Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:No Need To Argue Anymore
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Povestea Mea
Mihai
Ganduri, scrieri, amintiri din viata saldorei veti putea citi in cadrul acestui jurnal.

Lectura placuta! smile.gif
saldora
este impropriu spus jurnal ... este un brainstorming [brain-storm (eng) - acces de nebunie]
ce este nebunia? incoerenta sau iesirea din normal?

"No Need To Argue" este titlul unei piese a formatiei "The Cranberries" ("Afinele")
dar titlul jurnalului 'no need to argue anymore' este ceea ce este... viata trebuie argumentata?

ma intreb cand vor aparea lamentarile (Daffodil Lament) sau sugestiile negative ... a waste of time

user posted image

sweet orange... bread "A warm slice of this orange bread will bring sunshine to even the cloudiest of mornings!"




Cla
Saldora, respect...
cea mai faina poza vazuta pe Han ... super!! si multumesc!!

user posted image

Ce fata faina... huh... ochii...

Serios acuma, am vrut o fata pt. ca vine la tata...
A fost un baiat... si s-a dus la mama...
Yo... so what...
saldora
iaca de asta ziceam ca "jurnalul" nu poate fi scris pe forum... cineva citeste si mai si raspunde
specificatie: in aceste mesaje nu veti intalni 'zambareti activi' asa ca ce spun si este citit va ramane la interpretarea fiecaruia

sandwich cu sunca, cartofi si branza topita ...
"Sandwich is located in Northern Illinois and is home to 6,607 residents. The people of Sandwich enjoy a high quality of life which is enhanced by its schools, churches, and service organizations."
"1969 On the same day the first American stepped on the moon, Bob Hope made an appearance at the Sandwich Airport."

oare chiar au ajuns oamenii pe Luna?

Artist: No Doubt Year: 2003 Title: It's My Life "It's funny how I find myself in love with you, If I could buy my reasoning I'd pay to lose"
hmmm? daca as putea sa-mi cumpar judecata as plati sa pierd

user posted image

daca au ramas urme inseamna ca am trecut pe aici
saldora
marsfind ... ihhh, caut filmul "the sea inside" titlul original "Mar adentro" este nominalizat la oscar anul acesta pentru cel mai bun film strain (users comments: "Life is a right, not an obligation", "Learning to Cry with a Smile") in rolul principal joaca Javier Bardem, hmm mi se parea cunoscut de undeva, l-a jucat pe Reinaldo Arenas in "Before Night Falls" ..good

ce semeni aceea vei culege (daca pui in pamant un sambure de piersica vei sti cu siguranta ca va rasari un piersic.. si atunci este stupid sa te intrebi: oare iese un piersic sau un mar?)

"Ai plantat semintele, ai udat gradina; acum asteapta. Orice graba e periculoasa. Orice lucru are nevoie de timp pentru a creste. Numai ceea ce este fals poate fi fabricat rapid ca intr-un flux tehnologic. Realitatile insa cresc, si orice crestere are nevoie de timp. Iar cresterea interioara este cea mai mare crestere din intreaga existenta." (Osho)

user posted image
saldora
Yanni Ethnicity

am dat de ceva interesant! etimologia judetelor: Alba - oraşul Alba-Iulia (Bălgrad), probabil numit de la culoarea albă a zidurilor cetăţii medievale. Arad (oraş) denumit în secolul XI Urod, după numele unui cavaler ungur, având rădăcina ur, care înseamnă domn. Argeş - râul Argeş, pe vremea dacilor numit Argessos, probabil însemnând "strălucitor". Bacău (oraşul) pentru care există mai multe etimologii posibile: un conducător local numit Bako, fructul strugurelui, care creşte în vecinătate (bacă) sau chiar zeul Bachus. Bihor - probabil din sârbeşte vihor (volbură), dar e posibilă şi o etimologie traco-dacică, după numele cetăţii "Biharea" din bi (doi) + harati (a lua, a duce), posibil cu sens de două posesiuni. Bistriţa-Năsăud râul şi oraşul Bistriţa - denumire de origine slavonă (apă repede) oraşul Năsăud - cuvântul german Nussdorf (Satul nucilor). Botoşani, etimologie incertă; posibil de la regionalismul botoş însemnând căpuşă (alte variante botos sau botoşei). Brăila - probabil denumire slavă "Brailov". Buzău - probabil de la cuvântul buză. Caraş-Severin, Caraş (râul) - cuvântul serbo-croat Kraš (zonă calcaroasă), Turnu Severin - probabil de la împăratul roman Severus, care a construit un turn pentru a comemora o victorie. Călăraşi - cuvântul călăraş, corp militar auxiliar în evul mediu, în Ţara Românească. Cluj - din latină Clusium (castru medieval) nume dat de coloniştii germani (Klausenburg). Constanţa - oraşul Constanţa a fost denumit Constantiana de împăratul bizantin Constantin. Covasna - cuvântul slavon Cvaz (acrişor, referitor la gustul apelor minerale din zonă). Dâmboviţa - posibil după râul Dâmboviţa, cuvântul dâmb + sufix -iţa, dar particula -ov ar putea arăta o origine slavonă. Dolj - de la slavicul dolu (vale) şi râul "Jiu" ("Jiul de vale"). Galaţi - probabil de la tribul celtic al galilor, care locuiau prin aceasă zonă în antichitate, fie de la regiunea Galiţia; O altă variantă ar fi din limba cumană gala(t) preluat din arăbescul kalhat (fortăreaţă). Giurgiu (oras), fondat de genovezi în secolul XIV pentru a controla traficul pe Dunăre; numit după Sf. Gheorghe (san Giorgio), patronul oraşului lor natal. Gorj - de la slavicul gora (munte) şi râul "Jiu" ("Jiul de munte"). Harghita (interpretare proprie) har in ebraica inseamna deal sau munte, iar ghita (gita) in sanscrita inseamna cantec (Bhagavad Gita inseamna "Cantecul Spirititului"). Hunedoara - după familia Huniad. Ialomiţa - după râul Ialomiţa, denumire de origine slavonă ialov = "pustiu". Iaşi (oraş)posibil de la populaţia sarmatică Iazygi care locuia în regiune în secolul I. Maramureş - probabil compus din Mara (origine traco-dacică: stâncă, înrudit cu "mal") şi Mureş (vezi in continuare). Mureş - după râul Mureş, cunoscut încă pe vremea dacilor sub numele de Maris. Neamţ - după oraşul Piatra Neamţ, neamţ cu sensul de "german", teutonii construind o fortificaţie în zonă. Olt - după râul Olt, cunoscut încă pe vremea dacilor sub numele de Alutus. Prahova - după râul Prahova, denumire de origine slavonă: prah- însemnând cataractă de apă (înrudit cu cuvântul românesc prag) + sufix -ova. Sibiu - provine din numele râului Cibin, care derivă din slavul sviba (sînger, corn) latin: 'Cibinium'. Teleorman - denumire de origine cumană deliorman, însemnând "pădure nebună". Timiş - după râul Timiş, denumit Tibisis de către romani. Tulcea - denumire compusă din Tul (etimologie necunoscută) + turk cay(râu, apă curgătoare). Vaslui - nume derivat din hidronimul Vaslui, compus din Vas sau Vasul (etimologie necunoscută) + turk uj (râu, apă curgătoare). Vâlcea - slavă vâlk (lup) sau româneşte vâlcea (vale îngustă). Vrancea - slavă vrana (corb)

Wikimedia are nevoie de ajutorul tău http://ro.wikipedia.org/wiki/Pagina_principal%C4%83

si inca ceva, argumente in sprijinul localizarii MUNTELUI SACRU - KOGAIONON: etimologia celor 1678 termeni onomastici si topomastici catagrafiati în judetul Mehedinti au originea în : sumeriana 1432 termeni (85,34%); hittita 12 (0,71%); sanscrita 234 (12,95%)
"Sumerienii au venit din tinuturi muntoase. Potrivit religiei pe care au adus-o din tara de bastina, zeii lor salasuiau în vârful muntilor, iar daca în noua lor tara nu au gasit munti, ei au ridicat zeilor temple în forma de munti artificiali –ziguratele" !!

user posted image user posted image

user posted image
saldora
sa nu-ti construiesti castele de nisip pe tarmul marii ... Atlantis Lost (Eric McCarl) swim with dolphins

Sea Shell

user posted image
dojo
Super jurnalul tau wink.gif
Si no need to argue este o bijuterie .. dolores are chiar voce wink.gif
saldora
QUOTE (dojo @ 1 Mar 2005, 11:51 PM)
no need to argue este o bijuterie

.. dojo, cum ti-ai ales avatarul si de ce? dar nickname-ul "dojo"?

user posted image

Dojo du Pin (Franta)
dojo
Sper ca nu iti intrerup sirul gandurilor cu aceasta divagatie wink.gif

Numele de "scena" vine de la pasiunea mea, Karate. Pentru ca am veleitati de "creator' m-am apucat acum 3 ani de pus la punct un site pentru cei interesati si l-am numit dojo (dojo.ro e adresa). Dojo inseamna intr-o traducere mai "relaxata" locul in care gasesti calea. karatedo este calea mainii goale (in ideea ca in karate-ul traditional se lupta empty handed). Do este calea .. poate sa mearga pana la cele mai filosofice aspecte, ca toti ne cautam acea cale. Karate are un adevarat sistem filosofic (poti citi cate ceva in site ... si in locatii chiar mai "luxuriante"). Jo este locul, de accea ajungem la asta.

In termeni mundani, dojo este sala de karate, de antrenament. Cand mi-am luat domeniul m-a mirat ca nimeni nu s-a gandit la el si peste tot pe unde postez (forumuri de arte martiale sau de web design) am acelasi nick si avatar.

Cu avatarul este o alta poveste. Cand mi-am pus la punct situl, m-am gandit sa fac si un forum (se pare ca am fost prima wink.gif in acest domeniu). Am folosit YaBB (acum simple machines). In galeria de avatars era si acest the devil pe care mi l-am insusit imediat in ideea ca sunt bitchy si destul de asemanatoare uneori cu dumnealui, plus ca imi place cum arata, asa atarnat in scarba in trident. Am trecut apoi pe phpBB, dar am salvat pe comp imaginea. Si ea este deja un trade mark al subsemnatei smile.gif

---

Imi cer scuze pentru ca am deturnat subiectul, ne reintoarcem acum wink.gif
dojo
doube post .. sorry
saldora
ok .. good story, dojo

"...o întrebare despre cum e lumea, nu despre cum e omul şi ce simte el." (citat de pe Filosofie)
nu vad lumea in absenta omului nici macar prin abstractie (si nici n-o sa ma duc cu zeci de mii de ani in urma)

prezenta mea pe han se va reduce doar la 'no need to argue', asa ca jurnalul devine o casa care va primi oaspeti
va invit la un ceai de ganduri cu flori de sentimente si seminte de intelepciune

user posted image

user posted image user posted image


saldora
Emi, ti-ai pus vreodata intrebarea: "de ce mananc?"

Orice actiune facuta de oameni se bazeaza pe dragoste sau frica.
Frica este energia care contracta, inchide, se strange in sine, o ia la fuga, se ascunde, acumuleaza comori, face rau. Dragostea este energia care se extinde, se deschide, trimite mai departe, sta pe loc, scoate la iveala, imparte cu altii, vindeca.
Frica inhata si acapareaza tot ce avem, dragostea daruieste tot ce avem. Frica imbratiseaza averi, dragostea imbratiseaza pe cel iubit. Frica tine strans, dragostea da drumul. Frica invenineaza, dragostea mangaie. Frica ataca, dragostea iarta.
Fiecare gand, cuvant sau fapta omeneasca este bazat pe una sau cealalta dintre emotii... tu ai liberul arbitru in legatura cu ce sa alegi dintre ele doua.
(Neale Donald Walsch)

user posted image

Prana exhalation
saldora
In ordinary life, we are not aware of the unity of all things, but divide the world into separate objects and events. This division is useful and necessary to cope with our everyday environment, but it is not a fundamental feature of reality. It is an abstraction devised by our discriminating and categorising intellect. To believe that our abstract concepts of separate ‘things’ and ‘events’ are realities of nature is an illusion. Fritjof Capra (The Tao of Physics)

user posted image

Birds in the air, fishes in the water...

saldora
Viata este o succesiune inevitabila de alegeri. Cand inima ta hotaraste, nu exista loc pentru indoiala. Cand mintea ta hotaraste, fiind apasat pentru mult timp pentru alegerea pro sau contra, te indepartezi de calea inimii.

Viaţa este profesorul tău.

user posted image

Tree of life
saldora
Toate lucrurile 'rele' care ti se intampla sunt alese de tine. Greseala este, nu in faptul ca le-ai ales, ci in faptul ca le numesti rele. Pentru ca, numindu-le rele, te numesti pe tine Insuti rau, fiindca tu le-ai creat. O asemenea eticheta nu poate fi acceptata, asa ca, in loc sa te etichetezi pe tine insuti ca fiind rau, te lepezi de propriile tale creatii. Aceasta necinste intelectuala si spirituala este cea care te face sa accepti o lume in care conditiile sunt asa cum sunt. Ar fi cu totul altceva daca ar trebui sa accepti o responsabilitate personala fata de lume - sau macar sa o simti ca pe un sentiment interior profund. ( N. D. Walsch)

user posted image

Creation
saldora
mellow.gif glases.gif Gata! (cu) seriozitatea... face sa dispara zambetul girlchat.gif biggrin.gif

saldora
Daca mana stanga ar reprezenta trecutul si mana dreapta viitorul atunci rugaciunea este a prezentului.

user posted image

Pray

saldora
Esenta noastra este aceeasi. Noi suntem construiti din acelasi material. Noi suntem 'acelasi material'!
Relatia dintre noi (oamenii) este cel mai mare cadou care ni s-a dat.
Diana-Maria
mwah1.gif
saldora
Si Michelangelo a avut ajutoare.. smile.gif
saldora
fara cuvinte
saldora
Condiţie

Sunt
asemenea
nisipului clepsidrei
care
poate fi timp
numai
în
cădere.


(Ana Blandiana)

user posted image

saldora
Un barbat a intrat intr-un bar, a traversat incaperea, a inceput sa urce pe perete, apoi sa traverseze tavanul, a coborat si a iesit afara.
Barmanul, stupefiat, s-a adresat unui filosof care obisnuia sa frecventeze localul: "Ai vazut? A fost incredibil!!"
"Bineinteles ca am vazut - a fost oribil!" - a raspuns filosoful. "Purta sosete roz la pantofi galbeni!"

user posted image

saldora
Adevarul este intotdeauna pur, direct, detasat de toate. El are o frumusete deosebita, deoarece este esenta vietii, a existentei naturii. Nimeni nu minte, cu exceptia omului. O tufa de trandafiri nu poate minti.. din ea nu pot iesi galbenele; ea nu poate insela, ii este imposbil sa fie altfel decat este. Intreaga existenta, cu exceptia omului, traieste in adevar.
Adevarul este religia intregii existente... in clipa in care omul se hotareste sa devina o parte a existentei, adevarul devine religia sa.
(Viata este aici si acum - Osho)


saldora
Lumina adevarului traieste chiar si in cele mai intunecate locuri. Nu exista absenta totala a luminii. Intunericul nu poate exista, decit prin raportare la lumina.
Indiferent cit de mare este durerea ta, ea se masoara cu gradul in care simti absenta sau pierderea iubirii.

Orice intuneric este o calatorie catre lumina.
Orice durere este o calatorie catre iubirea fara conditii.

user posted image
saldora
Name: Maciej Dakowicz
Country: Poland

Pasiunea sa, ARTA fotografica..
A ray of hope Two girls at Stung Mean Chey garbage dump in Phnom Pehn. Just a scene from their daily life. They probably live near the dump, there is a lot of small wooden houses around. They probably help their parents and their parents are probably somewhere around... I noticed that those kids are ordinary kids, you see smiles on their faces, they laugh, they play, great kids... But sometimes you can see something sad in their faces. I think they grow up faster than other kids.

user posted image

Four smiling eyes
Pushkar, India

saldora
Name: Michael Andrews - composer

Mad World

All around me are familiar faces
Worn out places, worn out faces
Bright and early for their daily races
Going nowhere, going nowhere.
The tears are filling up their glasses
No expression, no expression
Hide my head I want to drown my sorrow
No tomorrow, no tomorrow
And I find it kind of funny
I find it kind of sad
The dreams in which I'm dying are the best I've ever had
I find it hard to tell you
I find it hard to take
When people run in circles its a very, very
Mad World

Children waiting for the day they feel good
Happy birthday, happy birthday
Made to feel the way that every child should
Sit and listen, sit and listen
Went to school and I was very nervous
No one knew me, no one knew me
Hello teacher tell me what’s my lesson
Look right through me, look right through me

Enlarge your world
Mad World

user posted image
saldora
Name: Cameron Crowe (13 July 1957 Palm Springs, California, USA)
Semneaza scenariu si regia filmului Say Anything... (1989)

Replici din film:
"MR. COURT: What are your plans for the future?
LLOYD: To spend as much time possible with Diane before she leaves.
MR COURT: Seriously Lloyd.
LLOYD: I'm totally and completely serious."

"What I really want to do -what I want to do for a living- is I want to be with your daughter. I'm good at it." LLOYD

"I gave her my heart ...she gave me a pen." LLOYD

"The rain on my car is a baptism. The new me. Iceman. Power Lloyd. My assault on the world begins now. Believe in myself. Answer to no one."

"Maybe I didn't really know you. Maybe you were just a mirage. Maybe the world is full of food and sex and spectacle and we're all just hurling towards an acropolis, in which case it's not your fault. I'm been thinking about all these things and....you're probably standing there monitoring. And one more thing -- about the letter. NUKE IT, FLAME IT, DESTROY IT -- it hurts me to know it's out there." LLOYD to DIANE (on the answering machine)

user posted image

John Cusack (LLOYD) ... nu face reclama la casetofon ( laugh.gif )
It's a song on a tape ..."In Your Eyes" - Peter Gabriel
saldora
Oare eu respir aerul sau el ma respira pe mine?

Inainte de iluminare: gateste mancare, spala vasele .
Dupa iluminare: gateste mancare, spala vasele.

Iti voi indica unde se afla Luna, dar pentru a o vedea, trebuie sa nu te mai uiti la degetul meu.

user posted image
iniya
smile.gif inainte de toate...vreau sa spun superb jurnal..scrie scrie... wub.gif

hug.gif ..am si eu pt tine...am observat ca iti plac imaginile in care ingerii sunt inconjurati de acea aura..superbe imagini..mai ales cea cu ciocolatii wub.gif ..si de cuvintele ingrosate nu mai vorbesc flowers.gif

..cum am mai spus..sper sa-ti placa..nu este un inger..este o femeie ohyeah.gif ..inconjurata de ceva aparte..frumos..zic eu sorry.gif eu nu stiu sa o postez direct .. sad.gif va trebui descarcata hh.gif



peSei mwah1.gif
saldora
user posted image

FROM THE HEART TO MOTHER EARTH

For there to be peace on earth, we must become peace...
For there to be peace, we must accept our responsibility for the earth and for the animals.

"What we do to the earth and to the animals, we do to ourselves".

Today we see an immense increase in illness, large devastation of our natural resources worldwide, and great sadness and pain to both humans and animals everywhere.

Mahatma Ghandi once stated that one could tell about the people of a nation by how they treat animals.

saldora
user posted image

A new day, a new living..
saldora
Pablo Amaringo was born in 1943 in Puerto Libertad, in the Peruvian Amazon region. He was 10 years old when he first took ayahuasca—a visionary brew used in shamanism, made from the plants Banisteriopsis caapi (yagé) and Psychotria viridis (chacruna). A severe heart illness -and the magical treatment of this via ayahuasca- led Pablo toward the life of a shaman, and he eventually became a powerful curandero--learning the icaros, or healing songs that the ayahuasca brew taught him. However, in 1977, Pablo abandoned his vocation as a shaman, and he is now a painter and painting teacher at his Usko-Ayar school, where there is no charge for the students to learn painting from Pablo.

user posted image
saldora

user posted image
Susan Hickman - Spring
saldora
Cine moare

Moare cate putin cine se transforma in sclavul obisnuintei,
urmand in fiecare zi aceleasi traiectorii;
cine nu-si schimba existenta;
cine nu risca sa construiasca ceva nou;
cine nu vorbeste cu oamenii pe care nu-i cunoaste.

Moare cate putin cine-si face din televiziune un guru.
Moare cate putin cine evita pasiunea,
cine prefera negrul pe alb si punctele pe "i" in locul unui vartej de emotii,
acele emotii care fac ochii sa straluceasca, oftatul sa surada,
si care elibereaza sentimentele inimii.

Moare cate putin cine nu pleaca atunci cand este nefericit in lucrul sau;
cine nu risca certul pentru incert pentru a-si indeplini un vis;
cine nu-si permite macar o data in viata sa nu asculte sfaturile "responsabile".

Moare cate putin cine nu calatoreste;
cine nu citeste;
cine nu asculta muzica;
cine nu cauta harul din el insusi.

Moare cate putin cine-si distruge dragostea;
cine nu se lasa ajutat.

Moare cate putin cine-si petrece zilele plangandu-si de mila
si detestand ploaia care nu mai inceteaza.

Moare cate putin cine abandoneaza un proiect inainte de a-l fi inceput;
cine nu intreaba de frica sa nu se faca de ras
si cine nu raspunde chiar daca cunoaste intrebarea.

Evitam moartea cate putin, amintindu-ne intodeauna ca "a fi viu"
cere un efort mult mai mare decat simplul fapt de a respira.

Doar rabdarea cuminte ne va face sa cucerim o fericire splendida.

Totul depinde de cum o traim...

Daca va fi sa te infierbanti, infierbanta-te la soare.
Daca va fi sa inseli, inseala-ti stomacul.
Daca va fi sa plangi, plangi de bucurie.
Daca va fi sa minti, minte in privinta varstei tale.
Daca va fi sa furi, fura o sarutare.
Daca va fi sa pierzi, pierde-ti frica.
Daca va fi sa simti foame, simte foame de iubire.
Daca va fi sa doresti sa fii fericit, doreste-ti in fiecare zi...

(Pablo Neruda)

user posted image
saldora
Pierre Marcel Schmidt, born in Strasbourg, France, 1954. Lived in South Beach since 1986, became an US Citizen in 1996.

user posted image user posted image user posted image
saldora
Pamantul nu il poti detine doar sa-l respecti.

user posted image
saldora
Consciousness seems to be the void in time and space of the Universe

Wherefrom emerge the Sun that shines in seven-colored rays of light

That radiate as freely as rain clouds do fly in the sky

Or breaths of wind travel along invisible paths

To nourish our mind as water does to the Earth.

It blooms up like lotus blooming in serene pond

And sings as sweetly as birds do at dawn

As it leads emotions, deep-tooted in beauty, to glow


user posted image
saldora
I appear to hear and see and talk and act, but to me it just happens as to you digestion or perspiration happens. The body-mind machine looks after it, but leaves me out of it. Just as you do not need to worry about growing hair, so I need not worry about words and actions. They just happen and leave me unconcerned, for in my world nothing ever goes wrong.
(Sri Nisargadatta Maharaj)
saldora
O slabiciune in femeie

Pana cand Dumnezeu a creat femeia,
El era deja in a sasea zi de lucru peste program.

Un inger a aparut si a spus: De ce iti ia asa de mult timp sa creezi asta?

Si Dumnezeu a raspuns: Ai vazut planul pentru ea?
Trebuie sa fie rezistenta la apa, dar nu din plastic,
Sa aiba peste 200 parti care sa se miste, toate care sa se poata inlocui,
Si sa fie in stare sa functioneze cu diet coke si resturi de mancare,
Sa poata tine 4 copii deodata in brate,
Sa aiba un sarut cu care sa vindece de la un genunchi zgariat la o inima zdrobita,
- si o sa faca totul doar cu 2 maini.


Ingerul a fost uimit de cereri. Doar cu 2 maini?
Nici o sansa. Si astea sunt cereri doar pentru modelul standard?
E prea multa munca pentru o zi. Asteapta pana maine sa termini.


Dar nu o sa astept, a protestat Dumnezeu.
Sunt aproape sa termin aceasta creatie si e atat de aproape de inima mea.
Deja se vindeca pe ea insasi cand e bolnava. Si poate lucra 18 ore pe zi.


Ingerul s-a apropiat si a atins femeia.
Dar ai facut-o asa de fina Doamne.

Ea este fina, Domnul a fost de acord,
Dar am facut-o si puternica. Nici nu ai idee ce poate indura sau realiza.

Va fi in stare sa gandeasca? a intrebat ingerul.

Dumnezeu a raspuns:
Nu numai ca va fi in stare sa gandeasca, va fi in stare sa rationeze si sa negocieze.

Apoi ingerul a observat ceva,
A intins mana si a atins obrazul femei.
Ups, se pare ca ai o scurgere in modelul asta.
Ti-am spus ca ai incercat sa pui prea mult in modelul asta.


Nu-i o scurgere, Domnul l-a corectat.
Asta-i o lacrima!

Pentru ce e lacrima? a intrebat ingerul.

Domnul a raspuns: Lacrima e felul ei de a-si exprima
bucuria, tristetea, durerea, dezamagirea, dragostea,
singuratatea, supararea si mandria ei.


Ingerul a fost impresionat.
Doamne, esti un geniu. Tu te-ai gandit la toate.
Femeia e cu adevarat uimitoare.


Si este! Femeile au puteri care ii uimesc pe barbati.
Ele trec prin dificultati si ele poarta poveri,
Dar mentin fericirea, dragostea si bucuria.
Ele zambesc cand ar vrea sa tipe.
Canta cand ar vrea sa planga,
Plang cand sunt fericite
Si rad cand sunt nervoase.
Se lupta pentru lucrurile in care cred
Se impotrivesc nedreptatii
Nu accepta "nu" ca raspuns cand cred ca exista o solutie mai buna
Ele se lipsesc de bunuri ca familiile lor sa aiba deajuns.
Ele merg la doctor cu un prieten speriat
Iubesc neconditionat
Plang cand copii lor au success
Si se bucura cand prietenii lor primesc recompense
Sunt fericite cand aud de un nou nascut sau o nunta
Inima lor se frange cand un prieten moare
Ele jelesc la moartea unui membru din familie
Totusi sunt puternice cand crezi ca nu mai au nici o putere
Stiu ca o imbratisare si un sarut
Poate vindeca o inima franta
Femeile vin in orice forma, marime si culoare.
Ele vor conduce masini, vor zbura, vor merge, vor alerga sau iti vor scrie tie un e-mail
Ca sa-ti arate cat de mult le pasa de tine.
Inima femeii este ceea ce tine lumea sa mearga.
Ele aduc bucurie, speranta si dragoste.
Au compasiune si idealuri. Dau suport moral familiei si prietenilor.
Femeile au lucruri vitale sa spuna si totul sa daruiasca.

TOTUSI, DACA EXISTA O SLABICIUNE IN FEMEIE, ACEASTA E CA ISI UITA VALOAREA.


user posted image
saldora
Scrisoare

Te-am urmarit cand te-ai trezit in aceasta dimineata si speram ca vei sta de vorba cu mine; macar cateva cuvinte, ca sa-mi ceri parerea sau sa-mi multumesti pentru binele care ti s-a intamplat ieri. Dar mi-am dat seama cat te preocupa sa alegi cu ce te vei imbraca. Cand te pregateai in graba, stiam ca ti-ar ramane cateva minute sa ma saluti, dat erai prea ocupata. Odata, a trebuit sa astepti un timp, ai stat 15 minute fara sa faci nimic. Apoi am vazut cum ai sarit in sus. Am crezut ca vrei sa vorbesti cu mine, dar tu, in loc de asta, te-ai repezit la telefon si ti-ai chemat o prietena ca sa discuti cele mai noi barfe. Te-am privit cu rabdare toata ziua. Cred, totusi, ca erai prea ocupata ca sa mai ai un pic de timp si pentru mine. Am observat ca, inainte de pranz, te-ai uitat in jur. Poate te-ai simtit jenata ca sa-mi vorbesti, de aceea nu ti-ai aplecat capul. Cand ai privit cu trei sau patru mese mai incolo, ai vazut cum cativa din prietenii tai, mi s-au adresat scurt inainte de a incepe sa manance. Tu nu ai facut-o. E-n regula. Dar mai este inca timp si sper ca, totusi, vei sta de vorba cu mine. Te-ai dus acasa. Asa se parea ca ai multe treburi. Dupa ce le-ai rezolvat pe unele din ele, ai deschis televizorul. Nu stiu daca iti place sau nu televizorul, insa, indiferent de ceea ce se difuzeaza, doar sezi si privesti in nestire emisiunile. Am asteptat din nou, cu rabdare, cat timp ai cinat, in timp ce te uitai la televizor, dar nici acum nu mi-ai vorbit. La culcare pareai prea obosita. Le-ai urat noapte buna celor din familie, apoi te-ai prabusit in pat si ai adormit in cateva clipe. Acest lucru este de inteles deoarece nici nu realizezi ca eu sunt intotdeauna acolo, langa tine. Sunt mai rabdator decat ai crede; si vreau sa te invat cum sa fi si tu rabdatoare cu altii. Te iubesc foarte mult si in fiecare zi astept un salut cu capul, o rugaciune sau un pic de recunostinta in inima ta. E foarte greu sa vorbesti de unul singur.
Desigur, tu te trezesti din nou, iar eu te voi astepta din nou cu dragostea mea. Sper ca astazi ai de gand sa-mi acorzi un pic de timp. Sa ai o zi frumoasa !

Prietenul tau,
DUMNEZEU
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.