! Ne mai trebuie inca un post pt asta? mad.gif
mutulica
da, adevarul e ca ne mai trebe cel putin doua posturi de genul asta. poate chiar mai mult de doua. sa le dea sa ii sature
March
A aparut o noua stea,unul Eddy sau Ady Talent tongue.gif , un fel de avorton mai mic cu vreo doua capete decat "faimosul" Ady copil Minune da' care se pare ca ii va "fura fata" ! laugh.gif
wasp
As putea sa ma duc sa-i acompaniez ????? Am ureche muzicala, prind ritmul usor. Doar instrumentul pe care-l voi folosi e putin mai bizar, dar se vor obisnui ei pana la urma. ohyeah.gif
Blakut
Atata timp cat oamenii or sa stea in casa, laTV, linistiti, in timp ce li se scurge pe urechi si ultima farama de materie cenusie, nu ma intereseaza. Numai sa nu ma deranjeze, cablul coaxial se strica foarte usor... devil.gif
gabitza ^
postul asta TV o sa fie cam ca emisiunea monicai si a lui iri...daca sunt fraieri sa se uite, o sa ii mearga bine (postului). asa ca boicot la greuceanu...ca pana la urma si nenea prigoana tot dupa bani umbla: nu are audienta, il inchide. tongue.gif
G.
Clopotel
Hmmm... Draga Gabita, frumos vis...chestia cu boicotarea... la cati manelisti care manelesc in dulcele grai rromanesc sunt, ma tem ca intrarea la liceu nu se va mai face cu poezi de Eminescu ci cu versuri din manele..., iar comentariile literare pe marginea manelelor vor face multi premianti...

Ps...Probabil ca economia de piata va determina infiintarea unei sectii de manele la Conservator.... Cred ca vor fi 10 pe loc... Nu ma credeti?!
wasp
Nu ar fi mai bine sa asteptam infiintarea Sectiei Rock la Conservator si dup-aia sa vina si manelistii, ca sa aiba cine sa le sparga capetele cu griful ?????? Hai ca nu mai e mult...ori vara asta, ori vara viitoare...
gabitza ^
clopotel...cand o sa se dea examen de manele la conservator eu am sa vin sa il arunc in aer si sa pun sare pe acolo. sad.gif
dar mai in gluma, mai in serios fenomenele astea gen manele tv pot disparea (sau sa aiba amploare redusa) daca sunt ignorate. asta doare mai mult dect trilemele care se isca, dezbaterile de la coada de la lapte...si asa mai departe.
chiar credeti ca lui dan diaconescu ii pasa cine ii face rating, atata timp cat ii face?

si pana la urma tot parazitii le zic cel mai bine "omor lautarii/ cu satisfactia cu care/ omor tzantzarii". ohyeah.gif

offtopic (sort of): am auzit pe multi care spuneam "ma uit la no comment (emisiunea monicai gabor) si rad de ea cat e de proasta"...dar nimanui nu ii pasa de ce o faci. emisiunea e privita, fata isi ia banucu' si gata.
asa ca revin la solutia boicotarii. biggrin.gif pana la urma suntem mai multi decat manelistii.
G.
mutulica
de ce sa ii boicotam? ca doar sunt reprezentativi pentru noi!
eu i-as trimite si la eurovision

si monica gabor chiar are craci faini
gabitza ^
eu nu am zis ca monica nu are craci faini, sau inaintare beton...pentru ca nu asta era in discutie. gagica e buna, nu comentez.
pe mine ma deranjeaza ideea mediatizarii excesive a unor oameni cu adevarat nereprezentativi, care mai tarziu ajung modele pentru mintile netede.
din pacate sunt inca multi care viseaza la easy money, care prefera sa danseze/cante/alte alea pe langa un manelist gras si plin de aur, sau tipe care prefera sa cante la microfonul vreunui bunicutz care le da SLK AMG.

eu nu am nimic cu ele, dar sa nu apara la tv sau in presa si sa spuna ca ceea ce fac ele e ok, pentru ca nu e asa. si nu ma uit la emisiunea ei, pentru ca nu imi surescita interesul. daca vreau craci misto pot sa ma uit si in playboy.
tot sper ca businessul o sa fie neproductiv si o sa inchida sandramaua. smile.gif
anyway astept cu nerabdare postul cu tigani care canta despre dusmanii lor, gagici jumate goale care sunt machiate cu bidineaua si carora li se vad chilotii si celulita pe sub fustele scurte...bunul gust m-a atras intotdeauna. biggrin.gif
G.
mutulica
asta e rautate gratuita...
daca fata a reusit sa apara la tv, si sunt destui care sa se uite... asta e

nu cred sa fie mai nociva decit surprize, surprize, sau emisiunile cu cei doi din clejani prin europa, sau familia vijelie....
Kyklos
O sa fie si emisiuni interactive :

"Intre doua nunti si doua violuri"
"Cafeaua manelizata"
"Care-i cota la un chef ?"
"Fara numar , fara numar"


Hangii ganditiva la proiecte pentru ManeleTV un progam cu si despre ANALfabeti !!!!!!
gabitza ^
QUOTE
asta e rautate gratuita...
daca fata a reusit sa apara la tv, si sunt destui care sa se uite... asta e

adica tot ce apare la TV e bun, bagati la greu emisiuni "de calitate" care nu are decat un scop: indobitocirea inceata dar sigura.
eu nu ma multumesc cu un "asta e", pentru ca e alegerea mea sa schimb canalul in loc sa ma uit la aia cum ii zice lui iri "te deranjeaza ca rontzai?" rofl.gif rofl.gif
de cand nu ai mai vazut la TV o emisiune ok? eu nu ma mai uit la TV de luni de zile, nici macar la un film. si alea reusesc sa fie de proasta calitate, seria B, C, D...

TV-ul de multa vreme nu mai promoveaza decat prostul gust...si sa imi fie cu iertare pentru rautatea gratuita (tongue.gif) dar nu pe timpul meu liber (si asa putin) o sa isi mai ia Gutza sau monica un mertz nou.

Eu nu zic sa dam Dostoievski pentru toti, dar nici sa lasam subcultura sa ia amploare...
G.
mutulica
ma tem ca oricat nu iti convine... la tv o sa bage tot ce vrea multimea

din punctul meu de vedere... exista varianta dvd daac vrei sa vezi un film, stirile sportive (desi pe unele canale sunt puternic politizate si astea, sau daca nu mondenizate) si exista varianta discovery, viasat, etc... unde poti gasi si cultura, tehnica, etc
eu_si_tu
Cine vorbeste de Televiziune si de promovarea culturii , ori nu stie ce zice , ori zice ce nu stie .

mutulica
adica televiziunea nu are nimic de-a face cu cultura?
sau manelele nu sunt o forma de cultura?
probabil ca nici muzica "dinte blocuri" nu este o forma de cultura...

nasol.. inseamna ca nici jazz nu e forma de cultura.. pt ca la aparitie era tot o lautarie pt negri
ce sa mai vorbim de o gramada de cintece din cultura populara...
wasp
TVR Cultural are treaba cu ceea ce se numeste "cultura". In rest, televiziunile au treaba cu ceea ce se numeste "rating". E rating, e publicitate.... Manelele, in forma lor pura, fac parte din istorie (mama lor de fanarioti). In forma actuala, nu sunt decat o furaciune de ritmuri turco-arabesti, peste care e suprapus traditionalul text cu "dusmanii, copiii, masina, nevasta, auru', paraii". Dar, doamnelor si domnilor, am gasit metoda de a contraataca manelele. Stiti voi...fight fire with fire. Pune nenorocitu' Guta, pune fata Khaled ! Pune nenorocitu' Minune, pune fata Cheb Mami ! Iar cand apare Carmen Serban, contraataca fata cu Samira Said ! Iar cand nu ii mai pot dovedi, conectez instalatia de sonorizare si de nu le-o ard cu Sepultura, de le sar capacele !!!! Dar si aici e o artisticarie: se pune caseta pe autorevers si se pleaca frumos in parc, in piata, pe la prieteni.... Tipilor "de dupa blocuri" (chiar, de ce nu stau in fata, daca sunt "clean" si nedreptatiti), nu am mare lucru de reprosat. Muzica lor are mesaj social "de dupa blocuri" (pentru ca acolo au ales sa stea; e numai chestie de optiune, de vointa si de nervi tari), doar ca nu prea imi place sa-mi bage unii in timpane ce au prin dotare. Deci nu-i ascult !
mutulica
eu as spune ca tot ce are traba cu entertainmentul se numeste cultura... ca e vorba de haute coultoure sau ca e sub cultura... tot cultura e...
uite definitia:
culturi f. 1) totalitate a valorilor materiale si spirituale create de omenire pe parcursul istoriei. 2) fig. cunostinte vaste în diferite domenii, pe care le posedă cineva. 3) arheol. totalitate a vestigiilor materiale si spirituale, descoperite în urma săpăturilor arheologice, caracteristice pentru un anumit areal, într-o anumită epocă. 4) agr. ansamblu de lucrări agrotehnice necesare plantelor agricole. 5) teren cultivat cu un anumit fel de plante. 6) crestere a unor animale. cultura viermilor de mătase. 7): cultură de bacterii crestere în laborator a bacteriilor; colonie de bacterii obtinută în laborator pentru scopuri stiintifice. 8): cultură fizică ansamblu de metode si sisteme de educatie fizică care contribuie la dezvoltarea armonioasă a corpului omenesc. [g.-d. culturii] <fr. culture, lat. cultura


deci dupa punctul unul... cam tot ce valoare spirituala creaza omenirea... e cultura... deci si maneaua... poate de o valoare morala mai mica si invers proportionala cu valoarea in $ dar .. ce mai conteaza
wasp
Mutulicule, subcultura nu e totuna cu o cultura suburbana.... Da-i cu Sf. Google inca o tura ! wink.gif
March
Alo , nu fi rea cu el ! Nu vezi ce scrie acolo cu negru sub albastru ?! tongue.gif
wasp
Aloooo, nu am fost rea deloc. Doar ca trebuie sa incetam odata cu treaba asta cu "subcultura". Termenul nu defineste nici manelele, nici pe baietii de dupa blocuri !
eu_si_tu
mutulica

Daca tu numesti cultura acest pseudo-folclor suburban , imbarligare de ritmuri orientale , texte partial romanesti si mentalitati de mahala - atunci sa-ti fie de bine . devil.gif
Definitia asta cu jazzul si lautaria are si ea o hiba . Negrii cantau jazz pentru albi . Si culmea culmilor ca ei stiau ce e aia muzica. spoton.gif De manelisti nu se poate spune acelasi lucru .
Nu vreau sa repet ceea ce wasp a punctat cu mult umor si foarte concis.
wasp mwah1.gif
mutulica
ei nu.. deci negri cantau jazz pentru albi... mai nashpa ca albii spau prins abia dupa citiva ani ce draguti sunt negri cu ei.. asa pt inceput negri cantau jazz pentru negri...
si culmea culmilor la inceput toata lumea spunea ca aia nu e muzica ci zdranganeala

acum vreo 20 de ani, induram oprobiul parintilor pt ca ascultam ac/dc si altii c aei.. considerati non-muzica... azi lordi cistiga eurovision....

dati-mi voie sa ma indoiesc ca ceramica de azi de la muzeu, in multe cazuri recreata din cioburi, a fost creata ca sa fie considerata cultura... si nu oala de fiert fasolea

prin definitie, tot ceea ce cream azi, maine va deveni valoare culturala, care ne va caracteriza... si .. guys, oricat ne-am da pe dupa deget, cei 10-15 ani de manele, vor avea locul lor in peisajul muzical romanesc devil.gif
si asta os pune unul care ... asculta inca whitesnake si nazareth... dar care nu poate ignora behaiturile si lalaiturile din vecini
Demiurgul
Daca se deschide postul asta manele tv laugh.gif ....am emigrat e ultima picatura
wasp
Mutulica, negrii nu au inceput cu jazzul, ci cu bluesul. Si asta tot datorita albilor din Sud. Dupa ce a trecut moda clavecinului din sufragerie, respectivul instrument a fost aruncat in subsolurile caselor proprietarilor de sclavi. Asa au ajuns negracii sa dea in clape, transpunand, evident, ritmurile lor tribale. De curiozitate, pune mana si asculta niste Mississippi Blues de ala pur... Jazzul a aparut mult mai tarziu. Oricum, daca nu aparea bluesul, nu mai ascultai tu azi Whitesnake si Nazareth, ci Ozzy Vijelie tongue.gif
eu_si_tu
QUOTE
Oricum, daca nu aparea bluesul, nu mai ascultai tu azi Whitesnake si Nazareth, ci Ozzy Vijelie  tongue.gif

roflmao.gif spoton.gif
mutulica
QUOTE (wasp @ 6 Jun 2006, 02:39 PM)
Mutulica, negrii nu au inceput cu jazzul, ci cu bluesul.

din umilele mele cunostiinte muzicale... blues-ul a aparut in comunitatile de sclavi din america de nord, si era la inceput mai degraba o leganare, o muzica lenta cantata de ei in timp ce isi tarseau picioarele inspre si dinspre plantatii, in care isi deplingeau soarta. de aia si se numeste blues, ca definea tristetea...
in mod cert la ora aia nu era patrimoniu cultural ci mai degraba lalaiala cioroilor...

jazz-ul s-a dezvoltat in secolul 20, in suburbiile new orleans-ului si cantat de aceiasi niggers.. are ceva legaturi din puncte de vedere al dezvoltarii culturale cu blues-ul, dar in fond e o muzica noua, posibila din cauza dezvoltarii instrumentelor muzicale, carorar simtul artistic al "afro americanilor" ca sa fiu politically correct le-a dat o noua utilizare

nici blues si nici jazz nu au fost acceptate la ora aparitiei lor de comunitatile respective, in cazul jazz-ului (ca de aia l-am dat exemplu) s-a impotrivit si implicat chiar biserica la un moment dat

posibil ca fara cele doua genuri mai sus mentionate.. nu as fi avut parte de muzica rock de mai tarziu, si nici de muzica hard'n heavy care a aparut ca si un curent rock...

la fel de bine insa... mai stii ca manelele nu o sa declaseze un curent muzical european? si sa devina astfel un bun cultural de nepretuit?
pt ca daca nu stiai.. sarbii baga manele de multa vreme, si multe din ce pagiaza ai lu' minune sau costi vin dinspre fosta iugoslavie... azi la noi si la bulgari, maine in europa... si tot asa
eu_si_tu
QUOTE
in mod cert la ora aia nu era patrimoniu cultural ci mai degraba lalaiala cioroilor...


Halal limbaj pentru cineva care vorbeste desptre cultura.
"cioroii" aia sunt la fel de oameni ca si tine .
Daca as fi fost administratorul hanului ti-as fi dat o vacanta de studiu de citeva saptamani pentru aprofundarea unor cuvinte.
wasp
Mutulica.... pana in final, care e ideea ? Ca mi-ai elaborat o teorie cumplit de intortocheata.....
mutulica
@eu_si_tu
QUOTE
Halal limbaj pentru cineva care vorbeste desptre cultura.
tendentios...
ori te faci ca nu pricepi, ori ... imi cer scuze preventiv
ce spuneam eu acolo e ca la ora la care au aparut si blues-ul si jazz-ul, comunitatea americana de atunci considera ca respectivele genuri muzicale sunt "lalaiala de cioroi"... si care a ajuns intre tip sa fie considerata cultura...

@wasp
QUOTE
pana in final, care e ideea
ca si manelele sunt cultura. vor intra in patrimoniu la fel cum a intrat "zaraza", sau orice alta muzica cintata de lautarii vremurilor ...
e posibil sa intre ca o nota de subsol, care sa specifice ca pentru o perioada de timp, in romania a aparut si dezvoltat un gen muzical mai aparte, la fel cum e posibil ca vreuna din melodii sa fie repetata si sa ramina in memoria urmasilor cu titlu de mare chestie
wasp
Mutulica, nu e exclus ca manelele sa intre la un moment dat in cultura acestei amaraciuni de tara.... Ca doar lautarie ascultau si boierii, si talpa tarii. Dar parca lautarii nu aveau exhibitionismul asta deranjant. Pentru ca, pana in final, nu deranjeaza atat muzica (cine o asculta bine, cine nu...nu !), cat atitudinea. Atat a manelistilor, cat si a fanilor. Iar daca Ozzy Vijelie (super promo-ul de la Guerilla) sau purcica aia inculta din Clejani ajung sa aiba reality show-uri pe un post national de televiziune, mi se pare o problema. Iar daca fanii (extrem de multi) ai genului continua sa-mi strice linistea indiferent de ora, indiferent de loc...iar e o problema. Vrei sa-ti spun ca eram la 200 de metri de Manastirea Voronet si daca nu hauleau manelele de la niste ghiolbani burtosi si plini de aur care-si parcasera BMW-ul in apropiere, de mi-a venit sa pun mana pe armamentul din dotare si sa-i termin... Prin armament a se intelege undita sotului aferent ! rofl.gif
mutulica
te inteleg, nici mie nu imi plac, dar daca ne opunem nu rezolvam nimic. orice actiune genereaza reactiune... cu cit actiunea impotriva lor e mai mare, cu atit reactiunea lor e mai mare...

imi amintesc cum un manager inteligent a demontat un sindicat cu ani in urma. le-a aratat celor pe care ii conducea ca sefii de sindicat erau cei mai lenesi dintre ei, si ca urmau sa isi ia salariile din cotizatia de sindicat. le-a facut un calcul care sa le arate citi bani intrau din buzunarele lor in buzunarul larg al sindicatului, si cit de putine era in stare sindicatul sa faca pentru ei...
au renuntat aproape toti...

la fel si cu manelele... oamenii iubesc ideea de reusita, si cind ii vad pe martzafoii astia lalaind despre cit de tare si de mare poti fii cu prietenii, amanta, neamurile etc... incep sa viseze.
versurile asa talimbe cum sunt ele, ating de multe ori corzi sensibile pentru publicul carora li se adreseaza, si de aia sunt asa de ascultati manelistii
maggio
Fiind vorba de o noua televiziune si de ceea ce va promova...am sa va spun doar atit: Televiziunea naste prostie, caci promoveaza prostie! Comentariile...sunt de prisos, nu? devil.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.