Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Frustrare Linoasa
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Sushi
Poate ma lumineaza si pe mine cineva... cum se spala pulovarele de lina? Pe etichete scrie sa le spalam de mina sau cu masina, pe programul special pentru lina. Pina aici ok - masina! Dar apoi mai scrie sa le intindem pe o suprafata plana la uscat, nu atirnate. Dilema mea: care suprafata plana??? Sa le pun pe podea? pe masa de bucatarie? ca Alte suprafete plane nu prea stiu sa am prin casa... ?
Eu din nefericire i-am spalat la B pulovare si i le-am facut din L marinea mea - XS. Asta nu e rau numa' ca MS se inverzeste la fata cind ma vede cu ele pe mine...
Oiski-Poiski
Hi, hi rofl.gif rofl.gif .
Vezi ca sunt de cumparat Wäscheständer pentru Badewanne care are o suprafata plana.Cred ca la asta se refereau.
Sa-i mai cumpere MS la sotul pulovere spoton.gif .

cactus
QUOTE (Planorista @ 1 Mar 2005, 12:17 PM)
Eu din nefericire i-am spalat la B pulovare si i le-am facut din L marinea mea - XS. Asta nu e rau numa' ca MS se inverzeste la fata cind ma vede cu ele pe mine...

Cine-i B ; dar MS ??? ohyeah.gif
actionmedia
Probabil trebui intinse pe o suprafata plana pentru a nu se intinde si in special pentru a nu se deforma in anumite locuri (de exemplu acolo unde prinzi carligele) Nu cred ca suprafata plana este obligatoriu sa fie orizontala. Cred ca spatarul unui fotoliu ar fi o suprafata la fel de buna, numai ca puloverul trebuie sa stea intris pe toata suprafata spatarului, adica nu trebuie sa aibe portiuni lasate in voia gravitatiei.
Partea cea mai nasoala este ca este imbibat de apa si se va tot scurge. Ideal ar fi sa ai o plansa inclinata la 45 grade pe care sa il asezi la scurs. smile.gif
Sushi
QUOTE (cactus @ 1 Mar 2005, 12:22 PM)

Cine-i B ; dar MS ??? ohyeah.gif

B = Barbatu'
MS = Mama Soacra
simonsays
cumperi o scandura lata, cam cat suprafata ploverului. vezi ca in programul masinii de spalat sa nu fie clatiri cu apa rece, iti face ploverul de comanda; daca le atarni, ai vazut ce obtii, se lungesc manecile, burta, samd (nu ca nu s-ar mula mai bine pe formele tipic masculine..dar.. laugh.gif ); nu le centrifuga la masina ! nu le... auzi, ia cumpara matale bumbac, sau lana cu acrilic, si scapi de buba ! rofl.gif
Antont
De esemplu pot fi puse la uscat pe acoperis spoton.gif
Oiski-Poiski
O, da asta imi place.Si cand vine mama soacra o pui sa le aduca de pe acoperis.Intre timp vorbesti cu zmeul zmeilor sa vina si sa o rapeasca .Da, vezi sa-l platesti bine ca nici asta nu face asa o treaba scarboasa pe degeaba.
simonsays
lana doamnelor, la uscat pe acoperis ?? vai... ce pervers esti ... spoton.gif
simonsays
QUOTE (Oiski-Poiski @ 1 Mar 2005, 01:33 PM)
Si cand vine mama soacra o pui sa le aduca de pe acoperis.

intre timp, vorbesti cu niste tzigle de pe casa, sa alunece cu tot cu MS spoton.gif
Sushi
QUOTE (simonsays @ 1 Mar 2005, 12:35 PM)

intre timp, vorbesti cu niste tzigle de pe casa, sa alunece cu tot cu MS spoton.gif

Pacat de tigle Madam! Mai bine caut sa le intretin, le ung cu parafina ca am auzit ca de aia le face bine la ten sa nu fie... aderente devil.gif
Amu' ma duc sa intind un sac de nylon in fata blocului sa nu se murdareasca trotoaru' sa am plingere de la vecini ca le stropim ferestrele cu chestia aia verde ce curge pe la MS prin vene...
Revin cu poze dupa terminarea programului complet!
simonsays
in lipsa de parafina, merge si ceva vaselina sau ulei ... spoton.gif
spor la "lucru"; asteptam poze cu MS in plastic ! (pentru o imbunatatire a metodelor, recomand calduros site-ul www.rotten.com, si in special http://poetry.rotten.com/dismember/ ; e soacra ideala; "a nu se privi imediat dupa masa; interzis minorilor")
contraste
Planorista iti sugerez sa le usuci pe jos in balcon !
simonsays
vax, du-le mai la Nufarul, sau ce echivalent ai tu acolo... rofl.gif
Oiski-Poiski
Si mai eficient, n-are decat sa le spele MS daca tot le-a cumparat. tongue.gif
Diana-Maria
Planoristooo, sa vezi ce pulover misto mi-am tras dupa ce am spalat in masina de spalat un XXL ... acu e XS !
rofl.gif
Nici fieru` de calcat profesional,cu abur, de fabrica de textile n-a reusit sa-i dea decit juma` de centimetru in plus si asta pin` s-a uscat de tot !
rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Sushi
QUOTE (Diana-Maria @ 3 Mar 2005, 01:17 AM)
sa vezi ce pulover misto mi-am tras dupa ce am spalat in masina de spalat un XXL ... acu e XS !
rofl.gif

Ca asa procedez si eu. Ca de felul meu is zgircita rau si zic ca nu bani de cirpe. Da' MS ii cumpara mereu odorului ei pulovare de marca. Si daca se intimpla sa iasa marimea mea dupa spalat, cu ce-s eu de vina?!???
Diana-Maria
Subscriu !
Nici eu nu ma omor cu datu` banilor pe boarfe !
Pe ala de l-am facut liliputan am inteles ca s-a dat un pumn de bani !
rofl.gif
Sushi
QUOTE (Diana-Maria @ 3 Mar 2005, 10:44 AM)

Pe ala de l-am facut liliputan am inteles ca s-a dat un pumn de bani !

Ca sa vezi ca pretul nu e direct proportional cu calitatea, nu? Pulovarele mele de 2-3 euro le pot si fierbe ca n-au nici pe dracu'.
simonsays
sau poti sa umblii in pielea goala; e si mai ieftin, si mai interesant spoton.gif
Sushi
QUOTE (simonsays @ 3 Mar 2005, 10:53 AM)
sau poti sa umblii in pielea goala; e si mai ieftin, si mai interesant spoton.gif

Simon vezi ca ce-am scris la "Masa Romaneasca" e valabil si la pielea goala. Martie + virf de munte = no nudity possible smile.gif
Felina
Mei draga mea, uite cum fac io cu puloverele de lana:
Le bag la masina la programul de lana, dar am gija sa fie putine, sa nu se umple masina, sa fie incarcata cam la jumatate (fro 5 intra) si am grija sa fie cat de cat asemanatoare la intensitatea culorilor, adica nu bag albe cu negre sau alte combinatzii riscante tongue.gif . dupa ce o terminat masina programul, le asez frumos pe umerase si atarn umerasele la uscat pe balcon, pe suportul de rufe care nu depaseste in inaltime balustrada balconului (ca nu e voie sa se vada afara rufilii tongue.gif ). Da' merge sa atarni umerasele si pe un spatar de scaun sau fotoliu. doar sa n-atinga de jos. Si atentie la umerashe, sa fie cat mai solide si cat mai rotunjite, sa nu fie din alea de pantaloni ohyeah.gif
Michelle
Beeey ,daca scrie pe ieticheta lavar a mano,tre sa tii cont ca nici programele de lina nu-s perfecte !Asa ca trage aier in piept ,fa-ti rost de un lighenus -doo suflecati manecile si spor la treaba! tongue.gif
simonsays
mda, cel mai bine se spala ad-labam biggrin.gif

" Martie + virf de munte = no nudity possible " > e nu ! s-au vazut si cazuri mai grave.. laugh.gif
Sushi
QUOTE (Michelle @ 3 Mar 2005, 02:13 PM)
Beeey ,daca scrie pe ieticheta lavar a mano,tre sa tii cont ca nici programele de lina nu-s perfecte !Asa ca trage aier in piept ,fa-ti rost de un lighenus -doo suflecati manecile si spor la treaba! tongue.gif

Cu lavar al mano n-am probleme. Dar cum ramine cu uscar? Al sole nu se poate ca nu existere. Al balcono ingheata si se fac betono. Al umeraso se deformeaza si curge agua prin casa si n-avem cizme de guma...

Sushi
QUOTE (Nushi @ 3 Mar 2005, 02:08 PM)
Mei draga mea, uite cum fac io cu puloverele de lana:
Si atentie la umerashe, sa fie cat mai solide si cat mai rotunjite, sa nu fie din alea de pantaloni ohyeah.gif

Stiu la ce te referi. Prin uscare pe umerase cu clame mi-am tras o data un pulovar de-am vrut sa ma duc la selectie pentru Star Trek Next Generation.
Michelle
Cu uscar am o solutie !sa stea MS sa sufle in ele pina se usuca ! Ea sau poate poloveru'.Cred ca prima o sa fie ea .Dupa care era pullover-ului de lina va apune precum era dinozaurilor.
Vexx
Oare oile plouate intra la apa? hmm.gif
Scala
Mey... da' mai bine, ca acu' vine primavara... se face cald... las'... pan' la toamna/iarna mai e timp.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.