Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Libertate
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odaia Filosofilor
cocco
Iti creezi singur destinul?
Nu-ti alegi familia, nu-ti alegi infatisarea, nu te-a intreabat nimeni daca vrei sa te nasti atunci,acolo.
Tot ceea ce faci e conditionat de ceea ce vor ceilalti sa faca.
Nu esti liber niciodata. Din momentul in care ai tras in plamani prima farama de aer apare conditionarea.
Rostesti liber, insa nu apuci sa te simti liber.
Mda...poti sa mori liber. O clipa vei fi liber. Poti sa te joci cu libertatea si tu odata.
O clipa.
O farama de libertate.
.......................
Cum putem oare sa inselam libertatea?
Inseamna sa ne pacalim pe noi insine... atunci ar insemna sa omoram libertatea creand o falsa,nenorocita de copie jalnica
Libertatea ... cat de departe pot sa ma duc cu proiectul asta nereusit?
.......................
Murim fara sa fi gustat libertatea .
E un simplu cuvant, o iluzie.
Eclectic
QUOTE
Iti creezi singur destinul?


Da.

QUOTE
Nu-ti alegi familia, nu-ti alegi infatisarea, nu te-a intreabat nimeni daca vrei sa te nasti atunci,acolo.
Tot ceea ce faci e conditionat de ceea ce vor ceilalti sa faca.


Familia, infatisarea, locul si momentul in care te nasti nu tin de ceea ce faci, ci de ceea ce ti se intampla. Dar, dupa ce se intampla, incepi sa faci.

QUOTE
Nu esti liber niciodata.


Ba da.

QUOTE
Din momentul in care ai tras in plamani prima farama de aer apare conditionarea.


De ce ?

QUOTE
Rostesti liber, insa nu apuci sa te simti liber.


Ba da. Eu ma simt liber.
Figaro
Treaba asta tine si de varsta. Un tanar de 16 - 25 de ani se simte mai ilber comparativ cu cineva la 35 - 50. Cred ca aici intervine si o varsta biologica. La tinerete te trezesti fara sa te doara nimic si te simti liber ca pasarea cerului. Pe urma se cam aspreste situatia, iti mai cade un dinte, iti mai mor parintii, mai se imputineaza din prieteni. Nu te mai bucuri asa de mult.
saldora
QUOTE (Figaro @ 4 Feb 2005, 12:19 AM)
Treaba asta tine si de varsta. Un tanar de 16 - 25 de ani se simte mai ilber comparativ cu cineva la 35 - 50. Cred ca aici intervine si o varsta biologica. La tinerete te trezesti fara sa te doara nimic si te simti liber ca pasarea cerului. Pe urma se cam aspreste situatia, iti mai cade un dinte, iti mai mor parintii, mai se imputineaza din prieteni. Nu te mai bucuri asa de mult.

asta-i pesimism curat!
Figaro
Nu e pesimism. Sau poate ca este, depinde cum il iei. Imi amitesc de un film care m-a marcat si care are cam aceesi tema: Arizona Dream. Va amintiti? Ar merita sa-l comentam aici.
bdl
Cocco,
Aspirina cu tzuica fratioare....si-ti trece.... spoton.gif
Figaro
Bine spus. Asta asa e!
cocco
QUOTE (bdl @ 4 Feb 2005, 02:28 AM)
Cocco,
Aspirina cu tzuica fratioare....si-ti trece.... spoton.gif

Bravo,
QUOTE
fratioare
mi-ai zis-o .
Esti istet ca si palaria mea, care a fost aleasa singura palarie vorbitoare din lume la targul de palarii de la Galati.
Asta e un compliment domnule bdl wink.gif

Nu inteleg cum se permite unui forumist, fie el si cronicar chiar daca trecut bine de prima tinerete ( asta nu e o scuza valabila intotdeauna ), sa-si bata joc de opinia unui forumist. Nu pretind ca sunt foarte istet sau ca am prezentat mai sus niste ganduri in mod filosofic. Pretind sa i se ofere respect unui forumist. Cand o sa postez la sectiunea bancuri si o sa fac misto de ceva/cineva nu ma deranjeaza cand unul ca si "veteranul" bdl face caterinca.
Respect inainte de toate.
Stimabile bdl, cand simti ca-ti vine sa mai faci misto, baga-ti, batrane, degetul in priza din dormitor. spoton.gif
Numai bine. thumb_yello.gif
gypsyhart
Acest subiect a fost discutat si rasdiscutat....
De ex, aici si aici
Eclectic
off-topic:

QUOTE
Esti istet ca si palaria mea


Mi se pare mie sau a mai fost pana de curand pe aici unul care tot facea comparatii cu palaria lui ? hmm.gif
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.