Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Spatiul, Ultima Frontiera ?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
Dualist
Vom reusi sa lasam vreodata razboiul, cearta, rasismul, sentimentele negative in general, discrepantele sociale, vom uita miile de ani de ura pentru a putea, prin globalizare sau prin alte mijloace, sa zburam -la propriu, nu la figurat- impreuna spre cer ?

Se va indeplini, intr-un final apropriat (sau nu) unirea politica ?

Cat timp vom continua sa ne autodistrugem, in loc sa privim spre infinitul care ne asteapta ?

De ce atunci cand ne chinuie vreo intrebare filosofica privim spre cer ?

Fiindca de acolo venim, si tot acolo ne indreptam.

F
iniya
nu poti opri ura..stoparea ei...aceasta trebuie sa vina din interior..care acum naste noi si noi mostrii..nu tine de cativa..tine de inclusiv toti...lucru daca nu imposibil..aproape imposibil...

intotdeauna dorinta de a fi inaintea tutoror si de a conduce cu sau fara sange va naste putere in sufletele putinilor..e adevarat..dar a destulelor suflete pentru a obtine supremul..este ceva strict omenesc..daca toti am fi buni..si am accepta sa 'zburam'..cum ai spus tu...atunci ar insem,na ca fiecare zburator..fiecare..cel ce va privi in dreapta si stanga sa..sa fie impacat cu ideea ca ii este egal acestuia..lucrul acesta nu se poate invinge...fiecare avem altceva..iar acel 'altceva'..ne va modifica zborul comun..o data pus in realizare...si se va schimba deci..totul..se va ajunge ca si acum..mai intai..unul va devia la curs..dupa care mai multi..insetati de putere si independenta calauziti de spinele inimii...spre altundeva...decat ceilalti..cei..care..o data..au zburat cu ei./....

actionmedia
QUOTE (Dualist @ 8 Mar 2005, 09:29 PM)
Vom reusi sa lasam vreodata razboiul, cearta, rasismul, sentimentele negative in general, discrepantele sociale, vom uita miile de ani de ura pentru a putea, prin globalizare sau prin alte mijloace, sa zburam -la propriu, nu la figurat- impreuna spre cer ?

Se va indeplini, intr-un final apropriat (sau nu) unirea politica ?

Intrebare:
Ce legatura are cucerirea spatiului cu unificarea politica, stapanirea uirii, s.a.m.d?

Daca inteleg eu bine tu spui asa:

Mai intai tre sa ne vina mintea la cap si sa mai lasam la o parte conflictele, ura, razboaiele etc. Apoi sa ne unim fortele si sa concepem si sa construim un sistem prin care sa cucerim spatiul cosmic.

Sper ca am inteles bine.

Pai avem un exemplu in trecut. Daca ar fi sa facem o evaluare a celor mai mari progrese in domeniul tehnologiei spatiale, acestea au fost facute in perioada razboiului rece. Oare de ce?

Raspunsul este foate simplu. Motivatia era mai mare atunci. Exiata competitie. Se punea intotdeauna problema, cine va cuceri primul spatiul.

Mie nu mi se pare viabila ideea unei cooperari universale pentru cucerirea spatiului. Nu va avea nimeni interes. Oamenii vor prefera sa isi vada de afacerile lor. La ce bun sa investeasca miliarde intr-un proiect despre care nu stiu daca le vor aduce vreodata profit?

Nu. Solutia nu este cooperarea ci competitia. Istoria a dovedit ca atata timp cat a fost pace, oamnii au intrat intr-o stare de letargie si automultumire, iar stiinta a stagnat. Cele mai multe progrese stiintifice s-au facut in periode de teniune sau sau conflict. Atunci oamenii erau mai motivati. Era o chestiune de viata si de moarte.

Razboiul dragilor, nu prea are legatura cu ura. Aste sunt basme, propaganda. Razboiul este un act economic. Motivele sunt diverse, dar intotdeauna se reduce la cheltuieli-venituri-profit. Faptul ca exista oameni care omoara alti oameni din ura, este adevarat. Dar motivul real si ascuns al declansarii oricarui razboi este unul economic.

Razboiul are si partile pozitive. Una dintre acestea ar fi progresul. Cine crede ca vom progresa extraordinar in timp de pace se inseala.
abis
QUOTE (actionmedia @ 9 Mar 2005, 10:28 AM)
Mie nu mi se pare viabila ideea unei cooperari universale pentru cucerirea spatiului. Nu va avea nimeni interes. Oamenii vor prefera sa isi vada de afacerile lor. La ce bun sa investeasca miliarde intr-un proiect despre care nu stiu daca le vor aduce vreodata profit?

In fata perspectivei ca Pamantul sa devina, intr-un viitor oarecare, de nelocuit, cercetarea spatiala sa va impune ca singura alternativa pentru descoperirea unui nou camin pentru rasa umana. Si atunci resursele omenirii vor trebui canalizate spre acest unic scop, prin colaborare, nu prin competitie.
Inorog
QUOTE
Razboiul dragilor, nu prea are legatura cu ura. Aste sunt basme, propaganda. Razboiul este un act economic. Motivele sunt diverse, dar intotdeauna se reduce la cheltuieli-venituri-profit. Faptul ca exista oameni care omoara alti oameni din ura, este adevarat. Dar motivul real si ascuns al declansarii oricarui razboi este unul economic.

Razboiul are si partile pozitive. Una dintre acestea ar fi progresul. Cine crede ca vom progresa extraordinar in timp de pace se inseala.


Brr cry.gif Cunosteam teoria asta, si totusi ma infioara de cate ori o revad sad.gif
axel
@abis
Terraformarea altor planete este un proces extrem de complicat si de foarte lunga durata. Asa ca nici nu intra in discutie pentru poate multe mii de ani ca migrarea catre alte planete sa fie impusa de conditiile (de nelocuit) de pe Terra.
actionmedia
Putem sa privim in trecutul nostru si sa vedem ce i-a facut pe omanei sa exploreze alte tinuturi?

Columb a plecat in cautarea unei alte rute catre orient pentru ca ruta consacrata era foarte riscanta (din cauza razboaielor dintre crestini si otomani) si a descoperit un alt continent.

Colonizarea Americii a fost incurajata din cauza numeroaselor conflicte din Europa, in special sin cauza celor pe criterii religioase, de asemenea, framantarile sociale si saracia, i-a facut pe multi sa plece peste ocean in goana dupa aur.

Primul om a ajuns pe luna ca urmare a competitiei dintre USA si URSS.

Se incearca acum, chiar in acest moment o cooperare intre diverse sate si organizatii de state ale lumii pentru realizarea unui proiect spatial indraznet. Se incearca acum construirea unei statii orbitale. Vedeti cat de mult timp ii ia. Banuiesc ca va dati seama de consumul imens de resurse necesar pentru realizarea acestui proiect.

Pe de alta parte, statul america incurajeaza initiativa privata in proiectele spatiale si probabil cat de curand vom avea prima nava particulara de calatori in spatiul cosmic. Cred ca pentru mult timp de acum inainte. Singura utilitate (dpdv economic) a zborului cosmic va fi turismul spatial.

Apoi vor apare aventurierii care vor cauta lucruri noi si probabil ca undeva candva cineva va descoperi o resursa necesara pe pamant dar care se poate gasi doar acolo in spatiu. Atunci, abia atunci probabil ca se vor mobiliza resurse pentru a realiza o colonizare al acelui corp din spatiu si doar daca se dovedeste a fi profitabil.

Spatiul vital inca nu este o problema pe Pamant si probabil nu va fi nici urmatorii 1000 de ani. Deci acesta nu este un motiv pentru colonizarea spatiului.
Dualist
Si vrei sa ne jucam de-a razboiul interplanetar de dragul jocului ?
jet li
Nu mi-ar place sa traiesc pe Marte, intr-un bunker pe undeva, si injurul meu numai desert. Ori se reuseste terraformare si arata Marte ca Pamantul, ori o metoda de a calatori mai repede ca lumina (altfel ia 4 ani si drumul pana la cea mai apropiata stea) , si atunci sa mergem prin toata galaxia dupa o planeta la fel ca si Pamantul.Altfel sa stau tot timpul in costum de cosmonaut si sa fac salturi prin desert , n-am nici un chef de explorare spatiala
Dualist
Mi se pare mie sau ai jucat Doom III ? biggrin.gif
Endgegner
Terraforming-ul planetei Marte va lua cel mult 300-4000 de ani si asta prin proceduri bine-cunoscute pe Pamant de cand exista industrializare: poluarea atmosferei (greenhouse effect). Asa ca nu cred sa o mai apucam - totusi o idee indrazneata!
Inorog
QUOTE
Se incearca acum, chiar in acest moment o cooperare intre diverse sate si organizatii de state ale lumii pentru realizarea unui proiect spatial indraznet. Se incearca acum construirea unei statii orbitale. Vedeti cat de mult timp ii ia. Banuiesc ca va dati seama de consumul imens de resurse necesar pentru realizarea acestui proiect.


Nu mai mult decat consumul de resurse al submarinelor militare active in momentul de fata, care au o misiune extraordinar de utila pentru omenire: -sa stea ascunse pe fundul oceanului laugh.gif

QUOTE
Spatiul vital inca nu este o problema pe Pamant si probabil nu va fi nici urmatorii 1000 de ani. Deci acesta nu este un motiv pentru colonizarea spatiului.


Nu, faptul ca avem o planeta in sistemul solar foarte asemanatoare cu a noastra, la un an si jumatate distanta, care asteapta sa fie explorata si transformata, nu ne da nici un motiv sa colonizam spatiul cosmic. E destul sa privim prin luneta ca Galilei.
Inorog
un articol interesant:
...........................................................................

QUOTE
MICROBII POT TRAI PE MARTE


In cadrul unui experiment de simuare a atmosferei martiene, s-a dovedit ca exista microbi care pot trai in aceste conditii, transmite BBC.

Utilizand o incinta speciala, numita Camera Andromeda, Timothy Kral, de la Universitatea din Arkansas, a reprodus conditiile atmosferice de pe Marte. Ulterior, a introdus aici culturi care traiesc pe Pamant.

Este vorba despre niste microorganisme numite metanogene, deoarece, pentru respiratie, se multumesc cu metan, fara a avea nevoie de oxigen. Acestea s-au descurcat bine in atmosfera martiana reprodusa in laborator, cercetatorii fiind interesati sa vada cum se dezvolta pe termen lung.

Oricum, prima concluzie care poate fi trasa de pe acum este aceea ca planeta vecina poate gazdui viata. Astfel, teoriile conform carora pe Marte a existat viata cel putin in forme incipiente sunt acum privite intr-o alta lumina.

De asemenea, aceasta descoperire da un nou impuls cecetarilor teoretice cu privire la posibilitatea de terraformare a planetei vecine, adica la transformarea ei intr-o planeta similara Terrei. (Sursa BBC)

..................................................................................................................................

preluat de pe http://www.freehomepages.com/astronomie/
actionmedia
QUOTE (Inorog @ 11 Mar 2005, 01:24 PM)
De asemenea, aceasta descoperire da un nou impuls cecetarilor teoretice cu privire la posibilitatea de terraformare a planetei vecine, adica la transformarea ei intr-o planeta similara Terrei.

Teoreticienii si savantii nu au decat sa viseze, daca nu se mobilizaza fonduri ca sa le sustina cercetarea, nu vom vedea nici o revolutie spatiala. Iar cei care detin banii, nu vor misca un deget daca nu vad in asta un profit. Pentru cucerirea spatiului nu sunt suficiente donatii de binefacere si alte chastii de genul asta. Trebuie bagati bani multi.
Eu zic ca cea mai buna initiativa e aia cu premiul pentru prima lansare particulara in spatiu. Parca a participat si un roman la asta si a esuat lamentabil hh.gif
Daca ar fi sa comparam stadiul in care ne aflam noi acum fata de o eventuala colonizare a planetei Marte cu un stadiu anterior descoperirii Americii de catre Columb. As zice ca abia ne aflam la stadiul de a ciopli barcute de pescuit.
NoMemory
Multi cred in potentialul rasei umane.
Eu am ajuns sa cred doar in potentialul distructiv. Sincer nu cred ca vom pleca vreodata de pe Pamant in misiuni de colonizare.
Endgegner
Chiar prea departe nu se va merge, ajunge pt inceput sa fie colonizata luna. Si se va incepe intr-un viitor nu prea indepartat cu aceasta colonizare. Intrebarea este: vor fi americanii sau chinezii primii? rolleyes.gif
actionmedia
QUOTE (NoMemory @ 13 Mar 2005, 08:27 PM)
Multi cred in potentialul rasei umane.
Eu am ajuns sa cred doar in potentialul distructiv. Sincer nu cred ca vom pleca vreodata de pe Pamant in misiuni de colonizare.

Ei, nu fi atat de pesimist. Tot ce ne trebuie este o motivatie solida pentru ca potential exista. Dar pentru a ne mobiliza trebuie sa existe si vointa in acest sens.

pacala
QUOTE
Chiar prea departe nu se va merge, ajunge pt inceput sa fie colonizata luna. Si se va incepe intr-un viitor nu prea indepartat cu aceasta colonizare. Intrebarea este: vor fi americanii sau chinezii primii?


Buna intrebare, dar de ce sa ne intrebam doar despre chinezi si americani? Ar mai putea intra in ecuatie UE si Rusia.

Oricum nu are importanta cine va fi primul. Daca se va duce unul se vor duce si ceilalti.

Intrebarea este: Ce nevoie avem noi sa colonizam luna? Cu ce ne ajuta? Unii oameni de stiinta au spus ca ar fi utila ca baza de lansare a unor expeditii de explorare a spatiului si pe buna dreptate, gravitatia redusa a lunii inseamna un consum mai mic de resurse pentru niste nave gigantice necesare unei expeditii de proportii.
Endgegner
Cred ca "piedica" pt UE si Rusia sunt banii care nu le stau la dispozitie pt astfel de idei "temerare". Ar fi posibila si o alianta tehnica UE-Rusia in privinta asta. De ce luna? actionmedia a dat raspunsul - eu as mai adauga ca se pot face mai departe o gramada de teste in privinta zborului spre Marte.


actionmedia
QUOTE (Pacala @ 14 Mar 2005, 01:25 PM)
Cred ca "piedica" pt UE si Rusia sunt banii care nu le stau la dispozitie pt astfel de idei "temerare".

Cum spuneam, bani exista, bani se gasesc. Pana acum insa nu s-a gasit motivatia pentru a-i mobiliza.
MIA
QUOTE (actionmedia @ 14 Mar 2005, 01:31 PM)
QUOTE (Pacala @ 14 Mar 2005, 01:25 PM)
Cred ca "piedica" pt UE si Rusia sunt banii care nu le stau la dispozitie pt astfel de idei "temerare".

Cum spuneam, bani exista, bani se gasesc. Pana acum insa nu s-a gasit motivatia pentru a-i mobiliza.

Cam asa ceva ... sad.gif

Apropo - stie cineva cam care a fost evolutie dupa 1990 a bugetului NASA ? unsure.gif
Inorog
QUOTE
Chiar prea departe nu se va merge, ajunge pt inceput sa fie colonizata luna. Si se va incepe intr-un viitor nu prea indepartat cu aceasta colonizare. Intrebarea este: vor fi americanii sau chinezii primii?  rolleyes.gif 


Imi pare rau sa va dezamagesc. Nu prea sunt sanse sa se colonizeze Luna. Motivul principal este ca neavand atmosfera, devine o tinta sigura in calea micilor meteoriti sau a resturilor cosmice. Asta nu inseamna ca nu vom avea baze pe Luna, dar in nici un caz colonii masive de oameni care sa lucreze permanent acolo. Pentru asa ceva ne asteapta planeta Marte, urmatoarea tinta in explorarea si cucerirea spatiului.

Editat de Inorog, la atentionarea lui axel. (S-a corectat "gravitatie" cu "atmosfera")
axel
QUOTE (Inorog @ 15 Mar 2005, 09:15 AM)
Motivul principal este ca neavand gravitatie, devine o tinta sigura in calea micilor meteoriti sau a resturilor cosmice.

Vrei sa spui atmosfera.
actionmedia
QUOTE (Inorog @ 15 Mar 2005, 08:15 AM)
Pentru asa ceva ne asteapta planeta Marte, urmatoarea tinta in explorarea si cucerirea spatiului.

Nope. Nu cred ca Marte va fi colonizata. Nu asa cum crezi tu, adica terraforming, atmosfera, pasarele, alea alea. Cel putin nu prea curand. Nici la luna nu ma gandeam la asa ceva, ci la niste baze acolo, pentru cercetari si pentru support al viitoarelor calatorii intergalactice.
Cred ca are mult mai multe sanse de reusita si ar fi mult mai eficienta (d.p.d.v financiar) o expeditie de amploare (un fel de arca lui NOE) care sa caute o alta planeta favorabila vietii.
Pe marte probabil ca se vor instala la un moment dat ceva baze pentru cercetari dar ca sa transformi o planeta de dimensiunile lui Marte ar dura mult mai mult si ar costa infinit mai mult decat sa cauti o planeta locuibila intr-un alt sistem stelar si sa primesti si confirmarea pe Pamant.
exergy33
QUOTE(actionmedia @ 15 Mar 2005, 01:29 PM) *
Cred ca are mult mai multe sanse de reusita si ar fi mult mai eficienta (d.p.d.v financiar) o expeditie de amploare (un fel de arca lui NOE) care sa caute o alta planeta favorabila vietii.


... nu cred ca, in cazul in care vor ajunge pe o asa planeta, ar mai avea timp sa se intoarca. Eventual doar sa ne trimita salutari (radio) de pe meleagurile unde au ajuns ... unsure.gif
turbo trabant
luna va fi colonizata probabil in secolul acesta o data cu realizarea unei tehnologii de "acces" ieftin in spatiu. va fi probabil o mica colonie de "proscrisi" la inceput.

pe luna ai apa, metale si soare.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.