Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Joc Ai Mai Jucat Aseara?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Jocuri
Pagini: 1, 2, 3, 4
actionmedia
Ma uitam pe acest subforum, si nu am gasit nici un subiect de genul acesta. M-am gandit ca pe acest topic pasionatii de jocuri pe calculator, pot intra entuziasti si sa spuna ce au mai jucat in ultima vreme, ce le-a placut, ce nu le-a placut, ce au observat, ce ar imbunatatii ei la un anumit joc, cum au reusit sa depaseasca un anumit nivel. Cat de mult le-a placut ultimul joc pe care l-au jucat si multe, multe astfel de lucruri.
M-am decis sa deschid acest topic pentru ca am observat ca fiecare dintre noi, cei care suntem pasionati de jocuri, deschidem cate un subiect pentru fiecare joc pe care l-am jucat si despre care vrem sa vorbim. In genreal subiectul respectiv moare dupa 1-2 raspunsuri. Asa, avem sansa de a dezvolta un subiect si de a schimba impresii mai bine, pentru ca acest subiect este de interes general pentru orice gamer.

Incep eu cu un comentariu.
In ultima vreme am abandonat "Emperor Battle for Dune" pentru un joc de afaceri. Ma pasioneaza foarte mult jocurile de afaceri. Asa ca am jucat "Railroad Tycoon II". Joculetul este destul de complex. Ceea ce poti face este sa construiesti cai ferate sa infiintezi si sa administrezi trenuri si statii, de asemenea poti cumpara diverse alte afaceri. Miza principala este sa iti sporesti averea personala.
Parghiile pe care le ai la dispozitie in acest sens sunt:
1. Salariul ca Chairman al companiei pe care o administrezi
2. Valoarea actiunilor pe care le detii
3. Dividendele.

Fiecare dintre acestea le poti controla indirect prin activitatea pe care o desfasori. Cu cat compania pe care o administrezi merge mai bine, cu atat cele 3 variabile cresc si astfel iti sporeste averea persoanala.
Jucand acest simulator de afaceri, inveti cum sa folosesti banii altora ca sa castigi tu.

Am observat ca este bine sa exploatezi la maxim activele pe care le detii. E bine ca intr-o statie de cale ferata sa nu zaboveasca prea mult resursele care asteapta sa fie preluate. Prin urmare daca observi ca urmatorul tren va trece peste foarte mult timp mai bine mai infiintezi unul. Cu cat ai mai multe trenuri cu atat faci mai multi bani. Evident ca trebuie sa ai si ce sa transporti cu ele (adica sa nu mearga in gol) si sa aiba loc pe calea ferata (daca sunt prea multe trenuri atunci apar blocaje) Cel mai bine este sa te extinzi ( sa extinzi calea ferata) atunci cand ai exploatat la maxim calea ferata pe care o ai.

Extinderea este o modalitate de a diversifica marfurile ce sunt transportate. Cu cat marfurile sunt mai diverse, cu atat mai multe trenuri poti infiinta.

Ca sa infiintezi un tren trebuie sa cumperi o locomotiva. Cand alegi o locomotiva trebuie sa tii seama si de viteza si de consumul de resusrse dar si de fiabilitatea acesteia.

Vagoanele sunt free of charge dar trebuie sa ai grija sa optimizezi incarcarea lor. Daca intr-o statie nu sunt prea multe de transportat, mai bine atasezi mai putine vagoane (maximul este de 6) asta reduce intrucatva consumul de resurse.

De asemenea, fiecarei statii de cale ferata i se pot atasa diverse cladiri utilitare care fie iti sporesc incasarile, fie iti reduc penalitatile, fie iti optimizeaza locomotivele.

E placut acest joc, este destul de complex si nu este chiar usor sa devii un expert in cai ferate. Sunt multe de invatat din acest joc, vi-l recomad cu placere.
dead-cat
de fapt exista o reteta standard pentru aproape toate hartiile: trisatul la bursa.

imediat la inceput, daca poti, iei credit, construiesti 2 gari intre orase mari la distanta medie si dai drumul la pasageri si multa posta (care la inceput e aglomerata in oras). inainte ca trenurile sa ajunga la destinatie, le opresti si astepti sa se termine anul. actiuniile (pentru ca ai facut un minus sanatos) se duc in jos. cumperi cit iti permite limit-ul si apoi intra trenurile in gara si ai un profit gras pe acel an si sigur beneficiezi de un split la sfirsitul anului 2. prin urmare cam devii inatacabil la short sale pentru ca de la inceput ajungi sa detii o mare parte din actiuni.


Railroad Tycoon 3 in schimb, in ciuda graficii, sucks sad.gif
actionmedia
QUOTE (dead-cat @ 23 Feb 2005, 11:20 AM)
inainte ca trenurile sa ajunga la destinatie, le opresti si astepti sa se termine anul.

Cum opresti trenurile? rolleyes.gif

Nu am jucat mult timp dar am invatat sa fac bani multi fara sa trisez la bursa. Intradevar am luat credite (bonduri) la inceput ca sa dezvolt reteaua mai repede. Apoi am factut trenuri cat incape. Pretul actiunilor a mers doar in sus si am cumparat putin cate putin.

Ah, si mai e ceva, nu intotdeauna poti cumpara prea multe actiuni in al doilea an.
dead-cat
in lista trenurilor e un icon, care-i rosu pentru oprire, verde pentru accelerat si inca o culoare pentru "slow" deci care da prioritate la alte trenuri. pe ala trebuie sa dai click.

in unele scenarii nu poti fara sa cumperi multe actiuni de la firme concurente din prima. iar aia poti numai pe datorie cu un limit foarte mare. iar limitul mare il atingi printr-un grad de ownership ridicat in compania proprie, urmat de un split (1:2 sau 1:3, uneori chiar 1:7).
actionmedia
QUOTE (dead-cat @ 23 Feb 2005, 02:41 PM)
in lista trenurilor e un icon, care-i rosu pentru oprire, verde pentru accelerat si inca o culoare pentru "slow" deci care da prioritate la alte trenuri. pe ala trebuie sa dai click.

M-am gandit eu ca acolo trebuie sa fie cheia, l-am descoperit destul de tarziu si l-am folosit doar pentru a da prioritate anumitor trenuri. Nu am apasat pe el de mai multe ori ohyeah.gif

Banuiesc ca pentru a face operatiunea de care vorbeai, trebuie sa pastrezi ceva cash. Altfel cu actiunile pe care le detii in firma in primul an, nu ai un limit prea mare si deci e posibil sa nu poti cumpara nici macar un pachet daramite mai multe. Am sa incerc si eu strategia asta sa vad exact cum merge.
dead-cat
primul an:
faci smecheria cu stop and go.
la sfirsitul anului, cumperi cit poti din actiuni, pina la limita. cit mai mult.
anul 2:
trenurile intra in gara, ai profit gras, cursul actiuniilor se duce ca racheta. la sfirsitul anului are loc un split de cel putin 1:2. pentru ca in anul 1 ai cumparat multe actiuni, acu detii un procentaj important din actiunile firmei.
la sfirsitul anului 2 ai:
- un grad de proprietate ridicat in firma
- multe actiuni luate pe datorii la un pret jos, dar nu asa jos ca intr-o recesiune.

deci, daca in anul 3-4 apare o recesiune, limita ta de credit (care depinde direct de cursul actiuniilor care le posezi) s-ar putea sa scada sub 0, asta insemnind ca dai faliment personal. deci esti intr-o situatie totusi vulnerabila, pentru ca ceilalti jucatori vor vinde actiuni de la firma ta sa dea cursul si mai in jos sau chiar se apuc de short selling.

dar, dupa anul 2 ai in contul firmei un sac de bani.
d-aia e important ca sa fii cumparat cit mai multe actiuni in anul 1, pentru ca acum vrei sa transferi bani din contul firmei sa-ti echilibrezi contul personal (si sa nu mai fii asa de atacabil) si pentru ca o parte din bani merge la ceilalti actionari, care-s concurenti.
deci, in anul 3 umflii dividentul la maxim si-ti platesti cit poti in propriul cont. poti s-o tii asa chiar 2 ani la rind (sau 3 daca e boom) si-ti echilibrezi contul relativ repede.
atunci poti sa expendezi si sa te apuci sa-i bagi in faliment pe ailalti.
actionmedia
Am incercat "smecheria". Dupa cum am banuit, trebuie sa ai ceva cash la dispozitie, altfel nu poti cumpara mare lucru. Pentru ca marja in care poti sa cumperi depinde de valoarea actiunilor pe care le detii si cash-ul pe care il ai. Cum valoarea actiunilor scade drastic, implicit scade si puterea de cumparare si nu poate fi compensata decat de cash-ul pe care il detii.
Cash-ul nu este influentat de evolutia pretului pe actiune. In principiu daca valoarea unei actiuni scade pe la 15-18 $ un 30000 iti rezolva problema. Poti cumpara lejer 2 pachete. Pe masura ce cumperi, creste pretul actiunii, creste si puterea de cumparare deci in acest fel ajungi usor la un share de 30 - 40%.

Dar daca pastrezi cash la inceput (acei 30000 de exemplu) firma pierde niste finatari (300 000) din alte surse. Eu am mers pe investitie maxima. Adica toti banii pe care ii am si toti banii de la ceilalti investitori ceea ce face sa ai un share de 10% si 0 cash la inceput sau chiar datorie.
Implicit jocul iti lasa ceva cash si ai un share mai mare (parca 15%). Cred ca tu ai jucat pe acest sistem. firma a avut mai putini bani de investitii la inceput dar ti-a ramas capital de manevra la bursa.
dead-cat
QUOTE

Dupa cum am banuit, trebuie sa ai ceva cash la dispozitie, altfel nu poti cumpara mare lucru. Pentru ca marja in care poti sa cumperi depinde de valoarea actiunilor pe care le detii si cash-ul pe care il ai. Cum valoarea actiunilor scade drastic, implicit scade si puterea de cumparare si nu poate fi compensata decat de cash-ul pe care il detii.

la inceput, de regula detii 10% din companie+ceva cash+primul salar.
poti sa cumperi, in functie situatie, pina la 40% din actiuni, rareori 50% cu smecheria de mai sus.
poti face si urmatoare chestie in anul 2: buy back shares. firma cumpara actiuni de pe piata. daca la sfirsitul anului ai 30%, in anul 2 cind ai bani stufosi (in comparatie cu primul) cumperi o parte din actiuniile de pe piata, reducind astfel numarul celor ce circula, astfel ridicindu-ti procentajul de ownership+ boostui valoarea actuniilor si poate se lasa cu un split de 3:1 in loc de 2:1. oricum, la sfirsitul anului 2, stai mult mai bine personal decit la inceput si singura grija pe urmatorii 2-3 ani va fii sa-ti reduci datoria efectiva de frica depresiei.

acu sunt scenarii unde nu conteaza. poti sa dai faliment personal si sa cistigi scenariul cu gold. in altele however, una din conditii e sa ai nu-stiu-citi bani personal, sa fii cel mai bogat din toti, sau sa fortezi un takeover al unei alte companii. chestia asta o poti face doar daca ai peste 50% sau platesti un pret foarte bun. pentru asta-ti trebuie un limit ridicat, care-l obtii cu smecheria de mai sus. daca apuca vreunul din adversari sa controleze 50% din firma proprie, poti s-o uiti ca intotdeauna va refuza un merger.
actionmedia
Da, conteaza foarte mult scenariul.

Este unul in campanie (numarul 7 cred rolleyes.gif ), in G.B., in care trebuie sa ii elimini pe toti ceilalti concurenti pentru aur. In acest scenariu merge la fix smecheria pentru ca ai un capital frumusel 380 K ohmy.gif . Din care:

- 200 K cash thumb_yello.gif
- 180 K actiuni care inseamna de fapt 20% share thumb_yello.gif

Nici nu a fost nevoie sa opresc trenurile, fiind la inceputurile C.F., locomotivele au viteza mica, iar distanta dintr Londra si Oxford este destul de mare. Asa ca decembrie 1835 m-a prins cu cele 2 trenuri pe drum, aproape de statie.
Evident anul l-am incheiat in pierdere. Pretul actiunilor a scazut foarte mult. In ianuarie 1836 am intrat la bursa si am cumparat masiv, la limita - dar am cumparat intreaga companie cool.gif (100% share). Ba chiar cu putin timp inainte ca trenurile sa intre in statie a aparut si anutul ca brokerul vrea o discutie (chiar am mers pana la limita). Nu a mai fost cazul primul tren a intrat in Oxford si balanta a devenit pozitiva si imediat dupa aceea a ajuns si celalat tren in Londra. Nu mai pun la socoteala maruntisul facut de cel de-al treilea tren. L-a sfarsitul anului 1836 split-ul a fost de 4 la 1. Cash in firma de peste 1000 K. In 1837 eram pe plus in contul personal si am inceput sa cumpar si actiuni la concurenta devil.gif
Scenariul inca nu l-am treminat si ma intreb ce ar fi mai bine se fac, sa continui sa cumpar personal actiuni la concurenta sau sa incerc o fuziune hmm.gif ?

dead-cat
fuziunea merge SIGUR numai daca ai peste 50% de la concurenta (la tine nu-i obligatoriu, dar cu cit ai mai mult in propria firma, cu atit mai multi bani poti sa scoti din ea pentru tine (dividende) fara ca altii sa primeasca ceva).

asa ca, ia de la concurenta cit incape ca altfel n-o sa-ti iasa fuziunea.
Eclectic
Pai eu am jucat sah, pe yahoo. Se pune ? sorry.gif
actionmedia
Evident ca se pune. Tot joc este, si inca unul de elita smile.gif .

Pana la urma tot jocurile clasice sunt mai frumoase.

Si? Ai castigat?
dead-cat
eu in seara asta voi termina Half life 2 pe hard rolleyes.gif
apoi nu stiu de ce sa ma apuc unsure.gif
am nejucate

The Guild
X2
Pacific Fighters

so many games. so few time blink.gif cry.gif
actionmedia
"The Guild" suna bine. Habar nu am ce contine dar dupa nume pare a fi un joc interesant. rolleyes.gif
dead-cat
e un joc din epoca medievala, in care poti practica diverse meserii ca
fierar, dulgher, alechimist, hotz, paznic, gropar, preot, tzigan etc.
am jucat putin pina acu (ca fierar). ideea e sa devii maistru si apoi sa inveti o alta meserie, sa-ti imbogatesti dinastia, te ocupi de urmasi etc. smile.gif

bine ca m-am oprit sa joc Railroad Tycoon, ca mi-am luat vreo 4 locomotive H0 de pe ebay in timp ce-l jucam rofl.gif
Eclectic
QUOTE
Si? Ai castigat?


Am si castigat, am si pierdut... E aiurea ca, uneori, castig cu adversari puternici, dar pierd cu unii slabi. hh.gif
skysurfer
Si eu am jucat Railroad tycoon 2 si mi-a placut la nebunie, acum am partea a III-a dar nu l-am instalat inca, dar dupa cum spuneti, am inteles ca e mai slab. Si eu sunt pasionat mai mult de partea de bursa, dar nu pot sa nu recunosc ca imi place si sa fac sa mearga treaba bine peste tot. E un joc care te captiveaza fara doar si poate. Incep din weekend sa il joc sper sa fie excelent. Mi-ar placea sa joc in retea, ar fi mult mai interesant sa stii ca joci impotriva altor concurent Human.
actionmedia
QUOTE (Barrie @ 25 Feb 2005, 03:04 PM)
QUOTE
Si? Ai castigat?


Am si castigat, am si pierdut... E aiurea ca, uneori, castig cu adversari puternici, dar pierd cu unii slabi. hh.gif

N-am mai jucat de mult un joc pe yahoo. Acumulezi si puncte? Exista vreun clasament al jucatorilor? Stiu ca pe vremuri rolleyes.gif cand jucam si eu jocuri de-astea pe internet, principalul meu obiectiv era sa acumulez cat mai multe puncte. Mie imi placea sa juc bridge. Bridge am invatat sa joc in armata.

Tot pe internet am mai jucat si monopoly.
Intradevar, cum spunea si skysurfer este mult mai palpitant si interesant sa joci contra unui (unor) oponent(i) uman(i), indiferent de joc, dar in special la jocurile care iti solicita inteligenta. Calculatorul il "pacalesti" destul de usor daca ii descoperi algoritmul. De exemplu la "Battle for Dune", "oponentul calculator" are anumite patternuri de atac, odata ce le descoperi poti sa iti construiesti foarte usor o defensiva, si chiar si o ofensiva.
Practic "abilitatea" calculatorului de a-ti creea probleme dificile intr-un joc tine foarte mult de abilitatea programatorului.

Uite ca discutia devine din ce in ce mai interesanta laugh.gif
Eclectic
QUOTE
Acumulezi si puncte? Exista vreun clasament al jucatorilor? Stiu ca pe vremuri  cand jucam si eu jocuri de-astea pe internet, principalul meu obiectiv era sa acumulez cat mai multe puncte.


Da, se acumuleaza puncte. Intr-o vreme, eram impatimit de whist. Jucam pe goompers.ro. Acum, ma ocup de sah. Dar e aiurea, pentru ca, uneori, joc excelent, alteori joc ca ultima cizma.
dead-cat
d-aia m-am lasat io de sah, ca jucatul ca cizma a devenit preponderent cry.gif

si dac' stau sa ma gindesc ca matus'-mea a cistigat de 2 ori campionatu Romaniei (la femei laugh.gif ) si de fiecare data cind am jucat cu ea am mincat bataie... hh.gif
dojo
MI-ar placea the guild wink.gif

Am jucat pana la disperare Morrowind si Sacred in ultima vreme ... well ... pana acum vreo 2 luni cand mi-am pus si eu net cum trebuie acasa. imagine ca nu mai am un joc instalat, stau toata ziua sa imi "cocolosesc" proiectele si sa stau la povesti prin forumuri. Grea boala si asta biggrin.gif

Oricum, ca atmosfera si "fiori" Morrowind este pe departe favoritul meu. Este exceptional si cu cat il joc mai mult ma simt tot mai bine in lumea aceea incredibila. Desi am terminat jocul, pot sa il refac mereu, si sa incerc altceva. Imi amintesc cand ma bateam cu "ala mare si rau" eram atat de "socata" ca transpiram in timp ce jucam. Curgeau apele pe mine ... brr
dead-cat
vezi ca sunt 2 add-onuri pt. morrowind "Tribunal" si "Bloodmoon"

io cind am ajuns la Dagoth Ur eram level 40 sau pe acolo, deci cvasi invulnerabil. in Tribunal, sub level 35-40 n-ai ce cauta iar in "Bloodmoon" minim 45. pe dificultate 100
dojo
Stiu de addonuri de pe cand bantuiam forumul de la elderscrolls.com Excelenta comunitate si acolo wink.gif Dagoth asta era tare de tot, desi arata ca un caraghios. Stiu ca la Elderscrolls se facea misto pe seama lui. Toata lumea se astepta la ceva mai de doamnea-ajuta. Oricum, the comments au fost super dupa ce ii iei inelul si dai de el .. still alive biggrin.gif

Iar imaginile din joc sunt extraordinare. Stiu ca se intampla sa stau chiar si doua minute sa ma uit ca proasta la cate un rasarit de soare peste muntii din joc. Ultima data cand am jucat am apucat sa imi pun 128 MB la video (am inceput Morrowind acum 2 ani cu 32, apoi 64). Si am vazut si eu cum se vede apa. Icredibil pur si simplu .. mai ca imi vine sa il instalez smile.gif

CRed ca asta voi face laugh.gif

Ah, am uitat .. muzica .. of doamne cat e de frumoasa.
Imi amintesc ca jucasem Heroes 4 numai pentru muzica incredibila. Imi place 3-ul, dar 4-le are o coloana sonora de inmarmuresti.
Eclectic
Am jucat "Ants". Le-am nenorocit castelul de vreo sase ori, dupa care m-am plictisit.
dead-cat
QUOTE

Imi amintesc ca jucasem Heroes 4 numai pentru muzica incredibila. Imi place 3-ul, dar 4-le are o coloana sonora de inmarmuresti.

io am morrowind collectors edition, care contine un CD cu soundtrack-ul si o figura de staniu de 25mm a unui ordinator din Vivec smile.gif

cel mai tare dusman oricum e un vrajitor undead din Tribunal.
actionmedia
QUOTE (Barrie @ 26 Feb 2005, 11:50 PM)
Am jucat "Ants". Le-am nenorocit castelul de vreo sase ori, dupa care m-am plictisit.

Asta imi aduce aminte de un joc numit "simant" - un fel de simcity cu furnici. Era pe vremea cand a aparut si prima versiune Dune. Il jucam pe un P.C. 286. rolleyes.gif Ce vremuri.

Am o idee de improovment al acestui thread pentru a-l face si mai interesant decat este. Pentru ca iata ca este. spoton.gif
Va propun ca atunci cand vorbim despre jocuri pe care le-am jucat sa le facem si o mica descriere sau eventual sa postam un link catre o pagina de web pe care gasim aceasta descriere. Mi-a venit aceasta idee pentru ca adesea mi s-a intamplat sa intru pe un forum si sa se vorbeasca despre un joc despre care eu nu stiu nimic unsure.gif . Si e sdestul de frustrant cry.gif
Ma gandesc ca daca adaugam cateva elemente suplimentare de identificare a jocului respectiv, acest subiect ar putea deveni unul fierbinte, fierbinte wub.gif .

Cred ca o caracteristica interesanta despre orice joc ar fi categoria din care face parte.
- Strategie
- RPG
- Simulation
- Arcade
- Shooter
s.a.m.d.

Poate ca ar fi interesant si anul productiei sau cel putin precizarea daca este mai nou sau mai vechi.

De asemenea este interesant de vazut subiectul jocului.

Astept opinii si amentamente smile.gif
actionmedia
In seara asta nu cred ca o sa joc nimic, sunt la o petrecere de adio pentru seful meu devil.gif si ma simt bine, acasa cred ca o sa dorm dus. drunk.gif
dojo
O idee foarte buna.
Despre Morrowind si the expansions gasiti o groaza de chestii pe Elder Scrolls
Un alt joc care mi-a mancat tineretea a fost Sacred, cam cu multe bugguri, dar cute: Sacred Game
MikeEL
Aseara? Am terminat (am ajuns in 2050) iarasi Transport Tycoon 2 Deluxe. Unii dintre voi il stiti. Super e putin spus, imi place la nebunie jocu' asta si-l joc de vreo 7 ani, cand imi aduc aminte ( cam de doua ori pe an il joc).. Trezeste in mine spiritul de conducator, de om de afaceri! devil.gif Ii cumpar pe toti,ii sabotez, imi fac statui, etc. mwhahahaha devil.gif .Oi fi si eu f'un Becali mai mic nu?! Am incheiat cam cu 150 de milioane de dolari, pornind de la 100.000 in 1975.. LoLozaur !! Cred ca zilele astea il iau de la capat, da' din 1950, ca e mai interesant..
actionmedia
mad.gif A inceput sa ma enerveza Railroad Tycoon II. Am jucat campanie si este acolo un scenariu, cred ca numarul 15, in Australia. Si obiectivul este realizarea unui profit de peste 1.000.000 dolari pe an timp de 3 ani consecutiv. Eu am realizat asta, nu 3 ani la rand ci vreo 10 si degeaba, am rata scenariul respectiv. Alceva nu mai cerea, si sunt nelamurit, care este problema. Nu spune din ce sa faci profitul, adevarul este ca vreo 4-500 mii le-am facut din industrie. Poate aici sa fie problema? Oare trebuie doar din transport? unsure.gif
Si sigur nu este vorba de profitul personal. E vorba de profitul companiei.
dead-cat
eu n-am avut nici o problema la scenariul ala.

trebuie 1 million profit pe an, timp de 3 ani consecutiv, nimic altceva. uita-te in cartea de afaceri pe anii precedenti sa fie minim 1 million in fiecare an. huh.gif

aseara am jucat Vice City laugh.gif
actionmedia
QUOTE (dead-cat @ 14 Mar 2005, 05:29 PM)
trebuie 1 million profit pe an, timp de 3 ani consecutiv, nimic altceva. uita-te in cartea de afaceri pe anii precedenti sa fie minim 1 million in fiecare an. huh.gif

Inseamna ca are un bug ceva hh.gif . Am avut in permanenta profit de peste 1 mil mai mult de 3 ani consecutiv. Evident ca m-am uitat in book de fiecare data.

Cu ce e Vice City? unsure.gif
dead-cat
cu masini si gangsteri smile.gif

e bazat pe Grand Theft Auto III
actionmedia
Chiar nu se mai joaca nimeni in ultima vreme?
Eu am ramas fara laptop, l-am bagat in spit... asta... service, cred ca din cauza jocurilor biggrin.gif .
Dar ceilalti ce face? Nu mai joaca nimic?
gonen
eu joc HeroesIII. Iar cand ma plictisesc (destul de des in ultimul timp) joc un Extream Biker, la FreeStyle. Mai jucam Delta Force, dar l-am terminat si CommandosIII, insa la care m-am blocat in misiunea a doua sau a treia.
Olaf
Eu ma joc in ultima vreme DarkThrone. E o chestie web-based, in mod text... ei zic RPG, da eu nu am gasit inca partea de "role playing"... cu exceptia faptului ca potti sa trimiti PM-uri. Oricum, nu-mi mananca prea mult timp (de fapt destul de putin) si asta imi convine.
Nightwind
Si eu joc DarkThrone, relativ slabut si sistemul de clickuri distruge mouse-ul dar ... e web-based si nu consuma asa mult timp ca Utopia.

Pe pisic-ul de acasa am jucat Everquest II si am terminat introducerea ... partea proasta e ca pentru a continua ar trebui sa-mi fac abonament pe serverele Sony ($15 pe luna). Desi trebuie sa joci pentru a-ti da seama de ce e cel mai bun MMORPG.

Pe pisic-ul fara retea am jucat Rainbow 6 III: Raven Shield (nu stiu cum, dar a fost punctat de Gamespot drept cel mai bun joc din serie ... in ciuda unei povesti absolut stupide si subtiri) si mi-a placut destul de mult, desi daca chiar te pui pe jucat devine destul de solicitant (trebuie sa ai grija de echipa, sa nu moara, sa nu o ia razna ... ceea ce se mai intampla daca te apuci sa le dai ordine in timpul misiunii care contravin planului initial: daca ii pui sa se duca undeva inafara waypointurilor din planning totul e in regula cat timp se misca, se intorc stanga-dreapta-fata-spate si impusca tot ce misca inafara de tine dar o data ce s-au oprit chiar daca trage cineva in ei, ei nu se misca)

La astea se adauga si un pic de Hoyle Word Game (all-time-favorite, hehe)
ypsilonalpha
Eu sint in plina sesiune de I.G.I. 2 - Covert Strike, pe care acum un an jumate l-am abandonat din motiv de lipsa de timp si exces de nervi.

Acuma l-am reluat pe nivel Easy - pentru ca vreau sa am distrez, nu sa-mi fac nervi ... am bagat de seama ca e muuuult mai misto asa - si-n Halo, si-n Far Cry, si-n Chrome - doar in Tron 2.0 n-a mers figura, tot e prea greu pentru mine smile.gif

Si, ce sa vezi? Se insira misiunile ca pe atza, si-i chiar distractiv sa stiu ca am o sansa chiar si cu 1% sanatate, si-mi place si pusca cu luneta Dragunov (favorita mea si din I.G.I. 1 tongue.gif ) ...

Asa ca , pazea ca vin si diseara! Vorba rusilor din joc (amabili, dealtfel, te avertizeaza smile.gif ): Grenadaaaaaaaa! si zbuf! rofl.gif
Chime of Night
Pe mine m-a cuprins nostalgia si m-am intors la inceputuri, la jocurile "adventure". Acum joc Discworld Noir, dar mi-e dor de Monkey Island 3 asa ca il voi incepe si pe acesta. Superbitati amandoua.
Gurutzu^
aseara am jucat un sah online si am avut "marea" satisfactie de a-mi invinge oponentul din cauza ca nu a mai avut timp la dispozitie
Chime of Night
Eu am jucat Monkey Island 3 aseara. Doamne cat de frumoasa poate sa fie muzica din cimitir si cea din cripta familiei Goodsoup de pe Blood Island. wub.gif Cum am putut sa uit una ca asta? sad.gif
Imi puteti recomanda si mie un program cu care sa inregistrez muzica cu pricina va rog frumos?
actionmedia
cry.gif
De cand mi s-a bulit laptopul, nu prea m-am mai jucat.
Cand m-am jucat, am jucat "Freeciv", o versiune freeware a "Civilisation", programata in linux si compilata inclusiv pentru Windows. La grafica nu sta prea bine, nici sunetul nu e prea O.K. dar ce poti sa ceri de la un joc free.
MikeEL
Da... mi-am luat zilele trecute inca un Windoz cu licenta si mi-au facut cadou Bitdefender Prof 8 si Rise of Nations de la Microsoft... e mai bun decat credeam.. unde mai pui ca a mai si fost ales jocul anului in 2003. Deci Rise of Nations e raspunsu' meu la topic..

PS: si mie care nu-mi placeau de nici o culoare Age ai Age2 smile.gif
actionmedia
Am descoperit ca pe PII-ul meu cu placa video de 2 M pot sa joc Panzer General II yay.gif
Este unul din jocurile mele preferate. Strategie Turn Based. Ceea ce imi place cel mai mult este ca poti sa simulezi ceea ce se numeste blitz krieg. O coordonare buna intre blindate, infanterie, artilerie si aviatie iti poate aduce o victorie rapida.
De asemenea, imi plac armele si posibilitatea de a le upgrada la fiecare joc. Pe masura ce avansezi, anumite unitati castiga experienta si pot fi intarite.
Nu stiu daca m-as plictisi vreodata de jucat acest joc.
Imi place cel mai mult campania germana care este si cea mai lunga dintre toate.
dead-cat
io deocamdata ma joc Knights Of The Old Republic 2: Sith Lords smile.gif
black ice
Cum ti se pare pana acum?
dead-cat
acu ca terminai de 2 ori KOTOR2 sa vad de ce ma apuc hmm.gif

mi-am luat io recent de la ieftinituri Star Wars Galaxies, dar n-am deocamdata stomac sa ma apuc. smile.gif
si pentru ca m-am tratat cu un X850 XT PE woot_jump.gif vreau ceva chiar nou biggrin.gif
ma gindesc ori la Republic Commando sau la "San Adreas" hmm.gif
trustbyte
Counter Strike 2D - simpatic joculetu, e gratuit.
http://www.cs2d.com/
mdA!
Off-topic da' tre' sa va zic faza: vad titlul si zic: hai sa raspund si eu, ca aseara am jucat, dupa 100 de ani, scrabble. rofl.gif dupa care am vazut unde a fost deschis topicul (calculatoare-jocuri). bravo, alexa, dashteapta fata!
Vornicum
HAEGEMONIA - LEGIONS OF IRON. Mi-am ales un singur sistem solar si 3 AI.
AI , my ass, praf i-am facut, desi am pus nivelul hard la toti.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.