Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Lumea Fluviului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Universul Cartilor
cociuba
Cei care ati citit Lumea fluviului de F.J.Farmer ce parere aveti despre ea ?
cum vi s-a parut?


Pana acum in romana au aparut
1.Inapoi la Trupurile Voastre Razletite
2.Vasul miraculos
3.Planul misterios
mai exista in engleza: 4.The Magic Labyrinth
5.The Gods of Riverworld

pe scurt: candva , undeva , toti locuitori planetei pamant sunt resuscitati peste 36 de miliarde de oameni se trezesc pe malul unui rau urias, un rau care serpeieste de-a lungul planetei, fiind strajuit de munti inalti care nu pot fi escaladati...
mai interesant e ca daca mori te trezesti in alt loc , dar tot pe malul aceluiasi rau...

cu timpul apar cateva intrebari: cine a creat aceasta lume?
de ce?
cum?

in acest moment citesc nr.4... pot sa va spun ca lumea fluviului imi pare un univers urias cu mii de posibilitati thumb_yello.gif
pareri smile.gif
ps:nefertiti sper sa-ti fi trezit curiozitatea wink.gif
nefertiti-old
Sa zicem ca oarecare curiozitate m-a incercat, pentru ca m-ai provocat. Recunosc, nu le-am citit, am cautat cate ceva pe net, dar mare lucru nu am gasit. Pana o sa imi cada in mana, spune-mi tu de ce te impresioneaza cartea (cartile)?
Intrebarile de care spui tu ca le genereaza nu sunt noi, omenirea nu si le pune pentru prima data si nici pentru ultima, probabil. Care e noutatea, asta vreau sa stiu. Modul in care scriitorul respectiv isi imagineaza labirintul care este viata?
cociuba
draga nefertiti un vechi prieten mi-a spus: Tu mananci mancare mancata de altii?
la care eu am raspuns:Cum sa fac asa ceva?
la care el a continuat:Atunci cum poti sa citesti lucruri scrise de unii despre altii, de ce nu ii citesti direct pe primii... wink.gif
Tot asa si eu te invit sa incerci macar sa citesti unul dintre volume.... wink.gif

QUOTE
Modul in care scriitorul respectiv isi imagineaza labirintul care este viata?

sa spun o chestie: raul care serpuieste de-a lungul intregi planete, se varsa in nord si tot de acolo izvoraste blink.gif , oare ce vrea sa insemna asta? hh.gif
nefertiti-old
Am zis ca o sa incerc sa dau de o carte din seria aia. tongue.gif

Cat despre ultima ta intrebare, hai sa iti spun ce ma enerva pe mine in scoala, la literatura. E vorba despre interpretarile ce se dadeau unor scrieri studiate, interpretarile date de critica literara, mai exact. Erau cativa indivizi cunoscuti in domeniu, care bateau campii, incercand sa lumineze omenirea, spunandu-ne ei ce era in capul aluia care a scris romanul, poezia sau ce o fi fost aia. Ei bine, nu puteam sa sufar asta. De ce? Pentru ca nu prea ai de unde sa stii exact la ce se gandea ala care a scris, la ce se raporta el, ce simtea samd. Cu mici exeptii, desigur, cand respectivul lasa niste insemnari in privinta asta. Fiind vorba de fictiune (vorbesc aici de beletristica si SF, sa zicem), respectivul are o viziune proprie asupra lucrurilor si nu sunt de acord cu incercarile de a da o interpretare universal valabila. Asa si cu aceasta carte de care spui tu. Ideea aluia, transpusa in carte, eu sau tu sau altul o putem vedea in enspe feluri, nu e musai sa o vedem la fel.
De exemplu, tie iti poate sugera cine stie ce adevar ascuns omenirii, ce trebuie decriptat, mie imi poate sugera o tampenie ce i-a trecut lui prin cap la un moment dat si a pus-o pe hartie ca sa ne dea bataie de cap samd. wink.gif
cociuba
QUOTE
Modul in care scriitorul respectiv isi imagineaza labirintul care este viata?

chair tu ceri o explicatie ascunsa, poate chiar esti genul ala de oameni care vad chiar daca nu e nimic de vazut...
mi-am amintit ceva din zen:Pana cand omul nu a auzit de el(zen) muntii sunt munti ,iar raurile rauri...
dupa ce a cunoscut zenul, munti nu mai sunt
munti,iar raurile nu mai sunt rauri...
iar cand a ajuns una cu el, din nou munti sunt munti
iar raurile rauri rofl.gif



ps:mama da ce profunzi suntem tongue.gif
nefertiti-old
QUOTE (cociuba @ 27 Feb 2005, 07:03 PM)

chair tu ceri o explicatie ascunsa, poate chiar esti genul ala de oameni care vad chiar daca nu e nimic de vazut...

Io nu caut explicatii, te intrebam doar pe tine ce vezi nou la chestia aia. laugh.gif
cociuba
hm e greu de explicat dar cred ca totul mi se trage din copilarie... rofl.gif rofl.gif rofl.gif









glumeam ohyeah.gif
skysurfer
Pe mine unul m-ai convins sa ma apuc sa citesc primul roman. Adica e roman fluviu, nu? smile.gif Sau e doar numele?
Dar cam cu ce s-ar deosebi aceste carti de cele ale lui Asimov?
Da-mi linkul si ma apuc chiar azi. Sau mai astept sa o cumpar saptamana viitoare din librarie.
ComicDiva
Riverworld a aparut la noi!???!
Oh joy of joyes!
De cand vreau sa citesc cartile astea. S-a facut si un film produs de Sci Fi despre Riverworld. Nu a fost rau, interesant, dar nu cred ca este posibil ca un film facut pentru televiziune, deci cu posibilitati reduse, sa descrie cum terbuie acest univers.
De unde pot sa iau cartile? Cat costa?
cociuba
poti sa le cumperi de la nemira
RIVERWORLD 1
RIVERWORLD 2
Spor la citit smile.gif
cociuba
am terminat de citit si Gods of Riverworld,nu e chiar asa de reusita wink.gif
vol 1-4 sunt cele mai bune, acum caut Tales of Riverworld sa vad ce e de ea cool.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.