Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Einstein Si Podoaba Lui Capilara
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Corydalis
Mergand la un curs de germana in orasul natal al lui Albert Einstein, am stat cateva momente sa vad o expozitie de fotografii ale distinsului fizician in holul insitutiei unde fac acest curs.
Fizica nu a fost una din pasiunile mele, asa ca singura intrebare care ma macina, era legata de nonconformismul lui, in ceea ce priveste parul. Aceasta, am observat, se "manifesta" inca din tinerete.

Si cum stiu ca aici se aduc in discutie probleme delicate, m-am gandit ca poate ma ajutati sa inteleg

user posted image user posted image

user posted image user posted image
Antont
Iera punker rofl.gif
Cla
Asa explodat arati cand iti fata mintea rofl.gif
ausländer
cand iti fata vreun Little Boy? sau un Fat Man?
fiatlux
Evident ca ceva s-a-ntamplat , pentru ca-n copilarie totul parea normal


user posted image

pentru ca la maturitate sa se zbarleasca rau biggrin.gif

user posted image

Daca despre parul lui Einstein nu s-au aratat multi interesati, asupra creierului lui inca se fac cercetari ! Pe 29 aprilie ,orle 22, pe National Geographic in cadrul rubricii "Enigmele mortilor -Secretul mintii lui Einstein" .

In Germania 2005 este anul Einstein la 100 de ani de la expunerea teoriei relativitatii si 50 ani de la moarte.Pe 14 martie ar fi implinit 126 ani!

Din vorbele de duh :

""Cea mai frumoasă şi mai profundă trăire omenească este misterul"
"Dumnezeu este subtil, dar nu rău intenţionat"
"Doresc sa stiu cum a creat Dumnezeu lumea. Nu ma intereseaza un fenomen sau altul, spectrul unui element sau al altuia. Doresc sa cunosc gândurile lui, restul sunt amanante."
."

Si celebra sa poza

user posted image
iniya
rofl.gif no comment; pozele sunt ohyeah.gif ;


poienasilor...si eu care credeam
..apropos..care a fost considerat inapt...(mintal...)..si a fost exmatriculatnumai retin exact..el? sau..ma lasa memoria..serios..nu-i banc.... blink.gif ...
Antont
Io auzisem ca a avut in scoala probleme cu matematica, da' habar nu am daca e adevarat sau nu....
iniya
ghostu'... rofl.gif ..eu cred ca fizica rofl.gif ..de corigenta mi-e si rusine sa mai spun sorry.gif ...

pana si pe mine ma intrecushi ma einstein-e draga blink.gif ..cum putushi? hh.gif
Antont
Alea sint esceptii, ca daca e sa ma iau dupa corigente io ar trebui sa fiu mai geniu de 5 ori cit el rofl.gif
Cla
QUOTE (Ghost @ 3 Mar 2005, 11:35 PM)
Alea sint esceptii, ca daca e sa ma iau dupa corigente io ar trebui sa fiu mai geniu de 5 ori cit el  rofl.gif

rofl.gif user posted image rofl.gif
bdl
Cu parul e simpla treaba....
Pe acelasi raft se aflau si gelul si...crema de hemoroizi....iar cum el nu statea bine cu vederea.....restul sint detalii.... tongue.gif
skysurfer
Mie mi se pare ca are un aspect ciudat parul asta al lui ca si cum ar blanita aia de la pufoaice. Nu ma luati in seama dar cred ca dormea cu capul in jos. Sau s-a frecat cu plutoniu pe par.
Cla
QUOTE (skysurfer @ 4 Mar 2005, 10:16 AM)
Nu ma luati in seama dar cred ca dormea cu capul in jos.

Asta m-am gandit si eu candva, precis ca a fost asa... laugh.gif
Stii cum e cu profesorii distrati, habar n-au unde si-au lasat piaptanu' spoton.gif
Newton de ex. avea cam alta freza dupa ce i-a picat maru'n cap, adica cam asa:

user posted image ... rofl.gif roflmao.gif
mutulica
omul era plin de contradictii, una dintre contradictii statea in firele de par.
la inceput astea, s-au suportat unele pe altele, si au stat impreuna. pe masura ce miscarea brownian - neuroniana s-a intensificat in capul maestrului firele de par au inceput sa faca galerie la diferite idei, si atunci s-au ridicat in picioare si au luat directii care mai de care mai ciudate,
la batrinete cind maestrul a mai obosit a mai gindi, au obosit si firele de par si s-au mai asezat...

ar mai fi ca albert ar fi fost un et humanoid, si parul era de fapt antena lui radio de emisie receptie...
punctt
prea multe nopti albeee... tongue.gif
Parul lui s-a dezobisnuit sa "doarmaaaa"!!
Cla
Cred ca freza lui a fost dintr-un univers paralel, doar ca invers tongue.gif
zvas
Freza tipica unui om care ii foarte preocupat de un lucru, fara sa mai fie interesat de un frizer. De obicei cand studiezi saptamani in sir nu mai esti interesat de aspectul fizic. Nu ai timp sa te ocupi de look. Si asa esti delasat. Dupa cum vedeti din poze cand si cum. Uneori avea parul pieptanat uneori era ravasit total.
Olaf
Se lua cu mainile de cap... din toate directiile smile.gif
Cla
Cred ca examenul de matematica e de vina pe care l-a ratat...
I s-au sculat perii-n cap si si-a zis: "O sa v-arat voua..." spoton.gif
Sunny
mai..poate ca datorita neuronilor sai foarte multi si inghesuiti in creier, s-a produs acest fenomen. spoton.gif

sau poate ca era un om la care reflexul pilomotor era totdeauna activat... inteligenta asta rolleyes.gif
Kitty
Explicatia mea logica, din punctul de vedere al unei cretze, care pana prin clasa a 6a ma pieptana mama, acum, daca nu-l pieptan o data pe saptamana cu balsam in cap ca altfel bag pieptanul si nu-l mai scot, imi sta la fel... Varianta cu degetele in priza se exclude pe motiv ca era destul de destept ca sa nu faca greseala mea roflmao.gif just jokeing...dar tinand cont de faptul ca in copilarie era aranjat frumos si pieptanat...lenea ar fi un motiv principal, apoi ar urma lipsa produselor cosmetice, iar barbat fiind nu cred ca i-ar fi placut sa se aranjeze si sa se chinuiasca cu diverse chestii... So...nu mai radeti de om ca ma simt aiurea rofl.gif
mutulica
cred ca purta haine de plastic si era tot timpul electrizat
CharonOfNyx
Se zice prin popor despre barbati ca:
- cei care chelesc sunt destepti
- cei care incaruntesc sunt curvari
- cei care nu incaruntesc si nici nu chelesc sunt ... inofensivi biggrin.gif

Despre parul "sculat" a lu' Einstein, cred ca vroia sa confirme explicatiile privind atractia universala din perspectiva teoriei universului curb si in expansiune. rolleyes.gif
mutulica
sper sa incaruntesc...
SORIN
Zicala printre barbati e alta....

Aia chelii in fata *ut mult!
Aia chelii in spatele capului gandesc mult!
Aia chelii total doar se gandesc ca *ut!

O zi buna.....

Sorin.
mutulica
ma repet... sper doar sa incaruntesc
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.