Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Vanghelisme
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Noutatilor > Politica interna si externa. Stiri din Romania. > Politica Interna
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5
nefertiti-old
Deoarece Marean Vanghelie este in prezent cel mai pitoresc personaj politic din RO, am considerat ca e momentul sa ii dedicam un topic separat. Aici veti putea sa va exprimati opinia, adeziunea, sau, dimpotriva, alte sentimente mai putin placute laugh.gif la adresa domniei sale, care este.


O sa incep eu, cu niste vanghelisme debitate acu' doua dimineti, cand a fost invitat la o emisiune la Radio Guerrilla. Dialogul l-a avut cu Liviu Mihaiu. rofl.gif

„De la PNA am primit neurmarirea inceperii penale. S-a definitivat dosarul definitiv“.

„S-au verificat toate actele pe fostii trei ani pe care am fost primar“.

„Sint un om pamintean si ma intereseaza decit Bucurestiul si atit“.

„E adevarat ca nu am studiile primarului Parisului si poate nici ale domnului primar Caldarescu care ati spus dumneavoastra. (Era vorba de scriitorul Mircea Cartarescu) Pot sa conduc poate chiar mai bun ca amindoi la un loc“.

„Voi demonstra societatii romanesti si bucurestenilor exact pregatirea fiecarui primar la un numar de 100 de orase din Europa si exact fiecare cite limbi straini stiu, ce stiu si asa mai departe“.

„Da’ de ce in discutia cu mine acuma, de ce nu ati gasit exact unde am gresit pina acum? De ce nu ati gresit nimic? De unde?“.

„Avind o relatie foarte buna cu cadrele didactice, m-au sunat o profesoara de romana…“

rofl.gif rofl.gif rofl.gif E mortal, eu l-am auzit in direct. A mai zis ceva de genul ca a pus el pe niste tineri de-ai lui, de la primarie, sa caute pe internet niste chestii si o sa vedem noi in cateva zile ce bine stie el gramatica. rofl.gif
HerrGott
Salut initiativa de participare la postul de Primar General al Capitalei al celui mai iubit dintre bucuresteni..

- Astazi Vanghelie nu a pierdut din start doar pentru ca nu este in stare sa lege doua cuvinte fara sa devina creator de limba. El este ocupat, in ceea ce priveste intentiile de vot, putin in urma candidatului Aliantei PNL-PD, Adrian Videanu. Si asta ne aminteste ca Bucurestiul nu este locuit doar de intelectoali. Mirosul mititeilor care ocupa majoritatea pietelor, bombele in care se bea bere la halba si rom la juma'de kilsau ferestrele din care curg valuri de manele, sunt probabil, premisele de la care a plecat PSD atunci cand l-a anuntat drept candidat pe Vanghelie. In spatele lor sunt oameni. Cu frigiderele luate in rate, goale, saraci cu duhul, dar cu buletin si drept de vot. Lor, politicieni ca Adrian Videanu, nu le spun nimic. Orice discurs in care apar neologisme este gargara, la fel cum orice personaj slobod la gura care apare la televizor le castiga simpatia. Pentru ca-l simt ca este de-al lor. -
Ovidius
Mai adaug si eu: in loc infim foloseste infirm
E tare tipul! Ma bine-dispune foarte mult cand il aud. Carcotasii cred ca pot sa-si faca emisiunea numai cu Vanghelie. Despre calitatile de primar habar n-am, poate chiar ar fi bine ca cei ce stau in Buc sa ne povesteasca despre el, dar obiectiv. Personal, daca ar fi un bun primar, l-as vota indiferent de cum vorbeste, inca poate e chiar nedrept sa facem bascalie din el pentru ca sunt muuuulti alti primari culti si incapabili sa conduca orasul sau sectorul...
nefertiti-old
HerrGot, bucurestenii de care spui tu nu cred ca sunt majoritari. Ok, am inteles argumentele tale in apararea logicii pesediste cand l-au desemnat, dar nu inseamna ca sunt de acord. (Nu ca m-ar fi intrebat cineva laugh.gif .) Mereu am fost de parere ca ar trebui incercat sa ridicam stacheta, nu sa o coboram, in general vorbind. Sigur ca asta nu se pupa intotdeauna cu politica, dar in cazul Vanghelie s-a coborat prea mult.

Cat despre calitatile lui de edil... cine are ocazia, sa faca o incursiune prin sectorul condus de el. O sa vada, in primul rand, blocuri viu colorate, da' viu de tot! laugh.gif intr-o incercare de a cosmetiza fatadele, cum o fi auzit el ca se practica in Occident. In rest, nu stiu sa se fi remarcat prin ceva deosebit. Ba, gresesc! A reusit sa tina oarecum sub control tiganimea concentrata in sectorul 5 (sa ma scuze puritanii mad.gif ), dar nu suficient.
nefertiti-old
Acum am vazut la Antena 1 inregistrarea de la sedinta PSD de aseara, unde Marean a avut parte de aplauze la scena deschisa. rofl.gif L-a facut pe Geoana maimutoi si urla in microfon ce a facut el si a dres. Sala aplauda, Oprescu era cu mainile in cap, Nastase isi acoperea ochii, Ilici se uita fascinat la el (a fost singurul care nu a aplaudat la urma)... rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Michelle
Ma uitam serile trecute la Dinescu care era invitat la Nasu ' si zicea de Vanghelie pe care l-ar fi avut in emisiune pe Realitatea ca tatal sau cica s-ar fi zbatut sa fuga mai demult in Israel deci pare-se n-ar fi de origineroma ci ar fi nitel evreu si nu orice fel ci d-ala sefard (adicatelea mai finut).Ce ziceti de asta? wink.gif
nefertiti-old
Am vazut o parte din emisiunea aia, dar tot ce mi-a atras atentia a fost faptul ca Vanghelie avea mari dificultati in a intelege ce spunea Dinescu. laugh.gif
Superunknown
QUOTE
Ce zice-ti de asta?


Zicem ca pe romaneste se scrie "ziceti", fara cratima. O fi asta topicul lui Vanghelie, dar nu inseamna ca trebuie sa fim la fel de agramatzi ca el.
Michelle

Asa e !Mersi,superunknown!Daca ne citeste Vanghelie si invata gresit?

sorry.gif
Michelle
Ultima perla azi la conferinta de presa Marean cu Videanu.Videanu explica despre licentele obtinute de firma lui pentru exploatarea zacamintelor ca nu aveau cum sa treaca daca nu erau semnate si de Dan Ioan Popescu -mentorul lui Vanghelie.La care Marean sare-n sus:Nu inteleg ?(Nu intelesese cuvantul!)
Lumea din sala rade ,rade si Vanghelie crezind ca a facut o gluma buna.
abis
Care este!

user posted image
March
Vanghelie asta e o proiectie peste timp a unuia Romulus Zaroni, ministrul agriculturii in guvernul lui Groza. Zaroni , care fusese un fel de argat sef pe mosia din Ardeal a " Mosierului rosu", cand deschidea gura la sedintele de guvern toti erau pe jos de ras, inclusiv consilierii sovietici care ii spuneau " Vtaroi Ruminski Papusnik " , onoare de " Pervii" fiindu-i decernata de Stalin lui Groza laugh.gif

De la guvern, glume pe seama lui Zaroni se raspindeau in toata tara. Care ridea, dar cam cu tristete .
nefertiti-old
Cica, Marean va fi invitat in seara asta la emisiunea lui 'Tristoiu', la Realitatea TV. Tema: gramatica lui 'care este'. spoton.gif
March
Din creatia " catavencilor : biggrin.gif


Un montaj care il prezinta pe Marean la tabla are titlul " Marian Vanghelie, Printul Ferentarilor, un hamlet de sector cu alura de Othello, intrebindu-se obsesiv " A fi sau a nu este ? "

Iar din gusita ii iese " Pentru ca sa vedeti ca adversarii politici vorbeste numai prostii, voi subjuga fara calculator verbul " a fi" . Deci, " eu sint". Normal ca eu sint. Ca nu sint altul ca Vanghelie. Asa, mai departe... "Eu sint, tu sint, el sint"... Iar la plural, " noi sinteti"... "ei, ele care este". Si "voi"... Voi ?... Pe voi mai da-va dreacu', ca candidatu' eu este .
nefertiti-old
Mda, 'Tristoiu' m-a scarbit din nou aseara, l-a periat pe Vanghelie in asa hal, ca mai avea un pic si il scotea absolvent de Litere. Ma intreb cat o fi luat pentru toata povestea. mad.gif
March
Bine am facut ca nu m-am uitat ! De altfel nu ma uit la nici o emisiune de-a lui vazand pe cine invita tot timpul in studiou.

Il astept pe Turcesu... smile.gif
nefertiti-old
N-ai pierdut chiar nimic. Io astept ziua in care nu o sa ii mai dea nimeni nici un minutel de emisie, sa vad ce pusca mea face atunci! biggrin.gif
simonsays
cui sa nu-i mai dea, lui tristoiu sau lu vanghele ? biggrin.gif nu se ezista clipa aia... din pacate laugh.gif
nefertiti-old
Lui tristoiu, normal. biggrin.gif
nefertiti-old
Ultimul cuvant care i-a dat de furca lui Marean a fost: surpestitie rofl.gif . Se vorbea despre numarul 13, Vanghelie fiind al 13-lea inscris in cursa pentru fotoliul de primar al Capitalei, asa ca ghiciti ce cuvant a contorsionat el de data asta. laugh.gif
nefertiti-old
Ieri, Marean s-a ratoit iar pe la PSD si le-a spus ca ecsista in partid niste 'maimutoi implementati'. rofl.gif rofl.gif
Michelle
http://www.revistapresei.ro/zoom.php?i=18094


Subsemnatu' MareanDV,care este , declar pe propria raspundere ca am absentat prin lipsa de prezenta cind tov invatatoare facea betisoare si carlige cu creta pe tabla ,n-am jucat X si O in viatza mea si nu mi-am luat carnetu' de sofer din cauza deoarece mi-am prins degetele in grila.
March
Io propun sa facem topicul asta permanent ( cu ghilimele de rigoare la titlu) si sa continuam cu "vanghelisme" ale politicienilor si nu numai biggrin.gif

Categoria : "Varza" gramaticala

Marian Vanghelie - primarul sectorului 5 : " Conform Legii bugetului, exista un capitol special in care am dreptul sa prind posibilitatea vinzarii spatiilor comerciale care prin Legea 550 am atributii sa le vand si in cazul vanzarii acelor spatii comerciale, sumele respective erau prinse pe capitolul respective"

Categoria : Lauda agramaticii

Sorin Oprescu - vicepresedinte PSD : " Lumea o sa fie impresionata de noile dimensiuni culturale ale lui Vanghelie "


nefertiti-old
Io ma intreb cum or fi sedintele de Consiliu la care participa Vanghelie? rofl.gif Cred ca nimeni nu pricepe nimic din ce balmajeste el. laugh.gif
abis
De ce, crezi ca aia din consiliu or fi mai breji?
nefertiti-old
Nu neaparat si nu cu mult, probabil. Dar un pic peste el, totusi.

In general, nu stiu cum se face, dar ajung consilierii toti idiotii. Am fost la o gramada de sedinte de consiliu local sau judetean cand lucram in Satu Mare, iar aici de vreo doua ori, la General, si m-am crucit. Habar n-au ce trebuie sa contina un proiect de hotarare, cum sa-l formuleze corect, ce voteaza... era un circ... Ma si distram, e drept laugh.gif . De asta am zis eu, nu o data, ca ar fi bine sa existe posturi tv care sa transmita in direct sedintele astea. Doamne, ce audienta ar avea si cate am avea de invatat vazandu-i pe alesi. hh.gif
March
Totusi cred ca Evangelie ( cum il numea o florareasa din Giulesti rofl.gif ) ar castiga cu brio o olimpiada pe tema lui preferata biggrin.gif
nefertiti-old
Oare ce mai face Marean?? hmm.gif hmm.gif hmm.gif
March
Ce mai face primarul "Care este " ? Pai se sufoca in gunoaiele care au napadit Sectorul 5 ! laugh.gif

http://evz.ro/bucuresti/?news_id=194519&PH...23cc3bd9a80fa60

Alo, simpatizantii lui, se aude ?!
Eclectic
Dom'le, deci gunoiul care este trebuie pastrat pentru ca vine iarna si o sa aibe lumea nevoie sa se incalzeste si n-o sa poate sa da banii pe lemne, asa ca ii va da foc. Care este, dom'le. Clar ?
nefertiti-old
Mie mi-e dor de perlele lui Vanghelica. biggrin.gif
Nefertiti
Marean e în direct la Antena 3 şi vorbeşte cu o vitezăăăăă! rofl.gif rofl.gif
Uncle Sam
QUOTE (nefertiti @ 7 Oct 2005, 08:27 AM)
Mie mi-e dor de perlele lui Vanghelica. biggrin.gif

Tocmai le-a spus celor de la Electrica...sa mai citeasca biggrin.gif
Blakut
Nu se le mai spuneti vanghelisme.... de ce sa discriminam prostiile lui fata de cele ale altor politicieni ?
Nefertiti
Care discriminare? Ale lui sînt superlative. ohyeah.gif
Nefertiti
Azi, de la ora 23, care este va fi la emisiunea lui Gheorghe, la Realitatea TV. ohyeah.gif
Uncle Sam
Chiar, sa nu-i neglijam pe ceilalti. Vanate de Dl. Paraschivescu si publicate in cartea sa, Sa ne fie Tranzitia usoara.

Lumea are voie sa aiba doua conturi ; unul in lei, unul in valuta si inca unul pentru economii. Mai mult nu. - Florin Georgescu (fost ministru al finantelor)
““Becali e un brand. Eu la Avicola Iasi pot sa fac pui Gigi Becali, daca vreau ” Gigi Becali
“Doar prin hazardul inconstient social nu se putea ajunge in sfere atat de aureolate si in plan financiar” - Cornel Dinu (antrenor de fotbal)
“Dumnezeu e cel mai tare serviciu de informatii din lume - stie tot, chiar si-un fir de par” - Gigi Becali
“Biblia e ca un far luminand in noapte, in jurul caruia roiesc ca mustele toate celelalte carti ” - Corneliu Vadim Tudor
“Familia e sfanta, pe cand patria….cum sa va spun patria e sacra ” Dumitru Dragomir (presedintele Ligii Profesioniste de fotbal)
“Omul este o persoana umana” - Gheorghe Hagi (fotbalist)
“Noi am pierdut multa vreme o perioada de timp” - Ion Iliescu
“Nu am facut afirmatii generale, ci dimpotriva am facut afirmatii de sens opus ” - Emil Constantinescu
“Isus Cristos s-a nascut intr-o pestera foarte modesta” - Teoctist
“Fiecare om are ingerelul lui. Invatamantul romanesc n-are un ingeras pentru fiecare om - Mihail Hardau (ministrul invatamantului)
“Este vointa lui Dumnezeu ca eu sa pasc acest popor” - Gigi Becali
“Domnul Ion Cristoiu a spus despre mine ca sunt corupt pe vremea cand nu eram, in 1993″ - Viorel Hrebenciuc (parlamentar P.S.D.)
“Eu in tinerete eram amfitrion pe oriunde ma duceam” - Gigi Becali
“Daca dansul are tupeul sa fie de fata si voi fi citat cu domnul Iliescu si el o sa apara pe post de Parchet, eu una din doua; ori ma spanzur imediat, deci imi fac harakiri, ori ma leg de Tribunal cu lanturi ” - Antonie Iorgivan (avocat, parlamentar P.S.D., parintele constitutiei)
“Sunt oameni care nu poti sa le bagi lucrurile in cap nici cu forcepsul” - Loredana Groza (cantareata)
“Pe la voi prin Chisinau trece Volga, nu ? Cum ? Nu mai trece ? - Loredana Groza
“Dubaiul e o natie care are o pozitie care o merita in lume” - Irinel Columbeanu
“Sigur ca am auzit de El Nino. E numele unui cantaret de muzica latina, nu ? - Loredana Groza
“In Bucuresti si in general in Romania, circulatia e scelerata” - Mircea Badea (crainic de t.v.)
“Ba, maiestate !” - Sergiu Andon (ziarist, parlamentar, avocat)
“daca va dori cineva, ii putem oferi inclusiv functia de imparat. Avem solutii” - Victor Ciorbea
“Exista aici, in aceasta sala, tineri care au murit in revolutia din decembrie 1989″ - Viorel Catarama
“Domnule presedinte, noi n-am facut nimic, cartela e acolo, in banca, voteaza de una singura. Uitati-va. Noi nu avem nicio vina aici” - Attila Verestoy (parlamentar)
“Tariceanu, VIP ? Va spun eu ce VIP e, Very Import Papagal. Auzi la el, ce tupeu obraznic!” - Gigi Becali
“Partidul Noua Generatie va fi biserica politicii romanesti, iar eu voi fi Sfantul Petru.” - Gigi Becali
“Noi am fost si cu unii si cu altii, dar daca faceti o analiza o sa vedeti ca unii au fost deja cu altii, iar altii au fost deja cu unii” - Marko Bela (parlamentar - seful UDMR)
“imi fac mia culpa” - Dan Voiculescu
“Un militar nu are voie sa ocupe decat o functie cu un grad mai mare decat propriul grad” - Teodor Atanasiu (fost ministru al apararii demis)
“Cine se va dovedi ca a avut un angajament cu securitatea va fi dat afara, in frunte cu mine” - Dan Voiculescu
“Am puterea sa recunosc ca nu sunt vinovat” - Gheorghe Stefan (presedinte de club de fotbal)
“Nu pot sa va dau niciun pronostic, dar cred ca vom bate sigur” - Nicolae Vacaroiu
“Dom’le, eu muncesc 24 ore pe zi, iar uneori chiar si noaptea” - Dumitru Dragomir
March
Da' sa revenim la Vanghelie :

"Imi place sa vina un nou capitol pentru Bucuresti."

"Vreau ca conducerea partidului sa inteleaga."

"O sa spunem aceste lucruri zi de zi si zi de noapte."

"M-am saturat sa facem dosare noi lor si noi noua."

"Va urez succes conferintei."

"Am sa inchid acest speech pe care-l am."

March
Un nou vanghelion la Romexpo . Pe cine credeti ca a invitat primarele ? Pe Tom Jones, Bonnie Tyler, Culture Beat, Fun Factory, Underdog Project, Reamonn şi Europe .

Care-i treaba insa cu numarul wc-urilor pentru multime ?!
Marduk
"A căzut scroafa din pom şi am tensionat atât de mult încât am creat o adrenalină prea mare", a conchis Vanghelie la intrunirea de la Giurgiu.

Off
Cred ca in aceste zile de campanie electorala, merita sa ne distram cu un alt mare comediant al scenei politice romanesti.
Cucu Mucu
Pe mine ma apuca dracii cand vad atata prostie concetrata pe metru patrat , aaa, juma de metru, ca o jumate s-a ciorditara!

Medelin devenise prea corect pt un pesedist! rofl.gif
Marduk
Un nou site original www.goagal.ro, daca vreti sa va ridicati nivelul cultural, pe acest site trebuie sa cautati, asa a facut si Vanghelie.
calfa
Bestov pe Iutub spoton.gif
Michelle
rofl.gif Lipseste atacul la depesari...citat din memorie:"Cine e astia Depes Mod? Ca daca ma supar nu le mai dau autorizatie! Fanii lor oricum nu ne voteaza pe noi! jamie.gif


Marduk
Vanghelie i-a facut cadou domnului Geoana, o carte, cu ocazia zilei sale de nastere. Un reporter a sesizat aceasta si l-a intrebat:
- Domnule Vanghelie ati citit cartea?
- Nu, am parcurs-o. roflmao.gif (PROTV)
Marduk
huh.gif
Rovaniemi
Și ce ne facem, dacă de fapt strămoșii lui Marean vin din ceea Olandă? cică îi chema Van Geeljie și au fugit de persecuțiile religioase de acolo, ei fiind rude atît cu Van Beethoven, cît și cu Van Basten împreună cu van Nistelrooy biggrin.gif biggrin.gif
Marduk
Mai curand din Grecia decat din Olanda, este si mai inchis la culoare, o fi din Creta sau din zona cu populatie turca a Greciei. Dar avand in vedere ca este nascut in Rahova, cred ca este tigan.
Marduk
Vanghelie considera ca trebuie sa avem un presedinte care nu stie sa scuipe.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.