Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Efectul Placebo
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului > Psihologie - Teorii si Aplicatii. Dezvoltare personala
contur

PLACEBO= medicament sau preparat inactiv, prescris fie pt a-i face placere pacientului, fie in scopuri experimentale, pt a studia efectele farmaceutice ale medicamentului si reactiile psihice ale pacientului(Dictionar enciclopedic Ilustrat)Putem sa-i spunem autosugestie..
Cat din ceea ce simtim este autentic si in ce masura am contribuit mental la aparitia anumitor stari?
S-a realizat un studiu de testare a autosugestiei intr-un grup de mai multe persoane. Li s-a dat un medicament care se presupunea ca avea anumite efecte asupra lor. Interesant este faptul ca, desi au aflat in final ca medicamentul nu era decat un “preparat inactiv”, o parte din acestia au sustinut ca au resimtit si cateva din efectele secundare ale “medicamentului” testat.
In ce masura suntem manipulati de propria minte, si cum putem sa folosim asta in avantajul nostru?
fiatlux
QUOTE (contur @ 9 Feb 2005, 12:07 AM)
PLACEBO=
In ce masura suntem manipulati de propria minte, si cum putem sa folosim asta in avantajul nostru?

In masura in care psihicul bate ratiunea! Nu cred ca e avantajos sa ne ..manipulam, de fapt,mintim , singuri! Cu-atat mai mult ..sa ne lasam ..manipulati!
Ovidius
QUOTE
QUOTE
In ce masura suntem manipulati de propria minte, si cum putem sa folosim asta in avantajul nostru?
In masura in care psihicul bate ratiunea!

Prin psihic sa intelegem sentimente, sau ce?

Nu cred ca e vorba de manipulare ci este o reactie normala la gandurile noastre.
IO
PSÍHIC, -Ă, psihici, -ce, s.n., adj. 1. S.n. Formă specifică de reflectare a realităţii, produsă de activitatea sistemului nervos şi prezentă la animalele superioare; totalitatea fenomenelor şi a proceselor proprii acestei reflectări; structură sufletească proprie unui individ. 2. Adj. Care aparţine psihicului (1), privitor la psihic. – Din germ. psychisch, fr. psychique. (Sursa DEX '98)

Psihic = suflet (etimologia provine de la "psyche"-ul scolilor pitagoreice) = subconstient.
Unii accepta doar prima explicatie a acestei structuri - aia cu activitatea sistemului nervos...

Efectul placebo se manifesta in cazul subiectilor care reusesc sa lanseze la nivel subconstient un gand preformulat rational, sau la cei care sunt receptivi din acest pdv la sugestia emisa de o alta persoana. Experimentele desfasurate in diverse spitale au relevat existenta acestui efect, precum si a unui efect de sens contrar: nocebo.
contraste
BINE AI VENIT LA HAN ! flowers.gif han.gif

Ce efect a avut asupra ta urarea? Cred ca dupa un sir de raspunsuri care nu contineau asa ceva, te-a facut sa te simti bine, nu ?

Acesta este efectul PLACEBO !

Eu unei colege pe care o durea cumplit stomacul si vomita, i-am dat o jumatate de antinevralgic zicandu-i ca-i pentru asa ceva !
Dupa un sfert de ora mi-a cerut denumirea medicamentului. Evident, nu i-am zis decat dupa cateva zile.
Efectul in care iti place sa crezi ....
abis
QUOTE (IO @ 9 Feb 2005, 12:59 PM)
Unii accepta doar prima explicatie a acestei structuri - aia cu activitatea sistemului nervos...

Subconstientul tine tot de sistemul nervos.
BlackClaw
QUOTE (contur @ 8 Feb 2005, 11:07 PM)
PLACEBO= medicament sau preparat inactiv, prescris fie pt a-i face placere pacientului, fie in scopuri experimentale, pt a studia efectele farmaceutice ale medicamentului si reactiile psihice ale pacientului(Dictionar enciclopedic Ilustrat)Putem sa-i spunem autosugestie..
Cat din ceea ce simtim este autentic si in ce masura am contribuit mental la aparitia anumitor stari?
S-a realizat un studiu de testare a autosugestiei intr-un grup de mai multe persoane. Li s-a dat un medicament care se presupunea ca avea anumite efecte asupra lor. Interesant este faptul ca, desi au aflat in final ca medicamentul nu era decat un “preparat inactiv”, o parte din acestia au sustinut ca au resimtit si cateva din efectele secundare ale “medicamentului” testat.
In ce masura suntem manipulati de propria minte, si cum putem sa folosim asta in avantajul nostru?

Noi insine putem sa ne fim cel mai mare dusman, sau cel mai puternic aliat.
Consider ca fiecare om are puterea de a face absolut orice daca crede suficient de mult, daca vrea suficient de mult.
De asemenea, daca eu cred ca un anume medicament ma va vindeca shi vreau sa ma vindec, atunci se rezolva.
Mintea este un instrument complex, poate prea complex pentru unii. Uneori este la fel ca PC-ul: face ce-i zici tu sa faca, nu ce vrei tu sa faca.
Daca iti repeti mereu ca te doare capul, chiar te va durea capul. Mintea noastra e dotaat cu filtru, dar se intampla ca anumite lucruri sa treaca de acel filtru, intrand in subconstient sau iesind la suprafata...Daca ceva negativ ajunge in subconstient, subiectul se confrunta cu o problema, intrucat cauza e greu de gasit...
Problema majoritatii oamenilor este ca vad ceea ce vor ei sa vada, nu ceea ce este de fapt... Ati observat ca atunci cand va uitati la un TV alb negru shi vedeti ceva ce ati vazut in varianta color nu veti sesiza lisa culorii decat daca chiar va ganditi la acest lucru? Avem tendinta sa comparam tot ce vedem shi sa ne imaginam dinainte cam cum ar trebui sa fie o anume chestie. De multe ori creierul nu face diferenta la nivel constient intre ceea ce vedem shi ceea ce vrem savedem...hm...subiectul e mult prea vast iar mie imi e lene sa scriu...mi-e lene. mi-e lene deoarece creierul meu e invatat ca eu sa dorm la ora asta... wink.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.