Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Domain Name
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia IT > Internet - Siteuri Utile, SEO, Promovare, Hosting
jet li
Am inteles ca fiecarui ip i s-a asociat un nume de domeniu, si ca fiecare tara are terminatia ei .com . ro etc, de ce daca eu vreau un nume.com trebuie sa platesc cuiva, au luat ei toate numele sau cum ? Cine le-a avut la inceput ? De ce nu e de exemplu eu aleg nume , se verifica daca nu e luat si gata, fara sa platesc ? Cum fac daca as vrea eu sa vand nume din astea ?
rebel
Poti gasi raspunsurile aici.
dead-cat
daca vrei sa fii reseller de domenii .com/org/net trebuie sa te faci registrar accreditat ICANN. care, surprise surprise, costa un sac de bani. apoi iti trebuie infrastructura etc. am lucrat eu cu multa vreme in urma pt. un registrar. bagasera baietii ceva bani in infrastructura, datacenter etc. oricum vremea resellerului de domenii a apus de mult.

ce nu poti sa faci e, sa inregistrezi domenii de firma (care evtl. nu le-au inregistrat inca, sa zicem in ro) si apoi, cind se hotarasc si ei, sa le vinzi pe un sac de bani. domain grabberii au pierdut cam toate procesele pe tema asta.
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.