Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Clubul Cocosatilor- Olimpian Ungherea
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
Dualist
"CONSILIUL SUPREM AL Iluminatilor

Motto: E in zadar sa vorbesti celui ce nu e in stare sa te asculte
Mihai Eminescu.

Lumea aceasta a noastra, de cand exista istorie si de cand exista bani, deci cam vreo sapte milenii, lumea nu a fost condusa nici de regi, nici de imparati, nici de presedinti, nici de prelati, nici de dictatori, nici de parlamente si nici de guverne.
Ci de Iluminati.

Dintotdeauna, lumea a fost condusa de Iluminati. De oameni care nu se afiseaza niciodata in public. De oameni care nu se bat cu pumnul in piept, in fata maselor isterizate de vraja unei idei. De oameni care niciodata nu depasesc pragul umbrei.

Ei sunt Magii care calauzesc omenirea spre Empireu. Ei urmaresc ca destinul speciei umane sa nu fie iarasi deturnat, pervertit, ci implinit, asa cum a lasat Dumnezeu porunca:
"Cresteti si va inmultiti si populati toate pamanturile Fiintei mele"
Astfel scrie si in Biblie. Ei pazesc istoria oamenilor, pentru ca oamenii sa nu mai iasa din istorie. Sa nu se mai sinucida. Sa nu mai piara, pe propria-i mana -a saptea oara- asa cum au pierit in toate celelalte sase randuri: cataclisme planetare declansate de om! Ci sa supravietuiasca, sa creasca, sa infloreasca, sa se aproprie de Dumnezeu. Adica, de stele.

Marele Arhitect al Universului se afla la a saptea sa incercare -si ultima-
de a crea pe Pamant, omul: scanteia din spiritul sau nemuritor. Si pentru a nu rata si a saptea oara, I-a pus pe Iluminati drept Gardieni ai Marii Sale Opere.
Iluminatii nu se implica direct in viata oamenilor, in credintele si-n dorintele lor, in vointa lor de a trai cum vor, ci doar ii supravegheaza si intervin doar atunci cand oamenii cad in pacatul autodistrugerii, al indepartarii de Dumnezeu, atunci cand omul devine obstacol in calea omului,pe drumul sau catre stele. Catre alte pamanturi ale Marelui Univers. Acestia sunt Iluminatii. Ei sunt eminentele cenusii ale speciei umane. Ei guverneaza, ei controleaza din umbra tot ceea ce se face, la vedere, pe scena lumii. Pe scena politica. Pe scena economica. Pe scena militara, culturala, religioasa. Si totusi, Iluminatii nu sunt supraoameni. Nu sunt fiinte perfecte. Nu provin dintr-o rasa privilegiata. Ci sunt oameni, pur si simplu. Din toate rasele, din toate culturile, din toate statuturile sociale. Dar care apartin unei singure organizatii mondiale secrete, absolut secrete: Consiliul Suprem al Iluminiatilor. Puterea lor, imensa lor putere, consista intr-un anonimat desavarsit. Iar instrumentul acestei puteri-draga cititorule-teribila forta, arma temerara care poate lovi oricand, oriunde si pe oricine, sunt banii. O sancta simplicitas!
Cat de simplu e: banii! Cea mai terifianta inventie a omului. Cea mai cumplita. Cea mai fecunda. Banii - o inventie deopotriva sublima si diabolica.
Specia umana a produs o singura inventie cu adevarat gigantica, geniala:banii.
Pricepi, cititorule ce vreau eu sa-ti spun ? As dori sa intelegi sensul exact al acestor lucruri. Poftim, hai sa ne ducem, pentru cateva momente numai, intr-un teritoriu care s-ar putea sa iti fie destul de familiar: marxismul.
Aminteste-ti ca Marx - pe numele sau real Mordehai Levi- a scris undeva o fraza celebra:"Am descoperit un secret istoric: comunismul trebuie sa triumfe, pentru ca dusmanul sau capitalismul ii va aduce triumful". Ti-ai amintit ? Fraza aceasta a facut de multe ori inconjorul pamantului. Pe seama ei s-au scris biblioteci intregi de tratate. Ca sa vezi cum se pot prosti niste oameni destepti, cultivati si de buna credinta. Pt. ca Marx a fost, intr-adevar, genial. Dar si diabolic. De ce ? Simplu: asa a fost manipulat de Iluminati. Marx era unul dintre membrii marcati ai lojei "Alianta Dreptilor", care nu era altceva decat o filiala a oraganizatiei secrete "B`nai b`rith", adica "Fii Aliantei" al carui Mare Maestru facea parte din Consiliul Suprem al Iluminatilor
Ulterior, loja "Alianta Dreptilor" s-a transformat in "loja comunistilor" de unde s-au nascut apoi toate partidele comuniste ale lumii. Dar asta e deja istorie. Sa nu divulgam prea mult.
Asadar, diabolicul Marx, la sugestia Iluminatilor , a reusit sa-i pacaleasca pe toti oamenii de stiinta care s-au aplecat asupra operei sale. Intrucat, in germenul tezei sale se afla insusi resortul autodistrugerii. Ca o masina infernala, magistral camuflata. Ca o bomba cu efect intarziat. Ca si cum ar fi vrut sa spuna: "Nu va atingeti de capital, pentru ca acesta ne va aduce plocon comunismul!" Si comunismul a tot crescut, s-a latit, s-a lungit, s-a ingrasat, asteptand sa triumfe. Pana cand masina aia infernala a facut: "Poc!" Iar comunismul a fos inghitit, cu fulgi cu tot, de eternul dusman: capitalul. Adica banii. Intre timp, fusese deja lansat primul satelit artificial al Pamantului. Prima treapta catre Empireu.

Quod erat demonstrandum!"
nefertiti-old
Cea mai interesanta pe draq. E cea mai proasta carte pe care am dat banii vreodata. mad.gif
March
Numai "cocosatul" asta misterios rolleyes.gif mai lipsea de pe aici. Intr-o zi la OTV vorbea de parca ar fi vrut sa intelegem ca el e prieten la catarama cu unul din Illuminati aia laugh.gif

Stiti ce a fost Ungherea asta inainte de Lovilutie ? Militian... tongue.gif
nefertiti-old
Pai ce altceva putea sa fie, dupa cum e de prost scris basmul ala? laugh.gif
cociuba
totusi ce nu inteleg eu e de unde au acestia informatii despre aceste secte super, ultra-secrete care controleaza totul, de ce aceste secte(cluburi) nu sterg toate urmele?
ps:ai putea sa spui unde se gaseste cartea?
nefertiti-old
O gasesti la toate tarabele sau librarii, desi probabil un pic dosita, ca nu prea mai e la moda. Dar e proasta rau.
cociuba
ma refeream sa dea informatii despre carte, editura, etc si despre Olimpian Ungherea wink.gif
ps: nefertiti nu mai hartui oamenii rofl.gif rofl.gif rofl.gif mai ales cei nou veniti cool.gif
nefertiti-old
Gata, mey, nu mai zic nimic, mi-am dat si io cu parerea.

Si io nu hartuiesc iluminati din astia, parol! rofl.gif
MIA
QUOTE (nefertiti @ 6 Mar 2005, 11:41 AM)
Cea mai interesanta pe draq. E cea mai proasta carte pe care am dat banii vreodata. mad.gif

Hai nu exagera ca te papa masoneii-iluministi de vie !! tongue.gif

Dar printre cele mai proaste 10% da ... sau cel putin asta e parerea mea !! devil.gif
Dualist
$Olimpian Ungherea - Clubul Cocosatilor

Daca vreti mai multe carti de acelas autor:

$mai_multe_carti

De vizitat si:


$description

Nefertiti, am voie sa te hartuiesc si eu ? /kiddin`
nefertiti-old
QUOTE (Dualist @ 7 Mar 2005, 06:46 PM)


Nefertiti, am voie sa te hartuiesc si eu ? /kiddin`

Nu te sfatuiesc s-o faci. spoton.gif
nefertiti-old
...
bdl
Mda,
Asta si Corut.....au descoperit unde se duc mustele iarna masonii astia...si de ce bubulilor nu le put picioarele....
axel
Sunt curios cand se va vehicula expresia "mason de cartier" pentru ca le place atat de tare sa se sparga in figuri...
Vad ca s-a spart tzeava de masonerici si curg peste tot... acum o sa zica in loc de "ma duc la birt sa beau un shpritz" "ma duc la loja sa servesc un shpritz".
cociuba
axel rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif thumb_yello.gif

QUOTE
ma duc la loja sa servesc un shpritz

asta chiar ca e o perla ohyeah.gif
Dualist
can you get more offtopic than this ?
March
Dualist,
Ca sa scapi de caragata asta incearca si tu ceva mai aparte biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.