Ajutor - Cauta - Forumisti - Calendar
Versiune completa:Negotul Cu Femei: Cifrele Raului
HanuAncutei.com - ARTA de a conversa > Odaia Dezbaterilor: Stiinta si Cultura > Odăi in Dialog - Dezbaterile Hanului
calfa
Alexandra Olivotto semneaza azi, intr-un cotidian, articolele citate mai jos.

Ce pareri aveti despre acest fenomen ? Ce sanse dati unei schimbari in bine pentru potentialele victime ?
_______________

Negotul cu femei: cifrele raului

Prima atestare a traficului de persoane ii apartine Imparatului Iustinian. Fenomenul descris de el a fost numit astfel abia in secolul XIX. Din 2001 Romania il recunoaste ca infractiune ce se pedepseste cu inchisoare de la 3 la 12 ani.

Metodele folosite de negustorii de persoane par a fi aceleasi de cind lumea: ademenirea cu perspective de cistig, santajul cu datorii, amenintarea cu violenta, abuzul de autoritate, rapirea, claustrarea victimelor si tinerea lor sub observatie stricta. Din cauza saraciei, multe romance sint lipsite de aparare in fata unor astfel de actiuni.

Profilul victimei

Minorele ar parea mai usor de ademenit decit femeile adulte. Si totusi procentul ultimelor este simtitor mai mare: variaza intre 85.90% si 75.16%. Un alt paradox intilnit in 2004 de cercetatorii Organizatiei Internationale pentru Migratie e faptul ca majoritatea recrutarilor au loc in spatiul urban mediu.Un caz comun e cel al fetelor de la sat care frecventeaza liceele din oras. Neadaptate la noul mediu si resimtindu-l ca pe un soc cultural, ele devin cu usurinta victimele traficantilor de persoane.

Femeile care au suferit deja abuzuri in familie sint mai vulnerabile. Majoritatea covirsitoare a victimelor provin din Moldova. Dar presupunerea ca toate persoanele traficate sint inocente e incorecta. Unele sint prostituate de profesie care stiu ca trebuie sa presteze servicii sexuale, dar nu au de unde anticipa ca vor fi tinute in conditii mizerabile, puse sa munceasca excesiv si private de cistiguri si de libertate. Ceea ce nu inseamna ca ele nu trebuie sa se bucure de aceleasi drepturi si ca restul victimelor.

Informatii trunchiate

Acest profil a fost realizat pe baza datelor puse la dispozitie de persoanele care au recurs la asistenta OIM. Studiile si datele Politiei, insa, nu sint neaparat aceleasi. Putem sti citi traficanti au fost prinsi si cite femei ajunse in aceasta situatie au cerut ajutor, dar nu se stie numarul participantilor la traficul de persoane. Pe plan mondial se estimeaza existenta a patru milioane de persoane traficate, aproximativ 500.000 provenind din sau fiind tranzitate prin Europa Centrala si de Est.

Chiar si atunci cind li se acorda ajutor, reintegrarea in societate e problematica. „Daca victimelor nu li se ofera un spatiu sigur, riscul de a reintra in trafic este mare“, declara Iana Matei, fondatoarea organizatiei Reaching Out.

Cod de procedura

Costul unei romance variaza intre 300 si 400 de dolari, el scazind in regiunile rurale. Recrutarea nu e dificila pentru cei din crima organizata, pentru ca retelele si transportul sint deja asigurate. Putine femei ajung in mult rivnitul Occident, majoritatea lor sfirsind in Bosnia-Hertegovina, Macedonia, Albania sau Kosovo. Cercetatorii vestici ai fenomenului vorbesc chiar de sclavie domestica si de neveste comandate prin posta, dar realitatea estica e mult mai cruda: victimele traficului sint obligate sa se prostitueze, sa cerseasca si sa comita furturi.

Cum doua dintre aceste activitati constituie delicte, ele maresc si mai mult dependenta persoanei de traficant sau de proprietar. Faptul ca sint supravegheate mereu si ca nu cunosc limba tarii le impiedica de multe ori sa se informeze in legatura cu situatia lor legala si sa ceara asistenta institutionalizata.


Pro si contra

In secolul XIX centrele de trafic intercontinental de persoane erau ghetourile evreiesti din Europa de Est. De obicei, aceasta infractiune lua forma unei afaceri de familie. Un pionier al acestui fel de negot in Galitia, David Auerbach, a fost invitat de iezuitii din Buenos Aires pentru a pune capat lipsei de cetatene a capitalei. De altfel, in Argentina se gasea cea mai mare si mai bine organizata retea, numita, dupa fondatorul ei, Zwi Migdal. Pe de alta parte, tot comunitatea iudaica era implicata activ in combaterea traficului de persoane.

Romania, zona de tranzit

Tara noastra este si punctul nodal a patru rute pe care se practica traficul de persoane. Cea mai promitatoare trece prin Ungaria pentru a sfirsi in Austria, rampa de lansare pentru Europa Occidentala. Ruta sirba poate duce spre Italia sau Spania, dar de obicei se termina in Macedonia, Bosnia-Hertegovina sau Albania. Un alt drum imprevizibil trece prin Bulgaria, iar destinatia finala poate fi Turcia, Grecia sau Cipru. Cea mai recenta ruta asigura transportul de femei in Japonia sau Cambogia. Dar Romania constituie o zona de tranzit periculoasa pentru persoanele cu care se face comert. O ordonanta din 2002 facea ca victimele traficului sa poata fi date in judecata pentru trecerea ilegala a granitei, trecere care constituie un delict. Legea se aplica si in cazul romancelor si in cazul femeilor de alta nationalitate, al caror proces are loc in Romania, chiar daca aducerea lor in aceasta tara a avut loc fara consimtamantul lor. Totusi aceasta procedura de re-victimizare a femeilor traficate a fost arareori pusa in practica.

Societatea civila, cu un pas inaintea statului

O data ce traficul de persoane a devenit vizibil la scara nationala, programele de asistenta a victimelor acestui fenomen nu au intirziat sa apara.

Primul ONG care a lucrat cu victimele traficului de fiinte umane inca din 1998 a fost Reaching Out. Inceputul a fost dificil, pentru ca asistentii sociali nu aveau experienta in domeniu. In 2003, existau deja 2 apartamente si 6 asistente sociale care lucrau in 3 ture. Astfel, victimele sint plasate intr-un mediu in care se pot simti in siguranta, avind constant la dispozitie asistenta medicala si psihologica. Femeile pot ramine in adapost pina cind au o slujba si suficienti bani pentru a incepe o viata noua.

Reaching Out a reusit sa atinga o cota de reintegrare a victimelor traficului de 84%. In plus, membrii organizatiei au publicat un set de reguli pentru cei care lucreaza cu victimele traficului uman. Din 2000 Organizatia Internationala pentru Migratie a organizat un amplu program de ajutorare a femeilor repatriate in Europa de Est. Pina in decembrie 2004 au fost asistate 935 de victime ale acestui fenomen. OIM ofera consultanta in relatia cu autoritatile, asistenta medicala de urgenta, o modesta suma de bani, ajutor in realizarea de interviuri, terapie, reintegrare scolara, gasirea unui loc de munca si deprinderea unor abilitati de viata. In Romania, OIM beneficiaza nu doar de ajutorul Politiei, ci si de o retea de 18 de organizatii nonguvernamentale. Scopul acestora este de a atrage atentia opiniei publice asupra faptului ca traficul este un delict de care victima nu e vinovata. Pentru infractor, comportamentul ei nu poate fi in nici un fel o circumstanta atenuanta. „Traficul e un fenomen social care ne poate afecta pe toti“, declara Daniel Kozak, reprezentant OIM in Romania.

______________

Desi opinia generala despre fenomen este probabil clara, opiniile noastre pot sa difere. De aceea va invit sa vi le exprimati. Si nu uitati, ce sanse dati unei schimbari in bine pentru potentialele victime ? smile.gif
nefertiti-old
Mda, e o chestie comandata si platita de ONG-ul respectiv. biggrin.gif

Lasand asta la o parte, ce vrei sa spui cu 'schimbari in bine pentru potentialele victime'? unsure.gif
calfa
Potentialele victime sunt fetele sau femeile care corespund "profilului" victimelor, dar care nu sunt inca victime.

Fenomenul despre care discutam, traficul cu femei, cu oameni adica, este unul in desfasurare. Poate chiar in dezvoltare. hh.gif

Schimbari in bine ar insemna, in contextul asta, combaterea fenomenului, incepand de la cauze si terminand cu efectele.

Cauze sunt multe.

Unele tin de "potentialul" de care vorbeam, care poate fi atenuat (prin informare, actiuni civice, etc.).

Alte cauze tin de ... "beneficiari". Si aici se poate ... umbla. Desi, am eu impresia ca asta e veriga slaba ...

Altele tin de "operatori", de traficanti. Si aici e destul de facut. Trebuie date "semnale".

Si efecte sunt multe.

Un prim efect sunt fetele si femeile ce au cazut deja victima. Pot fi cautate, gasite, ajutate, etc. Trebuie date semnale.

Asta, desigur, daca se doreste la nivel inalt si la nivel de ONG-uri sa se rezolve problema.

Daca insa "beneficiarii" au legatura cu puterea si eventual influenta la ONG-uri ... epoca sclavagista pare sa ne astepte.
Inorog
QUOTE
Ce pareri aveti despre acest fenomen ? Ce sanse dati unei schimbari in bine pentru potentialele victime ?


Sansa unei schimbari in bine este una singura: inasprirea legislatiei pentru sechestrare, rapire si trafic de persoane, iar aceste legi sa se puna in practica (politia sa-si faca datoria).

Ganditi-va care este reactia daca o cetateana americana este facuta sclava si care (nu) este reactia daca acelasi lucru se intampla cu o romanca.
MIA
QUOTE (calfa @ 3 Feb 2005, 10:37 AM)
Altele tin de "operatori", de traficanti. Si aici e destul de facut. Trebuie date "semnale".

De exemplu ar merge niscai executii publice pe stadioane in stil "chinezesc" ... devil.gif
Plus televizarea momentului in care averile respectivilor sunt confiscate si trecute la patrimoniul public. wink.gif

Dar chestii de-astea cica nu sunt conforme cu ... "normele europene" ... blink.gif
calfa
Am de facut o mica precizare, legata de afirmatia "Ganditi-va care este reactia daca o cetateana americana este facuta sclava si care (nu) este reactia daca acelasi lucru se intampla cu o romanca".

In urma cu cateva luni aparuse o stire conform careia aproximativ 2000 de persoane au disparut anul trecut in S.U.A., devenind sclavi. Era vorba de statistici oficiale (ale FBI, cred).
MIA
QUOTE (calfa @ 3 Feb 2005, 11:06 AM)
Am de facut o mica precizare, legata de afirmatia "Ganditi-va care este reactia daca o cetateana americana este facuta sclava si care (nu) este reactia daca acelasi lucru se intampla cu o romanca".

In urma cu cateva luni aparuse o stire conform careia aproximativ 2000 de persoane au disparut anul trecut in S.U.A., devenind sclavi. Era vorba de statistici oficiale (ale FBI, cred).

Bine ... probabil atunci ar trebui adaugata precizarea "o cetateanca americana respectabila", pentru ca probabil din cele 2000 mentionate majoritatea sunt green-card desperados sau asa ceva ... sorry.gif
calfa
QUOTE (MIA @ 3 Feb 2005, 12:06 PM)
QUOTE (calfa @ 3 Feb 2005, 10:37 AM)
Altele tin de "operatori", de traficanti. Si aici e destul de facut. Trebuie date "semnale".

De exemplu ar merge niscai executii publice pe stadioane in stil "chinezesc" ... devil.gif
Plus televizarea momentului in care averile respectivilor sunt confiscate si trecute la patrimoniul public. wink.gif

Dar chestii de-astea cica nu sunt conforme cu ... "normele europene" ... blink.gif

Nu sunt de acord. Nu de solutii extremiste este nevoie. Exista destule solutii posibile in limitele bunului simt.

Si nu e nici vorba de normele europene. De fapt, din pacate, statistici oficiale europene arata ca numarul scavilor din Europa de vest este alarmant de mare. Destui "beneficiari" pot fi cautati acolo. sad.gif
MIA
QUOTE (calfa @ 3 Feb 2005, 11:10 AM)
QUOTE (MIA @ 3 Feb 2005, 12:06 PM)
QUOTE (calfa @ 3 Feb 2005, 10:37 AM)
Altele tin de "operatori", de traficanti. Si aici e destul de facut. Trebuie date "semnale".

De exemplu ar merge niscai executii publice pe stadioane in stil "chinezesc" ... devil.gif
Plus televizarea momentului in care averile respectivilor sunt confiscate si trecute la patrimoniul public. wink.gif

Dar chestii de-astea cica nu sunt conforme cu ... "normele europene" ... blink.gif

Nu sunt de acord. Nu de solutii extremiste este nevoie.

La situatii extreme, masuri extreme ... devil.gif
Oricum - confiscarea completa a averii mi se pare o chestie absolut de bun-simt, la fel ca si mediatizarea unei astfel de decizii. rolleyes.gif

Iar faza cu Europa de vest ... asta arata ca si politia si justitia de acolo are probleme ( mari ! ) nu numai "ai nostri" ... cry.gif
abis
QUOTE (MIA @ 3 Feb 2005, 11:06 AM)
De exemplu ar merge niscai executii publice pe stadioane in stil "chinezesc" ... devil.gif
Plus televizarea momentului in care averile respectivilor sunt confiscate si trecute la patrimoniul public.

Da, chinezii ii executa pe unii pentru coruptie, pentru trafic de droguri... Si? Au eradicat fenomenul asa? Nu prea cred...

Masurile politienesti impotriva traficantilor reprezinta doar o rezolvare partiala a problemei. Si aceasta rezolvare va fi permanent subminata de coruptie, deci este clar ca si combatand coruptia in general se va diminua, oarecum, fenomenul...

Este evident ca traficul se desfasoara dinspre zone sarace spre zone bogate... Cand cresterea economica va fi simtita si in "bazinele de recrutare", vor fi mult mai putine femei care se vor lasa prada tentatiei de a ajunge fraudulos in Occident, pentru o ipotetica munca bine platita.
MIA
QUOTE (abis @ 3 Feb 2005, 03:24 PM)
Este evident ca traficul se desfasoara dinspre zone sarace spre zone bogate... Cand cresterea economica va fi simtita si in "bazinele de recrutare", vor fi mult mai putine femei care se vor lasa prada tentatiei de a ajunge fraudulos in Occident, pentru o ipotetica munca bine platita.

Nu stiu daca e chiar asa - insa oricum, la nivel global, omenirea e mai polarizata acuma decit oricind in ultimii 50 de ani ... sorry.gif

Asa ca ... solutii de-astea de genul : "problema cea mare se va rezolva de la sine/indirect" nu prea cred ca sunt altceva decit utopii. sad.gif
Oul Dogmatic
QUOTE
QUOTE  Ce pareri aveti despre acest fenomen ? Ce sanse dati unei schimbari in bine pentru potentialele victime ?


ALOOO! S-a mai discutat chestia asta doar ca din sens opus. Parca 'poporul' voia legalizara prostitutiei! Asta e salvarea si elucidarea problemei. "Victimele" fenomenului in discutie pot pastra in continuare meseria in care au fost tarate cu forta din moment ce vor fi reabilitate pe plan social, spiritual si material...adica vor avea o meserie. Oricum dupa ce se legalizeaza , traficul cu femei va disparea, nu???
MIA
QUOTE (Oul Dogmatic @ 6 Feb 2005, 05:48 AM)
Oricum dupa ce se legalizeaza , traficul cu femei va disparea, nu???

Pai nu - ca aici mai e un "mic" amanunt ( pe care "Copacelul" nici macar in treacat nu l-a mentionat ca de! ii cam bulea oarecum "demonstratia" ... tongue.gif ) si anume ca ar mai trebui sa aiba respectivele si drept global de munca ( in "meseria" respectiva fireste wink.gif ). Ca altfel tot 0 e chestia. devil.gif
Aramis
Nu stiu daca putem pune egal intre victimele traficului de persoane si femeile care aleg sa se prostitueze. Desi amandoua ajung sa-mi vanda trupul, prima o face pentru ca e obligata de "stapan", iar cea de-a doua pentru ca asa a ales. Se poate spune ca amandoua au ales o cale de supravietuire, dar eu cred ca aveam de-a face, totusi, cu o diferenta fundamentala.
Ce putem face pentru victime si pentru potentialele victime? Ma uit in jur si vad ca fetele de varsta mea vor sa castige bani, vor independenta, vor sa plece din tara, deci ma gandesc la faptul ca ar trebui sa fim mai bine informate, sa fie mai bine informate. De regula in plasa traficantilor cad fete ingenue, fete care vor sa-si ajute parintii...
Pentru cele devenite deja victime?... Probabil asistenta psihologica le-ar ajuta sa-si revina, la fel si o familie iubitoare si prieteni intelegatori. Respectivele nu ar trebui condamnate pentru ceea ce li s-a intamplat. Nu a fost din vina lor, trebuie doar ajutate sa mearga mai departe, trebuie incurajate sa-si spuna povestea astfel incat sa deschida ochii ignorantilor din jur...
MIA
QUOTE (Aramis @ 7 Feb 2005, 02:19 PM)
De regula in plasa traficantilor cad fete ingenue, fete care vor sa-si ajute parintii...

ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif

Pe ce te bazezi cind afirmi asta ? unsure.gif
Si ( daca nu-s prea indiscret ) : cind te referi la "fetele din jurul tau" cam ce categorie sociala anume acoperi ?

Apropo - e doar o impresie de-a mea sau traficul acesta international cu "sclave sexuale" e un fenomen totusi ( foarte ) recent ? devil.gif
Aramis
Ma bazez pe brosurile pe care le-am citit, pe articole din ziare/reviste, articole ce contineau marturiile unor asemenea fete.
Fetele din jurul meu? Ce categorie sociala?
Ma refer la fete de 19-20 de ani, cu liceul terminat, la facultate, de familii bune, dar nu bogate. Ele vor sa castige ceva bani, sa nu mai depinda de familie... Si partea proasta este ca singurele noastre optiuni sunt meseriile de chelnerite sau baby-sitter. Nimeni nu vrea sa angajeze tinere fara experienta... plus ca facem si facultatea... Asa ca in vacanta de vara incercam si noi sa ne angajam.
Sper ca m-am exprimat coerent si ti-am raspuns multumitor, MIA
Oul Dogmatic
QUOTE (Aramis @ 7 Feb 2005, 03:58 PM)

QUOTE
fete de 19-20 de ani, cu liceul terminat, la facultate, de familii bune, dar nu bogate. Ele vor sa castige ceva bani, sa nu mai depinda de familie... Si partea proasta este ca singurele noastre optiuni sunt meseriile de chelnerite sau baby-sitter. Nimeni nu vrea sa angajeze tinere fara experienta... plus ca facem si facultatea... Asa ca in vacanta de vara incercam si noi sa ne angajam.


Ce inseamna familie buna?Si ce inseamna "nu bogate"?
Ceva bani...multi sau ceva bani....fara munca?
Alte posibilitati de a castiga un ban nu mai exista decat chelnarita sau beibi siter?
Dar la strans recolta pe ogoarele tarii??? Dar intr-o fabrica? Dar la curatenie? Meseriile astea cine le face? Probabil fetele de familie proasta?
Mai sa fie! Prostitutia e ultima sansa a fetelor cu facultate ?
MIA
QUOTE (Aramis @ 7 Feb 2005, 02:58 PM)
Fetele din jurul meu? Ce categorie sociala?
Ma refer la fete de 19-20 de ani, cu liceul terminat, la facultate, de familii bune, dar nu bogate. Ele vor sa castige ceva bani, sa nu mai depinda de familie... Si partea proasta este ca singurele noastre optiuni sunt meseriile de chelnerite sau baby-sitter.

Din pacate, la virsta asta- si si cu studiile "in curs" - e si cam greu de gasit alt fel de slujbe ... cam oriunde in lume ... sorry.gif
Numai ca na ... plata e mai consistenta pe alte meridiane. smile.gif

Parerea mea fireste. rolleyes.gif
nefertiti-old
QUOTE (Aramis @ 7 Feb 2005, 02:19 PM)
De regula in plasa traficantilor cad fete ingenue, fete care vor sa-si ajute parintii...

ohmy.gif Adica ingenuele astea au si oarece scoala si tot ele cad in plasa traficantilor??? Afirmatia asta mi se pare demna de perle. rofl.gif

P.S. Iar, daca, asa cum ai pus tu problema, tot mai raman acele doua optiuni, cu baby sitter si chelnerite, de ce nu aleg una din astea si prefera traficantul?
MIA
QUOTE (nefertiti @ 7 Feb 2005, 04:07 PM)
QUOTE (Aramis @ 7 Feb 2005, 02:19 PM)
De regula in plasa traficantilor cad fete ingenue, fete care vor sa-si ajute parintii...

ohmy.gif Adica ingenuele astea au si oarece scoala si tot ele cad in plasa traficantilor??? Afirmatia asta mi se pare demna de perle. rofl.gif

Cred ca Aramis nu s-a exprimat bine - se referea tocmai ca asemenea fete nu cad victima traficantilor. smile.gif

Marturisesc ca nu pot estima prea clar ... eu am cunoscut mai ales cazuri de fete fie de la tara, fie din cartierele sarace in posturi "dubioase" ... hh.gif
dead-cat
QUOTE

Ce inseamna familie buna?Si ce inseamna "nu bogate"?


acest tip de familie ne e descrisa de Fara Zahar prin versurile
QUOTE

Cum e tzatza Floarea, e vedeta PRO TV
Catalin Radu Tanase a stat de vorba cu ea
In fiecare saptamina vin reporteri si-o filmeaza
Ca din doua in doua zile un nepot o violeaza. (...)
Cel mai mult m-am bucurat cind o venit “Din dragoste”
Am vorbit cu Mircea Radu si mi-a zis si mie “bre”
O venit si de la “Iarta-ma” la noi la poarta odata
C-un buchet de flori albastre de la tata pentru mama
Ce s-o bucurat mamica ca erau foarte frumoase
Ce s-o bucurat si calu’ ca de mult nu mai mincase.

devil.gif
Aramis
Familie buna? Eu ma gandesc la parinti care au o oarecare educatie, care nu sunt someri, care incearca sa-si mentina "mercurul financiar" la un nivel decent. Acum chiar nu fabulez, ci chiar cunosc o asemenea fata, cu asemenea parinti. Fata a terminat un liceu bun, a intrat la o facultate, dar a preferat sa fie chelnerita.
Oul Dogmatic,
nu ma intelege gresit, eu nu am afirmat niciodata ca prostitutia e ultima sansa a fetelor cu facultate.
Cred ca m-am exprimat aiurea... voi incerca sa ma explic. Eu sunt studenta in anul I si as vrea, sincer, sa ma angajez, dar nimeni nu vrea sa-mi ofere un loc de munca in domeniul pentru care ma pregatesc. De ce? Lipsa de experienta, de cunostinte etc. Ce-mi ramane de facut? In timpul anului universitar am cursuri de la care nu pot lipsi, laboratoare, seminarii. Ar mai ramane job-urile de genul chelnerita, baby-sitter, vanzatoare deoarece acolo nu ai nevoie de experienta, iar orarul este destul de flexibil.
Acum, poate ma insel eu, dar aveam senzatia ca aici este vorba de traficul cu fiinte umane, nu de prostitutie. Parca am mai spus ca eu cred ca exista o diferenta fundamentala intre cele 2 situatii...
Nefertiti, poate afirmatia mea o fi demna de perle, dar eu chiar cred in ea... Te rog sa-mi spui daca tu chiar crezi ca o fata care a terminat liceul, de exemplu, ar refuza posibilitatea de a pleca din tara pentru a munci (si aici nu vorbesc despre cele care stiu in momentul cand se "angajeaza" ca vor fi prostituate).
Prefera traficantul? Oare chiar stiu in ce se baga? Din punctul lor de vedere, au gasit un loc de munca bine platit care le permite sa=si ajute familia si sa se si intretina pe ele.
nefertiti-old
In momentul in care vezi un anunt in care ti se promite marea cu sarea, nu te arunci cu capul inainte, ci stai sa cantaresti, oricat de mare ar fi dorinta de castig. In caz contrar, iti meriti soarta. End of story. Mai ales daca ai un minimum de educatie, cum spui tu. Ma astept sa cada in plasa alora femeile care stau la Cuca Macaii, care nu au acces la informatii, nu au educatie mai mult de 4 clase sau nici atat etc. Dar, una care a ajuns in contact cu 'civilizatia' si nu a retinut din asta decat ca unii au bani cu nemiluita si o duc bine, iar ea nu, si cade pe spate cand i se propun baliverne, chiar isi merita soarta.
dead-cat
QUOTE

Prefera traficantul? Oare chiar stiu in ce se baga? Din punctul lor de vedere, au gasit un loc de munca bine platit care le permite sa=si ajute familia si sa se si intretina pe ele.

daca acum nu vorbin de cele care le-a dus varu' la "produs" in Italia de buna stiinta, ci de acele fete care au "pus botul" la anunturi de genul "cautam fete tinere pentru joburi in gastronomie in "occident". cistig 1500€/sapt. garantat", daca vin din Cotu' Vaii e chiar probabil sa nu stie la ce se baga. desi, in ziua de azi s-a cam dus vorba. Apoi mai sunt altele, care "pricep" textul anuntului, isi dau seama ce activitati vor "presta", dar isi imagineaza ca vor primii cele 1500/sapt. astea sunt cele care-si scuza naivitatea cu "fac asta sa-mi ajut familia". in realitate nu vad un cent din banii aia, minca bataie de la pesti cit incape, sunt obligate la sex neprotejat cu orisicine plateste si se pot bucura daca scapa nevatamate din toata afacerea.

cine a mai impins poarta unui liceu fara sa tina in acelasi timp o galeata si o matura in mina, are sanse al devil.gif de bune sa identifice corect macar continutul primei parti a anuntului. partea a 2-a tine de experienta de viata si de timpul petrecut cu ochii deschisi pe planeta.
nefertiti-old
Cam asta spuneam si eu. In plus, fata de alea venite de la mama zmeilor la oras, mai exista o categorie, careia io nu ii plang de mila. Exemplu concret: studenta la o facultate cu pretentii in Bucuresti, nu spun care laugh.gif , cu acces non-stop la net, dar unde nu gaseste interesant decat mircu', iar cand ii cade in mana un ziar - intamplator, nu altfel - , se duce direct la pagina cu horoscopul. Ei bine, pe mirc, da de un cretin care o abureste ca poate castiga nu stiu cat daca face niste tampenii, si ea e gata sa creada. Iar daca se uita pe vreun site cu anunturi publicitare, nu ii retin atentia decat alea de care vorbim, care promit nu stiu cate mii de euro intr-un mod cat mai usor si placut. Acu', fara suparare, dar pentru 'studentele' astea chiar nu vad de ce mi-as face io griji ca ajung sa faca parte din statistici.
Mara
Eu am un caz concret foarte aproape de mine, din pacate. Fata frumoasa, facultate terminata, insa, din punctul meu de vedere, proasta. Pentru ca naiva la 24 de ani nu mi se pare ca poate sa mai fie. A cunoscut un italian pe mirc si a dupa cateva luni a si plecat in Italia. Cum poate sa creada cu atata usurinta ce ii scrie un necunoscut pe chat??? Si stiti ce este culmea? Faptul ca parintii au sprijinit-o! Parinti care, chipurile, sunt oameni culti, profesori. Pe principiul ca " ce sa faca in Romania, sa ajunga sa traiasca asa cum o facem noi, cu 4 milioane pe luna" au fost de acord ca singurul lor copil sa plece dupa cai verzi. Povestea asta nu s-a sfarsit prost, pentru ca italianul inca pare om normal, dar riscurile mi se par mult prea mari si numai pentru a lua in calcul o asemenea varianta, cu atat mai mult si pentru a pleca.

Eu nu-mi dau seama cum asemenea persoane se lasa orbite, nu am inteles cum fatuca de care va ziceam imi spunea ca exagerez cand o rugam sa gandeasca... singura explicatie pe care am gasit-o este ca sunt proaste. Si prostia se plateste scump, asta doar daca nu au noroc chior!
MIA
QUOTE (Mara @ 8 Feb 2005, 09:52 AM)
Faptul ca parintii au sprijinit-o! Parinti care, chipurile, sunt oameni culti, profesori. Pe principiul ca " ce sa faca in Romania, sa ajunga sa traiasca asa cum o facem noi, cu 4 milioane pe luna" au fost de acord ca singurul lor copil sa plece dupa cai verzi. Povestea asta nu s-a sfarsit prost, pentru ca italianul inca pare om normal, dar riscurile mi se par mult prea mari si numai pentru a lua in calcul o asemenea varianta, cu atat mai mult si pentru a pleca.

Mda - din pacate suna foarte suspect ... sad.gif

Si pe genul asta de abordare/principiu si eu stiu citeva cazuri care au iesit cam prost. sorry.gif
Oul Dogmatic
QUOTE (Aramis @ 8 Feb 2005, 09:07 AM)
 

QUOTE
  Eu sunt studenta in anul I si as vrea, sincer, sa ma angajez, dar nimeni nu vrea sa-mi ofere un loc de munca in domeniul pentru care ma pregatesc. De ce? Lipsa de experienta, de cunostinte etc. Ce-mi ramane de facut? In timpul anului universitar am cursuri de la care nu pot lipsi, laboratoare, seminarii. Ar mai ramane job-urile de genul chelnerita, baby-sitter, vanzatoare deoarece acolo nu ai nevoie de experienta, iar orarul este destul de flexibil.


Am vazut multe, foarte multe oferte de lucru puse in geamul diferitelor magazine din Bucuresti. Nu cred ca se castiga cine stie ce dar pentru un/o studenta zic eu ca e de ajuns. E adevarat, ca animatoare sau "hostess" intr-un local, bar, etc se castiga muuult mai bine dar....sint riscuri!
Aici intervine politica societatii. Incotro te duci, dupa ce himere? Dai doi bani pe modestie, principii si moralitate,te duci vanzatoare, nu dai nici doi bani, atunci alegi "animatia"! Oricum toate sint himere dar bantuie un fel de isterie generala a imbogatirii peste noapte si tot tineretul ii da bice cu afacerile chiar daca nu de putine ori se adeveresc a fi dezastruoase pina la urma.
Partea cea mai trista este ca atunci cand te pierzi pe tine insuti ...nu-ti mai ramane nimic de pierdut!
dead-cat
conform ziarului "Die Zeit", in UE "activeaza" in momentul de fata, cca 500 000 de prostituate fortate.

clasamentul dupa origine a celor descoperite:

1. Rusia - 143
2. Lithuania - 119
3. Bulgaria - 91
4. Ucraina - 86
5. Polonia - 82
6. Romania - 47
7. Belarus - 41
8. Lettonia - 24
rest of Europe - 83
Africa - 35
Asia - 28
Altele -32

dupa structura virstei:

14-17 ani - 4,7%
18-20 ani - 22,7%
21-24 ani - 28,2%
peste 24 ani - 33,5%
necunoscut - 10,9%
MIA
Un articol interesant, desi as prefera sa citesc "originalul englez" daca-l are cineva. rolleyes.gif

Oricum - de remarcat ce eficace sunt astfel de programe : 25 de locuri la un total de victime estimat de ~8.000. cry.gif
mutulica
care victime?
Aceasta este o versiune "Text-Only" a continutului acestui forum. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formatari si imagini,click aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.