Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Concurs! (6)
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Arhiva Hanului > [Comunitate] [Arhiva] Concursuri
Mihai
Concursurile continua!
3 intrebari, 3 puncte fiecare; participantul cu cel mai mare punctaj castiga o revista 'Internet-Magazin' (cu CD). In caz de baraj, urmeaza o intrebare suplimentara.

Iata intrebarea de start, din istorie:

Cine a fost tatal lui Basarab I (Intemeietorul)?

Mult succes! 19.gif
necromanc
Nu prea am avut tangente cu Istoria si de aceea am facut niste cautari prin carti , dar nu am gasit si hai sa spun la nimereala poate raspund corect !

Basarab !

Sau daca nu Mircea cel Batran !
Mihai
Nu, raspuns gresit. Oricum, membrii care au castigat deja nu au voie sa participe decat dupa 5 editii. Sa fie sanse pentru fiecare. wink.gif
Daphne
Tihomir
Mihai
Raspuns corect! 40.gif
Topic inchis pana la urmatoarea intrebare.
Mihai
Urmatoarea intrabare:

Care este cel mai vechi stat crestin din lume?

Mult succes!
necromanc
Ierusalimul
Mihai
Nu cred ca am fost destul de clar cand am spus ca cei care deja au castigat mai pot participa doar dupa cinci editii.
Oricum, nu este raspunsul corect. Cand spun stat crestin, ma refer la un stat in care crestinismul este religia oficiala.
necromanc
Mai Mihai dar aici se desfasoara un concurs pentru alt numar al revistei Internet Magazin.
Vad ca aici lumea pe forum nu prea este interesata de partea de IT , si dupa cum vezi sectiunea concurs nu este chiar asa de solicitata.Poate pe uni nu ii intreseaza aceasta revista , dar pe mine ma intereseaza.

Daca asta e alt numar al revistei de ce sa nu mai joc ? Pe asta nu il am si poate vreau sa il am, si cum lumea nu se bate aici pe ea ... sa incerc eu nu ?

5 Editii ? Mi se pare cam exagerat ... tie nu ?

Totusi eu as vrea sa am sansa sa particip AGAIN , dar daca e acelasi numar nu ma mai bag.
Mihai
E acelasi numar wink.gif
necromanc
Uite asa mai merge.Daca spuneai asa nici nu ma bagam.
Bine ca am fost informat.

La numarul viitor pot sa particip ?

Inca nu a sosoit revista la mine , cam pe cand sa ma astept ? ! 33.gif
Mihai
Daca nu ajunge maine, la inceputul saptamanii viitoare. Oricum, suntem off-topic, sa ii lasam pe ceilalti sa gaseasca raspunsul corect.
SORIN
QUOTE (Mihai @ May 8 2003, 12:05 PM)
Urmatoarea intrabare:

Care este cel mai vechi stat crestin din lume?

Mult succes!


Imperiul Bizantin sau mai bine zis o parte a Romei dupa despartirea in doua.
Mihai
Nu, din pacate nici acesta nu este raspunsul corect. sad.gif
SORIN

Mihai !!!

As mai incerca cu Armenii, cu toate ca nu au fost primii ce au trecut la Crestinism ( in masa ).

Dar trag o fuga pe net si vedem.......

Sorin.
Mihai
Intr-adevar, raspunsul corect este Armenia.
In 2001, armenii au sarbatorit 1700 de ani de cand in Armenia crestinismul a fost adoptat ca religie de stat. Iata asadar ca, mai inainte cu 12 ani de Edictul de la Milan, prin care Constantin cel Mare permitea practicarea crestinismului liber, poporul armean a fost cel dintai care, in frunte cu regele sau, Tiridates al II-lea, a trecut la crestinism.
vlad_pat
Armenia

As avea o intrebare : ce numar al revistei este oferit ca premiu? Ma interesez pt. ca nr. 2/2003 il am deja....
Mihai
Se raspunsese deja tongue.gif si oricum premiul este revista I-M nr. 2 (nr. 3 nu a aparut inca).
Mihai
Urmatoarea intrebare:

Care este singura planeta din sistemul nostru solar care se roteste in sensul acelor de ceasornic?

Mult succes! 19.gif
Mistinguett
A 12-a planeta?
Mihai
Se ia in calcul doar raspunsul care contine numele planetei.
Mihai
Nu se incumeta nimeni sa dea un raspuns? unsure.gif
ypsilonalpha
Este Venus, din cite stiu.
Mihai
Raspuns corect.
Urmeaza o intrebare de baraj, care va stabili castigatorul dintre: Daphne, SORIN, ypsilonalpha.
Topic inchis pana la lansarea intrebarii. wink.gif
Mihai
Intrebarea de baraj:

La cine apare dictonul 'Homo homini lupus' ?

Au dreptul sa raspunda doar daphne, sorin sau ypsilonalpha.
Mult succes! 19.gif
SORIN
Proverbul lui Plautus ... omul e lup cu omul!!
SORIN
Thomas Hobbes !!
Mihai
Raspuns corect. Asadar, castigatorul este Sorin.
Te rog sa ma anunti pe PM unde vrei sa primesti revista.
In curand un nou concurs! 19.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.