Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Problema De Microfon
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Software, Hardware si Programare > Hardware
LaSalsa
Oare ma poate lumina cineva? ohmy.gif
Am un calculator nou... insa nu merge microfonul deloc!
Am o carte de sunet care e integrata in cartea-mama, marca MSI (Micro Star International)
Butoanele de control de volum ramin moarte pentru inregistrare (pentru microfon nu se poate activa deloc), nu pot selectiona decit "stereo mix", daca vreau microfon, auxiliar sau CD-player nu se poate! huh.gif
Am incercat cu doua microfoane, unul Shure, profesional, iar altul pentru chat, cu casca si nici unul nu merge. mad.gif
Ce sa fac, ma poate ajuta cineva?
Thx...
Antont
Nu vreau sa te descurajez, dar poate ar trebui sa te gindesti sa cumperi o placa de sunet ,si sa-i dai disable la cea care e onboard.
Iti recomand un Creative SoundBlaster Live! , daca se mai gaseste,nu e scumpa si e foarte buna.
LaSalsa
Da, multumesc, ma gindeam si eu ca asta ar fi solutia...
Inainte asta am avut, Creative Sound Blaster, si mergea foarte bine...
Multam mult pentru raspuns!!! 13.gif
Antont
Cu placere si bafta smile.gif ..
AIWA
QUOTE (LaSalsa @ May 6 2003, 11:14 AM)
Oare ma poate lumina cineva? ohmy.gif
Am un calculator nou... insa nu merge microfonul deloc!
Am o carte de sunet care e integrata in cartea-mama, marca MSI (Micro Star International)
Butoanele de control de volum ramin moarte pentru inregistrare (pentru microfon nu se poate activa deloc), nu pot selectiona decit "stereo mix", daca vreau microfon, auxiliar sau CD-player nu se poate! huh.gif
Am incercat cu doua microfoane, unul Shure, profesional, iar altul pentru chat, cu casca si nici unul nu merge. mad.gif
Ce sa fac, ma poate ajuta cineva?
Thx...

Dupa exprimarea ta...banuiesc ca ai ceva probleme cu pcul de frantza smile.gif
dar nu asta e problema...problema e ca ar trebui sa stii ca la o problema hardware se dau mai multe amanute ...amanunte care rezolva de multe ori problema!
Dar sa lasam vorbaraia si sa incerc sa te ajut fara sa mai cheltui inutil bani biggrin.gif pe o alta placa de sunet!
Spui ca ai MB MSI ! CE COD ARE PLACA TA? nu de alta dar MSI faca placi de baza destul de bune si probleme cu sunetul integrat ...nu prea gasesti la ei!
In cazul tau BANUIESC(pentru ca nu vrei sa dai amanunte despre codul placii si restul componenteleor din PC) ca e o simpla problema de DRIVERI--> asa ca fa bine si revin-o cu amanunte si o sa ai solutia cit se poate de exacta!
LaSalsa
Vreau sa dau amanunte, cum sa nu!
O sa incerc sa dau cit mai multe:
placa de sunet: Realtek AC97 Audio (care cica e OK)
sistem de eploatare: Windows 2000 Pro
procesor: Intel Pentium 4
boxe: Altec Lansing (astea merg)
Mai trebuie sa spun ceva?
Multumesc pentru ajutor!
LaSalsa
Acum am deschis computadorul ca sa incerc si placa de sunet pe care o aveam de la vechiul, dar care nu stiu daca mai este buna.
Bineinteles ca mi-am prins urechile si astept ajutor...
Are 3 fire, doua mai lungi si unul mai scurt. Nu prea stiu ce sa fac cu ele... Unul ar trebui sa intre in CD-player... dar celelalte doua?
Am mai studiat putin problema si am vazut ca la Sound Blaster aveam 5 intrari, iar la Realtek numai 3. Totusi, este una speciala pentru microfon. Cred ca ceva totusi nu a fost conectat bine sau poate chiar deloc in interior. Am mai gasit doua cabluri care vin de la o priza microfon-casca din fata calculatorului care sunt suspendate in aer inauntru... nu stiu unde sa le conectez nici pe astea. Cel putin m-am lamurit ca priza aia nu mai trebuie sa o incerc...
Sper ca se intelege totusi ceva din mesajul meu biggrin.gif
LaSalsa
Sa va spun si despre driverul placii de sunet:
furnizor: Realtek Semiconductor Corp.
data: 10/01/2003
versiunea: 5.10.0.5050
semnatura: Microsoft Windows Hardware Compatibility Publisher

Cica nu e nici un conflict si totul functioneaza normal.
Mai vreau sa va spun ca nici mixajul nu-mi merge deloc, nu pot regla decit volumul general... dry.gif
AIWA
STOP...intai spune ce placa de baza ai!
Marca si model(cod)
In functie de asta ai sa ai exact lamuririle necesare!
AIWA
smile.gif Am spus eu ca ai ceva cu francezii biggrin.gif
Deci dupa ce am vazut eu tu ai dela placa audio 5.1 on board! Cu alte cuvinte nu ai chiar o placa audio slaba ...de aia cu 2 canale!
Uite ce spun eu:
-Cind ai timp pregateste-te cu kit de Windows/driveri placa baza si rabdare
-Rade tot ce ai pe HDD sau daca e partitionat rade(formateaza) doar prima partitie
-reinstaleaza windowsul
-baga driverii placii de baza
-baga Directx 8.1
-instaleaza si softul pentru placa ta de baza (ma refer la partea audio) asta daca nu se instaleaza odata cu driverii
-dupa acest lucru intra pe net si cu ajutorul softului LIVE UPDATE verifica daca nu ai cumva un driver mai vechi si pe site la MSI este unul mai nou...daca da ...atunci instaleaza-l pe cel nou
-Baga sistemul de boxe si verifica cum suna pe ele in diferite configuratii (adica doar in sistem stereo sau / si in sistem 5.1) dupa ce inveti exact care sint setarile...verifica daca se poate activa/dezactiva intrarea de microfon
-instaleaza un COOL EDIT 2000(sau alt soft care sa poata face o inregistrare wav) cu ajutorul unui microfon ordinar(adica unul normal...nu SHURE smile.gif ) verifica daca poti inregistra in cool edit Daca da sau nu...umbla la setari pina cind ai raspuns(adica pina cind iti merge microfonul).
-Dupa ce te-ai edificat de problema treci la instalarea restului de programe de care mai ai nevoie pe PCul tau
-Din cind in cind mai verifica setarile audio(din experienta personala am intilnit cazuri ca dupa instalarea unor codecuri sau a unor softuri audio prost "licentiate" sunetul sa merga prost sau sa ramana chiar mut)


Daca totul e ok ...atunci vei fi fericit...in principiu probabilitatea ca placa audio sa fie naspa ...este destul de mica!


scuze pentru limbajul netehnic insa am incercat sa gasesc o punte de legatura mai directa!
LaSalsa
Multumesc, AIWA, pentru raspuns! smile.gif
O sa incerc sa fac ce mi-ai spus... cind o sa am timp si destula rabdare (nu stiu cind biggrin.gif )
Direct X 8.1 il am, am si Sound Forge 6.0.
Multumesc, numai bine!
LaSalsa
AIWA
Pentru putin...avind in vedere ca acum am vazut ca folosesti Win2Kpro...atunci nu uita sa bagi si Service Pack-urile smile.gif
Cain
Hmpf ! Ai incercat asta: dai un dubli click pe iconita de difuzor de langa ceasul de pe bara de meniuri; apare fereastra de Volume Control; selectezi Options>Properties; la Adjust volume for: selecteaza Recording; dedesupt bifeaza device-urile de intrare; Ok; In Volume Control apare acum ceea ce INTRA in placa de sunet; microfonul sa NU fie pe mute wink.gif ; baga micro, si incearca sa ragai ceva in el. Zi-mi daca a mers smile.gif (sau daca deja ai facut asta tongue.gif)
Cain
Salsa, te-ai rezolvat cumva? Spune-ne si noua, sa nu mai dam sfaturi ca disperatii.. biggrin.gif Si pentru ca altii, daca vor fi in aceeasi situatie ca tine, sa stie rezolvarea.
LaSalsa
Mii de scuze !!!
Imi merge foarte prost Internetul si nu am mai reusit sa intru pe aici...
Cu microfonul am rezolvat (nici nu stiu cum), cert este ca acum se aude smile.gif
Doar cu inregistrarea... nu. Nu stiu ce are! Cain, am incercat sa fac cum spui tu, "dedesupt bifeaza device-urile de intrare; Ok" insa cind vreau sa bifez ceva la "inregistrare" nu merge. Nu e Ok. Adica eu incerc sa bifez dar el nu vrea sad.gif Ciudat, nu ?
Va multumesc mult pentru sfaturi!!!
Pupici :*
Cain
Nu e deloc OK; incearca sa mai instalezi o data driverele. Sau pune altele noi.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.