Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Cana Preferata
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Poiana lu' Iocan
Pagini: 1, 2
Oiski-Poiski
Eu sper din suflet sa mai fie si alti nebuni pe aici si sa nu raman singura cu ...canile mele. hh.gif
Deci cafeaua are cel mai grozav gust din cana mea speciala pentru cafea .Una mare, vesela, in culori minunate, care-mi spune deja de dimineata : Buna dimineata !!!
Aveti si voi canile voastre preferate ? Cum arata si ce beti din ele ????


surzi
ce subiect ........Oiski-Poiski ohno.gif ..........I liiiiiiike it cheese1.gif

am o cana a mea speciala care-mi aduce aminte de copilarie:una maro cu buline albe ,arata de parca ar fi apartinut unui gnom rolleyes.gif

cealalta cana este alba cu pete bleu si are ca maner un cap de vacuta plata....e super haioasa tongue.gif
Serenity
Nu am decat vreo 4 cani preferate laugh.gif Una e pentru cafea - mai mica, de bebelusi, alba cu ceva floricele.. (sa nu zic ca toate farfuriile mele sunt pentru bebelusi -> e clar. m-am tampit), celelalte sunt pentru restul bauturilor. Una e roz cu Diddli, cealalta alba cu ceva scene din viata satului in trecut (asta are si valoare sentimentale wub.gif) si ultima e ceva mai micuta si finuta, crem cu semnul auriu de la Tchibo.

Sushi
cana mea preferata o am de la sora si scrie pe ea ceva tare ciudat, dar ideea inscrisului e ca sint cea mai bombasticamegasuperextraminunata sora ...
eu am si furculita preferata!!! blidul preferat... of ca-s plina de preferinte...
aveti careva chilotii preferati?
Serenity
Normal! rofl.gif Da' mai multe perechi.. Sa ma pun sa-i descriu? rofl.gif

P.S: Si eu am blidul, furculita, cutitul, pijamaua, patura, perna, papucii de casa, etc., etc., etc. preferate.. wacko.gif laugh.gif
iniya
am una verde mar care o vad si seara cool.gif am o cana pentru lapte care e gigantica ;neagra cu un fund de bebe pe ea hh.gif ;
la baie (daca se pune ) am una rosie pe care scrie numele meu rolleyes.gif ; iar cand sunt intr-un local si servesc o cafea imi place (nu fac pretentzii) sa o servesc intr-o canitza neagra; am o manie; dar nu ma dau cu capu' de peretzi daca nu s-a nimerit sad.gif (e aiurea stiu;...dar daca tot vorbeam de cani...) biggrin.gif
milimetru
Cīnd a fost momentul să-mi aleg o cană preferată aveam de ales īntre 2 posibilităţi:
a. una care are pe ea un dulău fioros şi īn mare vervă, cam cum e acela care apare in Tom şi Jerry; pe ea e scris cu roşu: "Starea mea de spirit de azi!"
b. alta care are pe ea un răţoi galben zgribulit şi necăjit, care se uită speriat īn jur; pe acea cană scrie cu negru: "Eu, azi, acum, de ce tocmai eu?!"

Am oscilat mult īntre cele 2, cam cum oscilez şi īn realitate de multe ori. Pīnă la urmă m-am hotărīt!... Iar pe cealaltă am ascuns-o... nici eu nu ştiu unde!!
iniya
milimetru biggrin.gif care dintre cani ai ales? unsure.gif

ratzoiu' sau..dulau'? (sa stim cu sa te luam biggrin.gif )-
Oiski-Poiski
Deci eu as fi ales aia cu ratoiul zgribulit si necajit.De cate ori m-ar fi vazut lumea ca beau din cana aia i s-ar fi facut asa mila de mine ca m-ar fi lasat in pace si nu ar mai fi trebuit sa joc in veci rolul dulaului fioros. innocent.gif
Dintotdeauna am avut cana preferata si tin minte ca o data mi s-a spart ( si canile astea au o viata scurta hmm.gif ) si am trecut tare greu peste aceasta tragedie din viata mea. hh.gif Asa ca m-am hotarat sa-mi iau una de metal ca sa nu cumva sa mai fiu incercata de destin intr-un mod asa de crunt.Insa din pacate o cana de metal nu are nici pe departe calitatile uneia de portelan asa ca m-am gandit sa fiu barbata si sa iau in calcul orice nenorocire insa sa revin la portelan.rofl.gif
cipdecip
Cana mea are juma` de litru (beau bere cu ea) biggrin.gif
Oiski-Poiski
Pai cipdecip, bea o bere in plus si considera ca e de la mine azi de ziua ta.La mai mare !!!!! drunk.gif
Aramis
Ar fi doua, una mare, neagra (de fapt e a lui tata, dar imi place grozav), si una opaca din arcopal. Din amandoua imi place sa beau cafea, sau cappuccino, sau 3 in 1 smile.gif
Diana-Maria
Cana preferata de cafea e o cana rosie primita cadou de la Nestle.... la cit ness am baut de la ei, era si cazul.
Cana pentru baut ceai si lapte e neagra si simpla.
Dar jur ca pina la urma imi fac o cana personalizata cu Judy( ca mi-e asa de dor de ea...) si cu Boni, pe care sper sa o vad la sfisritul saptaminii ce vine.
punctt
Preferatele mele sunt: o furculita, o lingura si o lingurita. Toate sunt adunate, nici nu stiu exact de unde. Nu sunt din vreun set de tacamuri.
Recent am descoperit o minihalba. Mi-e draga. Are o forma placuta. Nu sunt bautoare de cafea, de aceea o folosesc la ceai. Fetita mea m-a intrebat: "De unde a aparut cana asta? Ca am vazut-o toata saptamana pe masa." I-am raspuns repede: "Aveti grija, e cana mea, poate se intampla ceva cu ea... " smile.gif
rolleyes.gif hh.gif
mutulica
cana de acasa e o reclama la ferrari, si o am din '95 de la hockenheim

cea de la servici il are pe garfield ca emblema, si un inscris care zice "daca ma superi, o faci pe riscul tau" (am primit-o de la cineva care zice ca ma cunoaste...)

ausländer
1. Cana principala: una imensa, galbena, ptr lapte - bautura preferata. Sa nu vad comentarii tongue.gif
2. Cana de ceai [de cand beau eu asa ceva?!] - una de marime medie, albastra, pe care scrie "Alexandru". de-ar fi scris si Macedon, mai era o treaba.
3. Cana de cafea... una micuta cu model floral pe ea.
gonen
cana mea preferata e una de tip armata. e imensa , cred ca are vreo 500-600ml si din ea beau cafea.
mai am o cana preferata, pe care screi numele meu si din care beau numai suc -de lamaie sau grapefruit- pt. alte lichide exsista alte recipente. cat e legat de bere, mi-am achizitioant de cativa ani 2 halbe (de fapt 3, insa 1 a plecat prin vecini, si nu s-a mai intors)
milimetru
QUOTE (Oiski-Poiski @ 12 Feb 2005, 02:20 PM)
Deci eu as fi ales aia cu ratoiul zgribulit si necajit.De cate ori m-ar fi vazut lumea ca beau din cana aia i s-ar fi facut asa mila de mine ca m-ar fi lasat in pace si nu ar mai fi trebuit sa joc in veci rolul dulaului fioros. innocent.gif

Ei, uite că eu am ales dulăul! Mi-am adus aminte că odată am fost īn vizită la cineva şi la poartă era plăcuţă cu "Cīine rău!". Īnăuntru, după multe căutări prin diverse cotloane ale c*rţii dau peste cīinele rău: un căţeluş un pic mai mare decīt un pekinez! "Ei, am avut mai demult unul, nu mai e săracu', plăcuţa a rămas. Dar, ce crezi că mai are cineva curaj să-mi sară gardul? Bună plăcuţa, am lăsat-o!" - m-a lămurit gazda... Cam aşa şi eu cu cana... las' să fie "plăcuţa" acolo! smile.gif

p.s. nu m-am gīndit pīnă acum la faza asta: pune-l pe un om să-ţi descrie cana preferată; ai să afli multe lucruri (sau dacă nu multe, oricum, noi) despre... acel om!!
Felina
Hihihi ohyeah.gif

Cana mea preferata sta mereu la servici, e alba cu rosu, are desenat cadranul unui ceas si scrie pe ea "Mazi tov zeis...". Are o forma placut si ma bucur sa beau din ea orice, dar mai ales lapte sau ceai cu lapte cool.gif. La cateva zile de la instalarea mea in biroul de la noul serviciu am gasit-o ciobita cry.gif ! Groaznic! Abia atunci am realizat cat e de fragila, si chiar daca a scapat intreaga din calatoria cu avionul, o mai asteapta inca multe primejdii. Of! Acum o folosesc asa ciobita... ca doar e cana mea preferata, nu? wub.gif

Apropo, stie cineva ce inseamna "Mazi tov zeis..."? Sau macar in ce limba e scris? tks sorry.gif

P.S. Bineinteles, am lingurita (, lingura, furculita, farfuria) mea preferata si multe alte preferintiuni ohyeah.gif .

P.S.2. ma bucur ca mai sunt si altii ca mine mwah1.gif
genicon
Cana mea preferata este primita cadou, este destul de mare si este in forma de monitor de computer pe care scrie "I love computer". Bine-nteles ca o am in Bucuresti, la loc de cinste (pe unitate) si n-am "injosit-o" niciodata band ceva cu ea. Totusi, aolo imi tin pixurile si markerul pentr CD-uri.
Oiski-Poiski
Genicon, menirea unei cani pe acest pamant este sa poarte cu mandrie o bautura aburinda, parfumata sau dimpotriva o bere rece insa .... pixuri. nonono.gif .
Da-i liberatatea, fa o cana adevarata din ea si -ti va fi vesnic recunoscatoare. biggrin.gif rolleyes.gif .
laugh.gif
genicon
Nu-i adevarat... pixurile sunt mai bune. Daca apuc sa torn in ea niste lichide, fie ele cafele, fie beri, cana o sa ajunga intr-o stare deplorabila... Si sunt aici persoane care pot sa confirme cat de des imi spal eu vasele. rofl.gif Deci... traiasca a mea cana, cu pixurile ei cu tot! tongue.gif
Felina
Nu mai are nimeni cani preferate?
Mara
Eu, dar e la trecut, ca mi-a fost ciobitaaaaa. cry.gif E o cana masiva, in nuante de maro inchis si cafea cu lapte... asa de frumoasa si de veche... cred ca o sa o arunc de tot, sa nu ma mai enervez cand o vad in dulap, dar inca nu m-am incumetat. Barbatul meu a zis ca-s nebuna ca sufar atat dupa o cana, dar na, chiar imi placea foarte tare sa-mi beau in ea cafeaua.
Serenity
Ai incercat sa o doftoricesti cu superglue? Viata-i ar putea fi salvata! tongue.gif

Din categoria "cana cadou imprimata cu poza ta", am primit de curand una galbena (culoarea asta ma bantuie), cu o vaca mare desenata pe-o parte si una mai mica in interior. Pe partea cealalta e o oaie la fel de mare, cu o albinuta pe bot. Toate sunt incaltate in tenisi albastrii..

Mi-am mai adus aminte de o cana primita in tinerete, neagra, deformata, imenensa si grea incat nu poti bea nimic din ea, cu urarea de "La multi ani" scrisa in relief cu litere colorate. Cred ca o sa urmez si eu exemplul geniconului si-o sa o folosesc in alte scopuri mai putin ortodoxe devil.gif
Ovidius
E una cu Ferrari primita cadou in 2002, dar nu mor daca beau si din altele. La servici, toate sunt preferate laugh.gif
dascalita
Am o ultima ceasca de ceai,dintr-un set care mi-a fost tare drag!Alba cu buline rosii...de 20 de ani beau cafea numai cu astfel de ceasca...Problema e ca am mare talent la spart vase tongue.gif Cand va "pieri " laugh.gif si aceasta cesca...nu mai beau cafea,na! sad.gif
Sushi
QUOTE (Mara @ 15 Nov 2005, 05:16 PM)
Eu, dar e la trecut, ca mi-a fost ciobitaaaaa. cry.gif E o cana masiva

Mara pune pamint in ea si o begonie mititica sau alta plantuta decorativa...
Oiski-Poiski
Chiar zilele trecute ma gandeam ca poate ar trebui sa-mi schimba canile de cafea de toata ziua.Insa nu sunt sparte prin urmare ar fi o risipa.Insa cele pe care le am li s-a decolorat modelul si acuma nu mai vor sa-mi zica nimica cand beau cafea din ele.
Asa ca tot mai des "fur" cate o cana din cele noi , cele pentru musafiri laugh.gif .
Insa parca altfel miroase si arata cafeaua .
mutulica
QUOTE (Zorro @ 15 Nov 2005, 06:39 PM)
E una cu Ferrari primita cadou in 2002, dar nu mor daca beau si din altele.

eu nu beau decit din aia!
Mara
Sere, n-am cum sa o peticesc pentru ca nu am bucata lipsa, care e cam cat o unghie, deci extrem de vizibil.

Carme, super idee, sa vad ce plantuta gasesc. Saru-manaaa!
axyutza
si eu sunt cu chestiile preferate.... lingura, linguritza, furculitza.... daca nu mananc cu ale mele parca nu e buna mancarea

iar la capitolul cani.... am tot avut, de cand eram mica (ca acum as fi tare mare) cani "ale mele".... parca nici una nu mi-a placut cum imi place cana mea de acum, buna la toate, orice beau din ea chiar daca sucul cere pahar.... neee, cana la mine e folosita pentru toate lichidele biggrin.gif .... nu e hazlie, e tare impopotonata cu modele (pe fundal alb), dar imi e tare draga.... o am de la cineva, mi-a dat si mie si nasei mele la fel, probabil de aia imi e draga cana, pentru ca mi draga nasa tongue.gif
N.V.
Eu am o cana preferata pentru ceai, o cana preferata pentru laptic si 3 cani preferate de cafea, de diferite dimensiuni, in functie de cata cafea vreau sa beau. Cea mai preferata din cele 5 preferate este cana mare de cafea... drool.gif si ca tot veni vorba, merg sa pun de-o cafea tongue.gif
Serenity
Eu am ajuns sa am o gramada de cani preferate pentru pixuri, creioane si.. pixuri si o singura cana pentru cafea, ciocolata, ceai, supa, bere si... ce-o mai fi tongue.gif laugh.gif
flori
Hm... Eu... mai bine zis noi, adica eu si barbatu-meu avem aceeasi cana preferata, mai bine zis canoi ca e cit un castron...si ne certam in fiecare dimineata de la ea. De fapt era a lui dar cind am incercat-o odata si am observat ce bine se bea din ea am inceput sa ne-o revendicam fiecare...degeba mi-a cumparat el tot felul de cani mari si colorate, cu fel de fel de abtibilduri, oite, inimioare, vacute mie tot aia mare si butucanoasa care wink.gif a fost a lui imi place! devil.gif
nefertiti-old
Mie nu-mi place sa beau cafeaua din cani maaaaari si butucanoase. dunno.gif
Imi plac alea mici si finute, iar preferata mea e una nici mare, nici mica, alba cu o frunza verde desenata pe ea. Dar are o crapatura deja. sad.gif
flori
Ei nefe! Daca puneai mina pe cana aia te convingeai ca e buna, mai ales dimineata ca poti sa te si imbraci si chiar sa faci gimnastica, in timp ce-ti bei cafeauaua si nimic nu se varsa, si are cred ca 100 ani si nici macar o crapatura! biggrin.gif
nefertiti-old
Da, cred ca e comod de baut din ea, dar partea proasta la mine e ca bautul cafelei e un veritabil ritual. O beau inceeeeet laugh.gif , asezat, o savureez. Daca tre' sa o beau pe fuga ma enervez. biggrin.gif
flori
tongue.gif Ei da...Am uitat sa spun ca pentru ritual am alte cesti preferate! Ca daca-i ritual... tre sa fie si prieteni! Da aia-i cana de dimineata, adica de stres...intelegi tu! Crede-ma ca nu este alta mai buna... rofl.gif
nefertiti-old
Da, adevarul e ca in privinta programului de dimineata eu sunt o norocoasa. Nu incep lucrul cu noaptea-n cap si, ca urmare, nu trebuie sa ma grabesc. smile.gif
genicon
Cana mea preferata nu are o poveste, si nici macar nu e prea misto. Ba, mai mult, are desenata o tanti urata pe ea, sub care scrie "virgo" tongue.gif iar eu sunt balanta... biggrin.gif
A devenit, insa, cana mea preferata dintr-un motiv foarte simplu - este cea mai mare pe care o am aici in Bucuresti. SI eu cand beau cafea, imi place sa... beau! biggrin.gif
tikky
Cam asa arata una dintre canile mele preferate. Aici e surprinsa in plin elan muncitoresc biggrin.gif

user posted image
fiatlux
iti iese ceva ..la drum de seara cry.gif
Olaf
Daca ma gandesc bine... cana mea preferata este un pahar! laugh.gif Un pahar cu emblema Heineken. Se pune?
Felina
Sigur Olafule! biggrin.gif
Oiski-Poiski
QUOTE (fiatlux @ 23 Nov 2005, 01:01 AM)
iti iese ceva ..la drum de seara cry.gif

eu as completa , daca mi se da voie, ca te asteapta o vacanta la munte unde pasarile zboara intr-o veselie peste o creasta inalta
sau pasarile astea se traduc prin dorinta ta de libertate, vrei sa-ti iei zborul de undeva
Fitzcarraldo
Tampit topic. dry.gif
Olaf
QUOTE (Fitzcarraldo @ 23 Nov 2005, 03:54 PM)
Tampit topic. dry.gif

Ok, si atunci de ce ai raspuns aici? blink.gif
Oiski-Poiski
Pentru ca :murea de plictiseala ,sau murea de curiozitate,sau vroia sa se bage in seama,sau nu avea alta idee, sau tocmai facea pauza ,sau asa i-a venit,sau se crede smecher ,sau asa e mai palpitant,sau din solidaritate cu altii, sau ... mai ma gandesc.
Fitzcarraldo
Ceva de genu'. smile.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.