Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Definitia Prostiei
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
Pagini: 1, 2
cipdecip
Oare se poate da o definitie pentru un lucru atat de complex si raspandit?

Nu demult m-am certat cu un prieten pe aceasta tema , si vreau sa aud si parerile voastre...
saldora
biggrin.gif E o prostie sa te certi cu un prieten...
Cla
Daca n-as fi atat de prost as sti sa-ti zic... rofl.gif
cipdecip
of of ce ma mai ajutati... biggrin.gif

Cla
Daca n-as fi atat de prost as sti sa-ti zic...

Ce gluma , pun pariu ca esti un mic geniu... thumb_yello.gif
Oiski-Poiski
Am citit o data ceva care mi-a placut mult : In lumea asta exista idioti, prostanaci, prosti si nebuni.Fiecare dintre noi este din cand in cand idiot, prostanac, prost sau nebun.Normal este in oarecare masura cel care amesteca aceste componente in limita bunului simt.
Ziceti ca nu e adevarat ....
Asa ca nu m-as hazarda sa dau o definitie a prostiei pentru ca e mult prea complicat .
Insa am niste citate celebre care-mi sunt aproape sufletului. rolleyes.gif

Doua lucruri sunt fara margini : universul si prostia umana.Insa in cazul universului nu sunt chiar sigur . (Einstein)

Um om destept gaseste mereu timp si pentru prostii.
(Novak)

Nu este groaznic ca istetimea umana are graniti asa de inguste iar prostia umana nu cunoaste nici o granita ? (K. Adenauer)

Nu rade niciodata de prostia altora.Prostia lor e sansa ta . (W . S. Churchill)

Si poate totusi sa ma hazardez la o definitie ??
Prostia = Credinta ca stii destul


Cla
QUOTE (cipdecip @ 5 Feb 2005, 05:09 PM)
of of ce ma mai ajutati... biggrin.gif
Cla
  Daca n-as fi atat de prost as sti sa-ti zic...
Ce gluma , pun pariu ca esti un mic geniu...  thumb_yello.gif

wink.gif Se spune ca prostia bubuie... pai tu cum crezi ca am zburat de-acasa de la nevasta-mea?? blink.gif
Inca ma dor urechile, usa a fost praf... hh.gif
Dar nici macar nu-i nasol sa ai asa o nevasta, macar auzi unde e... ohno.gif

rofl.gif
framboise
Sa definesti prostia...
Cred ca putem face asta in nenumarate feluri dupa perceptia fiecaruia asupra prostiei...

Insa nu cred ca prostia trebuie confundata cu incultura. Asta tine de altceva, tine de educatie.
Si cine este la polul opus? Inteligentul?

Dupa umila mea parere, "prostul nu e prost destul pana nu e si fudul!", deci prostii se remarca repede prin laudarosenia lor (au nevoie de aprobare, au nevoie de recunoastere a "calitatilor"!) si prin stupiditate. Si ar mai fi multe de spus...
iniya
prostul este un mar frumos(chiar superb si aparent delicios) care are insa in interior nimic; mucagai; stricat; haos
cu cat tai mai mult din mar cu atat il descoperi mai mult........
cu cat acesta sta in prezenta altora 'sanatoase' cu atat exista riscul ca acestea sa se strice si ele mad.gif cry.gif
bdl
Nu ma pricep la definitii da exemple nu vrei? wink.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (cipdecip @ 5 Feb 2005, 05:55 PM)
Oare se poate da o definitie pentru un lucru atat de complex si raspandit?

Nu demult m-am certat cu un prieten pe aceasta tema , si vreau sa aud si parerile voastre...

Prostia , ca si inteligenta , sunt relative. Un om prost pur si simplu nu e deranjant . Un prost cu gura mare si cu opinii , e foarte deranjant smile.gif
Am intalnit 2 persoane pana acum , pe care eu le consider foarte proaste . Amandoua au studii superioare si o situatie materiala buna , ceea ce le face prostia si mai stralucitoare . smile.gif
Nu sunt capabili sa poarte o discutie logica si inteligenta si ei simt asta . In loc sa taca (dar asta ar fi ceva inteligent ) incerca sa epateze cu diverse chestii ridicole , cum ar fi " stiti si voi cine e tata in orasul asta " sau " comparand statul lui Decebal cu cel al lui Burebista , e evident ca ..." ..... si asta in timp ce tu stii ca ei citesc doar Formula As si probabil au auzit fraza bombastica la stirile proTV smile.gif
Cla
QUOTE (toxic @ 19 Feb 2005, 07:10 AM)
Un om prost pur si simplu nu e deranjant .

Pff... Doamne-ajuta... sweatingbullets.gif sweatingbullets.gif

dance.gif

No hai sa zic si eu din greseala ceva ontopic:
Dupa parerea mea, o persoana care nu intelege ceva, nu e proasta. Poate un pic mai grea la cap, dar asta nu-i bai.
Proasta e aia care a inteles despre ce-i vorba si actioneaza ca si cum n-ar fi inteles...
axel
QUOTE (Cla @ 19 Feb 2005, 10:12 AM)
Proasta e aia care a inteles despre ce-i vorba si actioneaza ca si cum n-ar fi inteles...

Aia e perfida
Mrs. Rogers
QUOTE (Cla @ 19 Feb 2005, 10:12 AM)
QUOTE (toxic @ 19 Feb 2005, 07:10 AM)
Un om prost pur si simplu nu e deranjant .

Pff... Doamne-ajuta... sweatingbullets.gif sweatingbullets.gif

dance.gif

No hai sa zic si eu din greseala ceva ontopic:
Dupa parerea mea, o persoana care nu intelege ceva, nu e proasta. Poate un pic mai grea la cap, dar asta nu-i bai.
Proasta e aia care a inteles despre ce-i vorba si actioneaza ca si cum n-ar fi inteles...

Aia nu-i proasta, aia e smechera smile.gif
willie
Parerea mea este ca prostia este un fel de tribut pe care trebuie fiecare om sa-l plateasca.De cate ori fac sau zic o prostie zic ca mi-am platit taxa pe inteligenta. ohyeah.gif Ce nu pricep eu este de ce unii il platesc atat de mult si des unsure.gif
iniya
QUOTE (willie @ 21 Feb 2005, 08:50 AM)
Parerea mea este ca prostia este un fel de tribut pe care trebuie fiecare om sa-l plateasca.De cate ori fac sau zic o prostie zic ca mi-am platit taxa pe inteligenta. ohyeah.gif Ce nu pricep eu este de ce unii il platesc atat de mult si des unsure.gif

ca bine graisi willi sad.gif
nu o data mi s-a intamplat ca pentru o mica 'prostiaoara' sorry.gif spusa sa mi se dea in cap cat pentru una mare; optimismul din mine imi spune rolleyes.gif ca un motiv ar fi faptul ca nu gresesc des (chiar deloc); si cand ma prind ma baga la colt rofl.gif

una este greseala (o faci din neatentie nu din nestiinta) si una este cand o faci din prostie devil.gif ; dar ca sa nu deviem; o alta definitie a prostiei............de fapt a saracutului prostuy 'bulina verde din gramajoara rosie care se tot intreaba de ce nimeni nu-l intelege/'vede' hh.gif '
rofl.gif
Michelle
Dintre toate formele de prostie /prosti , cei mai periculosi sau chiar contagiosi , as spune , sunt semidoctiiSEMIDÓCT, -Ă, semidocţi, -te, adj., s.m. şi f. (Om) care are cunoştinţe puţine şi superficiale (dar se crede cult); (om) puţin instruit. – Semi- + doct. si mediocritatea si apropo de mediocritate va mai amintiti finalul filmului Amadeus al lui Milos Forman cind Salieri exclama in ospiciul in care se afla :"Mediocritati din intreaga lume ,va absolv!" parca privindu-se pe el de la inaltimea geniului lui Mozart.
iniya
QUOTE (Michelle @ 21 Feb 2005, 10:32 PM)
Dintre toate formele de prostie /prosti , cei mai periculosi sau chiar contagiosi , as spune , sunt semidoctiiSEMIDÓCT, -Ă, semidocţi, -te, adj., s.m. şi f. (Om) care are cunoştinţe puţine şi superficiale (dar se crede cult); (om) puţin instruit. – Semi- + doct. si mediocritatea si apropo de mediocritate va mai amintiti finalul filmului Amadeus al lui Milos Forman cind Salieri exclama in ospiciul in care se afla :"Mediocritati din intreaga lume ,va absolv!" parca privindu-se pe el de la inaltimea geniului lui Mozart.

rofl.gif
.......... (un mic joc de cuvinte) blink.gif mai bine prostutul geniilor decat geniul prostilor wink.gif
Justice
PROSTÍ//E ~i f. 1) Stare a celui prost. 2) Faptă sau vorbă de om prost; neghiobie; nerozie; stupiditate. 3) mai ales la pl. Vorbe lipsite de importanţă; vorbe goale; fleacuri. * A-i scoate cuiva ~ile din cap a face pe cineva să renunţe la intenţiile sale, considerate ciudate. /prost + suf. ~ie

tongue.gif

Parerea mea personala este ca prostia se formeaza in jurul neatentiei si indiferentei.

Inteligenta are limitele ei, prostia nu. rofl.gif
Mrs. Rogers
QUOTE (Michelle @ 21 Feb 2005, 11:32 PM)
Dintre toate formele de prostie /prosti , cei mai periculosi sau chiar contagiosi , as spune , sunt semidoctiiSEMIDÓCT, -Ă, semidocţi, -te, adj., s.m. şi f. (Om) care are cunoştinţe puţine şi superficiale (dar se crede cult); (om) puţin instruit. – Semi- + doct. si mediocritatea si .

Mi se pare o definitie foarte inspirata. smile.gif
Cla
QUOTE (toxic @ 22 Feb 2005, 02:54 AM)
QUOTE (Michelle @ 21 Feb 2005, 11:32 PM)
Dintre  toate  formele  de  prostie  /prosti , cei  mai  periculosi  sau  chiar  contagiosi , as  spune , sunt  semidoctiiSEMIDÓCT, -?, semidoc?i, -te, adj., s.m. ?i f. (Om) care are cuno?tin?e pu?ine ?i superficiale (dar se crede cult); (om) pu?in instruit. ? Semi- + doct. si mediocritatea  si  .

Mi se pare o definitie foarte inspirata. smile.gif

Dummweis oder Blödgewaft. Mahlzeit!
Ovidius
Niste proverbe dragute: (sper sa mi accepte offtopicul)

Cu prostul fara scoala, lupti putin si-ai terminat, dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala.

Nu te pune niciodata cu prostul. Mai intai te va duce la nivelul lui si apoi te va bate pentru ca are experienta in domeniu.

Cu prostii sa nu te pui, pentru ca au mintea odihnita.
contraste
Si ducind mai departe ideea lui ZORRO, putem defini prostia ca pe acel ceva care nu doare, drept pentru care te poti simti bine, devenind astfel... stare endemica !
Cla
Cum sa nu doara... bubuie., poti auzi in fiecare zi... spoton.gif
E rau de tot... rofl.gif
valeria
Prostii sunt fericiti, desi nu au nici un merit ca sunt asa. Cum naiba??
alfa
Prostia e o modalitate suPtila de a gandi pe care nici un destept nu reuseste s-o inteleaga. tongue.gif
Kyklos
Geniul Albert Einstein spunea "In lumea asta exista doua lucruri infinite :Universul si prostia .De primul nu sunt sigur Friedrich von Schiller "Contra prostiei chiar zeii luptau in zadar"
Legea lui Zapp Pe pamant sunt doua lucruri omniprezente :hidrogenul si prostia

Lista poate continua cu maxime in care ne este prezentata prostia . Cred ca nu are o definitie ,fiecare om e prost intr-un anumit domeniu , nu putem generaliza .
March
Prostia este adevarul dus pana in panzele albe ! tongue.gif
alfa
Prostia este falsificarea inutila atunci cand toata lumea cunoaste adevarul. tongue.gif
Ovidius
Prostia poate sa insemne de multe ori, ceva ce nu cunoastem...
Ovidiu Bufnila
Ideea de Prostie e stupida. Ea incalca fundamentele de taina ale Viului. A incerca in asa-zisa directie a Prostiei este ratacire. Altele sunt intelesurile.
Prostia nu exista.
jamie.gif
Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
alfa
Bun, nimeni nu mai platonician azi. Nu exista o unitate ca raportare Absoluta ci una care se misca, ale carei atribute se schimba in timp. Dar chiar si multiplicitatea, diferenta etc au nevoie de autoraportare isi creeaza o unitate fictionala, care nu mai acopera totul si e doar o derivata, dar este totusi. Ideea ca daca iti lipseste reperul fixat, cazi intr-o permanenta creatie a alteritatii si diferentei e usor fortata.
Cu toate astea poate fi un bun prilej pentru a aseza Ironic cu Umor, permanenta deplasare a sensului care poate fi pusa si in slujba: Asta ma distreaza, asa ma simt bine. smile.gif
Intotdeuna va exista un Altul dar nu ca elminare a Aceluiasi ci ca permanenta completare.
Eu cred ca exista Prostia insa numai ca suma neidentifcabila a feluritelor prosti care se pot deplasa mai mult sau mai putin in raport cu un centru presupus.
Rehael
Prostia este unul din drepturile fundamentale ale fiecarui om!
fillio
Fiecare om este un mic geniu in domeniul lui. Eu as zice ca prostia este incercarea unora de a fi mai mult decat pot intr-un anumit domeniu...
Rehael
Fillio, asta e chiar prostia cu mot! laugh.gif...atunci cand incercarea despre care vorbesti depinde numai de liberul arbitru...
Dar si asa se poate ca cel in cauza sa-si gaseasca un grup de fani. laugh.gif
Erwin
prostia e o eroare sustinuta cu voce tare ca si cand ar fi o intelepciune.
bdl
thunder....asta e definitia perfecta.... tongue.gif rofl.gif rofl.gif
Erwin
QUOTE (bdl @ 3 Jan 2006, 03:57 AM)
thunder....asta e definitia perfecta....

poti sa dai niste exemple atunci? thumb_yello.gif
fis_tic
QUOTE (cipdecip @ 5 Feb 2005, 04:55 PM)
Nu demult m-am certat cu un prieten pe aceasta tema , si vreau sa aud si parerile voastre...

nu, n-am vazut nici un prost
exergy33
QUOTE(alfa @ 6 Dec 2005, 02:39 AM) *
Prostia e o modalitate suPtila de a gandi pe care nici un destept nu reuseste s-o inteleaga. tongue.gif

smile.gif, ce mult mi-a folosit pentru ziua de azi aceasta definitie.
jet li
Cine zice ala e ! smile.gif
Superjmeni
Prostia este incapacitatea omului de asi depasi limitele!...toti suntem prosti in felul nostru la fel cum si cel mai prost om are momentele sale de stralucire!
Amenhotep
Superjmeni, welcome.gif

a
dorinteodor
cipdecip,

nu poti sa fi prost decit daca-ti dai seama de asta. daca asta se intimpla, atunci se intimpla dupa ce ai facut prostia de care-ti dai seama. daca nu-ti dai seama, problema prostiei nu exista, ....

exista si "prostia anticipata". zice cineva "mah, nu fi prost, fa asa....". evident ca pina nu faci cu adevarat ceva nu poti sa te pronunti. daca nu-ti dai seama atunci nu poti sa spui ca ai facut o prostie, si ne intoarcem la punctul 1

de multe ori prostia este colectiva: toata lumea face intr-un fel iar faptul ca "toti" fac intr-un fel blocheaza capacitatea de a detecta prostia.

dar ce este prostia? pai o actiune care este contra intereselor tale si de care nu-ti dai seama in momentul in care te decizi sa actionezi.... daca dupa ce actionezi iti dai seama ca este contra intereselor tale, atunci actiunea este etichetata ca prostie...daca nu,....nu. dorinteodor
fiica_lunii
Cine stie si stie ca stie, e intelept. Asculta-l!
Cine stie si nu stie ca stie, e adormit. Trezeste-l!
Cine nu stie si stie ca nu stie, e neinstruit. Instruieste-l!
Cine nu stie si nu site ca nu stie, e PROST. Ocoleste-l!

Nu e chiar o definitie a prostiei ci e un proverb (indian daca nu ma insel)
dorinteodor
fiica_lunii,

zici: "Cine stie si stie ca stie, e intelept. Asculta-l!
Cine stie si nu stie ca stie, e adormit. Trezeste-l!
Cine nu stie si stie ca nu stie, e neinstruit. Instruieste-l!
Cine nu stie si nu site ca nu stie, e PROST. Ocoleste-l!

Nu e chiar o definitie a prostiei ci e un proverb (indian daca nu ma insel)"

stiam acest proverb, eu il stiam arab dar cred ca face parte din cultura multor popoare. singura obiectie este ca "cine nu stie si nu stie ca nu stie" este mai degraba idiot. prostul este cel care, de multe ori, isi da seama ca a facut o prostie dar "dupa" in timp ce un idiot nu o sa-si dea seama niciodata. dorinteodor
fiica_lunii
@dorinteodor: posibil sa fie arab... oricum nu mai stiu sigur smile.gif

Ba eu cred ca e corect spus in proverb, caci ala care isi da seama ca a facut o prostie, inseamna ca s-a desteptat, deci nu poti spune ca e prost.... poate era indragostit cand a facut prostia sau cine stie ce ratacire de moment a avut. Oricum, de moment ce isi da seama ca a gresit, nu e prost.
mutulica
cine crede ca stie, si e tare fudul de ce crede ca stie...
fiica_lunii
Pai cine nu stie si nu stie ca nu stie, e clar ca el crede ca stie si de aici pana la a fi fudul e un pas mic.
dorinteodor
fiica_lunii,

zici: "Ba eu cred ca e corect spus in proverb, caci ala care isi da seama ca a facut o prostie, inseamna ca s-a desteptat, deci nu poti spune ca e prost.... poate era indragostit cand a facut prostia sau cine stie ce ratacire de moment a avut. Oricum, de moment ce isi da seama ca a gresit, nu e prost."

inainte de a face prostia cred totusi ca este idiot. dupa ce o face si DACA isi da seama, atunci este prost. DACA isi da seama si stie cum ar fi trebuit sa faca, doar atunci s-a desteptat. daca nu-si da seama atunci ramine idiot ca la inceput. cred ca am ajuns la un compromis, nu? dorinteodor
fiatlux
QUOTE(Cla @ 19 Feb 2005, 11:12 AM) *
Pff... Doamne-ajuta... sweatingbullets.gif sweatingbullets.gif

dance.gif

No hai sa zic si eu din greseala ceva ontopic:
Dupa parerea mea, o persoana care nu intelege ceva, nu e proasta. Poate un pic mai grea la cap, dar asta nu-i bai.
Proasta e aia care a inteles despre ce-i vorba si actioneaza ca si cum n-ar fi inteles...


cre' c-ai vrut sa zici ... ca n-a-nteles da' se face ca da !

Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.