Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Unicornul Roz Invizibil Exista
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Catalin
Ei prieteni, in sfarsit avem dovada: Maria Sa Unicornul Roz Invizibil si-a facut aparitia printre noi:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap050314.html

Este evident ca o asemenea structura de complexitate formidabila nu putea apare din intamplare. Probabilitatea ca asa ceva sa se intample pur si simplu este infinitesimala. Rezulta ca este opera Unicornului Roz Invizibil care s-a decis sa se infatiseze. Necredinciosilor, luati aminte si plecati-va in fata dovezilor evidente! devil.gif

P.S. Unii carcotasi ar putea spune ca in acea poza este mai degraba infatisata o vulpe decat un unicorn. Acesta este inca un miracol in fata caruia trebuie sa ramanem muti de uimire... incurcate sunt cararile Unicornului si noi nu putem spera sa le descurcam doar cu ajutorul ratiunii. Trebuie sa avem credinta! spoton.gif
Octavi
Unicornul asta al tau, e si el trinitar, caci daca este, as vrea sa apuc venirea "Fiului Unicornului Roz", eu având in opinia mea, o buna stofa de apostol. devil.gif
axel
Hmm... pare mai mult o martoaga rapciugoasa decat unicorn...
Catalin
QUOTE (Octavi @ 15 Mar 2005, 01:52 AM)
Unicornul asta al tau, e si el trinitar, caci daca este, as vrea sa apuc venirea "Fiului Unicornului Roz", eu având in opinia mea, o buna stofa de apostol. devil.gif

Unicornul Roz Invizibil nu face copii. Este impotriva principiilor sale. Imi pare rau sa te dezamagesc. Totusi, nu dispera! poti fi in continuare un apostol! Tot ce trebuie este sa crezi sau sa nu crezi ca exista! spoton.gif
Catalin
QUOTE (axel @ 15 Mar 2005, 02:08 AM)
Hmm... pare mai mult o martoaga rapciugoasa decat unicorn...

Laudat fie numele sau! Iar tu daca ii mai iei numele in desert... rolleyes.gif ...n-o sa ti se intample nimic!
Inorog
L-am vazut si eu pe unicornul roz smile.gif Este destul de vizibil in interiorul nebuloasei. Esti sigur ca e invizibil ? rolleyes.gif
Catalin
Sigur ca da. Este o minune!
Dani
QUOTE (Inorog @ 15 Mar 2005, 09:02 AM)
Este destul de vizibil in interiorul nebuloasei. Esti sigur ca e invizibil ?

Eu zic ca ni se arata doar noua, celor care credem in El. rolleyes.gif
Inorog
QUOTE
Eu zic ca ni se arata doar noua, celor care credem in El.  rolleyes.gif


Nu, chiar exista pe bune, l-am vazut rolleyes.gif , e facut din pulbere de stele smile.gif
abis
Catalin,
Unicornul asta roz, e mascul sau femela? Dupa culoare as zice ca varianta a doua e cea corecta...
axel
QUOTE (abis @ 15 Mar 2005, 10:11 AM)
Unicornul asta roz, e mascul sau femela? Dupa culoare as zice ca varianta a doua e cea corecta...

Eu as zice ca dupa culoare e homosexual.
Catalin
QUOTE (abis @ 15 Mar 2005, 09:11 AM)
Catalin,
Unicornul asta roz, e mascul sau femela? Dupa culoare as zice ca varianta a doua e cea corecta...

Parerile sunt impartite. Cei mai multi teologi il considera a fi femela. Eu prefer sa raman sceptic...
Catalin
QUOTE (Inorog @ 15 Mar 2005, 08:55 AM)
QUOTE
Eu zic ca ni se arata doar noua, celor care credem in El.   rolleyes.gif


Nu, chiar exista pe bune, l-am vazut rolleyes.gif , e facut din pulbere de stele smile.gif

Inorog, este o epifanie... bucura-te ca esti printre putinii care benficiaza de ea!
Maharajah
Si cand te gandesti ca aceasta epifanie nu si-ar avea rostul daca n-ar exista ochi care sa o vada!
abis
Ochi pe care, in marea sa mila, Unicornul ni i-a daruit...
Maharajah
In marea Sa mila ne-a daruit si mintea cu care sa-i judecam noi actiunile si in special faptul ca ne-a daruit ochi!
Inorog
QUOTE
In marea Sa mila ne-a daruit si mintea ...


Ca bine spune romanul: "Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune in traista"
Eclectic
Ma intreb, insa, ce am facut, in nimicnicia nostra, pentru a merita infatisarea Unicornului ?
Catalin
Am respectat poruncile Unicornului cu strictete... suntem toti niste virtuosi!
Eclectic
Da, doar ca noi le respectam de mii de ani. De ce tocmai acum ? De ce nu acum o suta de ani ? De ce nu peste alte mii de ani ? De ce acum ? Care e urmarea ?
Maharajah
Sau poate, dimpotriva, nu am respectat,... si ne imbatam toti cu o amagire, o iluzie, o fata morgana!
Catalin
Misterioase sunt caile Unicornului... dunno.gif
Maharajah
Atat de misterioase incat iti poti pierde orice punct de reper!
Catalin
QUOTE (Maharajah @ 16 Mar 2005, 09:24 AM)
Sau poate, dimpotriva, nu am respectat,... si ne imbatam toti cu o amagire, o iluzie, o fata morgana!

Imposibil! Unicornul e o fiinta atotputernica. Daca da o lege, nu poti sa nu o respecti!
Maharajah
QUOTE (Catalin @ 16 Mar 2005, 09:27 AM)
Imposibil! Unicornul e o fiinta atotputernica. Daca da o lege, nu poti sa nu o respecti!

Cum putem sti noi, ca aceasta fiinta atotputernica nu este o nascocire a mintii noastre, sau un joc al luminii pe retina?
Catalin
QUOTE (Maharajah @ 16 Mar 2005, 09:28 AM)
QUOTE (Catalin @ 16 Mar 2005, 09:27 AM)
Imposibil! Unicornul e o fiinta atotputernica. Daca da o lege, nu poti sa nu o respecti!

Cum putem sti noi, ca aceasta fiinta atotputernica nu este o nascocire a mintii noastre, sau un joc al luminii pe retina?

Simplu... nu poate fi un joc al luminii pe retina pentru ca este Invizibil.

Iar nascocire poate e, poate nu e. Este irelevant.
Eclectic
QUOTE
Cum putem sti noi, ca aceasta fiinta atotputernica nu este o nascocire a mintii noastre, sau un joc al luminii pe retina?


Nu trebuie sa stim. E suficient sa credem.
Catalin
Suficient e si sa nu credem... ceea ce credem noi nu este relevant pentru Unicorn.
Eclectic
Nu cred ca e irelevant pentru El. Altfel, de ce ni se mai infatisa ?
Catalin
QUOTE (Barrie @ 16 Mar 2005, 09:40 AM)
Nu cred ca e irelevant pentru El. Altfel, de ce ni se mai infatisa ?
abis
QUOTE (Maharajah @ 16 Mar 2005, 09:28 AM)
Cum putem sti noi, ca aceasta fiinta atotputernica nu este o nascocire a mintii noastre, sau un joc al luminii pe retina?

Uite cum:
QUOTE
Trairea directa. Nici o carte din lume nu te va face sa stii ce este rugaciunea pana nu te rogi efectiv. Nici o carte din lume nu-ti va arata cu adevarat ce inseamna sa simti ca "pieptul iti ia foc", ... si nici o carte din lume nu-ti va risipi vreodata toate indoielile, chiar si pentru cateva clipe. Ar fi de preferat sa inveti sa "asculti" Intelepciunea Unicornului Roz si Invizibil in mod direct, decat ignoranta majoritara a comentatorilor lui.


QUOTE
Credinta in Unicornul Roz si Invizibil  ar trebui sa vina ca urmare a unei profunde confirmari de ordin interior. O experienta de nezdruncinat. Moment in care ti se risipesc toate indoielile, moment pe care cuvintele nu-l vor putea cuprinde, experienta care ar putea dura o clipa, dar care ar fi precum o eliberare din incatusarea a mii de vieti iluzorii. Si ce folos sa raspandesti cuvantul Unicornului Roz si Invizibil ? Care cuvant? Cel din carti se raspandeste oricum, insa nu stiu cat de eficace. "Cuvantul" "auzit" de tine? S-ar putea intampla daca ai trece prin clipa de care-ti vorbeam, dar nici asa nu inseamna ca trebuie sa-l raspandesti neaparat. Unicornul Roz si Invizibil stie mai bine ce are de facut in sensul asta.


QUOTE
Unicornul Roz si Invizibil este, si atat, fara vreo alta adaugire.
Cel putin asa il vad eu pe Unicorn.


QUOTE
Daca ai trait macar o frantura din darul pe care ti-l poate oferi Unicornul Roz si Invizibil, este imposibil sa nu crezi. Daca nu ai trait, este aproape imposibil sa crezi.
Maharajah
QUOTE (abis @ 16 Mar 2005, 11:24 AM)
Uite cum:
QUOTE
Trairea directa. Nici o carte din lume .......................
........................................................................................
.......................................................................................

Hehehe, astea sunt simple vorbe, .... spuse si ele intr-un anumit moment undeva pe un forum, asa doar ca sa atraga atentia.
Nu au nci o valoare atat timp cat raman la stadiul de simple vorbe, si nu au nici o sansa sa devina altceva,... probabil!
Oricum, iti multumesc macar pentru ca ai facut efortul sa le cauti pe forum, nu importa faptul ca poate nu au nici cea mai mica semnificatie pentru tine sau altcineva.
Inorog
Doamnelor, domnilor si domnilor ! Aparitia Unicornului Roz pe cer este cu tâlc si nu este intamplatoare. Vine la implinirea a treisprezece ani de la o alta intamplare importanta din istoria Romaniei.

Pai sa va povestesc. Pe la inceputul anilor '90, a patra putere in stat (adica presa) ducea o lipsa acuta din paginile ei despre informarea populatiei cu privire la casa regala. Nu putea sa vorbeasca despre regele adevarat al tarii, caci presedintele din vremea aceea sustinea ca regele nici nu exista. Si uite asa a aparut pe firmament ... regele Cioaba. Ba daca priveai cu atentie mai vedeai undeva in fundal si un imparat. Desi unii sustin ca imparatul este o alta poveste.
Eclectic
Asta... din cei trei voievozi tigani postdecembristi. Dar sa nu divagam...
actionmedia
Ati observat cumva noua campanie de publicitate la Camel? Cu acea imagine cu o camila formata din stele rolleyes.gif ?
Sa fie asta semnul pe care il astepta unicornul ca sa ne raspunda chemarilor?
Catalin
Eu n-am observat-o dar nu m-ar mira... Unicornul este omniprezent, totusi.
Maharajah
QUOTE (actionmedia @ 16 Mar 2005, 05:27 PM)
Ati observat cumva noua campanie de publicitate la Camel? Cu acea imagine cu o camila formata din stele rolleyes.gif ?
Sa fie asta semnul pe care il astepta unicornul ca sa ne raspunda chemarilor?

Avem Unicornul Roz, pe cea mai de sus treapta, a aparut acum si Camila, ne mai trebuie inca un element ca sa putem forma trinitatea. smile.gif
abis
Am vzut-o de dimineata. Eu cred ca vrea sa ne puna la incercare, sa ne indeparteze de Unicorn. Nu va inchinati Camilei! Nu gustati, daca va ofera vreun mar (sau o portocala)!
Catalin
Cei mai multi spun, insa, ca ananasul este de incredere. Aparent este fructul preferat al Unicornului.
Inorog
Va spun eu ca stiu, unicornilor, nici macar celor roz, nu le place ananasul decat daca e facut compot tongue.gif
actionmedia
Sloganul campaniei Camel este "Inceputul unei Viziuni". rolleyes.gif Asta trebuie sa fie semnul. Se implineste profetia. L-au vazut si altii pe Unicorn.
Catalin
Minunea se repeta:
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap050321.html
Amenhotep
Aţi văzut blasfemia de la linkul dat de Cătălin?

"Like clouds in Earth's atmosphere, this cosmic cloud has assumed a recognizable shape by chance."

Auzi, "by chance"! Cum e posibil să crezi că o întreagă galaxie a luat Forma Sfântă din pură întâmplare? Nu-şi dau seama că probabilitatea este practic zero? E clar că nu cu capul lor gândesc, ci sunt înrobiţi de cine ştie ce forţe întunecate!

Iartă-i Unicoarne că nu ştiu ce spun... Tot ce pot face pentru ei este să sper că vor fi salvaţi. Salvaţi de chiar Marele Unicorn Roz Invizibil, pe care bieţii orbi îl cred o simplă întâmplare...

a
Maharajah
Praful de stele tot praf ramane, indiferent ce forme ar capata in ochii privitorului.
Imi pare rau ca va stric revelatia. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.