Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Leul Greu
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
Virtual
Toata lumea banuiesc ca stie ca la 1 martie a fost lansat leul greu ca si noua forma monetara a romaniei, momentan toti comerciantii sunt obligati a pune preturile in vechiul format cat si noul pt ca oamenii sa se obisnuiasca iar pana la 1 iulie am inteles ca vor sa apara si banii propriu-zisi, ce parere aveti despre aceasta schimbare? ea a fost introdusa in mare parte pentru a scadea masa monetara, cu alte cuvinte un miliardar sa nu mai poata zice ca e miliardar ci numai milionar, pt ca tot la fel este pana la urma, voi ce ziceti?
jet li
Nimic nimic, de la 2007 o sa avem euro, am banuieli privind existenta unor banditi care se imbogatesc de la schimbarea asta degeaba cu leul greu
yuanescu
... eu stiu ca mai am niste bani pe care ... cand ma intorc in romania o sa-i vand la antichitati ... poate vor valora mai mult rofl.gif

... oricum aveti grija ca de atata greutate va v-a sparge buzunarele ...

.. leul greu ... rimeaza cu traiul ... greu / cu aoleu ! / cu nu mai vreu ... si alte din astea ... probabil ca s-au gandit sa il asorteze cu ambientul ... ohyeah.gif

Inorog
QUOTE
.. leul greu ... rimeaza cu traiul ... greu / cu aoleu ! / cu nu mai vreu ...


Da, dar de acuma vei putea spune: "Am un leu si merg sa-l beu" drunk.gif

Mai e un lucru bun cu leul greu, va avea dimensiunile (nu valoarea) euro-ului. Chestie buna pentru bancomate, pe cand trecem la euro.
mutulica
iar o sa coste lozul 3 lei, si o sa avem iar pungi de un leu
tongue.gif
Andronic
in sfarsit milionarii vor fi cu adevarat milionari wink.gif)
asta nu poate fi decat de bun augur nu ?! ...
Thelma
Trecerea la leul greu va genera in primul rand dificultati in sistemul de procesare al incasarilor, mai ales in perioada in care leul nou si cel vechi vor circula in paralel (timpul si efortul vor fi, in acest caz, duble); nici nu vreau sa ma gandesc la faptul ca iarasi vom vedea cozi la magazine si ghiseele bancilor cry.gif
ilie
Poate ar fi trebuit sa se treaca mai repede la Leul Greu, in 3-4 luni si nu in 18...
Thelma
Intr-adevar, cele 18 luni sunt o perioada de tranzitie destul de lunga, insa pozitia BNR este: "circulatia in paralel e necesara pentru a nu distruge bancnotele actuale, care nu si-au incheiat ciclul de viata", a declarat economistul-sef al BNR, Valentin Lazea, in cadrul seminarului EU-Cofile organizat de Alpha Bank si BNR.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.