Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Pamantul
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Cronica Timpului
cactus
TERRA, AMENINTATA DE CATASTROFE PENTRU CA ESTE DEZAXATA

Pe masura ce centrul Pamantului se apropie de mantaua acestuia (stratul de sub scoarta), omenirea se va confrunta din ce in ce mai des cu catastrofe care vor aduce schimbari nemaipomenite.
Centrul Pamantului era deplasat cu 252 de kilometri fata de axa lui, in zona Oceanului Pacific, in 1829, cand a fost observat acest fenomen de catre oamenii de stiinta, iar de atunci deplasarea a continuat, ajungand in 1965 la 451 de kilometri, scrie Pravda. UN NOU POTOP

Daca fenomenul deplasarii axei terestre va continua, intr-o buna zi, Pamantul se va rasturna in spatiu. Pana atunci insa, pe masura ce axa Pamantului se apropie de mantia lui (stratul de sub scoarta), numarul seismelor, al valurilor uriase si al eruptiilor vulcanice va creste, in special in zona oceanelor Pacific si Indian. Deplasarea axei va aduce si modificari ale climei, deoarece eruptiile vulcanice si cenusa produsa in urma acestora vor patrunde in atmosfera si vor reduce puterea energiei solare. Apropierea pana la contact intre centrul Pamantului si mantia acestuia va avea insa consecinte catastrofale la suprafata planetei, provocand cutremure apocaliptice si revarsari de ape, care vor schimba relieful.

http://www.ziarulcn.com/article/aid/16144/

Stie cineva ceva mai multe despre asta ? As fi curios si eu sa aflu...,
abis
Am impresia ca unii dintre ziaristi trebuie sa mai puna si ei pe cate o carte, din cand in cand... Cum sa se apropie centrul Pamantului de scoarta?! Poate tipa a vrut sa scrie "nucleul Pamantului"...

Ah, si nu e "mantia" Pamantului, ci manta!
axel
Chestia aia cu rasturnarea pamantului m-a convins de profesionalismul articolului spoton.gif
Nici nu-i de mirare... ziarulcn.com
Felina
QUOTE (cactus @ 1 Apr 2005, 10:27 AM)

Daca fenomenul deplasarii axei terestre va continua, intr-o buna zi, Pamantul se va rasturna in spatiu.


Dupa ce am citit mesajul, mi-am luat inima in dinti si m-am dus la el in audienta.
I-am explicat care-i treba si a inteles. I-am soptit ceva de genul 'sezi mumos bubico' si s-a linistit.
A promis ca n-o sa se mai deplaseze, decat eventual in sens invers, si mai ales ca n-o sa se dea de-a rostogolul prin univers ca ni se face rau.

Asa ca stati linistiti thumb_yello.gif !

ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.