Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Masa Romaneasca
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Sushi
Trebuie sa pregatesc, cam peste 10 zile, o masa romaneasca. N-am idei de aperitive, idee de supa romaneasca (nu stiu sa gatesc cu bors), felul doi sarmalute cu pasat in varza murata si ca desert cozonac cu mac. Sarmalele si cozo is batute in cuie dar la celelalte nu-mi vin idei. Racituri (aspic) nu fac ca am avut mai demult reclamatii (ca-s dulci cica) si nici zacusca - "arata de parca a mai fost deja o data mincata" mi s-a spus. Nici salata de vinete ca daca nu e cu carne nu papa astia. Help!
rebel
Cartea de Reţete a Hanului. Pe viitor va exista acolo şi o secţiune unde un forumist poate cere reţete pentru o mâncare anume. Acum însă poţi revizui diverse reţete create prin prisma a diverse ingrediente pentru diverse gusturi.
nefertiti-old
QUOTE (Planorista @ 27 Feb 2005, 09:05 PM)
N-am idei de aperitive, idee de supa romaneasca (nu stiu sa gatesc cu bors)

Supa sau ciorba? A doua se face cu bors, da' intrebarea e de unde iei tu bors acolo? unsure.gif Baga-le si tu o ciorba de burta si ai scapat. laugh.gif
Sushi
Si burta de unde o iau? Ca de a mea am scapat de cind cu alergatul pentru mutat...
O ciorba le-oi face. De perisoare!
nefertiti-old
Pai nici burta nu este p-acolo? Ce pusca mea mananca aia, soro? laugh.gif
Sushi
Carne! Aperitiv de carne, supa de carne, sos de carne cu garnitura de carne, torta de carne si compot de carne. In definitia lor carne e aia moale rosie - deci burta nu se pune.
Am omis sa spun ca printre invitati o sa evolueze si mama soacra. Pentru ea gatesc separat - ciorba cu bors, matraguna scazuta cu carne de bovina batrina (ca sa se simta in familie) si compot de momite de porc senil pentru tata socru!
Cla
Ca aperitive as face un pic de "hors d'oeuvre", adica pe romaneste "soldatei": carnea din supa o lasi sa se raceasca, faci toast sau doar paine alba pe care pui carnea cu cascaval. ardei si muraturi.
Sau faci oua umplute, scoti galbenusul si il invarti cu mustar, sare, piper si ulei. Dup-aia il bagi inapoi in albusul taiat in doua, presari foi de patrunjel taiate peste...
Daca nu ai carne din supa si (sau) vrei sa o pastrezi pt. salata de boeuf, pui salam sau parizer.
Dar sa ai grija sa nu manance oamenii prea multe din alea, ca se satura si nu mananca restul...
Sau daca ai chef, faci o salata de vinete si gata.
Daca te pricepi, poti sa faci o salata de boeuf, (tot cu carnea si zarzavaturile din supa) wink.gif
Ca felul 1 as face o supa de gaina sau mai bine de vita cu taitei si muuulte zarzavaturi pt. gust. (sa nu uiti de patrunjel sau pastarnac + morcovi, ceapa, un pic de usturoi si telina) wink.gif
Felul 2 e ok, sarmalute... licklips.gif
Dup-aia as cumpara un tort Dobos sau as face niste budinca, de vanilie sau cacao de exemplu... wink.gif
Sau o inghetata...
Felul 4: drunk.gif Grasa de Cotnari...

Pofta buna! smile.gif

Te rog sa nu-mi zici acuma ca-s un scump, ca ma rosesc si intimidez... sorry.gif
QUOTE
Am omis sa spun ca printre invitati o sa evolueze si mama soacra.

Pt. alea e destul de buna paine cu sare sau o mancare excelenta de ciuperci... tongue.gif

user posted image

"Tödlich giftig inseamna mortal" spoton.gif
nefertiti-old
QUOTE (Planorista @ 27 Feb 2005, 09:49 PM)
Carne! Aperitiv de carne, supa de carne, sos de carne cu garnitura de carne, torta de carne si compot de carne. In definitia lor carne e aia moale rosie - deci burta nu se pune.
Am omis sa spun ca printre invitati o sa evolueze si mama soacra. Pentru ea gatesc separat - ciorba cu bors, matraguna scazuta cu carne de bovina batrina (ca sa se simta in familie) si compot de momite de porc senil pentru tata socru!

rofl.gif Pai cumpara un elefant si fa totul din carne. laugh.gif

Mai, uite, ideea lui Cla, cu salata de boeuf, e buna. De ouale umplute, nu stiu ce sa zic, ca alea n-au carne. rofl.gif
Sushi
Esti scump! De aia o sa astept pina te gasesc in oferta.

Salata de boeuf nu fac ca nu e tipic romaneasca si o fac si astia pe aici numa ca o baga in rulouri de sunca presata. Salata de vinete nu fac ca n-are carne si era sa se intoxice Mutter Soacra de atitea vitamine cind am facut data trecuta.

Eu vreau sa gatesc tipic romaneste. Am si ie romaneasca s-o imbrac si am deja servetele rosu galben si albastru - sper ca tot astea sint culorile nationale!!! altfel am dat banii degeaba.
nefertiti-old
Auzi, stii cum scapi? Spune-le ca romanii sunt vegetarieni prin excelenta si gata, da-o incolo de carne. laugh.gif
flori
Ciorba de burta goala, sos de limba, gem de foame...cam asa arata multe mese romanesti in ultimul timp . sorry.gif laugh.gif
Si nefe are dreptate ca multi au devenit vegetarieni ce au incotro?!!!
Cla
QUOTE (Planorista @ 27 Feb 2005, 08:54 PM)
Esti scump! De aia o sa astept pina te gasesc in oferta.

clapping.gif Is liber, hai la "Matrimoniale", primesti si carne cata vrei... biggrin.gif

Poate nici n-ar fi proasta ideea sa te uiti la topicul "Sarmalele reci"... rofl.gif
Sushi
QUOTE (Cla @ 27 Feb 2005, 10:06 PM)

clapping.gif Is liber, hai la "Matrimoniale", primesti si carne cata vrei... biggrin.gif

Eu is busy da' o trimit pe mama soacra ca ea e cu carnea in tema. Multumesc.
Mistinguett
Si eu as zice salata de boeuf, ca ai putea sa o faci cu cel putin o zi inainte si te dezaglomerezi pentru ziua cu pricina.
Altfel, cascaval pane si oua umplute.
Ar mai fi simplitatea unei mamaligi cu branza si smantana.

De ciorba, o ciorba de fasole uscata cu afumatura (coasta sau ciolan), ce ar fi mai romanesc de-atat? Ciorba de perisoare e o idee buna dar zici ca nu vrei cu bors. Si daca vrei sa platesti polite, o ciorba de potroace - asta se acreste cu zeama de varza si lamaie.
nefertiti-old
Cla, ai pus-o! rofl.gif

Micii mai sunt romanesti neaosi, dar de unde iei pasta de mici? unsure.gif
Sushi
QUOTE (nefertiti @ 27 Feb 2005, 10:16 PM)
Micii mai sunt romanesti neaosi, dar de unde iei pasta de mici?  unsure.gif

Din congelator! Crezi ca tata a venit la mine cu mina goala? hehehe... mici, pufarini, pufuleti si ciocolata de casa am comandat de la ro!
Mersi de idee, mici le fac!
Si faza cu mamaliga e buna. Cred ca o sa fac pina la urma sub forma de bufet suedez: mici, mamaliga cu carne (A MUST!) de pui si sos de smintina, sarmalele, ciorba de perisoare cu smintina (scuzati-mi smintineala da's din nord vest extrem).

p.s. Micii nu-s chiar asa romanesti cum credem noi, serbo-croatii au cevpcici (cred ca asa se scrie) si tot mici sint sad.gif Eu de ani de zile imi strofoc neuronii sa gasesc retete exclusiv romanesti si nu tare am noroc...
Cla
QUOTE (Planorista @ 27 Feb 2005, 09:09 PM)
Eu is busy da' o trimit pe mama soacra ca ea e cu carnea in tema. Multumesc.

Si eu is mai pissy ca tine si-i fac o portie de Rumpsteak cu ciuperci... spoton.gif

Planoristo, cand am fost anul trecut in Brasov am mancat o tocanita cu mamaliga... WOW!! thumb_yello.gif
QUOTE
p.s. Micii nu-s chiar asa romanesti cum credem noi, serbo-croatii au cevpcici (cred ca asa se scrie) si tot mici sint

Da' de unde... Cevapcici se fac cu oua si ardei, micii cu bicarbonat... jamie.gif
Cla
QUOTE (Planorista @ 27 Feb 2005, 08:39 PM)
Si burta de unde o iau?

Cica ai zis ca ai avea barbat...(??) unsure.gif
Mistinguett
Planorista, ai cartea de bucate a lui Radu Anton Roman? ca acolo mai sunt ceva retete neaose, pe regiuni.
Neaos de pe vremea dacilor, doar miel la protap poate. Dupa aia ne-au influentat bucataria toti ce au trecut prin tara, care era rascruce de drumuri.

Mici si sarmale fac si alte popoare, dar serios si fara sa fiu partinitoare, sarmalele noastre-s cele mai bune. Nici mie nu mi-au placut cele poloneze, prea mari, dulci si mai mult orez decat carne. Si nici nu-s facute cu sos de rosii, cam palide si serbede.
Antont
Parerea mea ca ar trebui mutat subectu asta care este in forumul de "Bucatarie" ohyeah.gif ......Nu de alta, da' unii gen io, Geni, Simon si altii de aceeasi teapa ar putea fi tentati sa abereze pe el innocent.gif evil.gif tongue.gif rofl.gif ....
Cla
QUOTE (Mistinguett @ 27 Feb 2005, 09:51 PM)
Mici si sarmale fac si alte popoare, dar serios si fara sa fiu partinitoare, sarmalele noastre-s cele mai bune.

Sarmalele vin de la turci, (in Yugoslavia de ex. se numesc sarma), dar ai dreptate, Misti:
Cei mai buni mici sunt cei romanesti... licklips.gif
Pe cand aveam vreo 15 ani, se vindeau in Timisoara "Maricei in corn", erau doar un pic mai mari decat micii, ca un fel de hot dog, cu mustar... mmmmhhh... licklips.gif
Cand ma gandesc acuma la aia, deja salivez pe tastatura... drool.gif
Da' nu-i nimic, o sa fie spalata... spoton.gif
nefertiti-old
QUOTE (Ghost @ 27 Feb 2005, 11:06 PM)
Parerea mea ca ar trebui mutat subectu asta care este in forumul de "Bucatarie" ohyeah.gif ......Nu de alta, da' unii gen io, Geni, Simon si altii de aceeasi teapa ar putea fi tentati sa abereze pe el innocent.gif evil.gif tongue.gif rofl.gif ....

Pai deja am inceput si noi, inclusiv Planorista. rofl.gif
Oiski-Poiski
Scuze de off-topic , apropo de faza cu crezi ca a venit tata cu mana goala ? Mama a venit anul trecut de Craciun cu curcanul si un picior (intreg !) de porc afumat.Daca o prindeau aia la granita aia era.
Asta ca sa vedeti ca nu prea avem ce manca pe aici.
Planoristo acu e poate cam tarziu dar data viitoare daca mai trebe sa gatesti asa ceva poate sunt si prin Austria macelarii extra cu preparate romanesti .Pe aici sunt si poti comanda de toate si-ti trimit acasa.
Eu am facut anul trecut in tava la cuptor varza murata calita cu niste carnat ( ca acasa ,condimentat cu boia, usturoi nu fara gust , fara culoare cum sunt multi pe aici , carnatii sau oamenii hh.gif ??) si niste costita si niste cartofi taiati mai mari si o mamaliguta (vezi sa nu fie faina prea marunta ca apoi faci Babybrei) si dupa aia niste vin rosu , a ! si inainte niste tuica de struguri si dupa aia la alegere : musafirii pot sa-si duca mancarea la plimbare sau burta la culcare , care cum poate.
Sushi
Consider ca nu aberam ci ca dezbatem intens toate aspectele legate de haleala romaneasca. Asa ca feel free sa ma inspirati, multam fain.
Cla
QUOTE (nefertiti @ 28 Feb 2005, 07:15 AM)
QUOTE (Ghost @ 27 Feb 2005, 11:06 PM)
Parerea mea ca ar trebui mutat subectu asta care este in forumul de "Bucatarie"  ohyeah.gif ......Nu de alta, da' unii gen io, Geni, Simon si altii de aceeasi teapa ar putea fi tentati sa abereze pe el innocent.gif evil.gif  tongue.gif  rofl.gif ....

Pai deja am inceput si noi, inclusiv Planorista. rofl.gif

Apropos de "aceeasi teapa", v-ati luat inca unu' spoton.gif thumb_yello.gif
Si inca una, nefe spoton.gif

rofl.gif

Cla
QUOTE (Planorista @ 28 Feb 2005, 11:14 AM)
Consider ca nu aberam ci ca dezbatem intens toate aspectele legate de haleala romaneasca. Asa ca feel free sa ma inspirati, multam fain.

Ce naiba e de dezbatut la haleala??
Ori mananci, ori nu...
"Dezbatem intens cum ne spargem, cu mici sau sarmale. Sau amandoua" roflmao.gif
Feel free, U 2 spoton.gif
Sushi
QUOTE (Cla @ 28 Feb 2005, 01:07 PM)

Ce naiba e de dezbatut la haleala??

No binie, atunci nu dezbatem nika... hai sa ne stringem miinile intr-o hora muta si sa stam asa...
Cla
Ok scuze, ai dreptate smile.gif
Hai sa lasam micii si sarmalele de-oparte, de alea stie toata lumea... smile.gif
Oua umplute, crenvursti, snitel si Palatschinken... licklips.gif
Alternativ pastrav pastrat pe langa pastrama, crap crapat, iepure de ieri (de camp sau frigider), cerb Cornel (cu coarne rupte) sau Costel (cu coaste rupte), cal calcat, magar macar salamic, creveti de la Crivaia, oaie din ploaie... si ca desert cocos Dobos... licklips.gif rofl.gif
Sushi
QUOTE (Mistinguett @ 27 Feb 2005, 10:51 PM)
ai cartea de bucate a lui Radu Anton Roman? ca acolo mai sunt ceva retete neaose, pe regiuni.

N-am cartea da' o sa vad daca o pot comanda online. Mersi de idee.
Diana-Maria
Se poate, daca nu ai gasit-o, spune si te ajut.
Cartea se numeste ,,Bucate, vinuri si obiceiuri romanesti", editura Paideia.
Sushi
Saptamina viitoare se produce chestia. Am decis asa:
- salata de icre pe piine (de ce-i zice salata??? si la aia de vinete... de ce tocmai salata? de ce nu-i zice "unguent pentru piine", de exemplu?)
- supa guias (asa-i zice in Nord-Vestul salbatic)
- sarmale cu pasat
- mamaliguta cu brinza si smintina
- cozonac cu mac
- prajitura Kati
- tuica
- palinca
- tarie
smile.gif)
simonsays
QUOTE
Eu vreau sa gatesc tipic romaneste

pai e al dracu de simplu: lasi masa goala, doar cu ceva paharute (foarte mici, ca sa nu se imbete prea tare, da-i dracu, sau sa oboseasca de dus la gura), si neaparat o cutie de scobiori: "bun venit la masa traditionala romaneasca !! ". acuma, daca fac bizonii prea multa galagie, le poti servi orice preparat, indiferent de specific, dar cu servire romaneasca: iti bagi un deget in nas, il scoti cu muci, si il bagi in farfuria de ciorba/supa pe care o aduci la masa; de asemenea, paharele trebuie sa fie patate de grasime, eventual niscai urme de ruj prost sters; o alta caracteristica a mancarurilor romanesti este faptul ca orice ar fi, sint putine (si slabe in carne; mai mult fasole, cartofi, si sare, sare multa, sa ia gustul de stricat / vechi / mucegai); deci orice ar fi, trebuie sa fie putin, prost, si dezgustator servit; daca asezonezi toata chestia asta cu ceva muzica, manele pe cat posibil, date tare, si cu geamul deschis, i-ai cucerit definitiv !! spor la treaba !! pash.gif

acum serios vorbind, ciorba tipic romaneasca (de ardeal, daca tot ti-a dat Misti idei de Radu Roman): calesti 2 cepe mari, taiate solzisori; calesti si carnea (vaca cu pui, 300 gr. carne macra vaca, 3-4 pulpe mari de pui, taiate in doua); tai cubulete 3 morcovi maricei, 2 radacini de pastarnac si patrunjel, o tzelina cat pumnul (tzelina parca nu e in reteta lu radu, da ceva bun nu poate decat sa imbunatateasca gustul, nu?), 4-5 cartofi medii, si pui la fiert in 3 litri de apa; cand s-a fiert treaba aia, adaugi boia dulce (o lingura, sa zicem, dupa gust), inca 1 litru jumate - 2 de apa (deci ma gandesc ca faci totul intr-o marmita, daca vine asa mult popor la tine; in caz contrar, pune mai putina carne si cartofi), si vreo 10 castraveti murati (NU in otet) taiati felii in lung; sare dupa gust; lasi la fiert la foc mic, acoperit cu capac, vreo 3-4 ore; completezi cu apa calda ce scade. acum ma gandesc ca in loc de castravetii aia, poti pune in liniste zeama de varza murata, sau chiar varza murata tocata... mie unu nu imi place sa acresc ciorba cu altceva in afara de bors, asa ca din ce am zis mai sus, eu am omis castravetii, si suplimentar am pus verdeata: leustean, patrunje, marar, si un varf de cimbru. ti-e suficient de romaneasca mancarea asta ?

ca felul 2, poti sa o pui de o musaca.. asta cred ca tot romaneasca este.. unsure.gif dar nu bag mana in foc.
simonsays
hmm.. sarmale cu pasat.. bleah; ai putea sa incerci sarmale in frunze de vitza de vie smile.gif si esential, in compozitie pui ceva afumatura. stropesti totul cu smantana, si gata...
Sushi
QUOTE (simonsays @ 3 Mar 2005, 10:08 AM)
pai e al dracu de simplu: lasi masa goala, doar cu ceva paharute (foarte mici, ca sa nu se imbete prea tare, da-i dracu, sau sa oboseasca de dus la gura), si neaparat o cutie de scobiori: "bun venit la masa traditionala romaneasca !! ". acuma, daca fac bizonii prea multa galagie, le poti servi orice preparat, indiferent de specific, dar cu servire romaneasca: iti bagi un deget in nas, il scoti cu muci, si il bagi in farfuria de ciorba/supa pe care o aduci la masa; de asemenea, paharele trebuie sa fie patate de grasime, eventual niscai urme de ruj prost sters; o alta caracteristica a mancarurilor romanesti este faptul ca orice ar fi, sint putine (si slabe in carne; mai mult fasole, cartofi, si sare, sare multa, sa ia gustul de stricat / vechi / mucegai); deci orice ar fi, trebuie sa fie putin, prost, si dezgustator servit; daca asezonezi toata chestia asta cu ceva muzica, manele pe cat posibil, date tare, si cu geamul deschis, i-ai cucerit definitiv !! spor la treaba !! pash.gif

Mersi de idee! Treaba asta o sa ma scuteasca de alte asemenea eforturi in viitor!
simonsays
cu siguranta !! rofl.gif daca servesti si ciuperci "mortale" , te-ai rezolvat si cu MS !! rofl.gif
Diana-Maria
Musacaua nu-i romaneasca... si ea, si sarmaua, sint mincaruri balcanice, nascute la Constantinopol... wink.gif
simonsays
hmm.. se poate.. se poate...
noi avem ceva "traditional" din tocatura ?
Diana-Maria
Din cite stiu eu... nu prea... si chiofteaua tot fanariota e !
...daca nu-i spui hamburgher ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Sushi
QUOTE (simonsays @ 3 Mar 2005, 10:09 AM)
ai putea sa incerci sarmale in frunze de vitza de vie smile.gif

Crede-ma ca nu-i usor sa gasesti frunze de vitza de vie in martie pe virful muntelui. Cunosc o familie ce are o tufa linga garaj dar si sa fie aia infrunzita si sa ma duc la recoltat m-ar taxa sigur ... smile.gif) ar iesi frunzele mai scumpe ca toata sandramaua! smile.gif)
simonsays
hm, nu tu, nu trebuie sa fie vitza de vie cu frunze .. eventual si cu ceva struguri.. laugh.gif nu exista conservate ?
Antont
Ba Simioane, vedea-te-as insurat mad.gif rofl.gif......Cind te-am intrebat de o reteta de sos de spaghete ai dat-o la intors, si stiam io ca stii gati harhar.gif ....
Diana-Maria
Ba se iegzista dar ie nashpa.... e congelate si cind de dezghiatza se rupe frunzele de vitza !
tongue.gif
Sushi
Daca se rup nu e bine. Oi incerca sa umplu alte chestii, mai flexibile...
Diana-Maria
Baga de varza, daca nu iese la infasurare, faci ,,varza a la Cluj" adicatelea sarmale sparte.
Si scapi de-o grija ! thumb_yello.gif
nefertiti-old
QUOTE (Planorista @ 3 Mar 2005, 11:12 AM)
Daca se rup nu e bine. Oi incerca sa umplu alte chestii, mai flexibile...

Ceva din cauciuc. laugh.gif
Sushi
QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2005, 11:30 AM)

Ceva din cauciuc. laugh.gif

La rotile de la masina te gindesti si tu?
nefertiti-old
Mai zi. rolleyes.gif laugh.gif
Sushi
Furtun de udat gradina (tot din cauciuc)???
Antont
Papusa gonflabila blink.gif ?
nefertiti-old
Off, Doamne, ce ma enervati! laugh.gif Nu cauciuc din ala asa gros. nonono.gif De fapt, nu stiu exact daca ii zice chiar cauciuc, dar nu va mai dau alte indicii, ca prea o sa fie mura-n gura. rolleyes.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.