Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cat Costa Un Prezervativ La Engros?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Exploratorium > Afaceri si economie
actionmedia
Hei,

Va solicit si eu ajutorul celor care au afaceri de retail sau care se ocupa cu distributia. Fac un studiu de oportunitate si ma intereseaza sa aflu cam care sunt preturile la care vand distribuitorii si importatorii prezervativele. Marcile care ma intereseaza in mod deosebit sunt Love Plus si Durex.

Daca cineva are aceste informatii dar nu vrea sa le faca publice, il (o) rog sa mi le trimita pe PM. Promit ca nu le voi divulga altcuiva smile.gif

Ma gandeam ca sunt informatii cunoscute in randul celor care au afaceri gen chioscuri la coltul strazii sau la metrou in care vand detoate, inclusiv prezervative. Unii le iau de la en-gros, dar la altii vine distribuitorul si le vinde.
cociuba
pai scade 20%-30% adaosul magazinului, inca atata pe cel al engrosistului si vei avea pretul aproximativ cu care vinde importatorul
axel
QUOTE (cociuba @ 5 Mar 2005, 10:37 PM)
pai scade 20%-30% adaosul magazinului, inca atata pe cel al engrosistului si vei avea pretul aproximativ cu care vinde importatorul

N-as zice ca e bun calculul biggrin.gif
actionmedia
QUOTE (cociuba @ 5 Mar 2005, 09:37 PM)
pai scade 20%-30% adaosul magazinului, inca atata pe cel al engrosistului si vei avea pretul aproximativ cu care vinde importatorul

Asa ma gandeam si eu, dar vreau sa fiu sigur. Am ceva informatii care ma indreptatesc sa cred ca adaosul e ceva mai mare. Stie cineva sigur asta?

Axel, cand spui ca nu e corect, te referi la procedeu sau la procent?

Procedeul corect este

D=P/(1+a)

Unde
D - este pretul distribuitorului
P - ptretul de vanzare a produsului cu amanuntul
a - adaosul comerciantului

Pe mine ma intereseaza de fapt procentul (adaosul)
March
Nu exista o diferenta de pret functie de marime : S/M/L/XL/XXL ? biggrin.gif
axel
QUOTE (actionmedia @ 7 Mar 2005, 11:07 AM)
[Asa ma gandeam si eu, dar vreau sa fiu sigur. Am ceva informatii care ma indreptatesc sa cred ca adaosul e ceva mai mare. Stie cineva sigur asta?

Axel, cand spui ca nu e corect, te referi la procedeu sau la procent?

Dupa cunostintele mele, la produse care costa putin (iar prezervativele costa putin biggrin.gif ) diferenta intre pretul de productie si cel de vanzare catre consumator este extrem de mare. Dupa estimarile mele undeva intre 5 si 10 ori in medie.
Asa ca ma astept ca importatorul sa _vanda_ cu cel mult 50% din pretul mediul de vanzare cu amanuntul, dar mai probabil undeva in jurul a 35-40%
actionmedia
QUOTE (axel @ 7 Mar 2005, 11:53 AM)
Asa ca ma astept ca importatorul sa _vanda_ cu cel mult 50% din pretul mediul de vanzare cu amanuntul, dar mai probabil undeva in jurul a 35-40%

Dar aceste valori se obtin dupa o negociere si stabilirea unor marje.
Am aflat intre timp ca pretul de lista la un anumit produs este cam cu 10-15% mai mic decat pretul de vanzare cu amanuntul. De la pretul de lista se aplica un discount. Discountul este negociat in functie de cantitate si in functie de alte angajamente.
ilie
Poate ar trebui sa vezi si structura distributiei, daca e simpla sau complexa; de genul: importator, distribuitori, dealeri, retaileri.(impreuna cu adaosul fiecaruia, si daca in anume momente depinde de volum, cat?)
actionmedia
Le multumesc tuturor pentru ajutor.
Intre timp am aflat, dar mi-am dat cuvantul ca nu voi spune nimanui. Confidential, ce sa-i faci.
cociuba
mai actionmedia wink.gif ti-ai dat cuvantul de Andrei Xulescu (sau care e numele tau ) , dar aici esti actionmedia si nu cred ca ai spus: eu actionmedia nu voi divulga secretul laugh.gif


ps:sper sa o iei ca si o gluma unsure.gif
actionmedia
QUOTE (cociuba @ 14 Mar 2005, 05:14 PM)
mai actionmedia wink.gif ti-ai dat cuvantul de Andrei Xulescu (sau care e numele tau ) , dar aici esti actionmedia si nu cred ca ai spus: eu actionmedia nu voi divulga secretul laugh.gif

Din pacate sad.gif sau din fericire cool.gif actiomedia coincide chiar cu numele firmei mele. Deci omul ala daca e suficient de inteligent stie cu cine a stat de vorba. Probabil ca nu are timp sa intre pe forum, dar chiar si asa. Cuvantul dat este lege intre doi oameni de afaceri onesti.

Asa ca buzele imi sunt pecetluite. Nu spun nimic.

Spun doar draga axel si draga cociuba ca adevarul este undeva la mijloc thumb_yello.gif Intelegeti voi rolleyes.gif
cociuba
la naiba biggrin.gif
March
QUOTE (actionmedia @ 14 Mar 2005, 06:01 PM)
Le multumesc tuturor pentru ajutor.

Chefe,
Stai asa nu pleca. Ia citeste aici despre niste " scule " de ultima ora ! biggrin.gif Numai ca din cauza pretului cred ca la ele vor avea acces numai cei de "sus" sad.gif
gonen
QUOTE
Le multumesc tuturor pentru ajutor.
Intre timp am aflat, dar mi-am dat cuvantul ca nu voi spune nimanui. Confidential, ce sa-i faci.


dar ca sa aflam si noi pretul putem incerca diverse variante de raspuns, iar tu sa spui "mai mult" , "mai putin", "exact" ? biggrin.gif
cactus
Ca să revenim la subiect : Cat Costa Un Prezervativ La Engros?,

Īntreb şi io ca neştiutoru' ce-i aia "prezervativ" ????? ohyeah.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.