Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Empanadas Dulci
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Mistinguett
Se pot face deasemeni cu umpluturi de branza sau carne tocata, dovleac sau mere. Dar eu am ales 2 umpluturi mai diferite

Empanadas dulci

2 cani faina
2 lingurite praf de copt
1 lingurita sare
1/2 cana unt sau untura
1/4 cana apa

Se combina faina, praful de copt si sarea. Se adauga untul si se framanta (aluatul e sfaramicios) apoi de adauga apa si se amesteca pana cand coca formeaza o minge si se desprinde de pe marginile vasului. Se intinde cam de 2-3 mm grosime si se taie cercuri de 10 cm diametru. Se pune o lingurita de umplutura pe o jumatate a cercului, se uda marginile cu apa, se indoaie peste umplutura si se preseaza usor cu degetele sa se lipeasca. Se dau la cuptor in tava pentru 20 de minute la 190 de grade sau se prajesc in ulei incins.

Umpluturi:
caise si migdale - se incalzeste gem de caise pana se inmoaie, se adauga migdalele (oparite, curatate de coaja si macinate marunt). Amestecul trebuie sa fie suficient de gros ca sa-si pastreze forma. Se aromatizeaza dupa preferinta cu extract de migdale, scortisoara si/sau coaja de portocale rasa, adaugand cate putin odata.

nuca de cocos si zahar - se amesteca fulgi de nuca de cocos cu zahar (de preferat "maro" - zahar din melasa). Se umezeste cu un pic de zeama de lamaie (de preferat lamaie verde) si un pic de miere. Se adauga dupa gust praf de ghimbir.

Reteta este pentru 15-20 de placintele.

Mihai
10.gif Miam-miam, multumim pentru reteta...mai ramane sa o pregateasca cineva!
SORIN
Mistiii!!! Chiar vrei sa ma dai gata??? Ce ti-am facut???
Am boala cu alea dulci!

Sorin.
Mistinguett
Ma bucur ca va incanta reteta biggrin.gif

Adevarul e ca e asa usor de facut ca nu vad de ce n-ati incerca sa o faceti. Se spune ca cei mai buni bucatari sunt barbatii, nu?
Si daca o faceti (ma rog, voi sau cineva care va iubeste laugh.gif ), va rog sa "raportati" rezultatul.

Pe linga cartile de bucate care le am, mi-am facut un dosar (ca un album) in care bag retete copiate sau luate din reviste (ca-s fata organizata, nu orisicum...) Sectia de dulciuri e de 3 ori mai mare decat celelalte. O fi bine, o fi rau? wink.gif
SORIN

Misti!! Daca am sa-i fac, atunci cand nu-i nimeni acasa.....ca sa pot sa-i " halesc " singur.

Ai cumva o reteta de fact mititei adevarati???? Si mai ales una in care se explica pas ca pas procedura???????

Daca iese treaba cum trebuie, cand vin te iau cu mine pe Dealu Negru si facem ravagii prin mititeii de acolo!!!

Stiu ca virtual e usor de promis....dar ai sa vezi ( sau mai bine zis ..simti ) ca ma tin de cuvant!!

Sorin.
Mistinguett
Am postat reteta de mititei.

De unde vii si unde e Dealu Negru? (imaginati-va aici un emoticon: omulet care-si fereste capul, pentru ca Sorin o sa 14.gif ca nu stiu unde e Dealu Negru). O sa-ti amintesc de promisiune daca tu faci micii dupa reteta mea si imi zici ca au iesit traznet.


Sper sa iasa treaba asa cum trebuie, Sorin!
SORIN

Misti!!!!!!!

Din contra... te pup !

Dealul Negru e dealul pe care urci de la Pitesti spre Valcea, pe soseaua nationala.

Pe la mijloc, cand motorul " ia foc " intr-o curba exista o taraba cu mai multe gratare afumand. Cu chifle ca pe timpul raposatului si mustar ca-n filme, e cel mai recomandat loc de pauza.

Iar mititeii.....sant cei mai buni din Romania !! Mititfobii au sa-mi dea dreptate.

Daca ar primi acolo Visa sau Master Card si ar primi plata pe net, serios ca v-as invita chiar inainte....pe toti de pe forum.

Misti....inca o data jos palaria !!!

Sorin.

Ps. cum se traduce ' coriandru '???????
Mistinguett
QUOTE (SORIN @ May 8 2003, 09:58 AM)

Ps. cum se traduce ' coriandru '???????

http://www-ang.kfunigraz.ac.at/~katzer/engl/index.html

Un site foarte interesant despre orice iarba si condiment posibil. In engleza si germana. Se da numele plantei/condimentului in mai multe limbi, dar din pacate trebuie sa faci cautarea in engleza. In cazul asta, coriander. In romana, coriandru.

Se folosesc si frunzele, indispensabile in retetele chineze, vietnameze (in general asiatice si est asiatice) cat si in cele spaniarde (Americile centrale si de sud). Se mai numeste (frunza) cilantro sau patrunjel chinezesc, iar fructul care se foloseste in forma de praf e des intalnit in bucataria romaneasca, doar ca e cam "uitat" in vremurile noastre.

Dealu Negru suna bine. cool.gif
mimi
Misti...asi vrea sa fac reteta ta dar vreau sa fac cu umplutura de branza...pun si niste ou in branza ...sau las branza goala?
Mistinguett
Traditional, cele cu branza se fac fara ou dar se foloseste o branza care nu are prea multa aroma, queso blanco (ca o mozzarella aproape dar textura e un pic diferita) dar mai poti folosi cheddar, manchebo sau Monterey (nu stiu ce branzeturi gasesti tu).
Daca vrei sa le faci mortale, soteaza un pic de sunca (gen Praga) si tulpina de la un praz, ambele taiate maruntel, asezoneaza cu sare-piper-un pic de paprika sau pudra de chile daca iti place usor picant, si dupa ce se raceste amesteca branza data pe razatoarea mare.
Nu ezita sa ma apelezi daca mai ai intrebari si daca incerci te rog sa-mi spui cum ti-au placut.
mimi
graziiieee Misti...eu ma gandeam la umplutura ptr placinta de branza...atunci daca trebuie sa fac asa cum zici tu...trebuie sa astept pana maine...sa ma duc la cumparaturi...acum am in casa numai niste branza de oaie din Romania si niste mozzarella..sunca nu mai am...nu...mai bine mai astept o zi...ce bine era in Romania ca erau "magazine"(chioscuri) la orice colt de strada...normal ca o sa-ti zic cum a iesit....din nou... grazieeee
mimi
Buna Misti,le-am facut duminica...din pacate nu aveam prea multe ingrediente...am pus o brinza alba care se gaseste aici(nu stiu sa-ti spun cu ce seamana..)cam fara gust,un pic de brinza romaneasca sarata de oaie si capra ,un ou(foarte mic,nici nu s-a simtit la gust,doar ca atinut branza mai "unita"),niste stafide..si cam atat...dar oricum au iesit bune...prietenului meu i-au placut foarte mult...astept si alte retete...dar asa...care sa se faca rapid...nu prea am multa rabdare..merci
Mistinguett
Mimi, uita-te la retetele de la subiectul "Retete pentru incepatori...si nu numai", alea sunt usoare si rapide.
Ma bucur ca ai incercat empanadas, si ca au fost un succes. 40.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.