Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Iata O Catelusa Tare Simpatica !
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Divertismentului > Animale de companie
Alma
Nu stim niciodata cine ne va fi cel mai bun prieten ..de multe ori nu avem incredere sau pur si simplu..ne este greu sa il descoprim !
Eu am descoperit in acest prieten nu numai sinceritatea , dar si seninatatea ochilor , perseverenta , inteligenta , calitatea de a se atasa numai de oameni buni si mai ales ...atasamentul fata de cei care ii sunt cei mai fideli: stapanii ei.
Nu se uita niciodata pe langa mine si doar in ochii mei ...imi citeste gandurile , imi umple de senin diminetile , imi aduce mai aproape soarele dintre nori si mai ales ...imi ofera acea caldura de care uneori fiecare dintre noi avem nevoie !
Este o catelusa superba ...ca trup si suflet !
Priviti-i ochii si veti vedea un gand bun ...
Priviti-i trupul si veti descoperi un suflet bland si sensibil ...
Iubiti-o ...si veti simti ca ati mai primit o viata de trait !
Mara
han.gif Alma si superba fetita ai! thumb_yello.gif
Alma
Mara ..iti multumesc pentru frumoasa primire !
te sarut si te mai astept ! smile.gif
Alma
In parc ...printre ruine ...
Alma
Bune prietene ! spoton.gif
contraste
Bine ati venit la han ! mwah1.gif
Si unul pentru catelusa ! mwah1.gif
Alma
Draga contraste ...iti multumim mult pentru primirea atat de calduroasa !

tnx.gif
skysurfer
Ce frumusele sunteti! welcome.gif Imi place la nebunie, dar vroiam sa te intreb daca ar putea suporta sa stea afara sau e mai bine in casa? Am o curte si ma gandeam la un Retriever sau Labrador dar nu stiu cat de bine suporta sa stea afara in cusca.
cactus
user posted image

@ ...Alma....(sau sa-tzi zic altfel ? roflmao.gif )
Alma
Draga skysurfer

Iti multumesc pentru primire si as avea o sugestie de care ar trebui sa tii seama : daca doresti sa iti iei un Golden Retriever sau un Labrador …nu il tii in curte !!!!!!!!!!
acestia sunt caini prea sensbili si mult prea afectuosi ca sa nu il tii aproape de tine ! wub.gif
DAR IN NICI UN CAZ IN CUSCA !
Stiu ca nu multi accepta aceasta ideie , dar …daca doresti un caine de curte …ia-ti mai bine un lup alsacian ! thumb_yello.gif
Alma
cactus ....poti sa imi spui cum doresti ! wink.gif
sau ...cum crezi ca mi se potriveste mai bine ??! hmm.gif
cactus
...luana...flowers.gif mwah1.gif hug.gif licklips.gif
Diana-Maria
han.gif ALMA !


Sa-ti traiasca fata si sa va iubiti si sa va bucurati in continuare una de alta !
AI UN CATEL GROZAV !
clapping.gif
Da-i o pupa mwah1.gif din partea mea, ca m-a topit cu totul !

...Iar prima fotografie e pur si simplu superba!
... nu ca celelalte nu ar fi !
Mai ai fotografii ? sorry.gif
flori
Hop si eu cu doi prieteni mari! tongue.gif
Alma
cactus ...iti multumesc pentru flori...pentru pupici ...pentru tot !
:thx:
Alma
Diana-Maria ...iti multumesc pentru primire si pentru pupici wub.gif
fotografii ? mai am vreo cateva sute , dar nu cred ca voi reussi sa le postez pe toate aici ohyeah.gif

dar cu siguranta vor mai aparea ! thumb_yello.gif
deci..pe curand ! mwah1.gif
Alma
flori ...sunt superbi !
sunt ai tai sau sunt poze luate de pe net ?

te mai astept ! mwah1.gif
flori
han.gif Alma, am vrut sa pun alta poza, cu un caine frumos pe care l-am avut odata, era si baietelul meu acolo, dar din greseala a ajuns asta e draguta e de pe net dar e of topic asa ca mai incerc odata... Ok nu se permite incarcarea acestui fisier probabil pt. ca apare si copilul...
flori
Doar Rex (a fost odata)
flori
Am reusit o sa revin cu Tzutzica si Olix...cei pe care-i am acum!
Alma
flori...un catelus tare simpatic rex ...mi-a placut mult poza ...sa inteleg ca nu mai exista ? sad.gif

Alma
...e atat de sensibila si de cuminte ...ne asteapta mereu in locul ei ...e mereu credincioasa si ...pe drept cuvant : e un prieten adevarat !
Zau nu va mint ! rolleyes.gif
Alma
...eram undeva la munte , intr-o cabanuta superba ...discutand la un pahar de bere cu niste prieteni...
EA ...era tare atenta la tot ce se intampla in jurul ei si ...uneori ...o vedeam ganditoare ...
Oare la ce se pot gandi animalelele ? cool.gif
V-ati intrebat vreodata ?
Alma
ce ziceti de EA ?
in loc sa se joace cu "amicii" ...era pe punctul de a-mi cere o carte ! ohyeah.gif

ce caine inteligent am !!!!!!!!!!!!!! roflmao.gif
flori
Si astia sint ai mei dar sint departe tocmai in Ro....din pacate!
flori
cel mai mititel...
flori
Ce frumos e!
Alma
flori...buna seara ! smile.gif
Olix este cainele tau sau e doar un bun prieten ? smile.gif
e superb si are o fata de milioane ! thumb_yello.gif
flori

Desigur toti cainii car apar aici in pze sint ai mei dar din pacate nu sint aici in Germania, sint in Ro si are grija de ei mama, dar ma usuc de dorul lor! laugh.gif
Alma
Va place jucaria mea ? roflmao.gif
Alma
Ce drag imi este puiul asta ! ohyeah.gif
cactus
Un boxer POATE trai in bloc ??? Mise pare criminal, da´tare imi plac....
Alma

Cactus ...vrei sa iti iei un boxer ? e tare fain ...
citeste ce scrie mai jos :

Boxerul este un caine de talie mijlocie, cu aspect atletic, corp solid, scurt, care se inscrie intr-o forma patrata, cu musculatura bine dezvoltata, proeminenta. Miscarile sale sunt vioaie, mersul elegant si liber, tinuta mandra si nobila, infatisarea supla si eleganta.
Forma capului da acestei rase o fizionomie caracteristica. In primul rand, trebuie sa fie bine proportionat fata de restul corpului.
Partea superioara a capului, putin bombata, trebuie sa fie zvelta, fara obraji proeminenti. Frumusetea capului depinde de proportia armonioasa intre bot si partea superioara a capului, care nu trebuie sa fie prea mica. Botul trebuie sa fie bine dezvoltat, nu prea scurt, ascutit sau prea lung. Forma lui este influentata de aspectul celor doua maxilare si de dantura. Maxilarul inferior depaseste ca lungime pe cel superior (prognatism inferior), insa ambele trebuie sa fie mari. In fata, comisurile prezinta falduri groase si negre. Dantura este puternica si regulata. Nasul este usor turtit, insa mai putin plat decat al Bulldogului. Obrajii bine dezvoltati acopera usor botul. Urechile situate in varful capului, din 2002 nu mai pot fi taiate , de lungime potrivita si purtate vertical. Ochii exprima energie si inteligenta. Gatul este rotund si gros, destul de lung, tare si musculos, totusi uscativ, fara piele in falduri sau salba, cu ceafa proeminenta, legat de spate printr-o arcuire eleganta. Toracele este adanc, spinarea scurta, dreapta, lata, bine muscularizata. Coada prinsa sus pana in 2002 se taia scurt. Parul este scurt, lucios, strans aderent pe corp.

Temperament:
Boxerul este un caine puternic dar in acelasi timp armonios, energic, curajos, vigilent. Fidel si atasat stapanului si casei, bland in familie dar banuitor cu strainii, vesel si prietenos, in special cu copiii, dar poate deveni infricosator in anumite imprejurari. Nu este zgomotos si isi rezerva latraturile numai pentru alarma.
Utilizare:
Datorita calitatilor sale este usor de dresat. Curat, nepretentios, cinstit, fara prefacatorii sau viclenii, chiar si cand imbatraneste, boxerul este deopotriva un caine de paza, de companie sau utilitar, ca si caine de politie. El apara din instinct stapanul, casa sau masina. Privirea lui atat de blanda capata la nevoie un fulger metalic care ii indeparteaza pe raufacatori. Caine utilitar si de aparare, Boxerul este printre cei mai bine adaptati nevoilor omului

Utilizare:
Datorita calitatilor sale este usor de dresat. Curat, nepretentios, cinstit, fara prefacatorii sau viclenii, chiar si cand imbatraneste, boxerul este deopotriva un caine de paza, de companie sau utilitar, ca si caine de politie. El apara din instinct stapanul, casa sau masina. Privirea lui atat de blanda capata la nevoie un fulger metalic care ii indeparteaza pe raufacatori. Caine utilitar si de aparare, Boxerul este printre cei mai bine adaptati nevoilor omului

deci caine de paza, de companie sau utilitar ...eu am vazut multi boxeri care s-au adaptat bine in apartament ...asa ca ...
da-i bataie ! thumb_yello.gif

si ca sa te induiosez...priveste-l pe acest micut ...nu e superb ? mwah1.gif
ilie
Am un prieten care are de mult un boxer in bloc, e foarte ok.
Cu parul e dezastru...
SORIN
Alma.....boxerii sunt cei mai jucausi caini din lume...am avut trei, iar unu din ei Rambo era foarte utilitar...cand nu doarmea se uita la tembelizor si emana niste gaze de nici aia de la Nasa n-au asa ceva pt. navele lor spatiale.

N-au auzit un boxer sa meste aiurea, de paza e bun doar daca nu doarme ( poti sa-l furi si pe el odata cu casa )......

Sunt doar buni de joaca!

Aici a mea si restu pe la Poze cu cateii nostri:
oaspetele
QUOTE (Alma @ 6 Apr 2005, 09:56 PM)
Draga skysurfer

Iti multumesc pentru primire si as avea o sugestie de care ar trebui sa tii seama : daca doresti sa iti iei un Golden Retriever sau un Labrador …nu il tii in curte !!!!!!!!!!
acestia sunt caini prea sensbili si mult prea afectuosi ca sa nu il tii aproape de tine ! wub.gif
DAR IN NICI UN CAZ IN CUSCA !
Stiu ca nu multi accepta aceasta ideie , dar …daca doresti un caine de curte …ia-ti mai bine un lup alsacian !  thumb_yello.gif

am un labrador de 4 ani, si in afara primelor 2 luni nu a stat decat afara.
are o casuta mare si frumoasa, cu o curte suficienta, unde isi petece clipele cand se lucreaza in curte sau atunci cand ia masa ( nu stiu cati stiu, dar dupa ce un caine-mai ales de talie mare-manaca, e bine ca el sa stea in repaos cel putin 30 de minute.
desi la Bistrita prindem anual temperaturi de -20grade, BIG nu s-a plans niciodata....
mai ales datorita temperamentului extrem de exuberant, nu recomand ca un labrador sa fie tinut in casa. e un caine care trebuie miscat destul de mult, iar daca timpul nu va permite, "peremiteti-i " macar lui sa se miste.
in mod cert, golden retriever este o rasa mai docila, nu atat de astamparata. se preteaza la apartament.
dar, e drept, ambii caini au nevoie de dovezi de iubire si companie.

revenind, labradorul are un subpar, care-l ajuta in apa si la suportarea temperaturilor cu -.
asadar, nu e nici o problema pentru un labrador sa "traiasca" afara. doar, repet, aratati-i afectiune in fiecare zi.
de altfel, nu vad cum m-as putea descurca in casa cu un labrador de aproape 40 kg si un pitic de 1 an juma.
cry.gif


aaaa, sa nu uit sa ma laud : duminica trecuta BIG al meu sa "incoronat" cu trei titluri
CAC, BOB, BOG !!

asadar, daca aveti cunostinta de o domnisoara labrador frumoasa, cu buletin si devreme acasa, BIG al nostru ar vrea sa-i faca o vizita !!
wub.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.