Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Proza Fantastica. Mircea Eliade.
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Andronic
Bine v'am gasit !

Eu sunt un nou venit pe la voi dar am deschis "aceasta mica mansarda pentru discutii" cu gandul ca voi gasi membrii
interesati de acest subiect care pe mine, la drept vorbind m'a pasionat si ma pasioneaza inca foarte tare ...

Poate cu timpul reusim sa inchegam chiar si un clasament cu cele mai citite creatii , nuvele sau romane
cu tema fantastica din bibliografia dlui M. Eliade.

Va astept pe toti si sper ca nu v'am "rapit" prea mult din timpul vostru pretios petrecut prin celelalte tunele ale forumului ...
Tuturora ... salut !
AdrianB
Fara indoiala "La tiganci" e povestirea citita de zeci de ori si pe care o pot deschide si citi in orice moment cu aceeasi vraja. Imi place indeosebi inceputul, calatoria a lui Gavrilescu cu tramvaiul.
Dintre romane, cel mai reusit mi se pare "Noaptea de Sanziene" si foarte aproape "Intoarcerea din rai - Huliganii"
black ice
Dintre nuvele, 'La tiganci' a fost pentru mine cea mai impresionanta.

Daca e sa fac o clasificare a romanelor, pe primul loc as pune fara nici o discutie, 'Nunta in cer', urmata foarte aproape de 'Maytrei' iar apoi 'Huliganii'.

In lunile viitoare sper sa citesc 'Domnisoara Cristina' si 'Noaptea de Sanziene'...
Arlequine
cred ca e Domnisoara Christina wink.gif
intoarcerea din rai nu mi`a placut deloc, iar dintre nuvele cred ca secretul doctorului honigberger mi`a placut cel mai mult biggrin.gif
Sunny
Eliade este unul dintre favoritii mei asa ca... rolleyes.gif din proza fantastica ce contine elemente de mitologie autohtona sau orientala amintesc Domnisoara Christina si Secretul doctorului Honigberger, iar din sacru camuflat in profan (nuvele): Pe strada Mantuleasa, In curte la Dionis, Nouasprezece trandafiri si , bineinteles, La Tiganci. Opere chiar interesante! smile.gif
saldora
QUOTE (black ice @ 16 Mar 2005, 11:39 AM)
pe primul loc as pune fara nici o discutie, 'Nunta in cer'

este un roman initiatic imbracat in forma clasica
Andronic
in primul rand ma bucur ca v'ati strans cate putini ...
poate ar fi bine sa luam spre exemplu o nuvela pentru inceput si sa ne dam cu parerile , caci romanul Noaptea de Sanziene e prea de tot ca sa incepem cu el wink.gif) bunaoara sa enumeram doar bibliografia dlui M. Eliade paleste pe langa sprijinul critic al cititorilor nostrii cu privire la fiecare creatie ...

mica precizare : despre Huliganii si Nunta in cer sunt creatii aparte ce trebuiesc amintite cu siguranta (poate la realism/ exotism/ erotism)dar nu prea intrezaresc latura explicit fantastica din ele ... la fel si Maitreyi ... admirabila creatie de altfel nu as nega vreodata ...
in fine daca doriti si voi ... v'as propune Secretul doctorului Hoenigberger pentru inceput ... exista aici multe intrigi neexplicitate in clar si interpretabile la infinit ... de pilda ... faza din incheiere cu copilul care neaga numele lui ...
in schimb va astept sa incepeti voi cu pareri ...pentru inceput are careva traducerea din germana a micului citat din intro ?! ... l'as ruga sa'l posteze ... va multumesc ...

...ego
Andronic
"Einem gelang es, er hob den Schleier der Göttin zu Sais" ...
ah era sa uit ... asta in cazul in care sunt cautatori mai destoinici sau vorbitori de germana (sper din toata inima) printre voi ...
o traducere aproximativa ar fi "exista unul ce a reusit : care si'a dat voalul la o parte " partea cu zeitatile nu o pot integra ... pe scurt am nevoie de ajutorul vostru ...

...ego
AdrianB
Apropo, stii ca s-a publicat de curand cartea lui Honigberger, "35 de ani in Orient" la editura Polirom?

Cat despre Intoarcerea din Rai si Huliganii, corect, nu au nici un element fantastic, dar eu n-am vrut sa ma limitez numai la zona fantastica a lui Eliade.

Adrian
Andronic
QUOTE (AdrianB @ 17 Mar 2005, 02:19 AM)
Apropo, stii ca s-a publicat de curand cartea lui Honigberger, "35 de ani in Orient" la editura Polirom?

nu stiam ... dar cred ca e ceva hiper interesant si trebuie sa o caut ...
tu ai inceput sa o citesti ?! poate sunt ceva secrete explicate in paginile cartii , mai sti ?! wink.gif

...ego
black ice
QUOTE (saldora @ 16 Mar 2005, 08:29 PM)
QUOTE (black ice @ 16 Mar 2005, 11:39 AM)
pe primul loc as pune fara nici o discutie, 'Nunta in cer'

este un roman initiatic imbracat in forma clasica

And za point is?
Andronic
QUOTE (black ice @ 18 Mar 2005, 12:49 PM)

And za point is?

intr'adevar : nu prea conform cu topica discutiei ...
sa revin , la nuvela mea totusi ... vad ca nimeni nu e vorbitor de limbi germanice pe aici ?!
sniff sniff ... sad.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.