Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Avem Principii?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Sushi
Ce inseamna a avea principii in viata? E bine sau nu e bine sa ai principii? Si pe ce baze se construiesc principiile? Cum ne dam seama ca cineva nu are principii? Care este diferenta intre scrupule si principii?
nefertiti-old
Io stiu ca-n fizica sunt o gramada de principii, da' nu ma intreba care-s alea. rolleyes.gif laugh.gif
Sushi
Da, de exemplul principiul frecarii: cind careva ma minte-n ochi si eu ii frec un picior in dos, inseamna ca respectivul(a) n-are scrupule si eu am principiul ca nu ma las mintita, nu????

Sa va esplic de ce am intrebat: in ultimii ani am lucrat foarte mult la EU-ul meu interior si si la ala exterior, cit s-a putut. Ala interior l-am cladit de asa natura incit sa evit, pe cit posibil sa mint, ORICARE ar fi repercusiunile nemintirii, oricit de tare m-as teme sa-mi recunosc greseala, de exemplu. Asta mi-a adus in cimpul muncii foarte multa recunoastere si apreciere din partea sefilor si din partea colegilor.
Pe plan privat insa, a nu minti, a nu pastra poleiala de la suprafata lucrurilor, a strivi corola de minuni a lumii smile.gif imi aduce tot mereu probleme, situatii de stres. Stresul asta l-as evita daca as invata sa mint frumos, adica daca as renunta la unul din principiile mele dragi si necesare... si acuma nu mai stiu ce sa fac... cu anumite persoane am intrerupt absolut orice fel de contacte... nici asta nu e o solutie, of course. Plus de asta is considerata qvasi nebuna... nu ca m-ar deranja...
Felina
hmm.gif ...

... dunno.gif
Olaf
Pai ai putea sa-ti creezi o a doua personalitate, cu un pic alte principii, pe care sa o folosesti atunci cand este nevoie. smile.gif laugh.gif
Daca nu ma insel, "scrupule" se refera la sentimentele care te fac sa aplici principiile.
nefertiti-old
QUOTE (Planorista @ 10 Mar 2005, 04:57 PM)
Stresul asta l-as evita daca as invata sa mint frumos, adica daca as renunta la unul din principiile mele dragi si necesare...

Nu stiu daca merita, ar fi un pas inapoi...
Ovidius
QUOTE
Ce inseamna a avea principii in viata?

Inseamna sa ai niste ghidaje, dar nici prea multe ca strica. Personal am doar cateva, cum ar fi sa nu mint sa nu fur sa nu omor, sa nu ma uit dupa nevasta prietenului, sa ma port cu restul asa cum m-as purta cu mine. In rest totul, depinde de context si nu pot spune ca fac asa sau fac invers.
Sushi
QUOTE (Olaf @ 10 Mar 2005, 05:05 PM)
Pai ai putea sa-ti creezi o a doua personalitate, cu un pic alte principii, pe care sa o folosesti atunci cand este nevoie. smile.gif laugh.gif

Pe un eu sa-l cheme Plano si pe cel de-al doilea Rista. Si cind ne intilnim ii tragem o betie smile.gif)
Sushi
QUOTE (Zorro @ 10 Mar 2005, 05:12 PM)
In rest totul, depinde de context si nu pot spune ca fac asa sau fac invers.

Cred ca asta ar fi ideal, sa ma comport cu fiecare om in parte conform felului sau de a fi si situatiei, sa fiu un fel de om oglinda. Pentru asta cred ca mi-ar trebui un fel de inteligenta ce, din pacate, n-o am: inteligenta sociala.
mutulica
imi traduce si mie cineva ce e alea scrupule? ca nu imi dau seama despre ce se vorbeste
era cit pe ce sa le confund cu pustule...
Scala
Scrupulele e alea care nu te lasa sa dai intr-un copil, sau intr-un tampit neajutorat. E alea care te pun sa-i dai batranului inapoi suta aia de mii de lei. E alea care te fac om.
mutulica
astea nu sunt principiile?
Sushi
Mutulica draga
Pe cind sa cred ca m-am lamurit vii si ma arunci in ceata sad.gif(
Amu cum crezi c-oi durmi la noapte cu gindurile incilcite????
Scala
Principiile e alea care se formeaza in concordanta cu asteptarile generale asupra cailor de a obtine sau nu ceva. Adica ceea ce doresti. Si cum pentru a defini idealurile trebuie sa visezi, eu zic sa lasati totul balta si sa va culcati. Deci: principiile inseamna somn.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.