Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Casatoria
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Probleme Sociale
Pagini: 1, 2, 3, 4
Oiski-Poiski
Incep sa cred ca studiile facute in ultimul timp pe aceasta tema corespund si realitatii.
Casatoria nu mai este la moda, daca se poate spune asa ceva wink.gif .
Ramane doar un cuvant in dictionar pe masura ce trece timpul iar generatiile urmatoare il vor cauta ca pe un neologism.

Intrebarea mea este : De ce nu vrea lumea sa se casatoreasca ? Sau daca o face de ce nu o face in scopul pentru care s-a inventat acest cuvint ? Adica doi oameni se iubesc si vor sa-si legalizeze aceasta relatie in fata starii civile sau a bisericii wink.gif .
Sa analizam cateva cazuri care mentionez sunt adevarate.
1. El, deceptionat dupa o dragoste nefericita pleaca in concediu in Filipine , se intoarce casatorit cu prima fata intilnita pe acolo .Apare un copil.El : De-abia astept sa creasca baiatul destul de mare ca sa nu mai aiba nevoie de mama mad.gif , sa pot sa-i dau si eu un picior lu nevasta-mea undeva .
2. Ea, se indragosteste, ramane gravida, tipul nu se insoara cu ea.Ea se marita cu fostul prieten .Divortati de un an.
3. Ea, tanara, nepriceputa, indragostita pana peste cap.Tipul, desi indragostit de ea asculta de mama care e un animal politic, fata nu corespundea schemei. Fata de necaz se marita cu primul neamt ce-l gaseste.Divorteaza .Apare un copil cu altul, se marita, nu functioneaza casatoria.

Deci, casatoria folosita ca si trambulina intr-o alta lume, casatoria din disperare, casatoria din necaz.
Desigur ca exista inca si casatoria din dragoste.Insa cazurile enumerate mai sus ma pun pe ganduri. Lumea denatureaza actul casatoriei.
Cred ca cei mai cinstiti sunt barbatii care nu vor sa auda de casatorie .
De ce fug barbatii de casatorie ? Uite un subiect demn de luat in seama.Am citit acum de curand ca se nasc tot mai putini copii si din cauza ca exista tot mai putine casatorii.Care femeie vrea sa stea cu un copil de gat si fara sot ?
Insa de ce le este barbatilor teama ? Ca raman poate fara servici si nu mai pot sa intretina familia ? Ca femeia are prea multe pretentii de la ei ? Ca nu vor putea sa le acorde viitorilor copii un trai decent ? Ca isi pierd libertatea ? Ca nu vor putea sa schimbe femeia asa de usor ca si prietena ? Ca un eventual divort inseamana ruina, in unele tari cel putin ?

Acel "la bine si la rau " este sortit disparitiei ?

contraste
QUOTE
De ce fug barbatii de casatorie ? Uite un subiect demn de luat in seama


De ce fug femeile de casatorie?
Uite alt subiect de luat in seama !
cactus
Tare dificil topic ai deschis...
Adevarul este ca majoritatea oamenilor considera institutia casatoriei civile ca fiind perimata. Un cuplu (el + ea) pot sa aiba copii, el îi recunoaste - nul problemo si uite asa traiesc fericiti pana la adanci batraneti mai ales daca se inteleg bine de tot si, in cazul asta nu se pun probl. materiale. Dasca nu se inteleg si divorteaza atunci Oiski are maaaare dreptate - ajungi la ruina.
Chestia cu casatoria religioasa e alta problema. Din cate stiu eu, te poti casatori religios si fara sa treci pe la starea civila. Da' asta casatorie nu mai poate fi desfacuta...
Oiski-Poiski
Exact ! Sau de ce fug femeile de casatorie smile.gif ? Scuze ca nu am specificat .

Contraste cam scurt mesajul tau .Deci de ce fug femeile sau barbatii de casatorie ? Eu am dat cateva motive plauzibile la barbati , tu poate poti da cateva in cazul femeilor.
Daca bineinteles nu te-am atacat cu ceva
hmm.gif
abis
QUOTE (cactus @ 7 Apr 2005, 12:28 PM)
Din cate stiu eu, te poti casatori religios si fara sa treci pe la starea civila.

Din punct de vedere legal, nu poti. Preotul este obligat sa-ti ceara inainte certificatul de la primarie.
cactus
Aha - n-am stiut....
Oiski-Poiski
Culmea este ca sunt perechi care necasatoriti au fost trup si suflet si dupa ce au facut-o nu a durat mult si s-au despartit blink.gif .
Complicat !
contraste
Sunt multe de spus.
In primul rand libertatea spirituala nu-i mai este de ajuns femeii.
Avand cariera proprie, libertate materiala, de gandire, de actiune, nu se mai considea necesara dependenta de barbat.
Evident, problema casatoriei este mult mai adanca.
Casatoria resupune stabilitate, acel sentiment de siguranta s-a vrut de la inceputuri, atat pentru cei doi cat si pentru copii.
Lumea insa trecand evolutiv din etapa in etapa, s-a ajuns la renuntarea dorintei si putintei de dependenta la care era tributara femeia prin lipsa unei profesii, unui loc de munca. Lipsa de drepturi. Avea doar dreptul/obligatia casnica.
Acum sunt multe treburi reglementate : concediile de maternitate sunt atat maternale cat si paternale.
Dar, in general, sunt mai multe femei care doresc sa fie singure decat barbatii, motivat de faptul ca isi pot satisface singure atat nevoile financiare cat si cele casnice, ceea ce barbatii nu o prea doresc a face.
Ramane doar sa isi rezolve in comun nevoile sexuale, si nu cred ca are cineva ceva impotriva.
Oiski-Poiski
Exista atatea femei care nu stiu sa se gospodareasca dupa cum exista si atatia barbati care stiu, de exemplu, sa gateasca mai bine decat o femeie si o fac si cu placere. Spre deosebire de unele femei care vad acest lucru ca pe o obligatie fata de familie, sot, copii.
Deci acest lucru cred ca joaca un rol mai mic wink.gif .
Insa tocmai la asta ma refeream daca s-a ajuns social, sentimental "sa ne ajunga sa ne rezolvam in comun nevoile sexuale" ? Lucru pe care nu-l contesta nimeni nimanui smile.gif .

contraste
Draga mea, nu cred ca vre-o fiinta umana feminina sa vrea sa fie ... deranjata la cap doar pentru ca este... casatorita !
Oiski-Poiski
Scuza-ma dar nu cred ca am inteles ce ai vrut sa spui sad.gif .

Dupa exemplele de mai sus, vazute pe viu asa zis, ideea mea era ca poate lumea s-ar gandi inainte de a se casatori de ce anume vrea sa se casatoreasca .Si sa o faca daca crede ca o face din dragoste pentru partener-partenera.

Insa chiar numai noi avem o parere despre acest subiect ??? Nu va cerem sa dati amanunte intime tongue.gif .
Ma intereseaza subiectul chiar foarte mult, poate imi pot ajuta prietena cu sfaturi , macar wink.gif .
nefertiti-old
Ma, sfaturile nu prea folosesc la chestia cu mariajul, decat rareori. Ideal e sa decida fiecare pentru el, deoarece e un soi de loterie.
Zed
QUOTE
Am citit acum de curand ca se nasc tot mai putini copii si din cauza ca exista tot mai putine casatorii.Care femeie vrea sa stea cu un copil de gat si fara sot ?
Insa de ce le este barbatilor teama ? Ca raman poate fara servici si nu mai pot sa intretina familia ? Ca femeia are prea multe pretentii de la ei ? Ca nu vor putea sa le acorde viitorilor copii un trai decent ? Ca isi pierd libertatea ? Ca nu vor putea sa schimbe femeia asa de usor ca si prietena ?


Ok , hai sa le dezbatem pe rand .


QUOTE
Am citit acum de curand ca se nasc tot mai putini copii si din cauza ca exista tot mai putine casatorii.


Natalitatea a scazut din alte motive , in primul rand financiar .

QUOTE
Care femeie vrea sa stea cu un copil de gat si fara sot ?


O mama adevarata nu se vede niciodata cu un copil de gat agatat , mai degraba cu un sot . Cele care spun ca au un copil agatat de gat , pot sa-l paseze si barbatului , nu cred ca le-ar durea prea rau .In fond , e tata , poate sa aibe si el grije .Nu scrie niciunde ca o mama este obligata sa tina copilul si daca da , atunci este obligat si tatal , in aceeasi masura . Oricum , nu cred ca o mama in adevaratul sens al cuvantului ar face asa ceva .

QUOTE
Insa de ce le este barbatilor teama ?


E vorba de pierderea libertatii .

QUOTE
Ca raman poate fara servici si nu mai pot sa intretina familia ?


Este un factor principal de stress . Sunt foarte multi barbati pentru care pierderea locului de munca inseamna pierderea unui statut in societate . E nevoie sa mentionez faptul ca un loc de munca iti face prieteni , pierderea lui face sa nu-i mai ai ?! Ma rog , aceia nu sunt prieteni cu adevarat , dar vei vedea ca din 10 , mai raman vreo 3 .


QUOTE
Ca femeia are prea multe pretentii de la ei ?


Exista si astfel de femei , pretentiile lor se masoara in : shopping , coafor , cosmeticiana , sejururi si cate 10 perechi de pantofi pe sezon .

QUOTE
Ca nu vor putea sa le acorde viitorilor copii un trai decent ?


Cu riscul acesta , traieste orice parinte , indiferent ca e un el sau o ea .

QUOTE
Ca isi pierd libertatea ?


Da . De ce sa nu ai posibilitatea sa faci ce vrei , decat sa ajungi de la munca casa si sa fi bombardat cu intrebari nonsens gen : ai auzit draga , vecina s-a despartit de vecinul !? ; nu vezi ca am fost la coafor ?! ; imi trebuie neaparat ceva de imbracat ca nu mai am nimic !? Sau part II : vai , unde ai fost pana la ora asa ?! de ce ai venit 30 de minute prea tarziu ?! iar ai fost la bere ?! iar esti la computer ?! etc. etc. etc.

QUOTE
Ca nu vor putea sa schimbe femeia asa de usor ca si prietena ?


Pot . Daca vrei , poti si asta , indiferent cat costa un divort .

____

Nu este usor nici sa fi mama , nici tata . Atata timp cat atunci cand iei si ceri , nu uiti si sa dai , se pastreaza o balanta cat se poate de armonioasa .
Mara
Oiskinella, eu nu prea am ce sa ma dau cu parerea, pentru ca m-am maritat din dragoste (el zice ca m-am maritat ca sa-i iau casa devil.gif rofl.gif ) si relatia noastra nu s-a schimbat dupa nunta. Suntem aceiasi oameni, stim ca trebuie sa muncim putin ca sa fie la fel de bine in continuare si asta e greu, in special pentru mine, care-s colerica si mai am rabufniri si trebuie sa ma controlez etc. Cred ca 2 oameni n-au cum sa reziste impreuna o viata intraga decat daca se respecta si se iubesc. Normal ca mai trebuiesc si alte ingrediente, dar cele doua mi se par indispensabile pentru o viata armonioasa.

Acum, pentru o femeie (sau barbat) casatorita din interes probabil ca respectul si dragostea nu-s lucrurile ce-i pun ei rotitele in miscare... dar difera de la om la om, in functie de ideile fiecaruia. Eu spun ca alea nu-s casatorii reusite, dar poate pentru ele functioneaza, mai stii? smile.gif
Oiski-Poiski
Zed, trebuie sa te contrazic putin la punctul "femeia ar avea prea multe pretentii de la barbat" .Nici nu m-am gandit la cele enumerate de tine pentru ca nu intru in categoria asta.Insa recunosc ca ai dreptate, exista si din astea. Cand spuneam pretentii ma refeream de exemplu la renuntarea uneori la unele lucruri facute cu placere de unul singur si pe care nu le mai poti face asa usor. De exemplu sotul meu dormea cu placere dupa amiaza inainte de casatorie sau cand eram doar noi doi.Acum vine de la servici obosit si trebuie sa se ocupe de copil ca plec eu la lucru.

Intrebarile nonsens pe care le-ar putea pune femeia ca de genul " stii ca Leana de la unu se tine cu Georgica de la trei ?" fac parte poate din viata sociala a femeii insa asta nu inseamna ca barbatul nu ar povesti ceva asemanator daca l-ar interesa la fel de mult ce se intampla in jurul lui.Insa ati urmarit vreo discutie a mai multor barbati impreuna ??? ohmy.gif

Am o prietena care este cu un copil agatat de gat.Stiu ca e dura expresia insa cand o femeie ajunge in situatia de a creste singura un copil cred ca exista si momente in care va gandi asa ceva. Chiar daca in momentul urmator ii va parea rau si va avea mustrari de constiinta.

Deci e vorba de pierderea libertatii, nesiguranta in Job, stressul .
Iar la femei ?

Felina
QUOTE (Oiski-Poiski @ 7 Apr 2005, 01:45 PM)

Deci e vorba de pierderea libertatii, nesiguranta in Job, stressul .
Iar la femei ?

Sincera sa fiu in romania n-am cunoscut fete/femei care sa Nu vrea sa se casatoreasca. Toate tipele pe care le-am cunoscut si-au dorit sa se casatoreasca. Nu toate au si gasit pe cineva sa le ceara... dar toate vor.

Din cati tipi am cunoscut, foarte putini isi doreau cu adevarat sa se aseze la casa lor. libertatea e frumoasa iar femeile sunt ori prea proaste, ori prea pretentioase ohyeah.gif (asa ziceau ei...).

Inca ceva... majoritatea mireselor pe care le-am vazut aveau burticuta, adica cumva cumva actul casatoriei a fost determinat (asta e deductia mea proprie si personala, nu da biggrin.gif ).

Despre irlandezi nu stiu prea multe, decat ca tipele chiar n-au chef de casatorie pana la 30 de ani, se distreaza pe rupte, beau pe rupte mai ceva ca barbatii si le doare-n paishpe' ca's grase ohyeah.gif (hei... nu chiar toate...).

cam atat dunno.gif
Oiski-Poiski
Nushi, super explicatie , laugh.gif .Scurt si la obiect !
Nici eu nu prea am vazut multe femei sa nu vrea sa se marite.Cel putin in RO wink.gif .
Cat despre cele din Irlanda , m-ai dat gata, ce reclama le-ai facut ohyeah.gif .
Zed
Oiski

Trebuia atunci sa precizezi in ce constau pretentiile . Vad ca te referi la hobby . Pai e si aici simplu ( dar deh , omului ii place sa complice lucrurile pana scar scantei ) . Un hobby se poate practica si in weekend , 1 data tu , 1 data el . E chestie de organizare . Sa nu-mi spui ca nu merge , ca nu te cred . Uite , chiar si acum tastam aici , asta e o relaxare , un moment pentru tine .
Sotul tau se poate odihni ( din cauza ca tu muncesti ) in weekend daca tu nu ai pretentia sa te scoata la vreun restaurant . Ofera-i weekendul fara sa faci scandal ca vrei acolo sau acolo . Aceasta este doar o situatie temporara , cand iti creste mititelul , treaba oricum se schimba . smile.gif


QUOTE
Insa ati urmarit vreo discutie a mai multor barbati impreuna ???


Da , mai tot timpul si imi place ca ei nu barfesc rofl.gif . Am de multe ori onoarea sa asist la astfel de discutii , nu sunt vazuta ca un intruder si ce-mi place ca nu susotesc , adica sa nu inteleg ceva sau ca sa nu-i aud . laugh.gif

QUOTE
Iar la femei ?


La femei la fel , poate ca procentul este altfel si ordinea .
skysurfer
Poate oi avea eu idei mai invechite insa consider casatoria o etapa prin care ar trebui sa treaca fiecare. Eu unul o sa trec. Nu se schimba nimic. De fapt multi chiar asta si reproseaza, ca oricum nu se schimba nimic, sunt o gramada care privesc mariajul ca pe dezastru, si chiar pe el se arunca de cele mai multe ori vina. Problema o vad cam asa: doi iubiti, dupa un timp de convietuire, decid sa se mute impreuna, se inteleg din multe puncte de vedere si daca se iubesc cu adevarat, nu pun de la inceput problema unui eventual divort, fiecare participa cu ceva, ce etapa ar fi mai normal sa urmeze daca nu casatoria? Sunt multi care au avut parte de o viata frumoasa impreuna si fara sa se casatoreasca, sunt altii care s-au despartit pt ca oricum stiau ca nimic nu ii uneste. Dar sunt cei mai multi care sunt casatoriti si duc o viata fericita, asa ca nu casatoria sta in calea fericirii. E mai mult un Bau-Bau care apare pe la 20 si ceva de ani si dc te sperie nu te mai casatoresti niciodata. E de fapt o optiune: te casatoresti in fata legii si a lui Dumnezeu, copiii tai o sa aibe o familie adevarata atat in fata legii cat si a lui Dumnezeu... Daca tot nu inseamna nimic un act de ce sa nu il iei. Stiu ca pare ca in Bancul cu poruncile date de Dumnezeu, dar atata timp cat nimic nu o sa schimbe atunci cand te casatoresti, nu vad de ce nu ai face-o. Daca se schimba, atunci e grav, pentru ca te folosesti de o hartie pt a mentine o relatie. Insa deja asta nu mai conteaza cand cuplul nu se mai intelege. O hartie sau niciuna imi e indiferent. Esenta e aceeasi: nu va mai intelegeti si va despratiti.
Repet poate sunt eu mai old man, sau mai am un dram de romantism, insa consider ca e o diferenta intre cei care isi jura credinta vesnica si cei care nu fac asta. E strict opinia mea.
Cla
Al Bundy e de vina, a deschis ochii multor barbati... spoton.gif
Zed, ohyeah.gif foarte bun posting-ul tau clapping.gif flowers.gif
QUOTE (Nushi)
Sincera sa fiu in romania n-am cunoscut fete/femei care sa Nu vrea sa se casatoreasca. Toate tipele pe care le-am cunoscut si-au dorit sa se casatoreasca. Nu toate au si gasit pe cineva sa le ceara... dar toate vor.

hh.gif Horrible, isn't it? ohno.gif ce hobby ciudat, dom'le... nici nu-i de mirare c-o iau barbatii la fuga... dunno.gif

Adica in RO, asta-i sensul vietii pt o femeie: casatoria, ca asta le-a bagat mama in cap... igitt... dry.gif 44.gif


*igitt = bleah spoton.gif
Oiski-Poiski
Cla, oare la toti barbatii le place Al Bundy ?? laugh.gif Sotu are o colectie intreaga de video-casete cu el ohyeah.gif .

Zed, ne-am dat pe noi ca exemplu insa in sensul pozitiv .Adica, am reusit sa trecem peste faza aceea egoista de la inceput.
La noi si weekendul este programat cu activitati familiale smile.gif .Atunci suntem toti trei acasa si mergem cu bici sau la un film sau la plimbare sau la o inghetata.
Ziceai ceva de pretentia de a ma scoate la restaurant ?? Ce este ala sorry.gif ????? dunno.gif

Insa sambata are voie biggrin.gif si sotu sa-si faca de cap cu baietii, merg la Sushi Bar si la Bowling dupa aceea.

framboise
Mai putine casatorii, mai putine divorturi!
Daca ma uit in jurul meu, pe aici este mai la moda sa fi divortat, independent! Nu este o rusine. Nu este stigmatul care il ai in Romania. Cam asa se poarta aici: traim impreuna, facem copii (daca vrem!), nu ne intelegem, vrem altceva, ne spunem la revedere. Gasim pe altcineva, ne lipim, facem copii (daca vrem!)...si tot asa. Genul asta de relatie, este foarte bine incadrat si reglementat se numeste "conjoint/e de fait" (traiesc impreuna dar nu sunt casatoriti).
Zed
Oiski

Hopaaaaa , chestia cu Sushi nu mi-ar place , ar iesi cu scandal rofl.gif . Daca-mi aduce in schimb ceva la pachetel acasa , de acolo , il iert imediat licklips.gif laugh.gif . Cum e vorba de mancare , cum iese circ , glumesc bineinteles dar recunosc ca l-as astepta asa ---> licklips.gif <--- acasa rofl.gif

Lasand gluma la o parte , cred ca foarte multe conflicte se pot evita atata timp cat fiecare isi insurubeaza un pic ( in functie de situatia familiara ) o parte din pofte si pretentii . Ia dar nu uita sa si dai . Si uite cum ajungem la chestia primordiala intr-o relatie /prietenie/casatorie : Respectul ! De acolo pleaca totul .

Cla multumesc de floricele smile.gif
Felina
QUOTE (Cla @ 7 Apr 2005, 02:16 PM)

Adica in RO, asta-i sensul vietii pt o femeie: casatoria, ca asta le-a bagat mama in cap...


Hahaha... cam asa sta treaba!

Eu am avut noroc cu mama care mi-a sus: nu va maritati mamaaaaa, nu va maritati!

Dar si pana sa-mi zica asta hotarasem io singura sa nu fac pasul ca nu e prea roz, ca barbatii ie poTci samd.
Pana la urma m-a pacalit al meu sot, da' tarziu ohyeah.gif .
Michelle
Uite vin io si o contrazic pe Nushi si zic ca nu e chiar asa!!Nu scrie pe toate creierele tuturor femeilor din Ro CASATORIE .Cred ca de fapt multora dintre noi le este frica de singuratate ,de a sta in vichend cu ochii pe pereti ,de a petrece sarbatorile sau concediile cu parintii sau eventual cu cea mai buna dintre prietene ,cind de fapt cercul de prietene se restrange . Una cite una se muta fiecare la casa ei ,iar asta presupune un sot mai mult sau mai putin cu tabieturi care n-are chef sa te intalnesti tu cu prietena ta din liceu sau facultate sau sa faca concediul cu ea ,sau e obligata sa mearga de Pasti la masa in familie.Cele care n-au sot si n-au nici prieten nu prea au multe optiuni in cazul asta!...De fapt teroarea cea mare este singuratateacu certificat sau nu ! Subliniez,poti fii casatorita (ca femeie) si sa duci cea mai anosta viatza posibila ,asa cum poti avea doar un prieten si o armonie si o coabitare perfecta.
nefertiti-old
De acord cu ce zice Michelle. Nu ca nu ar exista si speciemene care isi fac din casatorie un scop in viata, dar nu mai sunt atat de multe ca acu 10-15 ani, de exemplu. Eu am avut un mariaj nereusit, din diverse motive, dar asta nu inseamna ca acum urasc ideea de casatorie. Ca nu o sa mai fac pasul asta (daca o fi sa-l mai fac, nu se stie) prea usor, asta e altceva. Dar esecul e al meu si al ex-ului, nu al casatoriei in sine. Daca nu stii sa mentii un echilibru si sa comunici, poti venera ideea de casatorie, ca tot se duce draq la un moment dat, ca vrei sau nu sa accepti.
Felina
Fetelor, puteti sa ma contraziceti, nu ma supar biggrin.gif .

N-am zic ca tipele din romania au ca scop casatoria si nici ca faptul de a-si dori sa se casatoreasca e un lucru rau rofl.gif .

Insa nu sunt de acord cu casatoria de dragul casatoriei, casatoria din cauza ca a inceput burtica sa creasca, casatoria ca am deja xx ani, casatoria sa scap de parinti samd.

Casatoria trebuie sa semnifice faptul ca relatia a ajuns la o oarecare maturitate. Nu garanteaza nimeni nici ca o sa dureze o vesnicie, nici ca o sa fie bine, nici ca o sa aduca fericirea de pe lume. Casatoria trebuie sa fie un act benevol, starnit din dorinta de a convietui cu partenerul si de a imparti cu el totul, de a darui si de a primi si inca a pastra echilibrul intre cele doua.

hai ca m-a apucat filosofeala... rolleyes.gif

Edit: relatia nu relatie tongue.gif
Cla
QUOTE (Oiski-Poiski @ 7 Apr 2005, 01:35 PM)
Cla, oare la toti barbatii le place Al Bundy ?? Sotu are o colectie intreaga de video-casete  cu el ohyeah.gif .

clapping.gif
QUOTE (Zed)
Ia dar nu uita sa si dai . Si uite cum ajungem la chestia primordiala intr-o relatie /prietenie/casatorie : Respectul ! De acolo pleaca totul .

Asa-i, Zed. Si pe langa asta o portie de incredere in partener, asa eviti scandalul care se naste degeaba, din gelozie falsa, egoism etc.
Vrei o zi pe saptamana la taclale cu prietenii/prietenele? Fain, dar la altii/altele te uiti doar cu ochii, ok? De mancat, mananci acasa... wink.gif
Asta e mult mai important decat o hartie care nu spune nimic, dar in multe cazuri tine loc de catuse sau bila la picior... dry.gif

Nushi, bine ca ti-ai gasit poTcu' potrivit spoton.gif
QUOTE (Michelle)
Cred ca de fapt multora dintre noi le este frica de singuratate ,de a sta in vichend cu ochii pe pereti ,de a petrece sarbatorile sau concediile cu parintii sau eventual cu cea mai buna dintre prietene ,cind de fapt cercul de prietene se restrange . Una cite una se muta fiecare la casa ei ,iar asta presupune un sot mai mult sau mai putin cu tabieturi care n-are chef sa te intalnesti tu cu prietena ta din liceu sau facultate sau sa faca concediul cu ea

Asta-i egoismul despre care vorbeam... jamie.gif

Nu stiu si nu pot sa spun acum daca ma voi recasatori candva... ba mai degraba as pune pariu ca da, candva, de prost ce-s... rofl.gif
Dar doar dupa o indelunga perioada de testare... ohyeah.gif

Hai ma, îs singurul mascul pe-aicea?? În afara de vesnicul si incoruptibilul nostru îndragostit, skysurfer?? huh.gif

Ori le e frica de topicul asta, ori li se face rau cand îi citesc titlul... rofl.gif
Oiski-Poiski
Cla, cred si una si alta si le e frica si li se face rau.Sau arunca intrebarea undeva intr-un sertar ascuns.Las, ca ma confrunt cu problema cand e cazul. Gresiti mai baieti !! biggrin.gif Acum e momentul.Cu ajutorul nostru puteti afla adevarul ohyeah.gif .Asa ca nu 44.gif .
contraste
Cand spuneam pretentii ma refeream de exemplu la renuntarea uneori la unele lucruri facute cu placere de unul singur si pe care nu le
le fac in doi !

Ca, de exemplu, stiu de la o amica care a avut un partener de viata cu care a convietuit de proba in vederea casatoriei.
Dar, dumnealui era infirm atat de mana stanga in care tinea tigarea, cat si de mana dreapta in care tinea paharul, de cum venea de la serviciu, si pana tarziu in noapte cand se facea praf ! Iar toata treaba o facea prietena mea, pentru doi !

Drept pentru care, decat se se aleaga raul de sanatatea dumisale, a mea amica a renuntat la aducerea preopinentului pe calea cea buna ! Si este singura !

Foarte valabil un astfel de caz pentru De fapt teroarea cea mare este singuratatea cu certificat sau nu !
nefertiti-old
QUOTE (contraste @ 7 Apr 2005, 06:03 PM)

Dar, dumnealui era infirm atat de mana stanga in care tinea tigarea, cat si de mana dreapta in care tinea paharul, de cum venea de la serviciu, si pana tarziu in noapte cand se facea praf !

Sigur, sa stai cu un asemenea exemplar e sadism curat si e preferabila singuratatea. laugh.gif
contraste
Un alt exemplu :
Din salariul maricel, intretine trei familii : doua ex- sotii cu copil/copii, mama, face diverse favoruri banesti la diverse rude din partea lui, iar cand "doamna" sa doreste ceva, este regim de austeritate ! Aceasta fiind de fapt ... a patra familie !

Halal doamna ! Doar sa fie sado-mazochista !
Sa mai stai casatorita sau sa iti mai doresti onorabila institutie a casatoriei in astfel de conditii ?
Care este motivatia? De ce sa o mai faci ?
Michelle
Referitor la cazu de mai sus.Exista inca femei care suporta/duc/se agata de asemenea barbati cu asemenea situatii matrimoniale.Si in Ro si in alte tari.Din lumea 3 a.De parca ar fi criza mondiala de barbati si-ar trebui sa impartim cite 3 sau 4 cite-un mascul. rofl.gif
Dar la ele problema lipsei de incredere in propriile forte,in puterea lor de a razbi singure prin viatza .Ele poate-s fete capabile dar n-au aflat inca ,e mai comod asa sau pur si simplu societatea le impinge catre asa ceva! Nu stiu insa pe dansiice ii face sa creeze atari situatii.Ei,baieti?haideti la datu' cu parerea! wink.gif
nefertiti-old
Ei sunt opusul, au prea multa incredere in ei. rofl.gif
Cla
QUOTE (Michelle @ 7 Apr 2005, 06:00 PM)
Nu stiu insa pe dansiice ii face sa creeze atari situatii.Ei,baieti?haideti la datu' cu parerea! wink.gif

Curat Michelle! rofl.gif

Pe mine sa nu ma-ntrebi, n-am practicat asa ceva... dunno.gif
Poate unii din cei care nu intra pe-aici... tongue.gif
Michelle
Ai pe cineva in vedere ?Ia zi-ne tu Cla ,stii ceva ce noi nu stim?
Cla
Stiu, cum sa nu... ohyeah.gif

...si anume ca ma cam simt lasat in ploaie pe-aici de testosteronizatii astia... rofl.gif

Cred insa ca la soiul asta la care te refereai tu ar trebui facut un test DNA, poate se trag din turci, atunci n-ar fi de mirare... aia au iesit muuult mai tarziu din pestera, you know? jamie.gif
Pe vremea pe cand deja aveau haremuri... spoton.gif
axel
Nu pricep de ce amestecati casatoria cu a avea copii, atata timp cat sunt 2 lucruri independente. Nici nu e de mirare ca unii stigmatizeaza atat de tare casatoria!
Oiski-Poiski
Axel, deci dupa parerea ta unii nu vor sa se casatoreasca pentru ca sunt convinsi ca vin copiii dupa aceea ? wink.gif
Daca separam casatoria de a avea copii se reduce automat posibilitatea de mai sus.De acord . Ca poti avea copii si fara sa fii casatorit sau poti fii casatorit fara a avea copii sau poti sa nu fii casatorit si nici sa nu ai copii. blink.gif

Ovidius
QUOTE
Hai ma, îs singurul mascul pe-aicea?? În afara de vesnicul si incoruptibilul nostru îndragostit, skysurfer??
Ori le e frica de topicul asta, ori li se face rau cand îi citesc titlul...

23.gif Hai ca ma bag si eu in seama. 23.gif
Barbatii fug de casatorie din cauza femeilor, care in ultima vreme nu viseaza altceva decat sa fie casatorite...cu oricine. Casatoria a devenit obsesie nationala (pentru sexul feminin). Am cunoscut fete care nici macar nu vorbeau de cateva luni cu iubitul lor, ca si faceau planuri de casatorie blink.gif Mai sunt altele, care din prietene bune s-au transformat in neveste rele, dupa cum, frumos zice proverbul. Pentru astea, casatoria nu reprezinta altceva decat un contract pe care barbatul trebuie sa-l respecte, adica sa aduca bani in casa, sa renoveze in fiecare an locuinta si sa fie 24 din 24 dupa fundul lor. Mai repede sau mai tarziu apare sufocarea si poate chiar divortul. Deci principalul motiv al fugii barbatilor este pierderea libertatii, sau chiar sufocarea. Un alt motiv ar fi lipsa de maturitate a acestora. Sunt multi barbati duri, care fac pe "jmecherii", iar cand sapi mai adanc in viata lor, iti dai seama ca inca mai "sug" de la mamica. O alta categorie de barbati care fug de casatorie, cred ca sunt aceia care sunt implicati 100% in munca si care "nu au timp" pentru asa ceva.
Felina
QUOTE (axel @ 8 Apr 2005, 05:54 AM)

Nu pricep de ce amestecati casatoria cu a avea copii, atata timp cat sunt 2 lucruri independente.


blink.gif ? mie mi se par chiar dependente.
nefertiti-old
QUOTE
Deci principalul motiv al fugii barbatilor este pierderea libertatii, sau chiar sufocarea.


Asta poate fi valabil si la femei. ohyeah.gif
Michelle
QUOTE
Barbatii fug de casatorie din cauza femeilor


In aceeasi logica putem spune linistiti : Femeile fug de casatorie din cauza barbatilor.Si cu asta am rezolvat problema! laugh.gif
Cla
Zorro clapping.gif Hai sa numim certificatul ala "Foaie de santaj" spoton.gif

Sau "Permis de facut scandal"... rofl.gif
Ovidius
QUOTE
QUOTE
Deci principalul motiv al fugii barbatilor este pierderea libertatii, sau chiar sufocarea.

Asta poate fi valabil si la femei.

Binenteles, dar procentul e net in favoarea barbatilor. ohyeah.gif

QUOTE
In aceeasi logica putem spune linistiti : Femeile fug de casatorie din cauza barbatilor.Si cu asta am rezolvat problema!

Din contra! La femei se observa fenomenul invers, in loc sa fuga, se afunda si mai tare, atunci cand barbatul ii mai trage cate o palma (nu de alta dar el crede ca o excita tongue.gif ) sau cand vine beat acasa, sau cand nu vine deloc, sau... sau... sau... In loc sa-l lase naibii, se apuca si ii da enspe mii de sanse, doar doar s-o schimba si din porc se va face el odata print.

QUOTE
Zorro  Hai sa numim certificatul ala "Foaie de santaj"
Sau "Permis de facut scandal"... 

Cla, am pe undeva un "Permis de iesire cu baietii". Trebe sa-l caut si incerc sa-l postez.
nefertiti-old
Meey, deja ma enervati! Ia nu mai generalizati atata, ca nu toate muierile sunt asa. laugh.gif
Michelle
Nefe !Nu te enerva!Ei vorbeste din esperienta.tongue.gif

Si cum era baieti? Treceati intai pe la ea sa vizeze permisu"? rofl.gif
Cla
Va puteti fali al naibii cu ce reusiti de-a lungul anilor, fetelor... din baieti draguti faceti barbati misogini tongue.gif spoton.gif

Aaaaaaaaaaall!! rofl.gif rofl.gif
nefertiti-old
Bine, bine nu ma mai nervozez, da' sa recunoasca si ei ca NU femeile sunt de vina, ci mama natura, care a gresit cate ceva la ei. rolleyes.gif laugh.gif
Michelle
QUOTE
sa recunoasca si ei ca NU femeile sunt de vina, ci mama natura, care a gresit cate ceva la ei. rolleyes.gif laugh.gif



Asta ca sa fim fete dragutze si sa nu zicem nimic de mama-soacra! jamie.gif Dar pentru asta trebuie un topic separat. rofl.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.