Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Tot Si Nimic
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
BlackClaw
Se spune ca orice reprezinta un intreg shi este parte a aceluiasi intreg
Luand un exemplu fizic: "Raza de lumina e, in acelasi timp, shi unda, shi particula."
Altfel spus, suntem tot shi nimic, pretutindeni shi nicaieri....
Yo stiu ca e adevarata, dar inca ma chinui sa inteleg...

Voi cum interpretati acest concept de "parte-intreg"?
saldora
Nu te mai chinui sa intelegi si vei intelege.
Nu ai nimic de invatat ci de recunoscut. enlightenment of the wave
yuanescu
eu zic ca intregul genereaza partea si nu invers ....
~SF~
Problema ar fi ca poate nu te regasesti tu in desenul acela smile.gif

Da exemplu ceva din viatza ta unde ai dori sa poti aplica.. poate iti dam idei, etc
Octavi
QUOTE
Se spune ca orice reprezinta un intreg shi este parte a aceluiasi intreg
Luand un exemplu fizic: "Raza de lumina e, in acelasi timp, shi unda, shi particula."


Prietene, te rog mai cugeta un pic asupra acestor afirmatii.
Au oarece probleme zic, caci una, raza de lumina este un concept exclusiv al opticii geometrice, care e o scurtatura practica pentru intelegerea modului de propagare a luminii conform teoriei ondulatorii si care nu are nimic de-a face cu teoria corpusculara (raza de lumina nu este un foton si nici macar locul pe unde trece un foton, desi daca ii intrebi pe 100, 90 iti vor spune exact asta smile.gif ) si nici macar prea mult cu cea ondulatorie; ea este o scurtatura, asa cum ziceam, ce are surse in experiment. Raza de lumina, nu este asadar si unda si corpuscul! Ea este, atunci cand vorbesti de fizica (asa cum afirmi cand ne dai "exemple fizice") si nu de elucrubatiile lu’ tzatza Veta, doar o directie de-a lungul careia se propaga lumina si nu fotoni separati, care astia nu au nici un sens a fi considerati de optica geometrica.
Apoi, care mama zmeului poate fi legatura sau corelatia intre parte/intreg si unda/particula???? cry.gif
Andronic
QUOTE (Octavi @ 18 Mar 2005, 12:52 AM)
(raza de lumina nu este un foton si nici macar locul pe unde trece un foton, desi daca ii intrebi pe 100, 90 iti vor spune exact asta smile.gif ) si nici macar prea mult cu cea ondulatorie; ea este o scurtatura, asa cum ziceam, ce are surse in experiment. Raza de lumina, nu este asadar si unda si corpuscul!

in primul rand as dori sa nu atacam asa din prima o expunere care nu se dorea de felul ei o "teza"...
poate vroia sa spun lumina si nu raza de lumina ... lumina intr'adevar ca o intrebi pe geta carciumareasa ca il intrebi pe Einstein vei gasi acelasi raspuns : dualitate corpuscul unda ...

apoi as vrea sa subliniez ca fotonul NU TRECE , el nu o poate face caci nu are masa ;|) nu stiu daca ma intelegi ... el doar exista ...
cat despre parte intreg ... tot ce depaseste marimile atomului va putea intotdeauna restructuralizat in sisteme si subsisteme incat sa afirmi ca intr'adevar orice parte e continut in alta parte si in acelasi timp contine alte parti propriii ... repet insa ...pana la atom ... desi speculatii vorbesc ca nici atomul numai ... ma rog spre exemplu daca luam un atom de Uranium 238 si il fisionam ne vom convinge foarte usor ca obtinem doua nuclee mai usoare deci inplicit doua particele din ceea ce considerasem noi la inceput indivizibil ... dar sa nu ne indepartam ...

vroiam doar sa lansez o unda spre ... TOTUL ESTE RELATIV |[

...ego
Catalin
QUOTE

apoi as vrea sa subliniez ca fotonul NU TRECE , el nu o poate face caci nu are masa


Orice are energie are si masa (E=mc^2). Fotonul are energie! smile.gif

In plus, gandeste-te la gaurile negre! Sunt negre pentru ca fotonii nu pot scapa de atractia campului gravitational. Dar daca n-ar avea masa n-ar exista o asemenea atractie.

E destul de clar, deci, ca fotonii au masa.
~SF~
Se pare ca toti aveti tendinta pe acest forum sa faceti posturi excesiv de mari in care sa ziceti foarte putin, adica divagare de la subiect.. cu ce l-ati ajutat pe tipu care avea nevoie de un raspuns in viatza lui, discutand optica ?

Si teoriile se schimba... FYI, se pare ca fotonul ar avea totusi si masa de repaus
asta apropo la
QUOTE
apoi as vrea sa subliniez ca fotonul NU TRECE , el nu o poate face caci nu are masa
Andronic
fratii mei !!!
e o rusine !

fotonii nu au masa ... luati bunaoara orice tratat de fizica / chimie daca doriti in maini si convinge'ti'va ...
E=mc2 nu se aplica pentru fotoni wink.gif) pentru ca acestia nu au masa chiar de aceea ... deci nu poti deduce ca daca au energie (NIMENI NU A INFIRMAT ASTA VREODATA) rezulta aplicand formula einstein'iana , atunci au si masa wink.gif

si sunt de acord cu SF nu l'am ajutat cu nimic , deci voi inceta divagatia pe acest asa spus gand fara capat de drum ...
Andronic
QUOTE (Catalin @ 18 Mar 2005, 12:26 PM)
In plus, gandeste-te la gaurile negre! Sunt negre pentru ca fotonii nu pot scapa de atractia campului gravitational. Dar daca n-ar avea masa n-ar exista o asemenea atractie.

un gand cat se poate de simplu :
Materie + Antimaterie = MULTIMEA VIDA ... energie cu antienergie = gaura neagra ...
cred ca vom trage cortina acum , caci spectacolul s'a'ncheiat ...
... Bunaseara !
Amenhotep
BlackClaw,

Te rog să lămureşti ce-ai vrut să propui spre discuţie în acest topic. Eu nu înţeleg nimic:

QUOTE (BlackClaw @ 7 Mar 2005, 01:02 PM)
Se spune ca orice reprezinta un intreg shi este parte a aceluiasi intreg

Unde se spune, cine spune? Cum o să spună aşa ceva? Cum să fie ceva ("un întreg") o parte a lui însuşi ("a aceluiaşi întreg")?

QUOTE
Luand un exemplu fizic: "Raza de lumina e, in acelasi timp, shi unda, shi particula."

În loc să lămurească, acest exemplu bulversează şi mai tare. Pentru că ce spui aici n-are absolut nici o treabă cu relaţia parte-întreg. În exemplul tău, care-i partea şi care-i întregul? Şi cum observăm că ceva e "un întreg şi parte a aceluiaşi întreg"?

QUOTE
Altfel spus, suntem tot shi nimic, pretutindeni shi nicaieri...

Dualitatea corpuscul-undă înseamnă că suntem tot şi nimic? Înseamnă că suntem pretutindeni şi nicăieri? De unde şi până unde ai tras asemenea concluzii? Sau, dacă nu-ţi aparţin, cine le-a tras?

Aşadar, te rog clarifică, pentru că oamenii nu pricep ce vrei să spui şi iată că topicul lâncezeşte, se-ajunge la discuţii off topic despre echivalenţa masă-energie...

Mulţumesc,
a
Octavi
QUOTE
apoi as vrea sa subliniez ca fotonul NU TRECE , el nu o poate face caci nu are masa ;|) nu stiu daca ma intelegi ... el doar exista ...


yikes.gif Cred ca limba româna ar trebui sa fie o conditie obligatorie pentru intrarea pe "filosofie". Poti vorbi tare aproximativ pe politica (chiar e recomandat! ohyeah.gif ) sau religie, insa daca si pe filozofie faci la fel, nu cred ca o sa existe subiecte demne de rubrica asta.
Nimic nu interzice unei particule fara masa (dar si orice altceva) sa nu "treaca"; replica ta este in buna traditie introdusa de deschizatorul subiectului. Zici ca "gândul trece" . . . . ia fa-ti timp si masoara-i masa! devil.gif

QUOTE
cat despre parte intreg ... tot ce depaseste marimile atomului va putea intotdeauna restructuralizat in sisteme si subsisteme incat sa afirmi ca intr'adevar orice parte e continut in alta parte si in acelasi timp contine alte parti propriii ... repet insa ...pana la atom ... desi speculatii vorbesc ca nici atomul numai ... ma rog spre exemplu daca luam un atom de Uranium 238 si il fisionam ne vom convinge foarte usor ca obtinem doua nuclee mai usoare deci inplicit doua particele din ceea ce considerasem noi la inceput indivizibil ... dar sa nu ne indepartam ...


yikes.gif Pai dupa tine, inseamna ca Rutherford si Gell Mann n-a existat, caci astia s-au apucat sa "structuralizeze" atomul si particulele subatomice (de ex., protonul si neutronul sunt formati la randul lor din "parti", ei fiind intregi pentru acestea.

Cred ca Amenhetop a sintetizat problema aici: afirmatiile au fost facute fara prea multa atentie, lasand subiectul fara . . . . subiect.
axel
QUOTE (Andronic @ 18 Mar 2005, 05:47 PM)
fotonii nu au masa ... luati bunaoara orice tratat de fizica / chimie daca doriti in maini si convinge'ti'va ...

Daca imi aduc bine aminte termenii, nu au masa statica, dar au masa dinamica: m = E/(c^2).
Catalin
QUOTE

fratii mei !!!
e o rusine !

fotonii nu au masa ... luati bunaoara orice tratat de fizica / chimie daca doriti in maini si convinge'ti'va ...
E=mc2 nu se aplica pentru fotoni ) pentru ca acestia nu au masa chiar de aceea ... deci nu poti deduce ca daca au energie (NIMENI NU A INFIRMAT ASTA VREODATA) rezulta aplicand formula einstein'iana , atunci au si masa

si sunt de acord cu SF nu l'am ajutat cu nimic , deci voi inceta divagatia pe acest asa spus gand fara capat de drum ...


Fratele meu!!!
E o rusine... dar e la tine.

Fotonii nu au masa pentru ca e=mc2 nu se aplica la fotoni pentru ca ei nu au masa... frusty.gif

Ba se-aplica pentru ca au masa! E bun argumentul asta? laugh.gif

QUOTE

un gand cat se poate de simplu :
Materie + Antimaterie = MULTIMEA VIDA ... energie cu antienergie = gaura neagra ...
cred ca vom trage cortina acum , caci spectacolul s'a'ncheiat ...
... Bunaseara !


Materie + Antimaterie nu da multimea vida ci niste banali fotoni (care au masa...). Deschide orice manual de fizica sau cartea lui Hawking de popularizare a stiintei "Scurta istorie a timpului".
Andronic
QUOTE (Catalin @ 20 Mar 2005, 07:42 PM)
Materie + Antimaterie nu da multimea vida ci niste banali fotoni (care au masa...). Deschide orice manual de fizica sau cartea lui Hawking de popularizare a stiintei "Scurta istorie a timpului".

chiar acum ma voi interesa de cartea lui Hawking atunci ...
trebuie neaparat ...
~SF~
andronic, uita-te si tu pe la fermilabs mai tata smile.gif

sau eventual pe alte site-uri de specialitate
http://www.ehs.ucsf.edu/Manuals/RSTM/oehsRSTMC1.asp

QUOTE
A positron is an example of anti-matter. When matter and anti-matter collide, they annihilate each other, converting their mass directly into electromagnetic energy in the form of x-rays.
The positron's spectral response is similar to that of negatively charged beta-particles. When shielding positron emitters, however, they should be treated as photon-emitters, since their annihilation can result in the generation of 0.51 MeV photons.


si apropo, fotonii au si masa de miscare si de repaus smile.gif.. according to new theories..
dar pt relativitatea generala ajunge sa zici ca .. ii 0 (de fapt tinde la 0)
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.