Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Braila , Pamant Moldovenesc?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Vornicum
Mdeci, am avut acum 5 ani o discutie cu fosta prietena. Ea vorbeste cu un accent moldovenesc si ii tot ziceam :"Buey, tu esti moldoveanca" Ea sustinea ca e munteanca get beget si se supara ca o fac moldoveanca. Din cauza asta ne-am si despartit.
De atuni m ramas cu chestia asta nelamurita. Votati sa ma lamuresc si eu. cool.gif

PS: A venit primavara , canta pasarelele. thumb_yello.gif
Yvonne
Am o prietena din Braila, care se exprima intr-o dulce vorba moldoveneasca amestecata cu accent de Bucuresti.
Acum s-a stabilit in vest si nu ii place.Zice ca sintem tare rai pe aici. rofl.gif
Vornicum
Rog sa lasam deoparte mistoul si sa ne concentram asupra problemei , sa o vizualizam dpdv geografic, ca eu am iubit-o pe fata aia, moldoveanca sau munteanca. Nu vreau sa declansez un razboi interregional hmm.gif
rofl.gif

Sa ne iubim, dar sa stim din ce regiune face parte jamie.gif
cactus
In era noastra descoperirile atesta prezenta civilizatiei Sintana de Mures, continuata cu o asezare medievala din secolele X - XI. Privilegiul comercial pentru brasoveni dat de Vladislav Vlaicu, la 20 ianuarie 1368, atesta Braila ca asezare importanta a Tarii Rominesti, mai ales sub aspect comercial....

http://www.braila.org/index.php?show=brail...eb9e01f2ed9a8c0


Aflata intermitent sub ocupatie turceasca asezarea a fost pe rand supusa asediului de catre Walerand de Wavrin (1445), Stefan cel Mare care a si ars-o in 1470, Ioan Voda cel Cumplit (1547)....
Epoca se incheie cu pacea de la Adrianopol (2/13 septembrie 1829). Braila revine la Tara Romineasca, dupa aproape trei secole....

q.e.d

Pa, tu draga...


Vornicum
Buey, ne-am despartit din cauza mea! Avea dreptate.

rofl.gif
Yvonne
Mai da sensibil mai esti. Nu e nici un misto, asta a zis fata, ce te oftici asa ca o femeie la ciclu?
cactus
QUOTE (Vornicum @ 28 Mar 2005, 12:31 PM)
Buey, ne-am despartit din cauza mea! Avea dreptate.

rofl.gif

Păi mă, dacă tipa are aspect comercial io aş zice să insişti...numa să nu fi pus altu laba pe ea. Da' şi atunci...merită să încerci.. ohyeah.gif
Vornicum
@dificila M-ai facut egocentric la domino, cum sa nu ma supar. Da' ce-i aia egocentric? hmm.gif

PS: egocentrico! tongue.gif

@ Pufosilosila Ce sa mai incerc? Vrei sa ma stabilesc eu in S? O sa mor de caldurile alea care este mari , ele.
BTW Aradul e in Banat sau Ardeal ? sa vad acu ce esplicatie bagi rofl.gif
Yvonne
Da" eu recunosc ca sint asa, pentru ca stiu ca sint buna (uneori) si atunci imi place sa " graviteze" in jurul orbitei personale.Dar tu?
Am gresit cu egocentric.
Modific. Arogant. yikes.gif
cactus
QUOTE (Vornicum @ 28 Mar 2005, 12:38 PM)
BTW Aradul e in Banat sau Ardeal ? sa vad acu ce esplicatie bagi rofl.gif

Habar n-am dacă prin "egocentric" a vrut să spună "buricul Pământului" ??? Nu-i clar că încă din timpuri vechi de tot, băştinaşii au numit Ins. Paştelui ca Buricu Pământului (dacă mai ţin io minte). Păi în cazul ăsta e un compliment să fii comparat cu o insulă atât de interesantă...coool mă; tot cactus rulz.

Ref. la Arad - să vedem....
.... La începutul sec. XIII se constituie comitatele Arad si Zărand, teritoriul fiind astfel înglobat administrativ în sistemul statului feudal maghiar...

..în Câmpia Arădeană se instaurează stăpânirea Înaltei Porti (în urma incursiunii militare din 1551), zona fiind segmentată în trei sangeacuri Arad, Ineu si Lipova...

...După esecul asediului otoman asupra Vienei (1683) trupele imperiale desfăsoară o amplă si sistematică ofensivă spre răsărit, cucerind între 1687 si 1691 si părtile arădene la nord de Mures. Pacea de la Karlowitz (1699) fixează granita dintre stăpânirea otomană si cea habsburgică pe linia Muresului, Banatul, până la Lipova rămânând sub dominatia Portii. ...

După desfiintarea regimentelor grăniceresti (1750-1752) se constituie un nou comitat al Aradului, inclus în Ungaria. Curtea de la Viena implantează în trei etape colonisti germani în Banat si în zona Podgoriei arădene. În vremea domniei Mariei Tereza (1740-1780), comitatul Arad este cuprins din toate punctele de vedere în sistemul Imperiului habsburgic...

Impetuoasa dezvoltare economică a Aradului îi aduce în 1834 acordarea rangului de oras liber regesc, la festivităti participând însusi împăratul Francisc I.


Una peste alta: dacă ştii, Aradul e traversat de Mureş, peste care este podul de la Aradul Nou - cu un punct vamal (acuma-i bar de zi) la piciorul podului. Ce-i dincolo de pod, adică Aradul Nou - locuit iniţial de şvabi colonizaţi acolo, ţinea de aşa-zisul Banat.
Dincoace de pod, Aradul a rămas teritoriu unguresc (adică austro-ungar) până la chestia cu Trianonul, când a revenit României iar trupele de ocupaţie franceze (garnizoana) s-a retras şi a predat cheile oraşului oficialităţilor româneşti...

Deci - NU Ardeal; era teritoriu efectiv al statului maghiar
March
Radeti galatenilor, ai ? Chiar daca titlul topicului este o intrebare si tot este o jignire pentru braileni ! Sunt munteni get-beget dar oleaca turciti !

Aferim !
Vornicum
QUOTE
Radeti galatenilor, ai ?

Pe acest topic nici un (accentuez nici unul) forumist nu e galatean. Unu-i din Maramures ( eu, dau cu subsemnatul ), alta-i bucuresteanca si nu in cele din urma cactusu e aradean ( Pufosila rulz!!! Noi sa fim sanatosi).
Deci, sa nu dezinformam sau sa reinformam gresit.

Jiji se plimba cu Maibachu' si eu framant de mamaliga.

PS: Multumesc celor care au completat formularul. thumb_yello.gif
PS2 :Cactusel, sa nu te auda Vadim ca faci Aradul asezare ungureasca ca ramai fara posibilitati de procreere.
PS3: Tot Banatu-i fruncea!
March
Mey Vornicum,
Ai deschis topicul asta numai pentru voi trei ? Daca nu, atunci iti pot spune eu ca sunt galateni la HA care citesc si ei aici ! smile.gif

Si inca ceva. Se pare ca nu cunosti relatia de "amicitie" dintre braileni si galateni de-a lungul timpurilor !
Vornicum
Poi de unde palaria mea sa stiu eu situat ( geografic ) unde a intarcat mutu iapa ca va ciomagiti cand va intalniti?
Stiu de ardeleni si unguri, dar nu pot sa le stiu eu pe toate ca nu sunt mama omida. Noi sa traim bine spoton.gif

Data viitoare deschid un topic despre Galati ( poll : au infiintat ei gazul metan sau nu? ) sa fie egalitate de sanse.
Nu imi place treaba asta cu "amicitia" Romani sunteti toti, bre. Traiti in armonie, ce kiparosu' meu! rofl.gif

Na, ca ati reusit sa-mi stricati ziua cu confruntarile voastre istorice!

PS: Marioara ( de la Gorj ) daca esti pe receptie sa afli de la mine ca vreau sa ma impac, avusesi dreptate spoton.gif
Jazz
Multumesc, Cactus!
E parte din Muntenia!! mad.gif
harhar.gif

Pentru Vornicum bop.gif
Vexx
suPscriu spoton.gif Galati - Moldova; Braila - Muntenia
March
QUOTE (Vornicum @ 28 Mar 2005, 06:29 PM)
Data viitoare deschid un topic despre Galati ...

Din partea mea poti sa nu deschizi nici un topic ptr. galateni ( scuze Minerval ) biggrin.gif

Stii ce are Braila si Aradul in comun ? Cei mai buni pepeni din tara thumb_yello.gif

Iar femeile la Braila erau frumoase si "vestite" odata :

La noi la Braila
La tanti Elvira
Se vinde amorul cu kila...
biggrin.gif
Sunny
Braila e chiar in Muntenia! wink.gif Va spune chiar cineva care locuieste acolo tongue.gif .
Moldova e de la Galati incolo, dar pentru ca cele doua orase sunt atat de apropiate, sunt considerate ca facand parte din acelasi "teritoriu". Si asa se explica si accentul brailenilor, care aduce cat de cat cu cel al moldovenilor. tongue.gif
Marcus
QUOTE (March @ 28 Mar 2005, 08:58 PM)
Iar femeile la Braila erau frumoase si "vestite" odata

"erau"? SUNT! rofl.gif GARANTAT thumb_yello.gif
Jazz
QUOTE (Sunny @ 1 Apr 2005, 10:17 PM)
Moldova e de la Galati incolo, dar pentru ca cele doua orase sunt atat de apropiate, sunt considerate ca facand parte din acelasi "teritoriu". Si asa se explica si accentul brailenilor, care aduce cat de cat cu cel al moldovenilor. tongue.gif

Eu n-am accent! harhar.gif

Marcus: mwah1.gif
rebel
Focşani de unde o fi? Şi eu ce accent am oare? cry.gif
Cla
Hmm... hmm.gif Moltenia sau Mundova? biggrin.gif
Adica logica mea (daca am asa ceva tongue.gif ) imi zice ca daca-i in dreapta Siretului pe-acolo, e in Muntenia.
Si judetul Vrancea intotdeauna l-am stiut ca fiind in Muntenia...

Nu-ti auzim accentul, rebelule, nu-ntreba... biggrin.gif
rebel
Unii l-or auzit deja, dacă există vreunul cry.gif

Şi ce e rău în a avea accent anyhow? Am mai multă tragere la fumei aşa wub.gif
Cla
Pai si eu zic ca un accent oarecare e ca sarea-n bucate wink.gif

Numa' pe Vornicu' l-a deranjat si l-a lasat gagica de-aia... rofl.gif
March
Mai ales daca accentul ala miroasea si a... ceapa rofl.gif
Cla
Mirosul de ceapa nu-i bai... se poate elimina cu un dog.gif de usturoi spoton.gif rofl.gif
dead-cat
na, ca-mi amintirati de praz si zaibar hh.gif rofl.gif
mutulica
Braila, Braila... ce imi spune mie numele asta?
daca ma gindesc bine, iesisera vorbe ca umblam la o iapa din zona, sau ca am dus-o pe acolo...
tre sa imi amintesc
March
La o iapa ! ohmy.gif ohmy.gif Ai gusturi fine . wink.gif De zoofil biggrin.gif
Cla
Miiiiiaaaaaaaauuuuuuu rofl.gif
mutulica
march... era o vorba la romani ca "unde a dus mutul iapa"... o mai avem noi si pe aia cu "oistea in gard"...
acuma de, daca am plecat eu cu iapa no mai fi avut cine sa tina directia

drept ii ca am confundat si cainii din giurgiu cu ieremia din braila, dar ce mai conteaza
Jazz
Care-i ala care a pus votu' 3 la "Moldova", ha? mad.gif
tongue.gif
March
Pai, cine sa-l puna ? Vreun "soldovean" di galatean laugh.gif Iar aia care au votat "alta regiune" s-or fi gandit la Turcia da' nu sunt siguri ! laugh.gif
Vornicum
Pai cum ne-a fost vorba , domnilor galateni?
Parca trebuia sa va impacati cu moldovenii astia de braileni , pardon munteni ( ca nu mai stiu de palaria mea cu atatea grupuri si grupulete ), nu sa ii luati in balon. Poi parca vorbim limbi straine acilea. Sa ne fie clar, sa nu se mai repete ca va fac magnatii gazului metan, sa fim intelesi, da?

PS: Ca daca nu-i apar eu, cine sa o faca , bre?
Vornicum
QUOTE (Cla @ 2 Apr 2005, 10:52 AM)
Pai si eu zic ca un accent oarecare e ca sarea-n bucate wink.gif

Numa' pe Vornicu' l-a deranjat si l-a lasat gagica de-aia... rofl.gif

Abia acum am vazut-o pe asta de la domnul cu musteata din coltul mesei tongue.gif
Ma pun eu cu bota pe voi. Sa vad cum radeti dupa aia.

Buey, eu am iubit-o pe tanti. Da? Sa ne fie clar.

______________________________
'Tzar ai dreaq, ca-mi sunteti simpatici cu Vanghelie al vostru cu tot. Care este, ca mi-a zburat palaria de emotie rofl.gif
Vornicum
QUOTE (rebel @ 2 Apr 2005, 02:53 AM)
Focşani de unde o fi? Şi eu ce accent am oare? cry.gif

QUOTE (rebeliune mica si neastamparata)
Unii l-or auzit deja, dacă există vreunul

Şi ce e rău în a avea accent anyhow? Am mai multă tragere la fumei aşa

Micutul asta ma omoara cu zile ori de cate ori intra in poiana. Auzi le el, vrea femei . laugh.gif laugh.gif
Si eu vreau branza topita de Focsani, de aia cu accent. Intr-o zi o sa-l imbat pe Belmondo asta mititelu' de n-o sa stie palaria lui si dup'aia ii arat eu femei, dom'le de alea care si vorbesc rofl.gif

acum, sincer, voua nu va e simpatic Alain Delon asta mititel?

Asa un topic reusit n-a mai fost deschis de mult timp in Poiana. EU l-am deschis thumb_yello.gif

PS: Mihai, nu sari cu eraserul, ca aici glumim , nu ne certam. Am zis asta fiindca stiu de ce e in stare tongue.gif. Mi-e simpatic si el din cand in cand harhar.gif
Cla
QUOTE (Vornicum @ 3 Apr 2005, 05:14 PM)
Abia acum am vazut-o pe asta de la domnul cu musteata din coltul mesei tongue.gif
Ma pun eu cu bota pe voi. Sa vad cum radeti dupa aia.

Daca te iei de mustata mea, va rad pe amandoi tongue.gif rofl.gif
QUOTE
Buey, eu am iubit-o pe tanti. Da? Sa ne fie clar.

Pai mi-e clar... clar ca "shit happens"... wink.gif ce sa-i faci... dunno.gif

Da' si mie mi-a placut rebelutu' nostru, cica vrea "fumei"... hh.gif rofl.gif
Eu m-as da la fete la varsta lui tongue.gif
cactus
QUOTE (Cla @ 4 Apr 2005, 10:14 AM)
[Eu m-as da la fete la varsta lui tongue.gif

Si io - la varsta.... roflmao.gif yay.gif
March
QUOTE (Vornicum @ 3 Apr 2005, 07:14 PM)

Buey, eu am iubit-o pe tanti. Da? Sa ne fie clar.

Pe tanti Elvira ? De la Braila ? Ce vindea amorul cu kila ? biggrin.gif
Vornicum
Pana aici , domnilor galateni, stapani pe gazul metan. V-am avertizatara.
mutulica
mi s-a atras atentia ca am gresit...
eu nu la braila am fost cu iapa, se pare ca in alta parte. la braila e unul orb, care cica a nemerit pina la urma
el se pare ca era chior, dar s-a intilnit cu un altul sasiu, si s-au lovit. sasiul a zis chiorului ca sa se uite pe unde merge, si asta s-a 'nervat si ia zis alulalt sa umble el pe unde se uita
apoi si-au dat ochelarii jos si s-au batut ca orbii.

in cele din urma au nimerit braila, care prin vecinatatea ei cu odesa, ca de pe dunare cum iese, fereste un pic insula serpilor si da la crimea, cred ca e a ucrainei ... care este ca a pierdut alegerile
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.