Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Glume Pe Seama Noastra
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Sushi
Germana-i frate cu romanul, dar cu mine e sora vitrega asa ca rugati pe cineva mai potent ca mine sa va traduca:
http://www.witze-welt.de/index.php?page=vi...xte.php&kat=219
Cla
biggrin.gif Inca nu pot s-o traduc ca mor de ras... rofl.gif rofl.gif
punctt
Cla, inca mai razi?! rofl.gif rofl.gif
Si acum serios!! Despre ce este vorba acolo?... pe cand traducerea...?
Vreun voluntar?
Oiski-Poiski
Mami, nu stiu daca e de ras sau de plans dunno.gif .Asa ca mai bine nu traducem !
Desi romanul zice "sa facem haz de necaz" hmm.gif
simonsays
acu' daca tot a pleznit-o, sa ne spuna si despre ce e vorba... biggrin.gif
Oiski-Poiski
Voi ati vrut-o....

Romanii arata ca si italienii care nu-si pot permite ochelari de soare ca sa mearga la Schopping la Caritas in loc la Mailand.
Influenta lor mediteraneana ar putea fi acceptata daca macar ar avea stranduri ca la Marea Mediteraneana ca si ceilalalti europeni mai intunecati.
Cati romani exista si pe unde se afla este discutabil dat fiind faptul ca foarte des calatoresc : fara pasapoarte si in camioane inchise.
Timp indelungat s-a dat cu presupusul la ce ar fi buni romanii .Intrebarea este insa nedreapta .Pentru multe organizatii umanitare Romania este o alternativa binevenita pentru statele din lumea a treia la care se poate ajunge doar prin calatorii scumpe .


Sa mai continui ????? hh.gif

Am stabilit , mie imi vine sa plang cry.gif
cactus
QUOTE (Planorista @ 3 Mar 2005, 01:28 PM)
Germana-i frate cu romanul, dar cu mine e sora vitrega asa ca rugati pe cineva mai potent ca mine sa va traduca:
http://www.witze-welt.de/index.php?page=vi...xte.php&kat=219

Perverso - SUPERB...cand inceteaza Clarence cu rasul continui eu...
Antont
Trist e ca cam au dreptate...
Michelle
Da,si ce ? Suntem un popor exotic ...intr-o tara exotica!! Mai bine decit ca ei ...inodori,incolori ,insipizi... tongue.gif
Antont
Unii s-au cam saturat deja de "exotismul" asta balcanic, si sincer sa fiu eu personal nu-i condamn.
Vornicum
CAnd vad ce vorbiti voi aici ma gandesc la aia pe care i-au deturnat spaniolii. Si ma mai gandesc la reactia lu' Gigi Becaliman vis-a-vis : " Mb..mb..mbah, eu o sa-i razbun pe cei asupriti de spanioni, St..st..steaua o sa bata cu 3-0"
Asta daca nu o sa-i inneci in mocirla aia de stadion sau o sa-i ingropi in furtuna de zapada. '
'Tzar terenu' de stadion mocirlos!
Sushi
Cumva ma freaca banuiala ca autorul e de origine romana... Oricum se vrea gluma dar eu n-o gust si o sa iau masuri!!!
simonsays
QUOTE (Oiski-Poiski @ 15 Mar 2005, 12:07 PM)

Sa mai continui ????? hh.gif

Am stabilit , mie imi vine sa plang cry.gif

da, continua; mie nu imi vine sa plang, vreau sa vad si eu o parere clara, spusa de un strain catre alti straini. avem si noi destule sa spunem despre alte natii, nu mi-e jena ohyeah.gif

Planorista, nu cred ca se vrea gluma; intradevar, este posibil ca altii sa vada numai asta la noi; daca si la ei buletinele de stiri cauta doar senzationalul, si il prezinta taman bine ca sa caste gura telenovelizdele si telenovelijdii la tv (ca si la noi, dealtfel), atunci poate ca aia chiar cred sincer asta...
Cla
Ba da Simon, se vrea gluma, e scris la misto wink.gif Am lipsit cateva zile, hai ca traduc eu mai departe smile.gif

Asadar suna cam asa:

Geografia:

Romania este cea mai mare tara din Europa de Sud-Est si de-aceea incap in ea multe incurcaturi. Teritoriul ei se poate folosi ca biotop pt. dictaturi comuniste sau catastrofe ecologice de tot felul.
Tara o strabat Carpatii, un fel de mini-Alpi care cuprind intre ei Transilvania, unde locuieste Dracula, cel mai simpatic dintre cei 2 proeminenti romani. Daca te uiti peste granitele Romaniei, vezi aceeasi mizerie ca inauntru. Balcanul cat vezi cu ochii.
Se intelege de la sine de ce calatoresc romanii cu vehicule fara geamuri.

Limba:

Sa nu-ti vina sa crezi, dar la putin dupa Hristos vorbeau romanii o latina impecabila. In secolele urmatoare insa le-a cam pierit graiul si cand au incercat iarasi sa comunice unul cu altul, au scos doar o pseudolatina din ei. Din toate terminatiile sofisticate din latina a ramas doar un stupid "u", pe care-l agata oricarui cuvant.

Bucataria:

Specialitatea romanilor este "Gramada de carne cu chiftele cu glazura de untura" in variatiuni diferite. Ca mancare dietetica capata acestea o bucatica de morcov pe langa. Provenienta carnii nu poate fi aflata de musteriu si nici nu sta scrisa in lista de bucate. Cateodata insa se pot auzi scheunaturi disperate din bucatarie...

biggrin.gif
dead-cat
fratiilor, siteul se cheama "witze-welt", adica lumea bancurilor.

mai este un "articol" similar despre polonezi si spanoili.
Vornicum
Urasc spaniolii, mb.mb..mbah.
simonsays
QUOTE (Cla @ 15 Mar 2005, 03:46 PM)
Din toate terminatiile sofisticate din latina a ramas doar un stupid "u", pe care-l agata oricarui cuvant.

nu-i adevarat, p**a n-are "u" la sfarsit.. si **** aia noi o adaugam la fiecare fraza... rofl.gif

mda, misto bancuri biggrin.gif sa nastem si noi unele asemanatoare despre aia ? mi-e ca ne baneaza Mihaitza... ohyeah.gif
Cla
Incepe cu galustele de cartofi, care se pot folosi a 2-a zi ca mingi de tenis, "Advantage Becker" rofl.gif
Sunt si cu sange albastru pe-aici, conti de ex: Graf Steffi rofl.gif
Oiski-Poiski
si continuam cu friptura de porc (bestial , saracu porc sau ausländer hh.gif ) cu sos ars de la animal
gonen
si romanul face haz de necaz
Sushi
QUOTE (dead-cat @ 15 Mar 2005, 02:51 PM)
fratiilor, siteul se cheama "witze-welt", adica lumea bancurilor.

eu nu vad nika witzig... mad.gif
Antont
Da' sa stii ca n-ar trebui sa te superi, culmea e ca au dreptate ohyeah.gif
Sushi
uai not? Si ei se supara cind am eu dreptate ohyeah.gif
Defapt am vazut ce fel de umor conduc vorbitorii de germana. Fac show-uri in care isi bat efectiv joc de oricine. Tin minte ca despre Kelly Family au zis odata, intr-un show umoristic, ca asa put de parca ar cara-o pe ma-sa moarta dupa ei blink.gif
Antont
Pai deh, poate nu le placea formatia aia rofl.gif ....
Cla
QUOTE (Planorista @ 15 Mar 2005, 03:18 PM)
Tin minte ca despre Kelly Family au zis odata, intr-un show umoristic, ca asa put de parca ar cara-o pe ma-sa moarta dupa ei  blink.gif

Si, a fost gluma asta?? blink.gif Cred ca au fost vazuti si paduchi la ei...

rofl.gif

Ghostu, super avatar!! thumb_yello.gif
Sushi
Mie mi s-o parut deplasat faptul ca au pomenit o persoana moarta intr-un asemenea context!
Plus ca io-s si de principiul ca de orice se poate face haz numa' de mama nu.
Cla
Pun pariu ca au fost aia de la "Samstag Nacht", aia faceau misto de orice si oricine, mai ales de Kelly Family wink.gif
Sau acuma, cei de la "Freitag Nacht News"... postul TV de "news" FNN spoton.gif
Sushi
Nu, nu de la Samstag Nacht. Au avut anul trecut niste top-uri ale celor mai enervante cintece, cei mai enervanti interpreti etc etc...
dead-cat
QUOTE

Defapt am vazut ce fel de umor conduc vorbitorii de germana. Fac show-uri in care isi bat efectiv joc de oricine.

uita-te o data la "Fawlty Towers" cu si de John Cleese.

sau in general emisiuni umoristice din UK.

there you go.


zicea Harald Schmidt intr-o emisiune: "Bei Düsseldorf wurde auf dem Rhein ein Ölfleck gesichtet. Die Kelly-Family hat sich wahrscheinlich die Haare gewaschen..."
Michelle
Bey,io chiar nu vad nimic funny in textul ala !Si nu din patriotism,ca din patriotism as fi ras !Plus ca sunt acolo o gramada de chestii neadevarate -cum e aia cu chiuftelele si untura .Io cred ca ala de-a scris a nimerit la Budapesta ,din gresala,tot confunda ei Bucarest cu Budapest si a mincat pe-acolo vreun gulash -sa vezi acolo mancaruri cu untura fratioare drool.gif -yaac !
dead-cat
io nu stiu ce-i asa greu de inteles. e o parodiere, nu o descriere. se vind in librarii carti in care se face misto de diverse nationalitati. exista o colectie intreaga.

la noi in birou sunt 3 croati. cind a fost acu scandalul cu "mafia croata" pe colegi numa-n d-ale mafiei i-am tinut si raspundeam la telefon cu "Cafe King".
avem un coleg turc, care, de fiecare data cind intra in birou cite unul zice: "ia uite-l pe Ilhan, fara un döner sub brat nici nu l-as fi recunoscut"

de fiecare data cind vine o-zone la radio, un coleg zice "liniste, colegul (referindu-se la mine) vrea sa-si ceara in mod public scuze".

altu e grec si primeste regulat toate bancurile cu homosexuali, iar cind suna colegi de la Saarbrücken raspundem la telefon cu "Consulat pentru Afacerile Frantei de Est".

guess what, nimeni nu se supara, pentru ca they are jokes.
cine se simte atacat se pare ca are complexe, lucru frecvent la cei din europa de est.

Sushi
QUOTE (dead-cat @ 16 Mar 2005, 09:51 AM)
se pare ca are complexe, lucru frecvent la cei din europa de est.

Hai ca si io-s din Europa de Est dar complexele chiar ca nu stiu cu ce se maninca. Si sigur ca nu ma supar chiar asa de rau de tot cind ne parodiaza cineva... vorbeam si eu sa nu tac, ok?
Cit despre Kelly Family, este ok sa se faca glume pe seama lipsei lor de igiena dar s-o asocieze pe mama lor moarta cu asta mi se pare aproape un sacrilegiu. Moartea unei mame nu poate fi luata in deridere la nici o natie... sau sintem noi, est europenii, mai sensibili cind vine vorba de mama?
dead-cat
sunt oameni cu gust si altii fara. a se vedea "glumele" lu' Ingo Appel.
unele persoane il gasesc funny, eu nu.
fiecare hotareste pentru el de unde incepe sa fie macabru.

however, eu m-am referit exclusiv la glumele pe seama nationalitatiilor, intentionat bazate pe stereotipuri ca belgieni pedofili, olandezi cu rulota, nemti fara umor, bucatarie englezeasca etc.
Oiski-Poiski
Din cand in cand mai fac si misto de ei insisi.La Mittermeier era vorba de strainii care nu stiu germana la care el zice : Hei , pai atunci ar trebui sa-i dam afara pe toti cei din Bayern (apropo la dialectul imposibil al localnicilor) .
Si altele rofl.gif
Cla
Bravo dead-cat clapping.gif tot ce-ai scris aici, subscriu.
In ce il priveste pe Appelt, il detest din momentul cand a inceput sa fie macabru cu "glume" despre copii. dry.gif

Aia cu uleiul de pe Rin a fost buna rofl.gif
Oiski-Poiski
Care ulei de pe Rin ? Care ? Care ?
Cla
QUOTE (dead-cat)
zicea Harald Schmidt intr-o emisiune: "Bei Düsseldorf wurde auf dem Rhein ein Ölfleck gesichtet. Die Kelly-Family hat sich wahrscheinlich die Haare gewaschen..."

rofl.gif spoton.gif
(cu o pagina in urma) wink.gif
Oiski-Poiski
Aha, rofl.gif , da ce aveti mai cu bietii oameni.Sunt asa mai simpli. Ca la origini dry.gif .... ohyeah.gif .

simonsays
cred ca Michelle a fost cel mai aproape de adevar spoton.gif

bai astia nemtzalaii, mai traduceti dracu si voi ce scrieti in germana, ca nu toti sintem multilimbisti ca voi ... ohyeah.gif
Yvonne
Saptamana trecuta o colega m-a caracterizat drept "afurisita",ieri seful mi-a zis ca sint "bandita"....se aduna,se aduna,chestii dintr-astea la adresa mea,dar ei mi le spun cu zimbetul pe fata(sau poate nu?),da" eu le cam dau dreptate.Sint o bandita afurisita. rofl.gif
dead-cat
noteaza-ti undeva de fiecare data, ziua, ora, formularea si contextul. iti va prinde bine intr-un eventual proces de mobbing.
Yvonne
Merci,dar intre timp am avut un monolog de 5 minute in care am demolat acele convingeri cu riscul de a-mi mai bate un cui in cruce.Detest incompetentii gen "lupul moralist"si am asa ceva in jurul meu.
Cla
Simon, Harald Schmidt e moderatorul unui "Late Show".
Spunea deci: "Pe Rin s-a vazut o pata de ulei. Probabil ca s-a spalat Kelly Family pe cap" spoton.gif
Antont
Hai ca asta ie tare rofl.gif
simonsays
ohyeah.gif gii, ala crede ca daca familia kelly se spala pe cap, rezulta clabuci ? pai tre sa se spele indelung probabil, ca sa iasa ceva.. hmm.gif

oricum, e ciudat ca nu se plictisesc sa tot faca misto de acelasi subiect perimat...
Cla
Eh, asta a fost cu cativa ani in urma, pe cand erau ei "in", cu "Angel" sau cam asa... tongue.gif
Cla
Pe asta o stiti? http://uncyclopedia.org/wiki/Romania biggrin.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.