Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Ce Imi Dati De Mancare?
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Prietenilor > Peripetii la Gura Sobei > Bucataria si Barul Hanului
Rikita
imaginati-va ca vin astazi in vizita la voi... ce ati face de mancare pt mine?
iniya
hmm.gif te-as pune la cura cool.gif
carne cu varza; paine cu varza; supa cu varza;sarmale; varza murata; totul cu varza devil.gif

biggrin.gif


Sushi
Riki stiu ca n-o sa te superi daca nu gatesc, crede-ma ca e mai safe asa smile.gif Daca vrei mergem la o pizza...?
Olaf
Eu ti-as propune o ciorba de vacutza cu ardei iute langa ea (mi-am descoperit o noua pasiune - ardeiul iute biggrin.gif ) si apoi o mancare de pui cu sos si cu piure de cartofi... drool.gif
Trebuia sa o scriu la "Mi-e pofta de...". drool.gif Gata! Ma duc sa mananc!
(evident, nu le-am gatit eu:lol: )
Eclectic
Nimic. laugh.gif devil.gif rofl.gif
Rikita
bine... stiu la cine as merge in vizita, si la cine nu... tongue.gif
Eclectic
Am scapat usor. ohyeah.gif
cipdecip
Daca o sa ne faci o vizita , tu o sa vi sa mananci??? blink.gif laugh.gif
Mancare ai si acasa... ohyeah.gif devil.gif
Dar ca sa nu te superi o sa te invitam la restaurant wink.gif
Rikita
QUOTE (Barrie @ 11 Feb 2005, 02:11 AM)
Am scapat usor. ohyeah.gif

adica, la tine o sa ma duc.
Serenity
Eu zau ca nu as prea avea ce sa-ti ofer, Riky, daca ai aparea in momentul asta la mine la usa. Dar ca sa-mi fac cat de cat datoria de gazda, te-as invita in umila mea casa (foarte posibil sa nu ai curajul sa intri) si probabil ai manca ce as manca si eu. Adica ce s-ar gasi prin frigider. Am descoperi impreuna ca mai mult de jumatate din ce e acolo a depasit termenul de valabilitate (si din nou datoria de gazda m-ar impiedica sa ma pun sa fac curatenie fix in momentul ala) asa ca ne-am strecura printre ele si am descoperi ca a mai ramas o cutie de pate de pui cu cheita rupta, doua oua, vreo trei felii de paine, jumatate de borcan de zacusca si o branza topita dubios mirositoare. Eventual as pune de niste cartofi prajiti (prin absurd, acum nu am cartofi in casa) dar nu as avea cu ce sa-i servesc..

Asa ca, ce spui, mergem la pizzeria din colt/la vecinul de jos? laugh.gif

Felina
Riki, ce zici de niste cartofi copti (in cuptor), impanati cu motzarella si verdeatza, niste ciupercute calite cu ceapa si imbaiate in smantana cu patrunjel, langa niste piept de pui perpelit fara mila in tigaia de teflon ?
Hai ca te-astept rolleyes.gif
Felina
Ooookey, fac si o salata de rosii piperate bine... Multumit? rolleyes.gif
Cla
Riky, poti sa apari cand vrei, paine, carnati romanesti, telemea de oaie, masline si Karisik Tursu licklips.gif am intotdeauna acasa (asta daca n-am gatit nimic) wink.gif
Si daca chiar vrei sa mananci ceva cald, atunci fac repede niste Spaghetti Bolognese cu salata de castraveti... na? rolleyes.gif
Pan-atunci te poti multumi cu Spaghetti Imaginese rofl.gif
Rikita
hm... nushi... acum mi-e foame...

dar si la cla sune bine... si cu serenity la pizzeria tot e o ideee buna...

sau poate sa si va invit toti la mine...
gabitza ^
Hai Riky, poate te tentez sa vii si pe la mine...
Ca "deschidere" niste pateuri calde cu ciuperci....apoi o supa rece de rosii, cu crutoane.
Felul principal cred ca ar fi niste rulada la cuptor, umpluta cu cascaval, ciuperci si ceva afumatura (nu stiu inca ce, ma hotarasc pana vii tu) cu garnitura de cartofi copti...cu o salata mare de ardei copti...
iar desert....ai de ales intre o negresa mare cu multe boabe de visina (din dulceata) prin ea sau o salata de fructe cu inghetata.
bautura o aduci tu. rofl.gif
G.
Yvonne
Cartofi prajiti si cascaval pane. Normal, o cafea, ciocolata...da"tot mai bine comandam o pizza.
iniya
banane cu miere..portocale cu miere..kiwi cu miere..totul cu miere wub.gif ..

mwah1.gif
Endgegner
Pita cu untura si cu boia, nishte-n ceapa, poate o tzuica dupa sau un sfat bun.
Cla
Sampanie in buric rofl.gif
iniya
frisca..si maslinutze smile.gif

sorry.gif sorry.gif biggrin.gif
Endgegner
iniya, las-o mai moale...dai dulce dupa aia dai sarat cu frisca ...il bagi pe om in spital ohmy.gif
iniya
rofl.gif rofl.gif poate era frisca pe maslinute..na'

gizes..gata nu mai dau nik de mancare..bulimie biggrin.gif

sorry.gif
Felina
varza calita cu costita si ciorba de dovlecel cu smantana.
Michelle
Intrebare pentru connaisseurs:Cine stie cum se prepara Rumsteak-ul,daca se tine in baitz ,cum,cit,se pune pe gratar sau cum altfel. pls.gif
Cla
Iti spune un connaisseur:
Intr-un fel de baitz nu se tine, pt ca si-ar pierde gustul propriu. E o bucata nobila si ar fi pacat, la fel ca la filet.
Cand vorbesc de baitz, e ceva care se face cu otet sau vin, chestii de-astea se recomanda la bucati din pulpa care nu prea sunt fragede si necesita un pic de timp... ei, nu la Rumpsteak sau Filetsteak.

In mod normal, cum se procedeaza intr-o bucatarie ca lumea, se lasa spatele de vita agatat in "camera rece" - adica un frigider mare, timp de vreo 1 saptamana pana ce carnea e frageda, e comparabil cu vānatul wink.gif
Daca ai un Rumpsteak proaspat de tot, poti sa arunci in tigaie si o talpa de pantofi, nu simti diferenta, atat e de tare.
Fraged insa... licklips.gif rolleyes.gif
Se poate si taia cand e proaspat, dar tinut in ulei la rece si liniste pana devine fraged (tip) wink.gif
Daca bagi in ulei mirodenii si usturoi, cu atat mai bine... drool.gif

Daca ai gratar cu carbuni, e cel mai bine. Scoti Rumpsteak-ul din ulei si il pui pe gratar la foc mare.
Gusturile sunt diferite, il scoti dupa cum vine si doreste omul - english = bloody, medium (adica pe jumate fript), well done (complet fript, doar in mijloc e ceva roz)... wink.gif

Tin sa-ti dau o reteta, daca nu te superi:
Iei 1 pachet de unt si-l lasi sa fie moale. Framanti in el mirodenii: boia de ardei dulce, curry, rozmarin, tarhon, usturoi pisat (ca la mujdei), foi de patrunjel, etc. ce ai pe-acasa si-ti place la gust. Asa framantata cum e chestia, o bagi la frigider, de unde poti sa tai felii.

Cand ai fript Rumpsteak, pui o lingura din chestia aia peste carne (mai estetic se face cu o punga de spritzuit [nu stiu cum ii zice pe romaneste] (daca nu ai taiat inainte felii si le pui pe alea) ), pe langa niste cartofi prajiti si o salata de sezon...
Cel mai fain merge cu o salata de ardei copti... mmmmmhhhh licklips.gif drool.gif mor dupa asa ceva... rolleyes.gif

Pofta buna! smile.gif
Michelle
drool.gif drool.gif drool.gif
Mersi mult de tipsuri ,asa voi face! D-abia astept sa se faca mai cald sa merem la un gratar la iarba verde. Deci s-o fragezesc cu vreo saptamina nainte? tongue.gif Sper ca nu -intelege nimeni niscaiva prostii p-aici sorry.gif
Oiski-Poiski
Da de unde Michelle innocent.gif .Ia uite cum suna :".. . pui o lingura din chestia aia peste carne ..." .Minunat ! E voie si cu frisca ? sorry.gif
Cla
Frisca las-o pt inghetata de dupa, Oiski wink.gif

Michelle, da, baga carnea in ulei cu mirodenii la frigi s-o fragezesti vreo saptamana, mai si prinde un gust fain licklips.gif
Acuma depinde cum si de unde o cumperi... la supermarket se vinde cam proaspata, un macelar ca lumea insa ti-o vinde deja frageda wink.gif Vezi tu... smile.gif
Michelle
Acu ' probabil ar urma replica :Cunosti vreun macelar calumea? tongue.gif He,he da' unde va credeti in telenovele sa urmeze replici arhicunoscute .Nu mersi,eu prefer sa mi iau produktele de la supermarket ,de unde cunosc,doar pentru ocazii speciale ...mai verific si alte surse . wink.gif
Cla
Incearca la ebay rofl.gif
mutulica
as putea gati niste paste. iti plac Riki?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.